Stævner

Udskriv

Farum Cup 2010

Farum Svømmeklub afholder igen i 2010 det traditionsrige langbanestævne Farum Cup.

Praktisk info og tilmelding

Løbsprogram

WinGrodan løbsfil

Live Timing

Officialsliste

Startliste

Startliste løb 1-38

Tidsplan

Tidsplan for fredagTidsplan for lørdagTidsplan for søndag
Resultatliste
Resultatliste (Live Timing) fredagResultatliste (Live Timing) lørdagResultatliste (Live Timing) søndag

Resultatliste fredagResultatliste lørdag4x100 HM lørdagResultatliste søndag4x100 fri søndag

WinGrodan resultatfil


De 4 hovedpræmier for bedste præstation blev vundet af:

Bedste pige
Delt mellem:
Clara Blohm Clemmensen (1996)
Albertslund IF
629 point
(1.02.36 i 100m fri)
Julie Marie Gadfelt (1996)
Farum Svømmeklub
629 point
(2.15.09 i 200m fri)
Bedste dreng: Martin Mathiesen (1994)
Frederikssund Svømmeklub
640 point
(2.16.03 i 200m medley)
Bedste dame: Marina Heller Hansen (1994)
Farum Svømmeklub
698 point
(2.10.47 i 200m fri)
Bedste herre: Frederik Siem Pedersen (1991)
Farum Svømmeklub
735 point
(1.56.45 i 200m fri)
Stemningsbilleder
Billeder fra stævnet kan ses her

 

Praktisk info og tilmelding:

Dato: 15. - 17. januar 2010
Adresse: Farum Svømmehal, Farum Park 20 (Idrætsvænget 2), 3520 Farum, Tlf: 44 95 48 64
Stævnet: Invitationsstævne – Langbane (50m) – 6 baner – El-tid – Live Timing
Fredag: Indsvømning kl. 15.30-16.45 – Holdledermøde kl. 15.45
Officialsmøde kl. 16.00 – Stævnestart kl. 17.00
Lørdag: Indsvømning kl. 08.00-09.15 – Holdledermøde kl. 08.15
Officialsmøde kl. 8.30 – Stævnestart kl. 9.30
Søndag: Indsvømning kl. 08.00-09.15 – Holdledermøde kl. 08.15
Officialsmøde kl. 8.30 – Stævnestart kl. 9.30
Grupper: Gruppe 1: Piger årg. 95 og ældre / Drenge årg. 93 og ældre
Gruppe 2: Piger årg. 96 og yngre / Drenge årg. 94 og yngre
Holdkapper er ikke gruppeinddelt
Præmier: Der er præmier til nr. 1, 2 og 3 i hvert løb i hver gruppe samt holdkapper.
Præmier til heat-vinderen i alle individuelle løb.

4 hovedpræmier går til bedste dame- og herrepræstation for ældste gruppe, og for bedste pige- og drengepræstation for yngste gruppe. Alt sammen målt efter FINA's pointskala.

Kravtider: Der er ingen kravtider, men klubben skal påføre anmeldelsestider.
Begrænsning: Vi forbeholder os ret til heatbegrænsninger udover de i løbsprogrammet anførte.
Tilmelding: Fremsendes til nedenstående adresse senest tirsdag den 22. december 2009.
Tilmeldinger skal foretages med WinGrodan filer og sendes til: Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. evt. Farum Svømmeklub, Farum Park 20, 3520 Farum
Svømmere fra Farum skal tilmelde sig via træneren, ikke via mailen!
Eftertilmelding: Klubber, der har tilmeldt sig rettidigt, kan efteranmelde frem til og med tirsdag den 5. januar 2010.
Startgebyr: Individuel start: kr. 50. Holdkap: kr. 100
Efteranmeldelse: Individuel start: kr. 75. Holdkap: kr. 125.
Der refunderes ikke startpenge ved afmeldinger.
For tilmeldinger med andet end WinGrodan pålægges et ekstra gebyr på kr. 10,00 pr. start.
Betaling: Startgebyret skal indbetales samtidig med tilmeldingerne på vores konto i Lokalbanken, Farum: Reg. nr. 6302 - Konto nr.: 5006730. Venligst angiv klubnavn + FC10
Officials: Hver klub skal stille med 2 officials, heraf mindst én dommeruddannet pr. stævnedag, uanset antallet af starter. Navne og modul på officials skal angives samtidig med tilmelding af svømmerne.

 

Løbsprogram 15. – 17. januar 2010

1. afsnit fredag d. 15. januar 2010

Opvarmning 15.30 – 16.45
Stævnestart 17.00

Løb nr. Disciplin Køn
1 400m fri Herrer
2 400m fri Damer
3 200m ryg Herrer
4 200m ryg Damer
5 200m fly Herrer
6 200m fly Damer
7 200m bryst Herrer
8 200m bryst Damer


2. afsnit lørdag d. 16. januar 2010

Opvarmning 8.00 – 9.15
Stævnestart 09.30

Løb nr. Disciplin Køn
9 50m ryg Herrer
10 50m ryg Damer
11 50m fri Herrer
12 50m fri Damer
13 400m medley Herrer (max 3 heat)
14 400m medley Damer (max 3 heat)
15 100m fly Herrer
16 100m fly Damer
17 800m fri Herrer (max 2 heat)
18 1500m fri Damer (max 2 heat)
19 100m bryst Herrer
20 100m bryst Damer
21 100m fri Herrer
22 100m fri Damer
23 4 x 100m medley Herrer (max 3 heat)
24 4 x 100m medley Damer (max 3 heat)


3. afsnit søndag d. 17. januar 2010

Opvarmning 8.00 – 9.15
Stævnestart 09.30

Løb nr. Disciplin Køn
25 50m bryst Herrer
26 50m bryst Damer
27 50m fly Herrer
28 50m fly Damer
29 200m fri Herrer
30 200m fri Damer
31 1500m fri Herrer (max 2 heat)
32 800m fri Damer (max 2 heat)
33 100m ryg Herrer
34 100m ryg Damer
35 200m medley Herrer
36 200m medley Damer
37 4 x 100m fri Herrer (max 3 heat)
38 4 x 100m fri Damer (max 3 heat)