Resultat Total Senior - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbanemesterskaber    Udskriftsdato  27 oktober 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  23:17   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Farum Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  25 oktober 2013         
 
 
Løb 31, 200m Rygsvømning Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:03.50 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Pernille Larsen (1992) 2:06.27 2008-12-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sarah Bro  1996    717  31.72  1:04.41  1:38.51    2:14.10   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Hannah Strunge Nissen  1997    686  32.68  1:07.06  1:41.61    2:16.09   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Caroline Erichsen  1998    662  33.06  1:08.94  1:43.56    2:17.68  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Stine Raaby Jensen  1995    658  32.53  1:07.11  1:42.52    2:17.98   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    655  32.42  1:07.95  1:42.75    2:18.19   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    630  33.85  1:10.35  1:45.32    2:19.95   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Cecilie Høgskilde  1999    624  33.59  1:08.86  1:44.66    2:20.44   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Christina Hvid Edill  1995    623  33.07  1:08.64  1:44.36    2:20.51   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Sabrina Wielsøe  1990    618  33.50  1:09.14  1:45.03    2:20.86   
  Køge Svømmeklub                   
                     
10  Cecilie F. Jensen  1998    611  33.34  1:09.03  1:45.23    2:21.39   
  Herlev Svømning                   
                     
11  Sarah Mariner  1998    611  32.95  1:07.76  1:43.82    2:21.42   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
12  Sophie Amalie Schøn  1999    595  33.52  1:10.04  1:46.07    2:22.63   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
13  Michelle Icka Christensen  1995    585  34.02  1:09.99  1:46.27    2:23.46   
  Herlev Svømning                   
                     
14  Caroline Amalie Duus  1998    579  33.91  1:10.33  1:47.02    2:23.98   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
15  Emilie Falbe-Hansen  1999    573  34.06  1:10.87  1:48.05    2:24.46   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
16  Victoria Bierre  2000    570  33.14  1:09.66  1:47.53    2:24.73   
  Herlev Svømning                   
                     
17  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998    569  33.85  1:09.97  1:47.25    2:24.80   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
18  Sara Sylvest  2000    559  35.01  1:11.85  1:48.77    2:25.65   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
19  Emma Maagøe  1999    557  33.51  1:10.83  1:48.67    2:25.85   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
20  Mathilde Olsen  1998    555  33.94  1:10.25  1:47.91    2:26.00   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
21  Nanna Drewsen  1998    541  34.63  1:11.77  1:49.59    2:27.23   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
22  Iben Helstrup Jensen  1996    539  34.77  1:11.16  1:48.98    2:27.43   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
23  Victoria Wolsted  2000    532  33.85  1:11.50  1:49.98    2:28.12   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
24  Emma Anne Ljungstrøm  1999    523  32.90  1:09.92  1:49.67    2:28.95   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
25  Eva Olsen  2000    522  35.37  1:13.27  1:51.03    2:29.07   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
26  Nina Toft  2000    518  35.13  1:12.65  1:51.42    2:29.36   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
27  Emily Brophy  1999    518  34.79  1:11.53  1:50.10    2:29.44   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
28  Julia Jønsson  2000    509  35.02  1:14.17  1:51.90    2:30.33   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
29  Caroline Samuel  2000    503  34.79  1:12.76  1:51.62    2:30.88   
  Køge Svømmeklub                   
                     
30  Eline Victoria Rasmussen  2000    499  36.25  1:14.69  1:53.21    2:31.29   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
31  Daniella Bender  1996    496  34.35  1:12.74  1:51.94    2:31.58   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
32  Xenia Bonnén Sjøgren  1997    495  35.26  1:14.08  1:53.37    2:31.71   
  Vest-Brøndby                   
                     
33  Stine Eskebo Nielsen  2001    482  36.12  1:15.13  1:54.97    2:33.07   
  Vest-Brøndby                   
                     
34  Laura Rimmer Hansen  1998    481  35.76  1:14.43  1:53.70    2:33.16   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
35  Anne Sofie Gadfelt  1999    474  36.84  1:15.82  1:54.91    2:33.91   
  Farum Svømmeklub                   
                     
36  Yazmin B. Gürtler  2000    464  36.44  1:15.48  1:55.23    2:34.99   
  Køge Svømmeklub                   
                     
37  Sara Krell Refn  1999    463  35.75  1:15.10  1:55.36    2:35.06   
  Farum Svømmeklub                   
                     
38  Signe Skousen  1999    451  36.63  1:15.66  1:56.01    2:36.42   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
39  Sofie Schmidt  1998    419  37.11  1:17.19  1:58.97    2:40.35   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
 
Løb 32, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 1:52.33 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 1:55.80 2009-04-19 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Magnus Jákupsson  1994    668  28.30  58.70  1:30.17    2:01.36   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Anton Ørskov Ipsen  1994    644  29.39  1:00.75  1:31.83    2:02.84  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Anders Jensen  1987    634  28.80  59.84  1:31.43    2:03.48   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Gustav Friberg  1997    596  31.02  1:03.22  1:34.50    2:06.07  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Kevin Witt Christensen  1995    574  29.44  1:02.88  1:36.52    2:07.65   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Karim Møller  1994    572  29.81  1:02.09  1:35.05    2:07.80   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    565  30.36  1:03.20  1:35.73    2:08.29   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Oliver Marcus Meng  1997    565  30.83  1:03.82  1:36.67    2:08.34   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Viktor Holm  1996    547  30.79  1:03.74  1:37.09    2:09.73   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
10  Jonathan Müller  1997    543  31.03  1:04.12  1:37.42    2:10.00   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
11  Mark H. Østermann  1995    541  30.56  1:03.78  1:37.23    2:10.15   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Jacob Samuel  1998    521  31.05  1:04.35  1:38.55    2:11.79   
  Køge Svømmeklub                   
                     
13  Magnus Sloth Poulsen  1995    521  30.05  1:03.81  1:37.99    2:11.82  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
14  Oliver Berggren Smidt  1997    520  31.35  1:04.24  1:38.30    2:11.91   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
15  Morten Børre Petersen  1996    520  30.35  1:03.75  1:36.91    2:11.93   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
16  Bjørn Hansen  1998    505  31.86  1:04.61  1:38.47    2:13.20   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
17  Maxemillian Pedersen  1996    484  31.51  1:05.87  1:40.61    2:15.12   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
18  Jacob Weberg  1997    481  32.37  1:06.76  1:41.12    2:15.38   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
19  Chris Johansen  1996    475  31.28  1:05.35  1:40.50    2:15.93   
  Herlev Svømning                   
                     
20  Jacob Jensen  1995    473  30.97  1:05.21  1:40.67    2:16.10   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
21  Jon Riedel Pedersen  1998    463  32.92  1:07.34  1:42.77    2:17.08   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
22  Jesper Frost Thomsen  1997    462  32.89  1:07.29  1:42.58    2:17.25   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
23  Mikkel Fogelberg Handberg  1998    457  32.37  1:07.39  1:42.68    2:17.75   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
24  Mikkel Holm Jensen  1997    451  32.97  1:07.94  1:43.41    2:18.36   
  Køge Svømmeklub                   
                     
25  Laurits Mathiassen  1997    449  32.03  1:07.25  1:42.55    2:18.51   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
26  Kristian Svenstrup  1998    436  33.05  1:08.01  1:43.80    2:19.83   
  Køge Svømmeklub                   
                     
27  Rasmus Wegener  1997    430  33.65  1:09.00  1:45.07    2:20.58   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
28  Alexander Piihl Hansen  1997    428  34.07  1:09.79  1:45.36    2:20.79   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
29  Lasse Kølle Jørgensen  1996    421  32.33  1:07.39  1:44.00    2:21.50   
  Herlev Svømning                   
                     
30  Gustav Palm-Henriksen  1997    421  32.95  1:08.93  1:45.39    2:21.52   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
31  Christoffer Bjørner  1997    409  33.59  1:10.14  1:46.74    2:22.88   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
32  Martin Bruun Andersen  1998    382  34.06  1:10.99  1:48.84    2:26.21   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Rasmus Birkedal  1997                akut syg 
  Køge Svømmeklub                   
                     
Kasper Sveistrup Holck  1996              DSQ  o 15m under vand 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Magnus Andersen  1995              DSQ  neddykket v afslutn. 
  Roskilde Svømning                   
                     
 
Løb 33, 100m Frisvømning Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 51.90 2009-12-20 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 53.55 2011-11-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Pernille Blume  1994    803  27.19        54.86   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Kelly Riber Rasmussen  1994    729  26.92        56.67   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Julie Brøndum Petersen  1994    698  27.64        57.49   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Katrine Holm Sørensen  1992    694  27.80        57.59  Deltager ikke i finalen 
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Christina Munkholm  1996    690  28.06        57.71  Deltager ikke i finalen 
  Køge Svømmeklub                   
                     
Pernille Juel  1994    690  27.86        57.71  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning                   
                     
Maria Madsen  1995    677  27.96        58.08   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Amanda Højberg  1998    675  28.49        58.13   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Josephine Holm  1999    656  28.34        58.68   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
10  Annelouise Dolleris  1995    655  28.15        58.72  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Maja Nielsen  1996    653  28.52        58.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Christina Kaas Elmgreen  1996    650  28.31        58.87   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
13  Caroline Erichsen  1998    649  28.67        58.89   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
14  Julie Lunau  1995    648  28.28        58.93   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
15  Maj Howardsen  1997    647  28.56        58.96   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
16  Signe Bro  1999    642  28.68        59.11  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
17  Iben Grundtvig  1997    641  28.56        59.15   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
18  Julie Schmidt  1995    640  28.85        59.17   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
19  Anna Fixdahl  1997    633  28.78        59.40   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
20  Emily Gantriis  1999    625  28.13        59.65   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
21  Katrine B. Hansen  1999    617  28.90        59.91   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
22  Caroline Hørlykke  2000    608  29.22        1:00.18  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
23  Astrid Foldarskarð  1994    606  28.84        1:00.27   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
24  Klara Reeh  1999    603  28.81        1:00.37   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
25  Sofia Altoft  1998    601  28.32        1:00.43   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
26  Frederikke Dons  1998    597  28.82        1:00.58   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
27  Sara Fogh Myrup  1997    586  29.46        1:00.93   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
28  Adriana Natalia Bankowska  1997    585  29.69        1:00.97   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
29  Nikoline Svensson  1998    577  29.49        1:01.26   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
30  Christina F. Eriksen  1999    575  29.34        1:01.32   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
31  Jessica Yu Mortensen  2000    573  29.29        1:01.41  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
32  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    570  29.65        1:01.51   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
33  Emilie Falbe-Hansen  1999    569  29.57        1:01.54   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
34  Cæcilie Schade Cantby  1998    566  29.86        1:01.64   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
35  Sofie Brøgger  2000    563  29.64        1:01.74   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
36  Amalie Hansen  1995    556  29.67        1:02.03   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
36  Cecilie Jørgensen  1998    556  29.72        1:02.03   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
38  Emma Gaardsted Andersen  1998    555  29.88        1:02.07   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
39  Cayanne Kjær Knoth  1999    542  30.04        1:02.55   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
39  Rikke Munkholm  1998    542  30.25        1:02.55   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
41  Emilie Buurgaard Westh  1999    538  30.32        1:02.68   
  Farum Svømmeklub                   
                     
42  Emma Anne Ljungstrøm  1999    535  30.73        1:02.82   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
43  Camilla Hansen  1995    518  30.63        1:03.50   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
44  Stinna Schnabl  1999    514  30.67        1:03.64   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
45  Methea Wissing-Thornberg  1999    514  30.18        1:03.66   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
46  Nina Toft  2000    512  30.73        1:03.75   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
47  Ditte Friis  1999    505  30.36        1:04.05   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
48  Isabella Wolsted  1998    493  31.06        1:04.56   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
49  Nina Corydon-Petersen  1999    492  30.13        1:04.60   
  Roskilde Svømning                   
                     
 
Løb 34, 100m Frisvømning Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 47.44 2007-12-14 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 48.61 2009-12-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Magnus Westermann  1995    724  23.84        50.04   
  Herlev Svømning                   
                     
Daniel Skaaning  1993    697  24.80        50.68   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Daniel Steen Andersen  1995    689  24.55        50.86   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
Jonas Nervil Kistorp  1997    666  24.92        51.45   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Anders Møller  1991    656  25.60        51.70   
  Herlev Svømning                   
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    620  25.44        52.68   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Jacob Lercke Skytte  1984    619  25.13        52.71   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Lasse Vestergaard  1991    619  25.15        52.73  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
Thomas Steenberg  1994    616  24.98        52.81   
  Herlev Svømning                   
                     
10  Ulrik Peter Willén  1995    611  25.61        52.94   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
11  Frederik A. Mariegaard  1994    609  25.68        53.01   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
12  Jakob Klint Axelsen  1996    605  25.83        53.12   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
13  Alexander Duus Jensen  1995    591  25.62        53.54  Deltager ikke i finalen 
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
14  Joachim Blach Kristensen  1995    585  25.80        53.72   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
14  Martin Nielsen  1996    585  26.01        53.72  Deltager ikke i finalen 
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
16  Peter Gjerulff  1996    585  26.05        53.73   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
17  Mikkel Johansen  1994    577  25.88        53.95   
  Herlev Svømning                   
                     
18  Oliver Huban  1996    573  25.97        54.10   
  Vest-Brøndby                   
                     
19  Søren Meier  1994    556  25.65        54.64   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
20  Johannes E. Mariegaard  1997    553  26.37        54.72   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
21  Søren Fritzbøger  1996    553  26.11        54.74   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
22  Sebastian Kempff-Andersen  1996    547  26.43        54.94   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
23  Magnus Sloth Poulsen  1995    545  25.90        55.00   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
24  Niels Breum Hansen  1994    540  26.30        55.17   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
25  Stefan Blidarevic  1996    539  26.27        55.19   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
26  Rasmus Svendsen  1996    536  26.42        55.31   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
27  Johan Müller  1998    535  26.93        55.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
28  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    533  26.72        55.41   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
29  Tobias Edvardsen  1995    528  26.42        55.57   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
30  Victor Hardenberg Jensen  1997    524  26.40        55.72   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
31  Frederik Nerving  1997    522  26.80        55.79   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
32  Thor Simonsen  1997    502  27.04        56.53   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
33  Mathias M. Trebbien  1997    497  27.03        56.70   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
34  Lasse Termark Brock  1997    492  27.36        56.92   
  Herlev Svømning                   
                     
35  Martin Nielsen  1997    491  27.54        56.96   
  Vest-Brøndby                   
                     
36  Martin Jungersen  1997    457  27.72        58.32   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
37  Chris Johansen  1996    450  27.26        58.64   
  Herlev Svømning                   
                     
38  Magnus Koch Sonnenborg  1997    449  28.23        58.67   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Lasse Lykke Nielsen  1995                Akut syg 
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Rasmus Birkedal  1997                Akut syg 
  Køge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 35, 200m Brystsvømning Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.93 2013-08-11 
Dansk Rekord Junior: Katrine Holm Sørensen (1992) 2:28.11 2008-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Rikke Møller Pedersen  1989    860  33.07  1:09.80  1:45.44    2:21.48   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Josefine Pedersen  1999    657  35.21  1:14.17  1:54.03    2:34.76   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Astrid Ovesen  1999    640  35.21  1:14.64  1:55.20    2:36.14   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Anna Puggaard  1996    621  35.72  1:16.04  1:57.15    2:37.71   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anne-Sofie Lindblad  1997    617  35.54  1:16.32  1:57.52    2:38.01   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Anna Boutrup  1998    613  37.60  1:17.50  1:57.64    2:38.41   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Ida Schütt  1996    606  35.47  1:15.15  1:57.02    2:39.02  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Nikoline Marker-Pedersen  1996    599  35.77  1:16.26  1:57.96    2:39.59  Deltager ikke i finalen 
  Vest-Brøndby                   
                     
Rikke Mundt Lohse  1996    597  37.25  1:17.19  1:58.21    2:39.76   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
10  Karen Tanderup Hansen  1996    595  36.22  1:16.84  1:58.41    2:39.99   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
11  Melanie Degner  2000    585  37.61  1:18.53  1:59.88    2:40.85   
  Køge Svømmeklub                   
                     
12  Nikoline Nilsson Norby  2000    584  36.76  1:17.78  1:59.70    2:40.91  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
13  Signe Nielsen  1998    584  37.39  1:18.43  1:59.93    2:40.93   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
14  Sara Krog Christoffersen  1996    576  36.31  1:17.64  1:59.36    2:41.68   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
15  Julie Bak  1997    570  36.43  1:17.57  1:59.79    2:42.25   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
16  Laura Findahl Andersen  2001    567  37.38  1:18.44  2:00.65    2:42.51   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
17  Julie Leth-Petersen  1997    562  37.13  1:18.72  2:00.75    2:43.05   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
18  Thea Schulze  1998    561  38.49  1:21.10  2:01.79    2:43.08   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
19  Helena Kornerup Klejstrup  1999    553  36.74  1:18.34  2:01.27    2:43.88   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
20  Thea Laurberg Simonsen  1997    550  37.47  1:18.97  2:01.38    2:44.16   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
21  Simone Kronborg Riis  1997    549  37.74  1:19.19  2:01.62    2:44.30   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
22  Maria Tanderup Hansen  1998    536  37.53  1:18.51  2:01.35    2:45.59   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
23  Louise G. Riget  1995    533  37.58  1:20.25  2:03.21    2:45.97   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
24  Julie Lamberth  1996    523  38.34  1:20.59  2:03.61    2:46.93   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
25  Emma Lyngby Larsen  1998    519  37.97  1:21.08  2:04.66    2:47.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
26  Freja Englund  1997    518  37.30  1:20.57  2:04.42    2:47.55   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
27  Tania Berry  1998    514  39.10  1:23.16  2:05.05    2:47.98   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
28  Veronika Storm  1998    498  38.72  1:21.97  2:05.47    2:49.77   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
29  Nicole Bennetsen  2000    491  36.95  1:19.86  2:05.08    2:50.47   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
30  Rebecca Grønlund  1998    484  39.16  1:22.19  2:06.23    2:51.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
31  Kamilla Larsen  1996    482  39.45  1:23.43  2:07.70    2:51.55   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
32  Sofie Strandby  1999    471  39.21  1:23.14  2:07.81    2:52.89   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
33  Katrine V. Sørensen  1996    461  39.92  1:24.43  2:09.69    2:54.15   
  Vest-Brøndby                   
                     
34  Merle F. V. Christensen  1998    429  39.12  1:23.59  2:10.88    2:58.35   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
35  Gitte Sørensen Gosvig  1999    421  41.34  1:26.50  2:12.95    2:59.54  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 36, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:05.38 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 2:10.02 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Viktor Christensen  1995    664  30.85  1:06.21  1:42.30    2:18.29   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Emil Klingberg  1987    638  31.47  1:07.52  1:44.28    2:20.15   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    624  32.58  1:09.47  1:45.86    2:21.20  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    623  32.73  1:09.14  1:45.63    2:21.27   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Mikkel Hounsgaard  1993    618  31.84  1:07.75  1:44.40    2:21.65  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Timon Wedekind  1996    602  32.09  1:08.46  1:45.69    2:22.89   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Mikkel Austmann  1991    587  33.15  1:10.24  1:47.34    2:24.05   
  Herlev Svømning                   
                     
Anton Ørskov Ipsen  1994    583  32.49  1:09.57  1:47.14    2:24.39  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    562  33.20  1:11.21  1:48.56    2:26.14   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
10  Mathias Brændholt  1996    557  32.22  1:09.88  1:47.97    2:26.60   
  Herlev Svømning                   
                     
11  Niklas Broch Thielemann  1994    541  33.68  1:11.64  1:49.80    2:28.08  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
12  Yannick Rasmussen  1995    524  33.74  1:11.51  1:50.57    2:29.67   
  Roskilde Svømning                   
                     
13  Mads Hansen  1995    512  33.83  1:11.77  1:50.67    2:30.77   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
14  Esben Norup  1996    503  34.82  1:13.51  1:52.17    2:31.73   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
15  Niels Ottosen  1998    501  33.38  1:11.09  1:50.79    2:31.84   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
16  Daniel Højme  1997    500  35.77  1:14.95  1:53.74    2:31.97   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
17  Rasmus Gutfelt Skalbo  1998    498  34.99  1:14.24  1:53.36    2:32.15   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
18  Burak Dagidir  1995    497  34.33  1:12.85  1:52.35    2:32.33   
  Vest-Brøndby                   
                     
19  Magnus Carstensen  1999    487  36.07  1:16.18  1:54.64    2:33.31   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
20  Mathias Wilquin  1998    442  35.54  1:15.31  1:56.14    2:38.35   
  Vest-Brøndby                   
                     
21  Mads Ingeman Hansen  1997    427  36.18  1:16.30  1:57.96    2:40.20   
  Næstved IF                   
                     
22  Martin Jungersen  1997    369  36.60  1:19.31  2:03.22    2:48.13   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Markus Joensen  1996              DSQ  but-ben før arm v 25 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
 
Løb 37, 100m Butterfly Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 55.86 2009-11-14 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 59.98 2003-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine Holm Sørensen  1992    755  28.23        1:00.44   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Pernille Blume  1994    753  28.07        1:00.50   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Emilie Beckmann  1997    700  29.38        1:01.99   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
Pernille Juel  1994    682  29.35        1:02.54   
  Herlev Svømning                   
                     
Christina Munkholm  1996    659  30.59        1:03.25   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Caroline Erichsen  1998    653  30.40        1:03.45   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    639  30.15        1:03.88   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Julie Schmidt  1995    634  30.06        1:04.05   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Josephine Holm  1999    612  31.04        1:04.83   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
10  Kristine Barrett  1998    611  30.49        1:04.84   
  Greve Svømmeklub                   
                     
11  Camilla Dufour  1996    608  30.10        1:04.95   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
12  Emma la Cour  1999    603  30.85        1:05.14   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
13  Marianne Duijm  1993    601  30.71        1:05.20   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
14  Thea Laurberg Simonsen  1997    597  30.98        1:05.36   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
15  Julie Brøndum Petersen  1994    595  30.69        1:05.42   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
16  Jessica Yu Mortensen  2000    588  31.60        1:05.68  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
17  Eva Olsen  2000    575  31.02        1:06.18   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
18  Vera Staun Hansen  1999    573  31.11        1:06.27   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
19  Astrid Foldarskarð  1994    571  30.63        1:06.33   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
20  Sabrina Wielsøe  1990    569  30.51        1:06.43  Deltager ikke i finalen 
  Køge Svømmeklub                   
                     
21  Stine Raaby Jensen  1995    546  31.19        1:07.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
22  Cecilie Høgskilde  1999    537  31.48        1:07.72   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
23  Laura Weinreich  1998    534  31.81        1:07.85   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
24  Frederikke Hansen  1998    527  32.35        1:08.13   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
25  Emma Gaardsted Andersen  1998    517  32.08        1:08.57   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
26  Nikoline Svensson  1998    509  31.99        1:08.91   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
27  Nanna Sonne  1999    507  31.82        1:09.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
28  Hannah Pilgaard  1999    501  32.28        1:09.31   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
29  Vibe Tofte Jørgensen  1999    500  32.24        1:09.32   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
30  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    487  33.21        1:09.97   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
30  Ditte Friis  1999    487  32.32        1:09.97   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
32  Nana Hansen  2000    484  32.77        1:10.11   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
33  Nicoline Reinstrup  1998    482  31.86        1:10.18   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
34  Methea Wissing-Thornberg  1999    471  32.81        1:10.72   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
35  Sarah Missing  2001    442  33.73        1:12.23   
  Vest-Brøndby                   
                     
36  Yazmin B. Gürtler  2000    437  33.98        1:12.49   
  Køge Svømmeklub                   
                     
37  Emma Anne Ljungstrøm  1999    424  33.60        1:13.22   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
38  Julie Brosbøl Olsen  1999    411  35.34        1:13.99   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
39  Caroline Samuel  2000    398  33.62        1:14.83   
  Køge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 38, 100m Butterfly Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 51.57 2008-12-11 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 52.44 2012-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Steen Andersen  1995    757  24.99        53.18   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
Magnus Jákupsson  1994    675  25.82        55.25   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Søren Dahl  1993    659  25.97        55.70  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning                   
                     
Rasmus Härstedt  1994    626  26.57        56.67   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Anders Møller  1991    605  26.73        57.32  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning                   
                     
Jonas Nervil Kistorp  1997    603  27.04        57.37  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Jonas Sørensen  1990    603  26.61        57.37   
  Herlev Svømning                   
                     
Frederik K. Mortensen  1995    590  26.56        57.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Marcus Olesen  1995    585  26.97        57.95   
  Herlev Svømning                   
                     
10  Jens Peter Träff  1988    582  26.66        58.06   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
11  Jakob Vodstrup  1994    570  27.13        58.46   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
12  Alexander Duus Jensen  1995    565  27.19        58.63  Deltager ikke i finalen 
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
13  Marc Bach Nielsen  1994    565  27.42        58.64   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
14  Lars Merl  1993    549  27.86        59.20   
  Køge Svømmeklub                   
                     
15  Julian Kressner Læbel  1992    547  27.60        59.26   
  Vest-Brøndby                   
                     
16  Oliver Huban  1996    546  27.45        59.31   
  Vest-Brøndby                   
                     
17  Søren Fritzbøger  1996    545  27.51        59.33   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
18  Marcus Krøyer Svendsen  1997    540  27.48        59.52   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
19  Frederik Nerving  1997    540  27.54        59.53   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
20  Johan Müller  1998    537  28.39        59.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
21  Lasse Winther Andersen  1994    536  27.70        59.67  Deltager ikke i finalen 
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
22  Andreas Sandbirk  1995    534  27.79        59.75   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
23  Christian Røssel  1995    531  28.05        59.85   
  Herlev Svømning                   
                     
24  Mads Christian Sandager  1998    521  28.67        1:00.22   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
25  Emil Müller  1995    520  28.13        1:00.27   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
26  Bjørn H. Bremholm Hansen  1996    470  29.58        1:02.35   
  Herlev Svømning                   
                     
27  Mads Hauge Sørensen  1997    464  29.08        1:02.60   
  Køge Svømmeklub                   
                     
28  Mads Steen Petersen  1997    444  28.91        1:03.54   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
29  Lasse Termark Brock  1997    438  29.68        1:03.81   
  Herlev Svømning                   
                     
Claus Lerche Iversen  1977              DNS   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
 
Løb 39, 200m Medley Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:07.08 2009-04-18 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.33 2011-11-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Aglund Lauridsen  1996    792  29.58  1:03.42  1:43.34    2:14.63  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Maja Nielsen  1996    700  30.72  1:06.85  1:48.09    2:20.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Amalie Emma Thomsen  1994    698  30.81  1:08.12  1:47.74    2:20.41   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
Cecilie F. Jensen  1998    696  31.05  1:06.03  1:47.04    2:20.59   
  Herlev Svømning                   
                     
Ida Schütt  1996    682  31.04  1:08.37  1:49.05    2:21.53   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Hannah Strunge Nissen  1997    677  30.93  1:06.77  1:49.17    2:21.86   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    676  30.78  1:06.25  1:49.56    2:21.97   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Iben Grundtvig  1997    661  31.33  1:07.27  1:50.31    2:22.99   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    629  31.02  1:08.09  1:50.08    2:25.40   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Anna Brandt Nielsen  1998    614  30.81  1:05.68  1:52.51    2:26.52  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Stine Raaby Jensen  1995    614  31.03  1:05.30  1:50.80    2:26.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Christina Hvid Edill  1995    614  31.18  1:07.55  1:52.29    2:26.53   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Signe Bro  1999    610  32.26  1:10.23  1:54.08    2:26.88   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
14  Anna Fixdahl  1997    609  32.45  1:11.17  1:53.58    2:26.92   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
15  Maria Madsen  1995    606  33.12  1:11.71  1:55.30    2:27.19   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
16  Caroline Hørlykke  2000    606  33.26  1:12.29  1:54.74    2:27.23   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
17  Tone Laksafoss Sparre  1996    605  32.01  1:11.10  1:53.22    2:27.31   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
18  Elina Lynge Wagner  1996    601  31.21  1:09.35  1:53.00    2:27.61   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
19  Victoria Bierre  2000    589  33.12  1:10.22  1:54.52    2:28.56   
  Herlev Svømning                   
                     
20  Sofie Brøgger  2000    589  33.44  1:11.27  1:55.44    2:28.63   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
21  Karen Tanderup Hansen  1996    588  33.69  1:10.41  1:53.87    2:28.70   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
22  Sophie Amalie Schøn  1999    586  31.79  1:10.29  1:54.22    2:28.82   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
23  Signe Nielsen  1998    575  32.70  1:11.67  1:54.52    2:29.80   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
24  Nikoline Nilsson Norby  2000    571  35.30  1:12.73  1:55.53    2:30.12  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
25  Johanne Carr  1999    568  32.90  1:10.90  1:54.86    2:30.37   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
26  Helena Kornerup Klejstrup  1999    557  33.73  1:13.57  1:56.24    2:31.35   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
27  Caroline Amalie Duus  1998    554  32.92  1:09.70  1:56.11    2:31.64   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
28  Melanie Degner  2000    549  34.56  1:14.78  1:56.79    2:32.13   
  Køge Svømmeklub                   
                     
29  Maria Tanderup Hansen  1998    549  34.29  1:14.13  1:56.20    2:32.14   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
30  Josefine Pedersen  1999    546  34.63  1:15.97  1:56.34    2:32.39   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
31  Rebecca Grønlund  1998    539  33.76  1:13.63  1:57.49    2:33.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
32  Victoria Wolsted  2000    539  33.17  1:11.64  1:58.10    2:33.09   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
33  Nanna Sonne  1999    535  32.77  1:11.36  1:57.83    2:33.41   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
34  Emily Brophy  1999    532  33.51  1:10.54  1:56.87    2:33.68   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
35  Klara Reeh  1999    531  33.69  1:12.22  1:58.83    2:33.78   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
36  Amalie Hansen  1995    529  33.68  1:13.01  1:59.31    2:34.02   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
37  Christina F. Eriksen  1999    528  32.39  1:12.20  1:59.08    2:34.16   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
38  Laura Findahl Andersen  2001    518  34.60  1:14.90  1:58.47    2:35.09   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
39  Gitte Sørensen Gosvig  1999    506  33.15  1:12.98  1:59.76    2:36.35  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
40  Xenia Bonnén Sjøgren  1997    501  32.78  1:12.06  2:00.70    2:36.78   
  Vest-Brøndby                   
                     
41  Freydis Magnusdottir  1995    495  34.79  1:15.45  1:59.64    2:37.47   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
42  Stinna Schnabl  1999    479  34.98  1:16.01  2:03.29    2:39.20   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
43  Nicole Bennetsen  2000    475  35.67  1:16.31  2:01.80    2:39.68   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
44  Signe Skousen  1999    471  36.11  1:15.10  2:02.28    2:40.06   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
45  Yazmin B. Gürtler  2000    469  34.30  1:14.81  2:03.50    2:40.35   
  Køge Svømmeklub                   
                     
46  Caroline Samuel  2000    448  36.10  1:17.34  2:06.11    2:42.73   
  Køge Svømmeklub                   
                     
47  Julia Jønsson  2000    443  35.80  1:17.47  2:04.29    2:43.36   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
Emilie Buurgaard Westh  1999              DSQ  afsl mave v 100m 
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 40, 200m Medley Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:55.49 2009-04-18 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.14 2011-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Skaaning  1993    696  26.76  58.18  1:33.05    2:04.16   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Viktor Christensen  1995    623  28.72  1:03.57  1:39.64    2:08.85   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Mikkel Austmann  1991    612  28.40  1:01.53  1:38.30    2:09.64   
  Herlev Svømning                   
                     
Markus Joensen  1996    606  27.59  1:00.23  1:37.93    2:10.05   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Anders Jensen  1987    597  27.90  1:00.68  1:39.63    2:10.73   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Karim Møller  1994    586  28.04  1:00.88  1:41.12    2:11.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    585  29.05  1:03.81  1:40.72    2:11.55   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Daniel Christian  1998    580  29.24  1:04.00  1:41.90    2:11.95   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jonathan Müller  1997    580  28.94  1:02.57  1:41.60    2:11.99   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
10  Jakob Klint Axelsen  1996    576  29.20  1:04.86  1:41.91    2:12.26  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
11  Andreas Borre Heltborg  1996    573  29.08  1:04.74  1:42.39    2:12.46   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
12  Jonas Sørensen  1990    569  28.05  1:01.98  1:40.04    2:12.77  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning                   
                     
13  Jakob Vodstrup  1994    556  28.54  1:02.57  1:41.93    2:13.85  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
14  Rasmus Hasemann  1996    552  28.01  1:03.06  1:41.83    2:14.18   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
15  Rasmus Härstedt  1994    551  27.67  1:01.44  1:42.12    2:14.26  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
16  Morten Børre Petersen  1996    548  28.65  1:03.57  1:42.66    2:14.44   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
17  Lars Breum Hansen  1997    548  29.10  1:02.67  1:43.09    2:14.46  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
18  Frederik A. Mariegaard  1994    546  28.77  1:04.69  1:43.67    2:14.61   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
19  Oliver Marcus Meng  1997    545  28.86  1:02.11  1:43.64    2:14.74   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
20  Kasper Sveistrup Holck  1996    537  28.79    2:15.41    2:15.41   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
21  Mads Hansen  1995    535  30.01  1:05.13  1:44.00    2:15.52   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
22  Timon Wedekind  1996    534  29.75  1:05.63  1:43.32    2:15.66   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
23  Niels Breum Hansen  1994    522  28.43  1:04.15  1:45.73    2:16.69  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
24  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    516  30.30  1:07.40  1:46.75    2:17.21   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
25  Magnus Sloth Poulsen  1995    513  28.27  1:03.15  1:46.06    2:17.50   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
26  Jesper Frost Thomsen  1997    512  30.19  1:05.54  1:45.77    2:17.52   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
27  Christian Røssel  1995    511  28.29  1:04.25  1:44.95    2:17.61   
  Herlev Svømning                   
                     
28  Mathias Brændholt  1996    511  29.15  1:06.62  1:44.42    2:17.62   
  Herlev Svømning                   
                     
29  Bjørn Hansen  1998    510  29.99  1:05.02  1:47.04    2:17.70   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
30  Burak Dagidir  1995    505  29.95  1:06.40  1:45.25    2:18.21   
  Vest-Brøndby                   
                     
31  Mikkel Fogelberg Handberg  1998    501  30.63  1:05.71  1:46.94    2:18.54   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
32  Andreas Sandbirk  1995    501  28.43  1:04.11  1:46.40    2:18.58   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
33  Mads Christian Sandager  1998    496  28.82  1:03.78  1:46.59    2:19.06   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
34  Mads Ottosen  1997    495  30.05  1:07.76  1:47.92    2:19.14   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
35  Emil Müller  1995    486  29.04  1:04.39  1:47.53    2:19.95   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
36  Niklas Beyer Hansen  1997    475  29.53  1:05.79  1:45.96    2:21.00   
  Vest-Brøndby                   
                     
37  Jacob Samuel  1998    474  31.14  1:05.17  1:47.90    2:21.11   
  Køge Svømmeklub                   
                     
38  Rasmus Wegener  1997    466  30.76  1:05.60  1:48.65    2:21.96   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
39  Kristian Svenstrup  1998    464  29.92  1:06.05  1:48.34    2:22.15   
  Køge Svømmeklub                   
                     
40  Johannes E. Mariegaard  1997    457  29.36  1:06.96  1:49.89    2:22.83   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
41  Mikkel Holm Jensen  1997    447  31.81  1:09.42  1:51.30    2:23.95   
  Køge Svømmeklub                   
                     
42  Rasmus Gutfelt Skalbo  1998    437  31.33  1:11.01  1:50.09    2:25.01   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
43  Mads Hauge Sørensen  1997    432  31.60  1:08.66  1:53.28    2:25.58   
  Køge Svømmeklub                   
                     
44  Martin Bruun Andersen  1998    389  31.21  1:10.03  1:56.25    2:30.69   
  Køge Svømmeklub                   
                     
45  Martin Jungersen  1997    382  31.67  1:12.20  1:55.11    2:31.65   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Laurits Mathiassen  1997              DSQ  tyvstart 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 41, 800m Frisvømning Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:04.61 2009-11-14 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:22.38 2004-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Julie Aglund Lauridsen  1996    819  1:02.23  2:07.37  3:11.98  4:16.85  8:37.79   
  Sigma Swim Allerød        5:22.35  6:27.88  7:33.32       
                     
Signe Bro  1999    757  1:04.20  2:12.03  3:19.35  4:26.49  8:51.62   
  Gentofte Svømme Klub        5:33.46  6:40.32  7:46.63       
                     
Maj Howardsen  1997    738  1:05.38  2:13.42  3:21.55  4:30.21  8:55.95   
  Sigma Swim Allerød        5:37.50  6:44.74  7:50.76       
                     
Emma Wael  1993    730  1:04.43  2:12.50  3:20.11  4:28.21  8:57.99   
  Svømmeklubben Syd        5:35.87  6:43.56  7:51.30       
                     
Ida Schütt  1996    698  1:03.61  2:10.58  3:18.51  4:27.18  9:06.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:35.64  6:45.64  7:56.14       
                     
Stephanie Hansen  1996    695  1:05.98  2:14.47  3:23.01  4:31.94  9:06.87   
  Sigma Swim Allerød        5:40.64  6:49.52  7:58.53       
                     
Megan Forslund Hansen  1997    681  1:04.82  2:14.42  3:23.95  4:34.10  9:10.65   
  Svømmeklubben Triton Ballerup        5:44.19  6:53.72  8:02.93       
                     
Anna Boutrup  1998    671  1:06.64  2:16.60  3:26.13  4:35.97  9:13.18   
  Sigma Swim Birkerød        5:46.07  6:56.05  8:04.84       
                     
Maria Bastiansen  1995    663  1:06.05  2:15.05  3:24.32  4:34.26  9:15.44   
  Farum Svømmeklub        5:44.70  6:55.44  8:05.95       
                     
10  Katrine B. Hansen  1999    662  1:04.79  2:14.76  3:24.37  4:34.88  9:15.74   
  Svømmeklubben Triton Ballerup        5:45.65  6:56.51  8:07.60       
                     
11  Sara Fogh Myrup  1997    649  1:08.52  2:18.77  3:29.59  4:40.05  9:19.42   
  Sigma Swim Birkerød        5:50.45  7:00.64  8:10.91       
                     
12  Rikke Munkholm  1998    643  1:05.70  2:15.80  3:26.86  4:38.28  9:21.35   
  Swim Team Tåstrup        5:49.75  7:00.90  8:12.12       
                     
13  Lisa Steen Duus  1997    615  1:07.15  2:18.27  3:30.14  4:41.66  9:29.63   
  Sigma Swim Birkerød        5:53.51  7:06.04  8:18.43       
                     
14  Sara Sylvest  2000    612  1:07.95  2:19.41  3:31.52  4:42.81  9:30.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:54.16  7:06.33  8:18.56       
                     
15  Cecilie Jørgensen  1998    599  1:06.71  2:17.33  3:28.53  4:40.09  9:34.59   
  Helsinge Skytte & IF        5:52.85  7:06.29  8:21.72       
                     
16  Emily Gantriis  1999    592  1:05.49  2:17.73  3:30.39  4:43.76  9:37.02   
  Helsinge Skytte & IF        5:57.00  7:10.78  8:24.87       
                     
17  Mathilde Christjansen  1999    580  1:07.95  2:20.09  3:32.90  4:45.64  9:40.79   
  Lyngby Svømmeklub        5:59.06  7:13.10  8:27.33       
                     
18  Gitte Sørensen Gosvig  1999    549  1:09.01  2:23.90  3:38.39  4:53.43  9:51.45   
  Sigma Swim Allerød        6:07.28  7:22.48  8:38.24       
                     
19  Laura Christensen  1999    536  1:11.74  2:27.11  3:41.77  4:56.76  9:56.44   
  Svømmeklubben MK 31        6:10.92  7:25.71  8:41.34       
                     
20  Amalie Irgang-Dahlin  1999    526  1:11.14  2:25.59  3:40.81  4:57.12  10:00.03   
  Ishøj Svømme Klub        6:13.24  7:29.04  8:45.52       
                     
 
Løb 42, 1500m Frisvømning Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:26.74 2009-12-12 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 14:50.72 2006-10-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Pál Joensen  1990    840  56.81  1:55.82  2:55.32  3:54.78  15:00.85   
  Aalborg Svømmeklub        4:55.03  5:55.06  6:55.80  7:56.00     
          8:56.51  9:57.32  10:58.32  11:59.50     
          13:00.63  14:01.34         
                     
Anton Ørskov Ipsen  1994    824  57.44  1:56.45  2:56.16  3:56.67  15:06.48   
  Sigma Swim Birkerød        4:57.29  5:58.14  6:58.75  7:59.85     
          9:01.07  10:01.75  11:02.80  12:03.84     
          13:04.55  14:05.89         
                     
Mads Holm  1998    691  1:01.27  2:06.14  3:11.61  4:16.83  16:01.56   
  Nakskov Svømme Klub        5:22.07  6:26.92  7:31.97  8:35.95     
          9:40.34  10:44.01  11:47.85  12:51.94     
          13:55.74  14:59.77         
                     
Jens Saugmann  1996    684  1:00.63  2:04.86  3:09.13  4:13.95  16:04.64   
  Svømmeklubben Syd        5:18.26  6:22.81  7:27.57  8:32.56     
          9:37.67  10:42.66  11:47.39  12:52.07     
          13:57.05  15:02.16         
                     
Viktor Holm  1996    681  1:01.58  2:06.61  3:11.86  4:17.25  16:05.90   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:22.23  6:26.97  7:31.44  8:35.90     
          9:39.99  10:44.55  11:48.46  12:52.58     
          13:56.86  15:01.31         
                     
Martin Nielsen  1996    672  1:01.20  2:05.76  3:10.54  4:14.89  16:10.53   
  Nakskov Svømme Klub        5:19.62  6:23.97  7:29.33  8:34.36     
          9:39.84  10:45.37  11:50.16  12:56.13     
          14:02.52  15:08.61         
                     
Victor Drevskich  1996    656  1:02.08  2:08.15  3:13.95  4:20.02  16:18.28   
  Svømmeklubben MK 31        5:26.25  6:31.10  7:35.95  8:40.92     
          9:46.48  10:52.71  11:57.30  13:03.35     
          14:09.56  15:15.19         
                     
Marc Bach Nielsen  1994    648  59.75  2:04.61  3:09.99  4:16.00  16:22.25   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:22.03  6:28.57  7:34.72  8:40.45     
          9:46.54  10:52.44  11:58.50  13:05.24     
          14:10.72  15:16.99         
                     
Kasper Vitten  1995    640  1:01.53  2:06.46  3:12.16  4:17.65  16:26.41   
  Hovedstadens Svømmeklub        5:23.34  6:29.49  7:35.70  8:42.03     
          9:48.48  10:54.74  12:01.29  13:08.45     
          14:14.93  15:21.71         
                     
10  Niklas Broch Thielemann  1994    637  1:01.69  2:07.06  3:12.46  4:17.90  16:27.84   
  Sigma Swim Birkerød        5:23.87  6:30.25  7:36.48  8:42.58     
          9:48.87  10:55.39  12:01.90  13:08.66     
          14:15.57  15:21.98         
                     
11  Frederik Dalhøj Paulsen  1998    631  1:02.60  2:08.42  3:14.23  4:19.97  16:30.83   
  Sigma Swim Birkerød        5:26.18  6:31.96  7:38.05  8:44.47     
          9:51.03  10:57.50  12:03.95  13:10.60     
          14:17.38  15:24.41         
                     
12  Magnus Andersen  1995    628  1:02.20  2:08.08  3:13.59  4:19.75  16:32.20   
  Roskilde Svømning        5:25.23  6:31.65  7:37.01  8:43.41     
          9:50.79  10:58.36  12:06.11  13:13.45     
          14:22.00  15:30.23         
                     
13  Jonas Himmelstrup  1995    608  1:00.99  2:06.57  3:12.49  4:18.73  16:43.19   
  Sigma Swim Allerød        5:25.67  6:33.00  7:40.44  8:47.67     
          9:55.54  11:03.68  12:11.46  13:19.60     
          14:27.60  15:35.56         
                     
14  Christoffer Bjørner  1997    584  1:05.24  2:14.29  3:22.85  4:30.95  16:56.72   
  Gentofte Svømme Klub        5:39.03  6:47.05  7:55.02  9:03.68     
          10:12.16  11:20.06  12:28.25  13:36.23     
          14:43.97  15:51.86         
                     
15  Magnus Lundgren  1996    583  1:02.76  2:09.06  3:16.04  4:23.09  16:57.16   
  Køge Svømmeklub        5:30.68  6:39.43  7:47.80  8:56.36     
          10:05.05  11:13.35  12:22.17  13:31.41     
          14:40.68  15:49.33         
                     
16  Magnus Koch Sonnenborg  1997    570  1:03.39  2:11.09  3:18.45  4:26.56  17:04.72   
  Sigma Swim Allerød        5:34.63  6:43.49  7:51.99  9:00.74     
          10:09.49  11:18.69  12:27.86  13:37.35     
          14:46.79  15:56.59         
                     
17  Jon Riedel Pedersen  1998    552  1:01.87  2:10.49  3:19.07  4:28.93  17:15.96   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:37.38  6:48.48  7:59.15  9:10.83     
          10:21.17  11:32.33  12:43.35  13:52.22     
          15:02.57  16:11.41         
                     
18  Jacob Weberg  1997    549  1:05.64  2:13.79  3:22.42  4:31.24  17:17.99   
  Sigma Swim Allerød        5:39.51  6:47.97  7:57.40  9:07.23     
          10:17.23  11:27.09  12:37.27  13:48.10     
          14:59.21  16:10.22         
                     
19  William Matras  1998    519  1:02.47  2:10.07  3:19.27  4:29.61  17:37.46   
  Gladsaxe Idræts Forening        5:40.56  6:51.30  8:03.19  9:14.66     
          10:26.37  11:39.22  12:51.51  14:03.55     
          15:16.18  16:27.77         
                     
20  Alexander Aslak Nørgaard  2000    516  1:05.68  2:15.80  3:26.12  4:36.87  17:39.34   
  Søllerød Svømmeklub        5:47.85  6:58.90  8:10.16  9:21.48     
          10:32.88  11:44.25  12:56.15  14:08.00     
          15:19.03  16:30.69         
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.06  Udskriftsdato  27 oktober 2013 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  23:17