Resultat Total Junior - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbanemesterskaber    Udskriftsdato  27 oktober 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  23:17   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Farum Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  25 oktober 2013         
 
 
Løb 31, 200m Rygsvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:03.50 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Pernille Larsen (1992) 2:06.27 2008-12-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    662  33.06  1:08.94  1:43.56    2:17.68  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    655  32.42  1:07.95  1:42.75    2:18.19   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Cecilie Høgskilde  1999    624  33.59  1:08.86  1:44.66    2:20.44   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Cecilie F. Jensen  1998    611  33.34  1:09.03  1:45.23    2:21.39   
  Herlev Svømning                   
                     
Sarah Mariner  1998    611  32.95  1:07.76  1:43.82    2:21.42   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Sophie Amalie Schøn  1999    595  33.52  1:10.04  1:46.07    2:22.63   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Caroline Amalie Duus  1998    579  33.91  1:10.33  1:47.02    2:23.98   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Emilie Falbe-Hansen  1999    573  34.06  1:10.87  1:48.05    2:24.46   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Victoria Bierre  2000    570  33.14  1:09.66  1:47.53    2:24.73   
  Herlev Svømning                   
                     
10  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998    569  33.85  1:09.97  1:47.25    2:24.80   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
11  Sara Sylvest  2000    559  35.01  1:11.85  1:48.77    2:25.65   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
12  Emma Maagøe  1999    557  33.51  1:10.83  1:48.67    2:25.85   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
13  Mathilde Olsen  1998    555  33.94  1:10.25  1:47.91    2:26.00   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
14  Nanna Drewsen  1998    541  34.63  1:11.77  1:49.59    2:27.23   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
15  Victoria Wolsted  2000    532  33.85  1:11.50  1:49.98    2:28.12   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
16  Emma Anne Ljungstrøm  1999    523  32.90  1:09.92  1:49.67    2:28.95   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Eva Olsen  2000    522  35.37  1:13.27  1:51.03    2:29.07   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
18  Nina Toft  2000    518  35.13  1:12.65  1:51.42    2:29.36   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
19  Emily Brophy  1999    518  34.79  1:11.53  1:50.10    2:29.44   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
20  Julia Jønsson  2000    509  35.02  1:14.17  1:51.90    2:30.33   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
21  Caroline Samuel  2000    503  34.79  1:12.76  1:51.62    2:30.88   
  Køge Svømmeklub                   
                     
22  Eline Victoria Rasmussen  2000    499  36.25  1:14.69  1:53.21    2:31.29   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
23  Stine Eskebo Nielsen  2001    482  36.12  1:15.13  1:54.97    2:33.07   
  Vest-Brøndby                   
                     
24  Laura Rimmer Hansen  1998    481  35.76  1:14.43  1:53.70    2:33.16   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
25  Anne Sofie Gadfelt  1999    474  36.84  1:15.82  1:54.91    2:33.91   
  Farum Svømmeklub                   
                     
26  Yazmin B. Gürtler  2000    464  36.44  1:15.48  1:55.23    2:34.99   
  Køge Svømmeklub                   
                     
27  Sara Krell Refn  1999    463  35.75  1:15.10  1:55.36    2:35.06   
  Farum Svømmeklub                   
                     
28  Signe Skousen  1999    451  36.63  1:15.66  1:56.01    2:36.42   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
29  Sofie Schmidt  1998    419  37.11  1:17.19  1:58.97    2:40.35   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
 
Løb 32, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 1:52.33 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 1:55.80 2009-04-19 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Friberg  1997    596  31.02  1:03.22  1:34.50    2:06.07  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    565  30.36  1:03.20  1:35.73    2:08.29   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Oliver Marcus Meng  1997    565  30.83  1:03.82  1:36.67    2:08.34   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Viktor Holm  1996    547  30.79  1:03.74  1:37.09    2:09.73   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Jonathan Müller  1997    543  31.03  1:04.12  1:37.42    2:10.00   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Jacob Samuel  1998    521  31.05  1:04.35  1:38.55    2:11.79   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Oliver Berggren Smidt  1997    520  31.35  1:04.24  1:38.30    2:11.91   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Morten Børre Petersen  1996    520  30.35  1:03.75  1:36.91    2:11.93   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Bjørn Hansen  1998    505  31.86  1:04.61  1:38.47    2:13.20   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
10  Maxemillian Pedersen  1996    484  31.51  1:05.87  1:40.61    2:15.12   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
11  Jacob Weberg  1997    481  32.37  1:06.76  1:41.12    2:15.38   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
12  Chris Johansen  1996    475  31.28  1:05.35  1:40.50    2:15.93   
  Herlev Svømning                   
                     
13  Jon Riedel Pedersen  1998    463  32.92  1:07.34  1:42.77    2:17.08   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
14  Jesper Frost Thomsen  1997    462  32.89  1:07.29  1:42.58    2:17.25   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
15  Mikkel Fogelberg Handberg  1998    457  32.37  1:07.39  1:42.68    2:17.75   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
16  Mikkel Holm Jensen  1997    451  32.97  1:07.94  1:43.41    2:18.36   
  Køge Svømmeklub                   
                     
17  Laurits Mathiassen  1997    449  32.03  1:07.25  1:42.55    2:18.51   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
18  Kristian Svenstrup  1998    436  33.05  1:08.01  1:43.80    2:19.83   
  Køge Svømmeklub                   
                     
19  Rasmus Wegener  1997    430  33.65  1:09.00  1:45.07    2:20.58   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
20  Alexander Piihl Hansen  1997    428  34.07  1:09.79  1:45.36    2:20.79   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
21  Lasse Kølle Jørgensen  1996    421  32.33  1:07.39  1:44.00    2:21.50   
  Herlev Svømning                   
                     
22  Gustav Palm-Henriksen  1997    421  32.95  1:08.93  1:45.39    2:21.52   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
23  Christoffer Bjørner  1997    409  33.59  1:10.14  1:46.74    2:22.88   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
24  Martin Bruun Andersen  1998    382  34.06  1:10.99  1:48.84    2:26.21   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Rasmus Birkedal  1997                akut syg 
  Køge Svømmeklub                   
                     
Kasper Sveistrup Holck  1996              DSQ  o 15m under vand 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 33, 100m Frisvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 51.90 2009-12-20 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 53.55 2011-11-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Amanda Højberg  1998    675  28.49        58.13   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Josephine Holm  1999    656  28.34        58.68   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Caroline Erichsen  1998    649  28.67        58.89   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Signe Bro  1999    642  28.68        59.11  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Emily Gantriis  1999    625  28.13        59.65   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    617  28.90        59.91   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Caroline Hørlykke  2000    608  29.22        1:00.18  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Klara Reeh  1999    603  28.81        1:00.37   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Sofia Altoft  1998    601  28.32        1:00.43   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
10  Frederikke Dons  1998    597  28.82        1:00.58   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
11  Nikoline Svensson  1998    577  29.49        1:01.26   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
12  Christina F. Eriksen  1999    575  29.34        1:01.32   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
13  Jessica Yu Mortensen  2000    573  29.29        1:01.41  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
14  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    570  29.65        1:01.51   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
15  Emilie Falbe-Hansen  1999    569  29.57        1:01.54   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
16  Cæcilie Schade Cantby  1998    566  29.86        1:01.64   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
17  Sofie Brøgger  2000    563  29.64        1:01.74   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
18  Cecilie Jørgensen  1998    556  29.72        1:02.03   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
19  Emma Gaardsted Andersen  1998    555  29.88        1:02.07   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
20  Cayanne Kjær Knoth  1999    542  30.04        1:02.55   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
20  Rikke Munkholm  1998    542  30.25        1:02.55   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
22  Emilie Buurgaard Westh  1999    538  30.32        1:02.68   
  Farum Svømmeklub                   
                     
23  Emma Anne Ljungstrøm  1999    535  30.73        1:02.82   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
24  Stinna Schnabl  1999    514  30.67        1:03.64   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
25  Methea Wissing-Thornberg  1999    514  30.18        1:03.66   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
26  Nina Toft  2000    512  30.73        1:03.75   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
27  Ditte Friis  1999    505  30.36        1:04.05   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
28  Isabella Wolsted  1998    493  31.06        1:04.56   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
29  Nina Corydon-Petersen  1999    492  30.13        1:04.60   
  Roskilde Svømning                   
                     
 
Løb 34, 100m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 47.44 2007-12-14 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 48.61 2009-12-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jonas Nervil Kistorp  1997    666  24.92        51.45   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    620  25.44        52.68   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    605  25.83        53.12   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Martin Nielsen  1996    585  26.01        53.72  Deltager ikke i finalen 
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Peter Gjerulff  1996    585  26.05        53.73   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Oliver Huban  1996    573  25.97        54.10   
  Vest-Brøndby                   
                     
Johannes E. Mariegaard  1997    553  26.37        54.72   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Søren Fritzbøger  1996    553  26.11        54.74   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Sebastian Kempff-Andersen  1996    547  26.43        54.94   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
10  Stefan Blidarevic  1996    539  26.27        55.19   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
11  Rasmus Svendsen  1996    536  26.42        55.31   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
12  Johan Müller  1998    535  26.93        55.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
13  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    533  26.72        55.41   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
14  Victor Hardenberg Jensen  1997    524  26.40        55.72   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
15  Frederik Nerving  1997    522  26.80        55.79   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
16  Thor Simonsen  1997    502  27.04        56.53   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
17  Mathias M. Trebbien  1997    497  27.03        56.70   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
18  Lasse Termark Brock  1997    492  27.36        56.92   
  Herlev Svømning                   
                     
19  Martin Nielsen  1997    491  27.54        56.96   
  Vest-Brøndby                   
                     
20  Martin Jungersen  1997    457  27.72        58.32   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
21  Chris Johansen  1996    450  27.26        58.64   
  Herlev Svømning                   
                     
22  Magnus Koch Sonnenborg  1997    449  28.23        58.67   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Rasmus Birkedal  1997                Akut syg 
  Køge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 35, 200m Brystsvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.93 2013-08-11 
Dansk Rekord Junior: Katrine Holm Sørensen (1992) 2:28.11 2008-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Josefine Pedersen  1999    657  35.21  1:14.17  1:54.03    2:34.76   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Astrid Ovesen  1999    640  35.21  1:14.64  1:55.20    2:36.14   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Anna Boutrup  1998    613  37.60  1:17.50  1:57.64    2:38.41   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Melanie Degner  2000    585  37.61  1:18.53  1:59.88    2:40.85   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Nikoline Nilsson Norby  2000    584  36.76  1:17.78  1:59.70    2:40.91  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Signe Nielsen  1998    584  37.39  1:18.43  1:59.93    2:40.93   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Laura Findahl Andersen  2001    567  37.38  1:18.44  2:00.65    2:42.51   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Thea Schulze  1998    561  38.49  1:21.10  2:01.79    2:43.08   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
Helena Kornerup Klejstrup  1999    553  36.74  1:18.34  2:01.27    2:43.88   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Maria Tanderup Hansen  1998    536  37.53  1:18.51  2:01.35    2:45.59   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
11  Emma Lyngby Larsen  1998    519  37.97  1:21.08  2:04.66    2:47.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Tania Berry  1998    514  39.10  1:23.16  2:05.05    2:47.98   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
13  Veronika Storm  1998    498  38.72  1:21.97  2:05.47    2:49.77   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
14  Nicole Bennetsen  2000    491  36.95  1:19.86  2:05.08    2:50.47   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
15  Rebecca Grønlund  1998    484  39.16  1:22.19  2:06.23    2:51.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Sofie Strandby  1999    471  39.21  1:23.14  2:07.81    2:52.89   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Merle F. V. Christensen  1998    429  39.12  1:23.59  2:10.88    2:58.35   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
18  Gitte Sørensen Gosvig  1999    421  41.34  1:26.50  2:12.95    2:59.54  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 36, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:05.38 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 2:10.02 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jakob Klint Axelsen  1996    624  32.58  1:09.47  1:45.86    2:21.20  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    623  32.73  1:09.14  1:45.63    2:21.27   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Timon Wedekind  1996    602  32.09  1:08.46  1:45.69    2:22.89   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    562  33.20  1:11.21  1:48.56    2:26.14   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Mathias Brændholt  1996    557  32.22  1:09.88  1:47.97    2:26.60   
  Herlev Svømning                   
                     
Esben Norup  1996    503  34.82  1:13.51  1:52.17    2:31.73   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Niels Ottosen  1998    501  33.38  1:11.09  1:50.79    2:31.84   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Daniel Højme  1997    500  35.77  1:14.95  1:53.74    2:31.97   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Rasmus Gutfelt Skalbo  1998    498  34.99  1:14.24  1:53.36    2:32.15   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
10  Magnus Carstensen  1999    487  36.07  1:16.18  1:54.64    2:33.31   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
11  Mathias Wilquin  1998    442  35.54  1:15.31  1:56.14    2:38.35   
  Vest-Brøndby                   
                     
12  Mads Ingeman Hansen  1997    427  36.18  1:16.30  1:57.96    2:40.20   
  Næstved IF                   
                     
13  Martin Jungersen  1997    369  36.60  1:19.31  2:03.22    2:48.13   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Markus Joensen  1996              DSQ  but-ben før arm v 25 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
 
Løb 37, 100m Butterfly Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 55.86 2009-11-14 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 59.98 2003-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    653  30.40        1:03.45   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Josephine Holm  1999    612  31.04        1:04.83   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Kristine Barrett  1998    611  30.49        1:04.84   
  Greve Svømmeklub                   
                     
Emma la Cour  1999    603  30.85        1:05.14   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Jessica Yu Mortensen  2000    588  31.60        1:05.68  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Eva Olsen  2000    575  31.02        1:06.18   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
Vera Staun Hansen  1999    573  31.11        1:06.27   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Cecilie Høgskilde  1999    537  31.48        1:07.72   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Laura Weinreich  1998    534  31.81        1:07.85   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
10  Frederikke Hansen  1998    527  32.35        1:08.13   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
11  Emma Gaardsted Andersen  1998    517  32.08        1:08.57   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
12  Nikoline Svensson  1998    509  31.99        1:08.91   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
13  Nanna Sonne  1999    507  31.82        1:09.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Hannah Pilgaard  1999    501  32.28        1:09.31   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
15  Vibe Tofte Jørgensen  1999    500  32.24        1:09.32   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
16  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    487  33.21        1:09.97   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
16  Ditte Friis  1999    487  32.32        1:09.97   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
18  Nana Hansen  2000    484  32.77        1:10.11   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
19  Nicoline Reinstrup  1998    482  31.86        1:10.18   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
20  Methea Wissing-Thornberg  1999    471  32.81        1:10.72   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
21  Sarah Missing  2001    442  33.73        1:12.23   
  Vest-Brøndby                   
                     
22  Yazmin B. Gürtler  2000    437  33.98        1:12.49   
  Køge Svømmeklub                   
                     
23  Emma Anne Ljungstrøm  1999    424  33.60        1:13.22   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
24  Julie Brosbøl Olsen  1999    411  35.34        1:13.99   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
25  Caroline Samuel  2000    398  33.62        1:14.83   
  Køge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 38, 100m Butterfly Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 51.57 2008-12-11 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 52.44 2012-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jonas Nervil Kistorp  1997    603  27.04        57.37  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Oliver Huban  1996    546  27.45        59.31   
  Vest-Brøndby                   
                     
Søren Fritzbøger  1996    545  27.51        59.33   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    540  27.48        59.52   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Frederik Nerving  1997    540  27.54        59.53   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Johan Müller  1998    537  28.39        59.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mads Christian Sandager  1998    521  28.67        1:00.22   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Bjørn H. Bremholm Hansen  1996    470  29.58        1:02.35   
  Herlev Svømning                   
                     
Mads Hauge Sørensen  1997    464  29.08        1:02.60   
  Køge Svømmeklub                   
                     
10  Mads Steen Petersen  1997    444  28.91        1:03.54   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
11  Lasse Termark Brock  1997    438  29.68        1:03.81   
  Herlev Svømning                   
                     
 
Løb 39, 200m Medley Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:07.08 2009-04-18 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.33 2011-11-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Cecilie F. Jensen  1998    696  31.05  1:06.03  1:47.04    2:20.59   
  Herlev Svømning                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    629  31.02  1:08.09  1:50.08    2:25.40   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    614  30.81  1:05.68  1:52.51    2:26.52  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Signe Bro  1999    610  32.26  1:10.23  1:54.08    2:26.88   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Caroline Hørlykke  2000    606  33.26  1:12.29  1:54.74    2:27.23   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Victoria Bierre  2000    589  33.12  1:10.22  1:54.52    2:28.56   
  Herlev Svømning                   
                     
Sofie Brøgger  2000    589  33.44  1:11.27  1:55.44    2:28.63   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Sophie Amalie Schøn  1999    586  31.79  1:10.29  1:54.22    2:28.82   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Signe Nielsen  1998    575  32.70  1:11.67  1:54.52    2:29.80   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
10  Nikoline Nilsson Norby  2000    571  35.30  1:12.73  1:55.53    2:30.12  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
11  Johanne Carr  1999    568  32.90  1:10.90  1:54.86    2:30.37   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
12  Helena Kornerup Klejstrup  1999    557  33.73  1:13.57  1:56.24    2:31.35   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
13  Caroline Amalie Duus  1998    554  32.92  1:09.70  1:56.11    2:31.64   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Melanie Degner  2000    549  34.56  1:14.78  1:56.79    2:32.13   
  Køge Svømmeklub                   
                     
15  Maria Tanderup Hansen  1998    549  34.29  1:14.13  1:56.20    2:32.14   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
16  Josefine Pedersen  1999    546  34.63  1:15.97  1:56.34    2:32.39   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
17  Rebecca Grønlund  1998    539  33.76  1:13.63  1:57.49    2:33.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
18  Victoria Wolsted  2000    539  33.17  1:11.64  1:58.10    2:33.09   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
19  Nanna Sonne  1999    535  32.77  1:11.36  1:57.83    2:33.41   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
20  Emily Brophy  1999    532  33.51  1:10.54  1:56.87    2:33.68   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
21  Klara Reeh  1999    531  33.69  1:12.22  1:58.83    2:33.78   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
22  Christina F. Eriksen  1999    528  32.39  1:12.20  1:59.08    2:34.16   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
23  Laura Findahl Andersen  2001    518  34.60  1:14.90  1:58.47    2:35.09   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
24  Gitte Sørensen Gosvig  1999    506  33.15  1:12.98  1:59.76    2:36.35  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
25  Stinna Schnabl  1999    479  34.98  1:16.01  2:03.29    2:39.20   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
26  Nicole Bennetsen  2000    475  35.67  1:16.31  2:01.80    2:39.68   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
27  Signe Skousen  1999    471  36.11  1:15.10  2:02.28    2:40.06   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
28  Yazmin B. Gürtler  2000    469  34.30  1:14.81  2:03.50    2:40.35   
  Køge Svømmeklub                   
                     
29  Caroline Samuel  2000    448  36.10  1:17.34  2:06.11    2:42.73   
  Køge Svømmeklub                   
                     
30  Julia Jønsson  2000    443  35.80  1:17.47  2:04.29    2:43.36   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
Emilie Buurgaard Westh  1999              DSQ  afsl mave v 100m 
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 40, 200m Medley Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:55.49 2009-04-18 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.14 2011-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Markus Joensen  1996    606  27.59  1:00.23  1:37.93    2:10.05   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    585  29.05  1:03.81  1:40.72    2:11.55   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Daniel Christian  1998    580  29.24  1:04.00  1:41.90    2:11.95   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jonathan Müller  1997    580  28.94  1:02.57  1:41.60    2:11.99   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    576  29.20  1:04.86  1:41.91    2:12.26  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    573  29.08  1:04.74  1:42.39    2:12.46   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Rasmus Hasemann  1996    552  28.01  1:03.06  1:41.83    2:14.18   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Morten Børre Petersen  1996    548  28.65  1:03.57  1:42.66    2:14.44   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    548  29.10  1:02.67  1:43.09    2:14.46  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
10  Oliver Marcus Meng  1997    545  28.86  1:02.11  1:43.64    2:14.74   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
11  Kasper Sveistrup Holck  1996    537  28.79    2:15.41    2:15.41   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
12  Timon Wedekind  1996    534  29.75  1:05.63  1:43.32    2:15.66   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
13  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    516  30.30  1:07.40  1:46.75    2:17.21   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
14  Jesper Frost Thomsen  1997    512  30.19  1:05.54  1:45.77    2:17.52   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
15  Mathias Brændholt  1996    511  29.15  1:06.62  1:44.42    2:17.62   
  Herlev Svømning                   
                     
16  Bjørn Hansen  1998    510  29.99  1:05.02  1:47.04    2:17.70   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
17  Mikkel Fogelberg Handberg  1998    501  30.63  1:05.71  1:46.94    2:18.54   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
18  Mads Christian Sandager  1998    496  28.82  1:03.78  1:46.59    2:19.06   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
19  Mads Ottosen  1997    495  30.05  1:07.76  1:47.92    2:19.14   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
20  Niklas Beyer Hansen  1997    475  29.53  1:05.79  1:45.96    2:21.00   
  Vest-Brøndby                   
                     
21  Jacob Samuel  1998    474  31.14  1:05.17  1:47.90    2:21.11   
  Køge Svømmeklub                   
                     
22  Rasmus Wegener  1997    466  30.76  1:05.60  1:48.65    2:21.96   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
23  Kristian Svenstrup  1998    464  29.92  1:06.05  1:48.34    2:22.15   
  Køge Svømmeklub                   
                     
24  Johannes E. Mariegaard  1997    457  29.36  1:06.96  1:49.89    2:22.83   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
25  Mikkel Holm Jensen  1997    447  31.81  1:09.42  1:51.30    2:23.95   
  Køge Svømmeklub                   
                     
26  Rasmus Gutfelt Skalbo  1998    437  31.33  1:11.01  1:50.09    2:25.01   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
27  Mads Hauge Sørensen  1997    432  31.60  1:08.66  1:53.28    2:25.58   
  Køge Svømmeklub                   
                     
28  Martin Bruun Andersen  1998    389  31.21  1:10.03  1:56.25    2:30.69   
  Køge Svømmeklub                   
                     
29  Martin Jungersen  1997    382  31.67  1:12.20  1:55.11    2:31.65   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Laurits Mathiassen  1997              DSQ  tyvstart 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 41, 800m Frisvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:04.61 2009-11-14 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:22.38 2004-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Signe Bro  1999    757  1:04.20  2:12.03  3:19.35  4:26.49  8:51.62   
  Gentofte Svømme Klub        5:33.46  6:40.32  7:46.63       
                     
Anna Boutrup  1998    671  1:06.64  2:16.60  3:26.13  4:35.97  9:13.18   
  Sigma Swim Birkerød        5:46.07  6:56.05  8:04.84       
                     
Katrine B. Hansen  1999    662  1:04.79  2:14.76  3:24.37  4:34.88  9:15.74   
  Svømmeklubben Triton Ballerup        5:45.65  6:56.51  8:07.60       
                     
Rikke Munkholm  1998    643  1:05.70  2:15.80  3:26.86  4:38.28  9:21.35   
  Swim Team Tåstrup        5:49.75  7:00.90  8:12.12       
                     
Sara Sylvest  2000    612  1:07.95  2:19.41  3:31.52  4:42.81  9:30.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:54.16  7:06.33  8:18.56       
                     
Cecilie Jørgensen  1998    599  1:06.71  2:17.33  3:28.53  4:40.09  9:34.59   
  Helsinge Skytte & IF        5:52.85  7:06.29  8:21.72       
                     
Emily Gantriis  1999    592  1:05.49  2:17.73  3:30.39  4:43.76  9:37.02   
  Helsinge Skytte & IF        5:57.00  7:10.78  8:24.87       
                     
Mathilde Christjansen  1999    580  1:07.95  2:20.09  3:32.90  4:45.64  9:40.79   
  Lyngby Svømmeklub        5:59.06  7:13.10  8:27.33       
                     
Gitte Sørensen Gosvig  1999    549  1:09.01  2:23.90  3:38.39  4:53.43  9:51.45   
  Sigma Swim Allerød        6:07.28  7:22.48  8:38.24       
                     
10  Laura Christensen  1999    536  1:11.74  2:27.11  3:41.77  4:56.76  9:56.44   
  Svømmeklubben MK 31        6:10.92  7:25.71  8:41.34       
                     
11  Amalie Irgang-Dahlin  1999    526  1:11.14  2:25.59  3:40.81  4:57.12  10:00.03   
  Ishøj Svømme Klub        6:13.24  7:29.04  8:45.52       
                     
 
Løb 42, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:26.74 2009-12-12 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 14:50.72 2006-10-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Mads Holm  1998    691  1:01.27  2:06.14  3:11.61  4:16.83  16:01.56   
  Nakskov Svømme Klub        5:22.07  6:26.92  7:31.97  8:35.95     
          9:40.34  10:44.01  11:47.85  12:51.94     
          13:55.74  14:59.77         
                     
Jens Saugmann  1996    684  1:00.63  2:04.86  3:09.13  4:13.95  16:04.64   
  Svømmeklubben Syd        5:18.26  6:22.81  7:27.57  8:32.56     
          9:37.67  10:42.66  11:47.39  12:52.07     
          13:57.05  15:02.16         
                     
Viktor Holm  1996    681  1:01.58  2:06.61  3:11.86  4:17.25  16:05.90   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:22.23  6:26.97  7:31.44  8:35.90     
          9:39.99  10:44.55  11:48.46  12:52.58     
          13:56.86  15:01.31         
                     
Martin Nielsen  1996    672  1:01.20  2:05.76  3:10.54  4:14.89  16:10.53   
  Nakskov Svømme Klub        5:19.62  6:23.97  7:29.33  8:34.36     
          9:39.84  10:45.37  11:50.16  12:56.13     
          14:02.52  15:08.61         
                     
Victor Drevskich  1996    656  1:02.08  2:08.15  3:13.95  4:20.02  16:18.28   
  Svømmeklubben MK 31        5:26.25  6:31.10  7:35.95  8:40.92     
          9:46.48  10:52.71  11:57.30  13:03.35     
          14:09.56  15:15.19         
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    631  1:02.60  2:08.42  3:14.23  4:19.97  16:30.83   
  Sigma Swim Birkerød        5:26.18  6:31.96  7:38.05  8:44.47     
          9:51.03  10:57.50  12:03.95  13:10.60     
          14:17.38  15:24.41         
                     
Christoffer Bjørner  1997    584  1:05.24  2:14.29  3:22.85  4:30.95  16:56.72   
  Gentofte Svømme Klub        5:39.03  6:47.05  7:55.02  9:03.68     
          10:12.16  11:20.06  12:28.25  13:36.23     
          14:43.97  15:51.86         
                     
Magnus Lundgren  1996    583  1:02.76  2:09.06  3:16.04  4:23.09  16:57.16   
  Køge Svømmeklub        5:30.68  6:39.43  7:47.80  8:56.36     
          10:05.05  11:13.35  12:22.17  13:31.41     
          14:40.68  15:49.33         
                     
Magnus Koch Sonnenborg  1997    570  1:03.39  2:11.09  3:18.45  4:26.56  17:04.72   
  Sigma Swim Allerød        5:34.63  6:43.49  7:51.99  9:00.74     
          10:09.49  11:18.69  12:27.86  13:37.35     
          14:46.79  15:56.59         
                     
10  Jon Riedel Pedersen  1998    552  1:01.87  2:10.49  3:19.07  4:28.93  17:15.96   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:37.38  6:48.48  7:59.15  9:10.83     
          10:21.17  11:32.33  12:43.35  13:52.22     
          15:02.57  16:11.41         
                     
11  Jacob Weberg  1997    549  1:05.64  2:13.79  3:22.42  4:31.24  17:17.99   
  Sigma Swim Allerød        5:39.51  6:47.97  7:57.40  9:07.23     
          10:17.23  11:27.09  12:37.27  13:48.10     
          14:59.21  16:10.22         
                     
12  William Matras  1998    519  1:02.47  2:10.07  3:19.27  4:29.61  17:37.46   
  Gladsaxe Idræts Forening        5:40.56  6:51.30  8:03.19  9:14.66     
          10:26.37  11:39.22  12:51.51  14:03.55     
          15:16.18  16:27.77         
                     
13  Alexander Aslak Nørgaard  2000    516  1:05.68  2:15.80  3:26.12  4:36.87  17:39.34   
  Søllerød Svømmeklub        5:47.85  6:58.90  8:10.16  9:21.48     
          10:32.88  11:44.25  12:56.15  14:08.00     
          15:19.03  16:30.69         
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.06  Udskriftsdato  27 oktober 2013 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  23:17