Resultat Total - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2016    Udskriftsdato  30 april 2016   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  21:55   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  29 april 2016         
 
 
Løb 13, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
Farum Cup Senior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 2:03,02 2013-05-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Marina Heller Hansen  1994    740  29.16  1:00.43  1:32.52    2:04.87   
  Sigma Swim Allerød  2:02.23                 
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    669  31.14  1:03.47  1:36.44    2:09.17   
  Lyngby Svømmeklub  2:07.20                 
                     
Maria Grandt  1998    661  31.73  1:06.08  1:38.12    2:09.66   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:03.10                 
                     
Erica Sjöholm  1997    642  30.64  1:03.75  1:37.18    2:10.92   
  Sjöbo Simsällskap  2:08.83                 
                     
Vera Staun Hansen  1999    629  30.89  1:04.42  1:38.74    2:11.82   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:11.33                 
                     
Lina Sjöholm  2000    614  30.42  1:03.94  1:38.66    2:12.87   
  Sjöbo Simsällskap  2:08.37                 
                     
Stephanie Hansen  1996    609  31.53  1:05.62  1:39.64    2:13.22   
  Sigma Swim Allerød  2:08.81                 
                     
Emma Bjørnholdt  2000    596  32.05  1:05.93  1:39.89    2:14.24   
  Lyngby Svømmeklub  2:14.12                 
                     
Jessica Yu Mortensen  2000    592  32.29  1:07.55  1:40.93    2:14.48  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  2:14.81                 
                     
10  Mia Steen Duus  2001    586  31.48  1:06.57  1:41.05    2:14.99  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  2:12.11                 
                     
11  Emma Maagøe  1999    583  31.94  1:06.47  1:41.50    2:15.21  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub  2:11.18                 
                     
12  Amanda Egerod Lund  2000    580  32.37  1:07.35  1:41.53    2:15.43   
  Sigma Swim Allerød  2:13.79                 
                     
13  Emilie Hørlykke  1998    579  31.68  1:05.79  1:40.98    2:15.51   
  Lyngby Svømmeklub  2:14.59                 
                     
14  Thea Laurberg Simonsen  1997    576  32.01  1:06.67  1:41.06    2:15.75   
  Lyngby Svømmeklub  2:16.04                 
                     
15  Karla Louise Balle  2001    570  31.57  1:06.02  1:41.27    2:16.24   
  Helsingør Svømmeklub  2:12.38                 
                     
16  Sofie Louise Nimb  2001    568  31.70  1:06.00  1:41.56    2:16.38   
  Lyngby Svømmeklub  2:11.09                 
                     
17  Tenna Jensen  1998    568  32.18  1:07.10  1:42.51    2:16.39   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:14.08                 
                     
18  Katrine Stampe  2000    567  32.67  1:08.80  1:44.73    2:16.50   
  Sigma Swim Allerød  2:15.22                 
                     
19  Amalie H. Falck-Schmith  1989    559  31.99  1:06.99  1:43.04    2:17.10  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub  2:16.31                 
                     
20  Josefine Strand Nielsen  2000    557  31.62  1:06.56  1:42.24    2:17.25   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:11.56                 
                     
21  Frederikke Petri  2001    545  31.80  1:07.02  1:42.46    2:18.31   
  Søllerød Svømmeklub  2:14.04                 
                     
22  Emmy Jonsson  2001    536  32.63  1:08.61  1:44.28    2:19.00   
  Sjöbo Simsällskap  2:19.19                 
                     
22  Thit Bondo  2000    536  32.11  1:07.14  1:43.16    2:19.00   
  Sigma Swim Birkerød  2:15.08                 
                     
24  Sophie Amalie Schøn  1999    520  31.82    1:44.08    2:20.43   
  Lyngby Svømmeklub  2:13.04                 
                     
25  Cecilie Salskov Jensen  2000    515  33.10  1:08.71  1:45.02    2:20.88   
  Hørsholm Svømmeforening  2:21.18                 
                     
26  Maria Heiberg Larsen  1998    514  32.10  1:07.60  1:44.78    2:20.97   
  Ringsted Svømme Klub  2:19.64                 
                     
27  Mia Wennecke  1999    510  32.07  1:07.23  1:44.59    2:21.39   
  Helsingør Svømmeklub  2:09.41                 
                     
28  Hannah Pilgaard  1999    506  32.46  1:08.26  1:45.30    2:21.72  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  2:17.39                 
                     
29  Amalie W. Olsen  2001    502  32.45  1:08.58  1:45.73    2:22.10   
  Herlufsholm Svømmeklub  2:16.00                 
                     
30  Helena Hvid Hansen  2001    499  33.05  1:09.46  1:46.62    2:22.41   
  Helsingør Svømmeklub  2:20.69                 
                     
31  Marina Nissen Jakobsen  2000    498  31.60  1:08.26  1:45.61    2:22.50   
  Hørsholm Svømmeforening  2:20.61                 
                     
32  Frederikke Houen  1998    496  33.53  1:09.22  1:45.79    2:22.65   
  Helsingør Svømmeklub  2:19.12                 
                     
33  Josefine Søgaard Andresen  2000    493  31.57  1:07.40  1:44.48    2:22.95   
  Lyngby Svømmeklub  2:19.01                 
                     
34  Karina Garne Larsen  2000    483  33.63  1:10.21  1:47.23    2:23.96   
  Sigma Swim Allerød  2:19.24                 
                     
35  Jamilla Bistrup  2001    481  32.03  1:08.65  1:45.93    2:24.14   
  Hvidovre Svømme Klub  2:20.75                 
                     
36  Andrea M. Lang Bolvig  2000    469  33.71  1:10.84  1:48.05    2:25.34   
  Sigma Swim Birkerød  2:25.51                 
                     
37  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    463  33.54  1:10.84  1:48.49    2:25.98   
  Lyngby Svømmeklub  2:26.83                 
                     
38  Anna Elisabeth Mathiasen  2000    459  33.87  1:11.29  1:49.19    2:26.45   
  Helsingør Svømmeklub  2:25.52                 
                     
39  Sara Tang-Holbek  2000    453  33.13  1:09.84  1:48.18    2:27.01   
  Lyngby Svømmeklub  2:20.09                 
                     
40  Caroline Steffensen  2000    453  34.56  1:11.82  1:49.99    2:27.02   
  Ringsted Svømme Klub  2:23.08                 
                     
41  Simone Jørgensen  1999    446  34.05  1:11.24  1:49.54    2:27.84   
  Farum Svømmeklub  2:21.74                 
                     
42  Carolina Sahl Rasmussen  2001    429  32.00  1:10.89  1:49.63    2:29.75   
  Farum Svømmeklub  3:18.54                 
                     
43  Alice Gantriis  2000    418  33.50  1:12.30  1:52.54    2:31.09   
  Helsinge Svømmeklub  2:24.03                 
                     
44  Merle F. V. Christensen  1998    401  35.38  1:13.89  1:53.74    2:33.15   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:32.45                 
                     
45  Caroline Friis Thirstrup  2000    396  34.72  1:14.59  1:54.92    2:33.75   
  Solrød Svømmeklub  2:28.06                 
                     
46  Ane Andersen  1990    379  36.29  1:15.95  1:55.64    2:35.99   
  Søllerød Svømmeklub  2:34.38                 
                     
47  Louise Engelhardt Christi  2001    355  34.98  1:15.98  1:58.99    2:39.50   
  Lyngby Svømmeklub  2:37.32                 
                     
48  Zofia Kulon  2001    304  38.65  1:20.39  2:04.74    2:47.96   
  Søllerød Svømmeklub  2:51.29                 
                     
Camilla Taylor  2000              DNS   
  Sigma Swim Allerød  2:23.64                 
                     
Camille Erichsen  2001              DNS   
  Sigma Swim Birkerød  2:19.41                 
                     
 
Løb 14, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
Farum Cup Senior: Daniel Skaaning (1993) 1:51,44 2013-05-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Daniel Christian  1998    650  28.13  58.59  1:28.36    1:57.74   
  Farum Svømmeklub  1:58.01                 
                     
Giano Grillo  1998    648  28.89  59.93  1:29.46    1:57.87   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:51.96                 
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    639  28.17  58.06  1:28.54    1:58.39   
  Sigma Swim Birkerød  1:55.28                 
                     
Rasmus Steenberg  2000    631  27.20  56.55  1:27.76    1:58.89   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:57.03                 
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    606  28.08  58.42  1:29.33    2:00.51   
  Lyngby Svømmeklub  2:04.34                 
                     
Oliver Berggren Smidt  1997    561  28.66  59.49  1:31.33    2:03.62   
  Lyngby Svømmeklub  2:01.92                 
                     
Oliver Christiansen  1999    544  28.78  1:00.09  1:31.95    2:04.89  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Svømmeklub  2:03.57                 
                     
Jesper Frost Thomsen  1997    539  28.94  1:00.21  1:32.71    2:05.30   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:02.29                 
                     
Linus Koefoed Weiss  1999    537  27.97  59.07  1:32.11    2:05.45   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:06.03                 
                     
10  Mads Lünell Bruhn  1998    518  28.80  1:00.85  1:34.40    2:06.99   
  Herlufsholm Svømmeklub  2:03.88                 
                     
11  Peter Gjerulff  1996    509  28.31  1:01.39  1:36.70    2:07.70   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:01.39                 
                     
12  Oliver Jacobsen  1997    509  29.13  1:01.79  1:34.75    2:07.72  Deltager ikke i finalen 
  Hvidovre Svømme Klub  2:00.78                 
                     
13  Mikkel Samsøe Borch  1997    502  28.76  1:01.34  1:34.99    2:08.31   
  Hvidovre Svømme Klub  2:03.92                 
                     
14  Jeppe Mathiassen  2000    489  29.23  1:02.14  1:35.62    2:09.44  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  2:07.71                 
                     
15  Gustav Frydensberg  1999    485  30.10  1:02.74  1:36.30    2:09.78  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  2:06.83                 
                     
16  Chris Johansen  1996    483  29.17  1:00.98  1:35.68    2:09.95   
  Farum Svømmeklub  2:02.19                 
                     
17  Thomas Bech  1998    483  29.66  1:02.14  1:35.65    2:09.99   
  Farum Svømmeklub  2:06.47                 
                     
18  Johan Feld Sørensen  1999    476  29.97  1:02.83  1:36.54    2:10.61  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  2:11.66                 
                     
19  Lucas Hoffmann  2000    471  30.02  1:04.43  1:38.01    2:11.03   
  Helsingør Svømmeklub  2:11.66                 
                     
20  Christian K. Jensen  2000    469  30.00  1:03.99  1:37.80    2:11.28   
  Sigma Swim Allerød  2:11.41                 
                     
21  Casper Ramsdahl Sørensen  2000    466  28.96  1:01.83  1:36.84    2:11.54   
  Ringsted Svømme Klub  2:16.05                 
                     
22  Marcus Rappenborg  1999    464  29.41  1:03.12  1:37.99    2:11.70   
  Hvidovre Svømme Klub  2:09.93                 
                     
23  Frederik Presskorn  2000    462  30.76  1:04.81  1:38.87    2:11.89   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:17.35                 
                     
24  Nicolai Yung Hansen  2000    462  29.83  1:03.32  1:38.44    2:11.90   
  Herlufsholm Svømmeklub  2:10.37                 
                     
25  Kristian Torp  2000    460  30.62  1:05.29  1:38.67    2:12.05   
  Sigma Swim Birkerød  2:11.65                 
                     
26  Alexander Mogensen  1999    452  30.34  1:04.87  1:39.39    2:12.89   
  Helsinge Svømmeklub  2:15.30                 
                     
27  Mikkel Møller-Jensen  1995    437  28.22  1:00.89  1:36.97    2:14.32   
  Hvidovre Svømme Klub  2:07.15                 
                     
28  Emil Tönshoff  2000    435  29.92  1:04.55  1:40.05    2:14.56   
  Helsingør Svømmeklub  2:13.32                 
                     
29  Frederik Junker Neldeberg  2000    426  30.61  1:05.30  1:40.61    2:15.47  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Svømmeklub  2:12.00                 
                     
30  Simon Ajken Hansen  1999    426  30.84  1:05.18  1:40.66    2:15.50  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  2:11.78                 
                     
31  Marco Brander  1996    425  31.35  1:05.70  1:41.04    2:15.65   
  Herlufsholm Svømmeklub  2:16.40                 
                     
32  Scott Steenberg  2000    416  31.36  1:05.92  1:41.20    2:16.63   
  Farum Svømmeklub  2:22.98                 
                     
33  August Bugge  2000    412  31.39  1:05.60  1:41.31    2:16.99   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:13.77                 
                     
34  Anders Christian Damgaard  2000    396  30.44  1:05.11  1:42.07    2:18.84   
  Farum Svømmeklub  2:25.98                 
                     
35  Magnus Windahl  2000    384  31.36  1:07.32  1:44.21    2:20.24   
  Hvidovre Svømme Klub  2:18.71                 
                     
36  Sander Andkjær Doberck  2000    366  32.39  1:08.41  1:46.64    2:22.49   
  Helsingør Svømmeklub  2:19.58                 
                     
37  Morten Kilhof  2000    296  33.07  1:12.93  1:54.91    2:32.99   
  Solrød Svømmeklub  2:39.97                 
                     
38  Bastian Rosgaard Sejberg  2000    262  34.60  1:13.71  1:56.76    2:39.36   
  Solrød Svømmeklub  2:40.00                 
                     
Oliver Schiellerup  2000              DSQ  Tyvstart 
  Sigma Swim Birkerød  2:17.58                 
                     
 
Løb 15, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.84 2015-08-03 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
Farum Cup Senior: Kristina Thomsen (1991) 1:05.24 2016-04-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Kristina Thomsen  1991    707  31.46        1:05.24  Farum Cup Stævnerekord 
  Gladsaxe Svømmeklub  1:02.35                 
                     
Victoria Bierre  2000    693  32.92        1:05.67  Farum Cup Stævnerekord 
  Gladsaxe Svømmeklub  1:03.74                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    680  32.30        1:06.09  Farum Cup Stævnerekord 
  Sigma Swim Allerød  1:05.66                 
                     
Katharina Nekhorochko  2000    656  33.08        1:06.86   
  Sigma Swim Allerød  1:06.14                 
                     
Jessica Yu Mortensen  2000    578  34.56        1:09.74  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  1:08.31                 
                     
Cecilie Jørgensen  1998    555  33.95        1:10.71   
  Helsinge Svømmeklub  1:10.35                 
                     
Caroline Hørlykke  2000    552  34.51        1:10.83   
  Lyngby Svømmeklub  1:11.87                 
                     
Eva Olsen  2000    536  34.69        1:11.54   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:12.44                 
                     
Mathilde Olsen  1998    535  34.98        1:11.55   
  Hvidovre Svømme Klub  1:09.89                 
                     
10  Klara Reeh  1999    535  34.98        1:11.59   
  Lyngby Svømmeklub  1:09.67                 
                     
11  Frederikke Mertins  2000    528  33.90        1:11.88   
  Hvidovre Svømme Klub  1:09.33                 
                     
12  Kristine Mikkelsen  2000    525  34.52        1:12.03   
  Hvidovre Svømme Klub  1:11.90                 
                     
13  Stephanie Hansen  1996    516  35.73        1:12.44   
  Sigma Swim Allerød  1:11.76                 
                     
14  Emilie Hørlykke  1998    509  35.03        1:12.79   
  Lyngby Svømmeklub  1:09.96                 
                     
15  Julie Stampe Meier  2001    498  34.74        1:13.32  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  1:10.57                 
                     
16  Frederikke Dons  1998    497  35.80        1:13.33   
  Hvidovre Svømme Klub  1:12.14                 
                     
17  Sara Krell Refn  1999    489  35.29        1:13.77   
  Farum Svømmeklub  1:11.11                 
                     
18  Mia Wennecke  1999    487  35.17        1:13.85   
  Helsingør Svømmeklub  1:09.76                 
                     
19  Emma Bjørnholdt  2000    476  35.73        1:14.43   
  Lyngby Svømmeklub  1:11.36                 
                     
20  Sofie W. Krattet  2000    449  36.68        1:15.85   
  Helsinge Svømmeklub  1:15.22                 
                     
21  Kathrine Pii Frederiksen  2000    444  36.75        1:16.17   
  Farum Svømmeklub  1:14.62                 
                     
22  Frederikke Petri  2001    429  37.84        1:17.05   
  Søllerød Svømmeklub  1:14.68                 
                     
23  Thea Hovmand Larsen  1997    416  37.64        1:17.81   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:11.15                 
                     
24  Iben Jeppesen  2000    413  37.73        1:18.02   
  Helsinge Svømmeklub  1:20.87                 
                     
25  Maria Borre Jacobsen  2001    391  37.79        1:19.45   
  Lyngby Svømmeklub  1:17.78                 
                     
26  Rebekka Windahl  2001    379  39.80        1:20.30   
  Hvidovre Svømme Klub  1:18.87                 
                     
27  Thea Krøll  2000    375  37.91        1:20.59   
  Ringsted Svømme Klub  1:19.97                 
                     
28  Caroline Friis Thirstrup  2000    366  39.48        1:21.22   
  Solrød Svømmeklub  1:25.52                 
                     
29  Ida Agerbak Trandum  1996    351  38.67        1:22.36   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:18.02                 
                     
30  Louise Engelhardt Christi  2001    342  39.11        1:23.04   
  Lyngby Svømmeklub  1:28.72                 
                     
31  Johanne Vium-Heinesen  2000    318  41.54        1:25.08   
  Solrød Svømmeklub  1:23.72                 
                     
32  Nikoline Victoria Sass  1999    291  42.58        1:27.70   
  Solrød Svømmeklub  1:25.13                 
                     
33  Zofia Kulon  2001    280  44.16        1:28.80   
  Søllerød Svømmeklub  1:30.40                 
                     
34  Ane Andersen  1990    267  43.57        1:30.24   
  Søllerød Svømmeklub  1:28.08                 
                     
Camilla Taylor  2000              DNS   
  Sigma Swim Allerød  1:15.42                 
                     
Signe Skousen  1999              DNS   
  Hvidovre Svømme Klub  1:14.10                 
                     
Zenia Aarestrup  2001              DNS   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:12.70                 
                     
 
Løb 16, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
Farum Cup Senior: Magnus Jákupsson (1994) 57,46 2015-05-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Magnus Jákupsson  1994    737  28.26        57.48   
  Farum Svømmeklub  55.80                 
                     
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    597  30.58        1:01.66   
  Lyngby Svømmeklub  1:00.35                 
                     
Mads Ejdrup Hansen  1999    583  29.87        1:02.17   
  Helsingør Svømmeklub  1:01.51                 
                     
Frederik Rindshøj  1999    542  30.97        1:03.68   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:03.01                 
                     
William Matras  1998    540  30.33        1:03.75  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Svømmeklub  1:01.88                 
                     
Anton Olsen  1998    514  31.38        1:04.81   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:02.59                 
                     
Isak Larsson  2000    511  31.50        1:04.95   
  Sjöbo Simsällskap  1:03.45                 
                     
Alexander Eggers  1999    501  31.80        1:05.39   
  Sigma Swim Birkerød  1:03.97                 
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    493  31.89        1:05.71  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  1:06.62                 
                     
10  Alfred Persson  2000    486  31.78        1:06.03   
  Sjöbo Simsällskap  1:07.53                 
                     
11  Pierre Høgenhaug  1999    468  31.39        1:06.86  Deltager ikke i finalen 
  Søllerød Svømmeklub  1:07.33                 
                     
12  Emil Engels Henriksen  1999    460  32.85        1:07.27   
  Sigma Swim Allerød  1:08.81                 
                     
13  Jakob Petersen  1999    442  33.06        1:08.15   
  Hvidovre Svømme Klub  1:05.63                 
                     
14  Chris Johansen  1996    437  32.43        1:08.41   
  Farum Svømmeklub  1:03.72                 
                     
15  Kristoffer Buus Langkilde  1999    399  33.35        1:10.53  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  1:09.67                 
                     
16  Jonas Hyllested  1999    390  34.39        1:11.04   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:08.79                 
                     
17  Kasper Leisted Bertelsen  1997    366  36.17        1:12.61   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:12.09                 
                     
18  Mads Haugård Hansen  2000    258  39.00        1:21.53   
  Hvidovre Svømme Klub  1:20.81                 
                     
19  Tino Floris  1998    244  40.00        1:23.04   
  Helsinge Svømmeklub  1:36.00                 
                     
20  Morten Kilhof  2000    216  43.13        1:26.48   
  Solrød Svømmeklub  1:31.61                 
                     
21  Bastian Rosgaard Sejberg  2000    192  42.70        1:30.00   
  Solrød Svømmeklub  1:35.47                 
                     
Kevin Witt Christensen  1995              DNS   
  Farum Svømmeklub  56.51                 
                     
 
Løb 17, 200m Brystsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
Farum Cup Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:25,41 2013-05-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mia Steen Duus  2001    609  38.38  1:21.15  2:02.75    2:44.09   
  Sigma Swim Birkerød  2:34.39                 
                     
Amalie H. Falck-Schmith  1989    591  38.13  1:20.33  2:03.42    2:45.69   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:37.79                 
                     
Signe Nielsen  1998    565  38.46  1:20.99  2:04.71    2:48.21  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub  2:41.00                 
                     
Tenna Jensen  1998    514  40.47  1:25.00  2:09.51    2:53.62   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:40.86                 
                     
Julie Bak  1997    505  39.47  1:23.61  2:08.90    2:54.65   
  Hvidovre Svømme Klub  2:47.03                 
                     
Merle F. V. Christensen  1998    502  39.67  1:23.50  2:08.96    2:54.97   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:48.49                 
                     
Hannah Pilgaard  1999    460  40.54  1:25.82  2:12.90    3:00.10  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  2:54.24                 
                     
Marta Kruse Johansen  2000    434  41.99  1:28.96  2:16.23    3:03.63   
  Helsingør Svømmeklub  2:59.02                 
                     
Andrea M. Lang Bolvig  2000    403  42.33  1:29.26  2:17.79    3:08.28   
  Sigma Swim Birkerød  2:58.02                 
                     
10  Signe Skousen  1999    380  42.11  1:31.26  2:21.66    3:12.01   
  Hvidovre Svømme Klub  2:58.40                 
                     
11  Karina Garne Larsen  2000    372  44.87  1:34.21  2:23.51    3:13.34   
  Sigma Swim Allerød  3:03.10                 
                     
12  Johanne Vium-Heinesen  2000    264  47.07  1:41.33  2:38.92    3:36.58   
  Solrød Svømmeklub  3:18.20                 
                     
 
Løb 18, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
Farum Cup Senior: Robert Palosaari (1992) 2:22,69 2015-05-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Thor Nilsson Pedersen  2000    587  34.84  1:13.59  1:52.68    2:31.61   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:30.37                 
                     
Timon Wedekind  1996    581  33.73  1:12.52  1:52.58    2:32.13   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:21.11                 
                     
Magnus Carstensen  1999    560  35.16  1:14.14  1:53.77    2:34.03  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub  2:28.58                 
                     
Lasse Kriegel Skovrup  1998    535  35.39  1:15.09  1:56.15    2:36.38   
  Farum Svømmeklub  2:30.08                 
                     
Frederik Junker Neldeberg  2000    512  36.30  1:16.74  1:57.50    2:38.72   
  Helsinge Svømmeklub  2:33.03                 
                     
Alexander Eggers  1999    494  35.33  1:16.64  1:58.64    2:40.62   
  Sigma Swim Birkerød  2:37.86                 
                     
Hannibal Steenfos  1996    490  36.57  1:17.41  1:59.23    2:41.04   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:45.36                 
                     
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    455  37.13  1:18.44  2:01.35    2:45.03   
  Lyngby Svømmeklub  2:48.72                 
                     
Mikkel Ulrich  1998    449  35.58  1:16.83  2:00.96    2:45.76   
  Hvidovre Svømme Klub  2:38.11                 
                     
10  Lucas Hoffmann  2000    446  37.69  1:20.61  2:04.50    2:46.14   
  Helsingør Svømmeklub  2:34.52                 
                     
11  Nicolai Yung Hansen  2000    425  37.86  1:20.70  2:05.22    2:48.90   
  Herlufsholm Svømmeklub  2:42.90                 
                     
12  Anders Christian Damgaard  2000    410  37.68  1:21.71  2:06.55    2:50.91   
  Farum Svømmeklub  3:00.95                 
                     
13  Marco Brander  1996    405  39.24  1:22.92  2:06.65    2:51.58   
  Herlufsholm Svømmeklub  2:46.69                 
                     
14  Johan Feld Sørensen  1999    371  38.66  1:23.09  2:09.62    2:56.64  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  2:46.22                 
                     
15  Mads Haugård Hansen  2000    358  39.43  1:24.97  2:11.45    2:58.81   
  Hvidovre Svømme Klub  2:48.92                 
                     
 
Løb 19, 100m Butterfly Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 56.51 2014-08-22 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07 
Farum Cup Senior: Katrine Holm Sørensen (1992) 1:00,20 2013-05-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Marina Heller Hansen  1994    654  30.16        1:04.07   
  Sigma Swim Allerød  1:03.50                 
                     
Katrine Stampe  2000    567  32.47        1:07.21   
  Sigma Swim Allerød  1:05.41                 
                     
Freja Gram  1999    564  31.64        1:07.31   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:05.94                 
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    562  31.40        1:07.40   
  Lyngby Svømmeklub  1:05.10                 
                     
Victoria Bierre  2000    561  32.02        1:07.43   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:09.90                 
                     
Frederikke Hansen  1998    561  31.87        1:07.46   
  Holbæk Svømme Klub  1:07.36                 
                     
Katrine Tetzschner Madsen  2000    530  31.90        1:08.74   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:06.73                 
                     
Ida Agerbak Trandum  1996    518  31.22        1:09.25   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:04.95                 
                     
Caroline Hørlykke  2000    510  32.09        1:09.61   
  Lyngby Svømmeklub  1:11.52                 
                     
10  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    484  33.39        1:10.86   
  Sigma Swim Allerød  1:07.07                 
                     
11  Emmy Jonsson  2001    479  33.62        1:11.08   
  Sjöbo Simsällskap  1:13.01                 
                     
12  Silja Nielsdóttir Hansen  2001    477  32.83        1:11.17   
  Hvidovre Svømme Klub  1:10.01                 
                     
13  Sara Tang-Holbek  2000    476  32.99        1:11.26  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  1:05.54                 
                     
14  Sarah Sejr Aagaard  2000    475  33.50        1:11.28   
  Farum Svømmeklub  1:10.77                 
                     
15  Signe Nielsen  1998    474  33.46        1:11.35  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub  1:09.30                 
                     
16  Sofie Louise Nimb  2001    470  32.70        1:11.56   
  Lyngby Svømmeklub  1:11.17                 
                     
17  Frederikke Houen  1998    462  32.22        1:11.94   
  Helsingør Svømmeklub  1:11.24                 
                     
18  Clara Marott Schelde  2000    458  33.02        1:12.14   
  Farum Svømmeklub  1:12.13                 
                     
19  Klara Reeh  1999    457  33.26        1:12.19   
  Lyngby Svømmeklub  1:09.99                 
                     
20  Jamilla Bistrup  2001    450  33.20        1:12.58   
  Hvidovre Svømme Klub  1:09.69                 
                     
21  Kristine Mikkelsen  2000    446  33.58        1:12.77   
  Hvidovre Svømme Klub  1:10.50                 
                     
22  Amanda Egerod Lund  2000    435  33.72        1:13.38   
  Sigma Swim Allerød  1:11.53                 
                     
23  Thea Hovmand Larsen  1997    421  32.74        1:14.23   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:09.94                 
                     
24  Sophie Amalie Schøn  1999    401  32.55        1:15.42   
  Lyngby Svømmeklub  1:04.72                 
                     
25  Thit Bondo  2000    394  35.05        1:15.87   
  Sigma Swim Birkerød  1:13.17                 
                     
26  Cecilie Elkjær  2001    389  33.25        1:16.18   
  Hvidovre Svømme Klub  1:10.23                 
                     
27  Josefine Søgaard Andresen  2000    382  35.71        1:16.63   
  Lyngby Svømmeklub  1:15.49                 
                     
28  Cecilie Salskov Jensen  2000    376  34.38        1:17.08   
  Hørsholm Svømmeforening  1:12.83                 
                     
29  Kaja Aunstrup  1998    374  35.00        1:17.18   
  Frederiksværk Svømmeklub  1:13.75                 
                     
30  Camille Erichsen  2001    373  35.64        1:17.29   
  Sigma Swim Birkerød  1:10.47                 
                     
31  Marina Nissen Jakobsen  2000    365  34.77        1:17.79   
  Hørsholm Svømmeforening  1:24.31                 
                     
32  Frederikke Petri  2001    363  35.75        1:17.94   
  Søllerød Svømmeklub  1:16.31                 
                     
33  Mathilde Olsen  1998    343  35.30        1:19.42   
  Hvidovre Svømme Klub  1:19.40                 
                     
34  Anna Elisabeth Mathiasen  2000    325  35.71        1:20.91   
  Helsingør Svømmeklub  1:31.12                 
                     
35  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    320  35.33        1:21.27   
  Lyngby Svømmeklub  1:11.39                 
                     
36  Caroline Friis Thirstrup  2000    239  40.34        1:29.65   
  Solrød Svømmeklub  1:18.52                 
                     
37  Zofia Kulon  2001    230  40.85        1:30.81   
  Søllerød Svømmeklub  1:32.00                 
                     
38  Louise Albrechtsen  1998    224  35.85        1:31.53   
  Frederiksværk Svømmeklub  1:20.50                 
                     
39  Johanne Vium-Heinesen  2000    179  44.54        1:38.61   
  Solrød Svømmeklub  1:28.78                 
                     
Ida Just Mikkelsen  2001              DSQ  esb v 50m 
  Gladsaxe Svømmeklub  1:11.17                 
                     
 
Løb 20, 100m Butterfly Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13 
Farum Cup Senior: Magnus Jákupsson (1994) 55.82 2016-04-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Magnus Jákupsson  1994    710  26.17        55.82  Farum Cup Stævnerekord
Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  54.59                 
                     
Kevin Witt Christensen  1995    655  26.35        57.36  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  57.54                 
                     
Niklas Hedegaard  1990    622  27.79        58.35   
  Farum Svømmeklub  54.94                 
                     
Anton Olsen  1998    615  27.58        58.57   
  Gladsaxe Svømmeklub  56.19                 
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    583  27.98        59.63  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  59.58                 
                     
Thomas Bech  1998    571  28.00        1:00.02   
  Farum Svømmeklub  58.28                 
                     
Daniel Christian  1998    567  28.11        1:00.16   
  Farum Svømmeklub  1:00.76                 
                     
Jonas Vibsig Berding  1996    567  28.24        1:00.18  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Svømmeklub  57.65                 
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    555  28.57        1:00.60  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  1:01.13                 
                     
10  Oscar Olsson  1999    528  27.82        1:01.61   
  Sjöbo Simsällskap  57.84                 
                     
11  Oliver Christiansen  1999    524  28.28        1:01.77   
  Helsinge Svømmeklub  59.60                 
                     
12  Marcus Rappenborg  1999    523  28.20        1:01.80   
  Hvidovre Svømme Klub  1:00.02                 
                     
13  Emil Engels Henriksen  1999    512  29.49        1:02.24   
  Sigma Swim Allerød  1:00.92                 
                     
14  Isak Larsson  2000    491  28.68        1:03.15   
  Sjöbo Simsällskap  59.12                 
                     
15  Martin Szokody  1999    482  28.85        1:03.51  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub  1:02.48                 
                     
16  Pierre Høgenhaug  1999    477  29.38        1:03.72   
  Søllerød Svømmeklub  1:02.57                 
                     
17  Thor Nilsson Pedersen  2000    476  30.24        1:03.79   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:06.43                 
                     
18  Mads Ejdrup Hansen  1999    469  29.72        1:04.08   
  Helsingør Svømmeklub  1:07.68                 
                     
19  Oliver Berggren Smidt  1997    465  30.26        1:04.28  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  1:03.12                 
                     
20  Oliver Jacobsen  1997    461  29.42        1:04.49  Deltager ikke i finalen 
  Hvidovre Svømme Klub  1:00.86                 
                     
21  Mikkel Samsøe Borch  1997    457  29.61        1:04.67   
  Hvidovre Svømme Klub  1:02.44                 
                     
22  Jakob Petersen  1999    445  30.27        1:05.22   
  Hvidovre Svømme Klub  1:04.08                 
                     
23  Mikkel Møller-Jensen  1995    435  30.24        1:05.72   
  Hvidovre Svømme Klub  1:02.74                 
                     
24  William Lehn-Schiøler  2000    434  29.90        1:05.79   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:05.40                 
                     
25  Peter Gjerulff  1996    423  29.64        1:06.33   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:09.09                 
                     
26  Kristian Torp  2000    408  31.06        1:07.13   
  Sigma Swim Birkerød  1:07.89                 
                     
27  Jeppe Mathiassen  2000    392  31.68        1:08.02  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  1:06.52                 
                     
28  Christian K. Jensen  2000    378  32.68        1:08.87   
  Sigma Swim Allerød  1:11.98                 
                     
29  Alexander Mogensen  1999    363  32.21        1:09.81   
  Helsinge Svømmeklub  1:11.20                 
                     
30  Peter Forsberg  1997    360  32.18        1:09.98   
  Helsinge Svømmeklub  1:08.05                 
                     
31  Oliver Schiellerup  2000    346  33.07        1:10.96   
  Sigma Swim Birkerød  1:13.65                 
                     
32  Kristoffer Buus Langkilde  1999    332  31.82        1:11.93  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  1:06.17                 
                     
33  Casper Ramsdahl Sørensen  2000    320  33.36        1:12.83   
  Ringsted Svømme Klub  1:08.58                 
                     
34  Simon Ajken Hansen  1999    311  32.42        1:13.51  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  1:10.50                 
                     
35  Magnus Windahl  2000    279  34.65        1:16.24   
  Hvidovre Svømme Klub  1:19.29                 
                     
36  Tino Floris  1998    211  37.94        1:23.66   
  Helsinge Svømmeklub  1:29.00                 
                     
37  Morten Kilhof  2000    154  42.58        1:32.94   
  Solrød Svømmeklub  1:40.99                 
                     
Bastian Rosgaard Sejberg  2000              DSQ  esb v 100m 
  Solrød Svømmeklub  1:18.63                 
                     
Gustav Frydensberg  1999              DSQ  Tyvstart 
  Lyngby Svømmeklub  1:32.14                 
                     
 
Løb 35, 1500m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 
Farum Cup Senior: Maj Howardsen (1997) 17:27,75 2015-05-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Lina Sjöholm  2000    622  1:07.71  2:19.66  3:31.78  4:43.75  18:03.69   
  Sjöbo Simsällskap  17:47.07      5:55.90  7:08.47  8:21.10  9:33.71     
          10:46.09  11:58.82  13:11.82  14:24.99     
          15:37.98  16:51.20         
                     
Josefine Strand Nielsen  2000    560  1:07.11  2:20.53  3:35.37  4:51.32  18:42.49   
  Hovedstadens Svømmeklub  17:33.80      6:07.04  7:22.96  8:38.10  9:53.97     
          11:09.90  12:26.28  13:41.60  14:57.29     
          16:12.22  17:28.51         
                     
Kamilla Larsen  1996    548  1:12.35  2:29.21  3:45.67  5:02.35  18:50.50   
  Gladsaxe Svømmeklub  18:20.67      6:18.73  7:34.67  8:50.37  10:06.01     
          11:21.66  12:36.85  13:51.95  15:06.63     
          16:21.76  17:36.78         
                     
Helena Hvid Hansen  2001    494  1:12.79  2:30.36  3:48.24  5:06.60  19:30.45   
  Helsingør Svømmeklub  19:18.00      6:25.37  7:44.07  9:02.63  10:21.44     
          11:39.52  12:58.76  14:17.11  15:35.53     
          16:54.42  18:13.03         
                     
Caroline Steffensen  2000    462  1:15.09  2:35.53  3:57.01  5:18.29  19:56.46   
  Ringsted Svømme Klub  19:11.27      6:39.37  7:59.72  9:20.13  10:40.38     
          12:00.65  13:20.89  14:42.01  16:02.10     
          17:20.84  18:40.16         
                     
Nikoline Victoria Sass  1999    256  1:25.33  3:00.65  4:36.98  6:12.59  24:17.51   
  Solrød Svømmeklub  19:59.99      7:50.89  9:29.33  11:08.32  12:46.98     
          14:26.29  16:05.03  17:44.01  19:22.47     
          21:02.36  22:42.16         
                     
 
Løb 36, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 
Farum Cup Senior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 15:48,10 2015-05-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Alexander Aslak Nørgaard  2000    661  1:03.62  2:10.76  3:18.47  4:26.22  16:39.63   
  Søllerød Svømmeklub  17:04.47      5:34.13  6:41.63  7:48.92  8:55.22     
          10:02.19  11:09.10  12:15.23  13:22.00     
          14:29.32  15:35.71         
                     
Giano Grillo  1998    661  1:03.38  2:09.02  3:15.20  4:21.53  16:39.68   
  Hovedstadens Svømmeklub  16:23.23      5:28.57  6:35.91  7:43.84  8:51.75     
          9:59.25  11:07.41  12:15.21  13:22.93     
          14:30.37  15:38.11         
                     
Andreas Vestergaard  1999    562  1:06.19  2:18.49  3:30.76  4:43.27  17:35.35   
  Hovedstadens Svømmeklub  16:39.85      5:55.65  7:04.51  8:13.41  9:23.41     
          10:33.29  11:44.23  12:53.78  14:04.38     
          15:15.21  16:26.40         
                     
Hannibal Steenfos  1996    533  1:06.67  2:18.72  3:30.98  4:41.28  17:54.19   
  Hovedstadens Svømmeklub  17:27.44      5:52.19  7:02.58  8:12.81  9:24.65     
          10:37.57  11:50.90  13:12.12  14:16.50     
          15:30.06  16:41.91         
                     
Timon Wedekind  1996    515  1:06.81  2:18.66  3:31.18  4:44.60  18:06.28   
  Hovedstadens Svømmeklub  17:00.00      5:57.73  7:10.63  8:24.06  9:36.81     
          10:50.05  12:03.54  13:16.35  14:30.92     
          15:44.61  16:57.11         
                     
Mads Lünell Bruhn  1998    502  1:06.62  2:19.63  3:33.26  4:46.40  18:15.93   
  Herlufsholm Svømmeklub  18:02.45      6:00.00  7:13.64  8:27.57  9:41.34     
          10:54.95  12:08.67  13:21.97  14:35.55     
          15:49.63  17:03.59         
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.03  Udskriftsdato  30 april 2016 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  21:55