Resultat Total - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Farum Cup 2015    Udskriftsdato  09 maj 2015   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  20:18   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  08 maj 2015         
 
 
Løb 13, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Maj Howardsen  1997    734  29.77  1:01.53  1:33.56    2:05.21   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Jaqueline Hippi  1996    708  29.48  1:01.50  1:34.40    2:06.71   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Marina Heller Hansen  1994    688  29.85  1:01.49  1:34.68    2:07.95  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Emily Gantriis  1999    673  29.75  1:02.66  1:36.35    2:08.86   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Julie Lunau  1995    658  30.66  1:03.51  1:37.07    2:09.87   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    648  31.00  1:03.90  1:37.46    2:10.51   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Louise Halldén  1998    647  30.56  1:03.53  1:37.20    2:10.59   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Lisa Steen Duus  1997    643  30.68  1:03.94  1:37.54    2:10.88   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Klara Reeh  1999    630  30.50  1:03.85  1:37.84    2:11.77   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Nanna Drewsen  1998    618  30.51  1:04.09  1:38.17    2:12.61   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
11  Rikke Munkholm  1998    617  30.97  1:04.58  1:38.97    2:12.67   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
12  Signe Bro  1999    616  30.50  1:04.05  1:38.60    2:12.78   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
13  My Rydgren  1999    601  29.73  1:02.82  1:38.44    2:13.81   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
14  Caroline Erichsen  1998    597  31.67  1:05.78  1:40.11    2:14.13  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
15  Anna Brandt Nielsen  1998    595  31.38  1:05.91  1:40.24    2:14.26   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
16  Ebba Rosenquist  1989    595  31.19  1:05.47  1:40.09    2:14.29   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
17  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    588  31.02  1:04.99  1:40.11    2:14.82   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
18  Frederikke Dons  1998    582  31.20  1:05.39  1:40.30    2:15.30   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
19  Sophie Amalie Schøn  1999    569  30.93  1:05.64  1:41.32    2:16.32   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
20  Helena Kornerup Klejstrup  1999    566  32.38  1:07.11  1:41.91    2:16.57   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
21  Thea Laurberg Simonsen  1997    564  31.89  1:06.56  1:42.03    2:16.72   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
22  Tove Sparrman  1996    563  31.24  1:06.18  1:41.24    2:16.77   
  Väsby Simsällskap                   
                     
23  Ida Agerbak Trandum  1996    561  30.24  1:04.54  1:40.44    2:16.94   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
24  Julie Schmidt  1995    560  31.24  1:05.94  1:41.47    2:17.03   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
25  Lina Sjöholm  2000    557  31.32  1:06.58  1:42.22    2:17.25   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
26  Amanda Egerod Lund  2000    552  32.87  1:08.48  1:42.92    2:17.72   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
27  Mia Wennecke  1999    548  30.59  1:06.09  1:42.17    2:18.01   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
28  Thit Bondo  2000    547  31.96  1:06.66  1:42.19    2:18.12   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
29  Alberte M Hansen  2000    545  32.37  1:07.55  1:43.34    2:18.31   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
30  Anne Sofie Gadfelt  1999    537  32.43  1:07.49  1:43.22    2:18.99   
  Farum Svømmeklub                   
                     
31  Thea Hovmand Larsen  1997    535  30.10  1:04.01  1:40.95    2:19.09   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
32  Katrine Stampe  2000    533  30.89  1:05.78  1:42.60    2:19.34   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
33  Mai Andersen  2000    530  32.54  1:07.33  1:43.69    2:19.53   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
34  Amalie Gotthard  1999    525  32.80  1:08.13  1:44.69    2:19.99   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
35  Josefine Søgaard Andresen  2000    512  31.86  1:07.64  1:44.51    2:21.17   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
36  Cecilie Salskov Jensen  2000    505  33.04  1:09.40  1:45.97    2:21.86   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
37  Sara Krell Refn  1999    501  32.44  1:08.40  1:45.70    2:22.23   
  Farum Svømmeklub                   
                     
38  Hannah Pilgaard  1999    500  32.51  1:08.55  1:45.14    2:22.29   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
39  Caroline Hørlykke  2000    499  31.10  1:06.96  1:45.32    2:22.40   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
40  Marina Nissen Jakobsen  2000    496  32.56  1:09.44  1:46.70    2:22.69   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
41  Karina Garne Larsen  2000    493  33.62  1:10.11  1:46.76    2:22.93   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
42  Caroline Sofie Lund  2000    484  33.02  1:09.49  1:46.59    2:23.88   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
43  Anika Bryde  2000    482  32.95  1:08.90  1:46.66    2:24.06   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
44  Ida Maria Nielsen  2000    478  32.72  1:09.57  1:47.37    2:24.42   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
45  Sara Tang-Holbek  2000    474  32.85  1:09.74  1:47.69    2:24.86   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
46  Alice Gantriis  2000    464  32.39  1:09.18  1:48.73    2:25.87   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
46  Emilie Hermann Schimming  1999    464  32.95  1:10.19  1:49.32    2:25.87   
  Roskilde Svømning                   
                     
48  Anna Elisabeth Mathiasen  2000    453  33.65  1:11.26  1:49.38    2:27.10   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
49  Cecilie Meyn  2000    438  34.08  1:11.92  1:50.62    2:28.72   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
50  Kathrine Pii Frederiksen  2000    434  34.54  1:12.41  1:50.33    2:29.15   
  Farum Svømmeklub                   
                     
51  Iben Jeppesen  2000    424  33.69  1:11.50  1:52.01    2:30.34   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
52  Andrea M. Lang Bolvig  2000    419  34.88  1:12.47  1:51.92    2:30.91   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
53  Freja A. Skov  2000    418  33.86  1:12.99  1:52.32    2:31.06   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
54  Mia Walter  2000    409  34.58  1:13.40  1:53.00    2:32.11   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
55  Stine Boe Gad  1997    409  34.88  1:13.19  1:52.64    2:32.17   
  Roskilde Svømning                   
                     
56  Emilia Frederiksen  2000    407  34.67  1:13.74  1:53.36    2:32.34   
  Trelleborg Sim                   
                     
57  Kamma Bruun Fejfer  1998    398  34.57  1:13.82  1:53.79    2:33.54   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
58  Lærke Sandholdt Jensen  2000    398  34.69  1:13.41  1:53.79    2:33.57   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
59  Lisa Hemme Nielsen  2000    394  34.08  1:13.19  1:53.56    2:34.06   
  Roskilde Svømning                   
                     
60  Emma Beyer  2000    391  35.68  1:14.94  1:55.09    2:34.42   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
61  Isabella Voldby Ipsen  2000    387  35.54  1:15.62  1:56.26    2:34.91   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
62  Frida Eilertsson  2000    350  36.33  2:40.18      2:40.18   
  Trelleborg Sim                   
                     
63  Julia Frederiksen  2001    339  36.67  1:17.77  2:00.13    2:41.99   
  Trelleborg Sim                   
                     
64  Elsa Assarsson  2001    312  37.29  1:19.77  2:03.62    2:46.52   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
65  Francesca Nord  2001    283  37.38  1:21.40  2:07.13    2:51.96   
  Trelleborg Sim                   
                     
 
Løb 14, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Christian Røssel  1995    642  27.88  57.98  1:28.62    1:58.23  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Claus Lerche Iversen  1977    635  27.59  57.75  1:28.62    1:58.64   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Nicolai Løwenstein  1997    632  27.93  58.20  1:28.87    1:58.84   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Andreas Mårtensson  1997    619  28.65  58.48  1:29.37    1:59.64   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    615  27.80  58.10  1:29.13    1:59.90   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Anton Olsen  1998    611  28.40  58.28  1:29.10    2:00.20   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Frederik Rindshøj  1999    608  28.68  59.19  1:28.93    2:00.34  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Jonas Nervil Kistorp  1997    581  27.08  57.23  1:29.62    2:02.20   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    552  28.90  1:00.40  1:32.26    2:04.34   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Gustav Bækgaard  1997    551  28.64  1:00.41  1:32.00    2:04.36   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
11  Gustav Frödeberg  1997    548  28.61  59.63  1:31.94    2:04.60   
  Väsby Simsällskap                   
                     
12  Mads Lünell Bruhn  1998    545  28.30  59.50  1:32.21    2:04.87   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
13  Oliver Jacobsen  1997    529  29.16  1:00.40  1:33.49    2:06.06   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
14  Markus Bøjsen  1999    516  29.46  1:00.86  1:33.85    2:07.15   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
15  Niels Breum Hansen  1994    514  29.76  1:01.56  1:35.07    2:07.31  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
16  Thomas Bech  1998    513  29.19  1:01.46  1:34.50    2:07.41   
  Farum Svømmeklub                   
                     
17  Alfred Christensson  1998    511  29.05  1:01.63  1:34.90    2:07.52   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
18  Joakim Brønnum  1997    511  28.93  1:00.38  1:33.27    2:07.57   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
19  Yannick Rasmussen  1995    500  27.89  1:00.21  1:35.08    2:08.49   
  Roskilde Svømning                   
                     
20  Emil Toft  1998    497  29.82  1:01.90  1:35.05    2:08.71   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
20  Mikkel Samsøe Borch  1997    497  29.70  1:02.37  1:36.05    2:08.71   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
22  Mikkel Møller-Jensen  1995    495  29.11  1:01.65  1:35.23    2:08.87   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
23  Oskar Hoff  1998    485  29.35  1:02.30  1:37.00    2:09.82   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
24  Adam Hansen  1998    477  28.87  1:01.01  1:35.34    2:10.49   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
25  Bjørn Wismann  1996    472  30.39  1:03.41  1:36.85    2:10.97   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
26  Jacob Weberg  1997    471  30.34  1:03.47  1:37.29    2:11.05   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
27  Filip Christensson  1991    458  27.83  1:00.49  1:36.27    2:12.31   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
28  Marcus Rappenborg  1999    450  28.97  1:02.88  1:38.10    2:13.04   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
29  Mikkel Ulrich  1998    448  29.33  1:03.72  1:38.67    2:13.26   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
30  Rasmus Wegener  1997    438  30.13  1:03.96  1:39.06    2:14.22   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
31  Rasmus Aavang Jensen  1998    373  31.39  1:07.22  1:45.05    2:21.58   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
32  Oliver Steen  1997    370  31.41  1:07.84  1:45.21    2:22.01   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
33  Thomas Vilmar  1998    354  31.87  1:08.09  1:46.57    2:24.16   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
34  Tino Floris  1998    158          3:08.67   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 15, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.14 2015-03-08 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.14 2015-03-08 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Clara Vater  1997    639  33.01        1:07.47   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Marina Heller Hansen  1994    634  32.83        1:07.65   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Sophie Amalie Schøn  1999    604  33.32        1:08.72   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Marie-Louise Stentved  2000    573  33.64        1:09.94   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Jessica Yu Mortensen  2000    556  34.20        1:10.64   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Nina Toft  2000    553  34.65        1:10.77   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Linnéa Månsson  1996    552  34.68        1:10.82   
  Simsällskapet Iden                   
                     
Frederikke Houen  1998    551  33.94        1:10.86   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
Freja Gram  1999    550  34.90        1:10.90   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
10  Emilie Hørlykke  1998    546  35.64        1:11.09   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
11  Cecilie Jørgensen  1998    544  34.83        1:11.18   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
12  Frederikke Mertins  2000    543  33.38        1:11.21  Deltager ikke i finalen 
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
13  Elin Rundblad  1999    523  34.48        1:12.11   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
14  Frederikke Arentoft  2000    506  36.20        1:12.93  Deltager ikke i finalen 
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
15  Vibe Tofte Jørgensen  1999    499  36.48        1:13.25   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
16  Tanja Lylloff  1998    499  35.46        1:13.26   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
17  Anna Boutrup  1998    491  37.09        1:13.65   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
18  Julie Schmidt  1995    489          1:13.74   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
19  Nicola Parfitt  2000    483  36.24        1:14.07   
  Trelleborg Sim                   
                     
20  Sofie W. Krattet  2000    480  35.94        1:14.19   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
21  Emma Bjørnholdt  2000    476  36.01        1:14.42   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
22  Kristine Mikkelsen  2000    475  37.31        1:14.44   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
23  Anna Aavang Brendstrup  2000    465  36.79        1:15.00   
  Roskilde Svømning                   
                     
24  Mia Wennecke  1999    462  35.94        1:15.13   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
25  Veronika Storm  1998    453  36.49        1:15.66   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
26  Simone Bukholt  1999    443  35.60        1:16.21   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
27  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    426  38.72        1:17.23   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
28  Simone Jørgensen  1999    425  37.59        1:17.28   
  Farum Svømmeklub                   
                     
29  Katrine Tetzschner Madsen  2000    422  37.75        1:17.46   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
30  Sarah Sejr Aagaard  2000    418  37.61        1:17.69   
  Farum Svømmeklub                   
                     
31  Cecilie Christensen  1997    412  34.06        1:18.10   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
32  Anna Svensson-Fehér  2000    411  37.31        1:18.13   
  Trelleborg Sim                   
                     
33  Mia Walter  2000    411  37.93        1:18.15   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
34  Nicole Bennetsen  2000    408  37.63        1:18.34   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
35  Xenia Huryn  2000    407  37.78        1:18.41   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
36  Alba Cecilie Runge  2000    400  38.29        1:18.86   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
37  Regitze Munch Nielsen  2000    390  38.37        1:19.49   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
38  Freja A. Skov  2000    381  38.20        1:20.17   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
39  Emilia Frederiksen  2000    379  38.78        1:20.31   
  Trelleborg Sim                   
                     
40  Lærke Sandholdt Jensen  2000    352  40.20        1:22.25   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
41  Cassandra Thimmer  1999    330  41.04        1:24.03   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
42  Melinda Andersson  2000    316  41.22        1:25.28   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
43  Ninwa Somi  1998    299  42.04        1:26.87   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
44  Frida Eilertsson  2000    287          1:28.08   
  Trelleborg Sim                   
                     
45  Isabella Voldby Ipsen  2000    272  43.89        1:29.63   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
46  Emma Beyer  2000    194          1:40.32   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Mathilde Olsen  1998              DNS   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
 
Løb 16, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Magnus Jákupsson  1994    711  58.19        58.19   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Kevin Witt Christensen  1995    689  28.61        58.80   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Samuel Törnqvist  1997    629  29.49        1:00.59   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    595  30.13        1:01.74   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    580  30.15        1:02.26   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    578  30.53        1:02.33   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Daniel Christian  1998    554  30.51        1:03.23   
  Farum Svømmeklub                   
                     
William Matras  1998    553  30.37        1:03.27  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Maxemillian Pedersen  1996    522  31.17        1:04.47   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
10  Asbjørn Garne  1995    496  31.46        1:05.59   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
11  Victor Emil Lundgaard  1998    485  32.35        1:06.09  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
12  Chris Johansen  1996    482  32.27        1:06.24  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
                     
13  Frederik O. Møller  1999    480  31.65        1:06.30   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
14  Oskar Hoff  1998    463  32.35        1:07.12  Deltager ikke i finalen 
  Landskrona Simsällskap                   
                     
15  Christian Sejr Aagaard  1998    455  31.99        1:07.52  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
                     
16  Lasse Kriegel Skovrup  1998    434  33.01        1:08.59  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
                     
17  Marcus Rappenborg  1999    429  33.20        1:08.85   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
18  Jacob Weberg  1997    425  34.33        1:09.07   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
19  Magnus Koch Sonnenborg  1997    418  32.83        1:09.46   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
20  Bjørn Wismann  1996    358  35.08        1:13.11   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
21  Marco Brander  1996    350  36.95        1:13.66   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Marcus Olesen  1995              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Phillip Riis  1998              DNS   
  Roskilde Svømning                   
                     
 
Løb 17, 200m Brystsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emma Wahlund  1998    654  36.67  1:17.25  1:58.89    2:40.75   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Karen Tanderup Hansen  1996    601  37.17  1:18.51  2:01.35    2:45.32   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Sandra Lendt  2000    585  38.36  1:21.30  2:04.19    2:46.82   
  Trelleborg Sim                   
                     
Josefine Søgaard Andresen  2000    559  38.85  1:21.40  2:05.99    2:49.38   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Astrid Ovesen  1999    559  38.56  1:21.53  2:05.51    2:49.45   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Julie Bak  1997    550  39.15  1:22.68  2:06.50    2:50.34   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
Caroline Hørlykke  2000    546  38.68  1:22.57  2:06.52    2:50.73   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Maj Howardsen  1997    526  41.20  1:25.01  2:08.79    2:52.92   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    499  40.44  1:25.36  2:09.97    2:55.94  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
10  Signe Skousen  1999    485  38.90  1:24.52  2:11.31    2:57.63   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
11  Sara Tang-Holbek  2000    482  40.39  1:25.37  2:11.32    2:57.92   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
12  Emily Gantriis  1999    459  39.82  1:26.48  2:13.37    3:00.88  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
13  Helena Højsted Eriksen  2000    458  42.35  1:29.40  2:16.20    3:01.06   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
14  Anna Fiedler  2001    457  40.39  1:26.84  2:14.17    3:01.14  Deltager ikke i finalen 
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
15  Kamilla Larsen  1996    444  41.91  1:28.42  2:15.63    3:02.86   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
16  Marta Kruse Johansen  2000    442  40.96  1:27.34  2:15.29    3:03.19   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
17  Rosemarie Blicher  2000    437  40.31  1:26.95  2:15.75    3:03.81   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
18  Anika Bryde  2000    425  41.77  1:28.59  2:16.39    3:05.53   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
19  Nicola Parfitt  2000    411  41.82  1:29.51  2:19.04    3:07.66   
  Trelleborg Sim                   
                     
20  Katrine Stampe  2000    404  42.47  1:30.96  2:19.61    3:08.80   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
21  Astrid Albertsson  2000    402  40.85  1:28.88  2:18.55    3:09.10   
  Väsby Simsällskap                   
                     
22  Silke Mehr  2000    400  43.29  1:31.70  2:20.37    3:09.31   
  Roskilde Svømning                   
                     
23  Marina Nissen Jakobsen  2000    384  43.44  1:33.25  2:22.67    3:11.91   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
24  Karina Garne Larsen  2000    375  43.88  1:32.57  2:22.97    3:13.42   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
25  Frida Thunheim-Glad  2001    328  45.97  1:37.78  2:31.70    3:22.33   
  Trelleborg Sim                   
                     
Emma Beyer  2000              DNS   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Mathilde Huberts  2000              DNS   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
Pernille Jensen  1998              DNS   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 18, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Matti Mattsson (1993) 2:08.95 2013-08-02 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Robert Palosaari  1992    646  34.21  1:13.19  1:49.88    2:26.86   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Lasse Pittioni  1995    621  34.03  1:11.83  1:50.02    2:28.85   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Niels Ottosen  1998    596  34.08  1:11.79  1:50.77    2:30.86  Deltager ikke i finalen 
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Frederik Rindshøj  1999    559  35.84  1:15.76  1:55.03    2:34.12   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Rasmus B. Larsen  1997    506  35.80  1:16.35  1:57.61    2:39.29   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Jonas Hyllested  1999    480  36.65  1:18.41  2:00.30    2:42.18   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Mikkel Ulrich  1998    433  36.65  1:19.00  2:03.06    2:47.84   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
Mikkel-Emil Rosenbom  1999    424  38.18  1:21.12  2:05.18    2:48.96   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Peter Forsberg  1997    383  38.59  1:22.28  2:08.02    2:54.77   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
10  Frederik Dalhøj Paulsen  1998    356  41.01  1:27.44  2:14.02    2:59.14  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
11  Marco Brander  1996    348  40.78  1:26.66  2:13.58    3:00.41   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
12  Rasmus Aavang Jensen  1998    330  40.83  1:27.47  2:15.31    3:03.79   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
13  Ali Raeisi  1998    306  38.14  1:25.01  2:16.51    3:08.46   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
 
Løb 19, 100m Butterfly Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 56.51 2014-08-22 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    658  29.67        1:04.35   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    653  30.56        1:04.50   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Jaqueline Hippi  1996    641  30.37        1:04.91   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    633  30.35        1:05.17   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Julie Lunau  1995    607  30.97        1:06.10   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Ebba Rosenquist  1989    602  31.01        1:06.28   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
Marina Heller Hansen  1994    601  30.49        1:06.32  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Julie Schmidt  1995    594  31.32        1:06.57   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Clara Vater  1997    590  31.19        1:06.74   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
10  Maj Howardsen  1997    581  31.95        1:07.06  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
11  Nicoline Reinstrup  1998    581  30.58        1:07.08  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
12  Mathilda Eriksson  2001    577  31.44        1:07.23   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
13  Thea Laurberg Simonsen  1997    564  32.12        1:07.72   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
14  Hannah Pilgaard  1999    541  31.87        1:08.66   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
15  Ida Agerbak Trandum  1996    539  31.29        1:08.76  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
16  Vibe Tofte Jørgensen  1999    536  31.85        1:08.90   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
17  Freja Gram  1999    529  32.22        1:09.18   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
18  Augusta Andersson  1997    523  32.67        1:09.47   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
19  My Rydgren  1999    520  31.24        1:09.58   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
20  Anna Brandt Nielsen  1998    510  32.04        1:10.04   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
21  Anne-Sofie Lindblad  1997    508  31.98        1:10.13   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
22  Katrine Tetzschner Madsen  2000    505  33.24        1:10.27   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
23  Lise Norgil Damgaard  1997    501  31.64        1:10.45   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
24  Sara Krell Refn  1999    486  33.05        1:11.17   
  Farum Svømmeklub                   
                     
25  Helena Kornerup Klejstrup  1999    480  33.06        1:11.46   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
26  Stinna Schnabl  1999    479  32.47        1:11.52  Deltager ikke i finalen 
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
27  Emilie Falbe-Hansen  1999    473  32.59        1:11.83   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
28  Anna Boutrup  1998    472  33.50        1:11.86   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
29  Kristine Mikkelsen  2000    467  33.83        1:12.15   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
30  Anna Aavang Brendstrup  2000    455  34.37        1:12.74   
  Roskilde Svømning                   
                     
31  Nicole Bennetsen  2000    448  34.40        1:13.15   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
32  Clara Marott Schelde  2000    446  33.90        1:13.26   
  Farum Svømmeklub                   
                     
33  Amanda Egerod Lund  2000    412  34.55        1:15.20   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
34  Cecilie Christensen  1997    396  31.53        1:16.20   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
35  Thit Bondo  2000    396  35.06        1:16.23   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
36  Simone Bukholt  1999    378  34.22        1:17.36   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
37  Caroline Høst Lorenzen  1999    374  36.03        1:17.63   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
38  Lina Sjöholm  2000    372  34.42        1:17.80   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
39  Regitze Munch Nielsen  2000    363  35.33        1:18.46   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
40  Alba Cecilie Runge  2000    320  37.62        1:21.81   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
41  Iben Jeppesen  2000    307  36.66        1:22.94   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
42  Emilia Frederiksen  2000    274  39.60        1:26.18   
  Trelleborg Sim                   
                     
43  Stine Boe Gad  1997    259  38.98        1:27.75   
  Roskilde Svømning                   
                     
44  Frederikke Arentoft  2000    234  39.54        1:30.80   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
45  Anna Fiedler  2001    200  42.79        1:35.60   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
46  Francesca Nord  2001    182  42.78        1:38.62   
  Trelleborg Sim                   
                     
Emilie Buurgaard Westh  1999              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emilie Hermann Schimming  1999              DNS   
  Roskilde Svømning                   
                     
Frederikke Mertins  2000              DNS   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
Linnéa Månsson  1996              DNS   
  Simsällskapet Iden                   
                     
Kamma Bruun Fejfer  1998              DNF   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Ida Maria Nielsen  2000              DSQ  Tyvstart 
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Veronika Storm  1998              DSQ  Tyvstart 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
 
Løb 20, 100m Butterfly Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Marcus Olesen  1995    655  26.26        57.35   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Alfred Christensson  1998    640  27.10        57.79   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Niklas Hedegaard  1990    635  27.37        57.94   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Anton Olsen  1998    634  27.07        57.98   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Ömer Faruk Benli  1993    623  27.85        58.33  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
Samuel Törnqvist  1997    595  27.62        59.22   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Oskar Hoff  1998    593  27.99        59.27   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Frederik O. Møller  1999    571  27.32        1:00.03   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Jonas Vibsig Berding  1996    553  28.71        1:00.66   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
10  Lasse Pittioni  1995    553  28.32        1:00.69  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
10  Oscar Olsson  1999    553  27.55        1:00.69   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
12  Joakim Brønnum  1997    552  27.70        1:00.70   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
13  Daniel Christian  1998    551  27.89        1:00.76   
  Farum Svømmeklub                   
                     
14  Thomas Bech  1998    543  29.21        1:01.03   
  Farum Svømmeklub                   
                     
15  Frederik Dalhøj Paulsen  1998    511  28.52        1:02.30   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
16  Nicolai Løwenstein  1997    505  28.83        1:02.53  Deltager ikke i finalen 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
17  Andreas Kaas Elmgreen  1999    499  29.49        1:02.77   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
18  Jonas Nervil Kistorp  1997    488  28.06        1:03.27   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
19  Filip Christensson  1991    467  28.59        1:04.17   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
19  Oliver Jacobsen  1997    467  29.54        1:04.17   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
21  Gustav Bækgaard  1997    465  29.36        1:04.28  Deltager ikke i finalen 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
22  Frederik Weiss  1999    464  29.22        1:04.35   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
23  Andreas Mårtensson  1997    461  29.50        1:04.45   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
24  Niels Breum Hansen  1994    459  29.50        1:04.54   
  Helsinge Svømmeklub                   
                     
25  Mikkel Samsøe Borch  1997    459  29.76        1:04.57   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
26  Mikkel Møller-Jensen  1995    455  30.16        1:04.75   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
27  Nicolai Møbius Pedersen  1996    451  29.53        1:04.93   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
28  Johan Norén  1986    446  30.03        1:05.19   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
29  Jacob Weberg  1997    425  31.81        1:06.23   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
30  Magnus Koch Sonnenborg  1997    424  30.38        1:06.29   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
31  Rasmus Wegener  1997    415  30.17        1:06.75   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
32  Martin Jungersen  1997    386  29.89        1:08.41   
  VAT Copenhagen-MK31                   
                     
33  Jonas Hyllested  1999    371  31.16        1:09.28   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
34  Salim Celikovic  1998    362  31.57        1:09.85   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
35  Mads Lünell Bruhn  1998    356  31.97        1:10.25   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
36  Oliver Steen  1997    330  33.12        1:12.09   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
Christian Røssel  1995              DNS   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
 
Løb 21, 800m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Maj Howardsen  1997    751  1:04.91  2:12.80  3:21.24  4:29.43  9:03.43   
  Sigma Swim Allerød        5:37.71  6:46.62  7:55.52       
                     
Lisa Steen Duus  1997    740  1:04.77  2:13.17  3:21.74  4:31.06  9:06.08   
  Sigma Swim Birkerød        5:40.28  6:49.71  7:58.49       
                     
Anna Boutrup  1998    716  2:15.29  3:25.23  4:35.13  5:44.60  9:12.24   
  Sigma Swim Birkerød        6:54.20  8:04.09  9:12.24       
                     
Klara Reeh  1999    651  1:08.15  2:20.25  3:32.30  4:44.11  9:29.84   
  Lyngby Svømmeklub        5:56.03  7:07.84  8:19.20       
                     
Frederikke Dons  1998    629  1:09.13  2:22.00  3:34.95  4:48.34  9:36.65   
  Hvidovre Svømme Klub        6:01.24  7:14.17  8:26.20       
                     
Marie-Louise Stentved  2000    627  1:08.92  2:21.37  3:32.40  4:44.63  9:37.19   
  Gladsaxe Idræts Forening        5:57.46  7:10.84  8:24.18       
                     
Sara Stenberg  2001    623  1:08.00  2:20.85  3:33.98  4:47.01  9:38.25   
  Simklubben Triton        6:00.30  7:13.31  8:26.22       
                     
Sofie Nielsen  2001    591  1:10.09  2:24.15  3:38.41  4:53.11  9:48.58   
  Slagelse Svømmeklub        6:08.09  7:22.37  8:36.70       
                     
Alberte M Hansen  2000    591  1:10.10  2:25.01  3:39.91  4:54.40  9:48.69   
  VAT Copenhagen-MK31        6:08.71  7:23.20  8:36.90       
                     
10  Amalie Gotthard  1999    572  1:10.38  2:24.62  3:39.55  4:54.74  9:55.08   
  Slagelse Svømmeklub        6:10.20  7:25.84  8:41.49       
                     
11  Mai Andersen  2000    560  1:10.51  2:26.08  3:42.24  4:58.19  9:59.19   
  Holbæk Svømme Klub        6:13.97  7:30.70  8:46.22       
                     
12  Kamilla Larsen  1996    552  1:13.22  2:28.74  3:44.40  5:00.48  10:02.08   
  Gladsaxe Idræts Forening        6:15.92  7:31.78  8:47.52       
                     
13  Emma Bjørnholdt  2000    539  1:13.00  2:30.59  3:46.66  5:02.95  10:07.05   
  Lyngby Svømmeklub        6:18.88  7:35.22  8:51.58       
                     
14  Caroline Sofie Lund  2000    516  1:13.19  2:30.95  3:49.26  5:08.60  10:15.82   
  Hørsholm Svømmeforening        6:26.26  7:44.15  9:00.93       
                     
15  Cecilie Salskov Jensen  2000    507  1:13.89  2:32.54  3:51.85  5:11.06  10:19.35   
  Hørsholm Svømmeforening        7:08.61  8:26.74  9:42.99       
                     
16  Karina Garne Larsen  2000    496  1:15.02  2:34.81  3:53.90  5:12.97  10:24.05   
  Sigma Swim Allerød        6:32.14  7:50.86  9:08.25       
                     
17  Andrea M. Lang Bolvig  2000    469  1:16.78  2:36.97  3:57.10  5:16.53  10:35.76   
  Sigma Swim Birkerød        6:36.14  7:56.07  9:16.07       
                     
18  Cecilie Meyn  2000    449  1:15.82  2:37.53  3:59.05  5:21.31  10:44.89   
  Hørsholm Svømmeforening        6:43.11  8:04.77  9:25.73       
                     
 
Løb 22, 800m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Gabrieli Detti (1994) 7:42.74 2014-04-08 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
William Matras  1998    624  1:02.17  2:08.18  3:14.97  4:21.73  8:48.86   
  Gladsaxe Idræts Forening        5:29.32  6:36.88  7:43.85       
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    569  1:03.42  2:12.73  3:22.26  4:29.27  9:05.38   
  Sigma Swim Allerød        5:37.72  6:47.43  7:57.11       
                     
Magnus Koch Sonnenborg  1997    549  1:05.31  2:15.20  3:25.45  4:34.04  9:11.99   
  Sigma Swim Allerød        5:44.90  6:55.01  8:05.00       
                     
Gustav Frödeberg  1997    544  1:05.78  2:15.98  3:26.25  4:36.56  9:13.65   
  Väsby Simsällskap        5:46.48  6:56.71  8:06.78       
                     
Emil Toft  1998    501  1:09.03  2:21.37  3:33.60  4:45.48  9:28.92   
  Holbæk Svømme Klub        5:57.27  7:09.33  8:20.16       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.00  Udskriftsdato  09 maj 2015 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  20:18