Resultat Total Senior - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbanemesterskaber    Udskriftsdato  27 oktober 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  23:18   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Farum Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  25 oktober 2013         
 
 
Løb 9, 50m Rygsvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.96 2013-10-13 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.98 2012-03-31 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    661          29.50   
  Sigma Swim Birkerød                   
Stine Raaby Jensen  1995    632          29.94   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Anna Brandt Nielsen  1998    622          30.10   
  Lyngby Svømmeklub                   
Annelouise Dolleris  1995    617          30.18   
  Farum Svømmeklub                   
Victoria Bierre  2000    606          30.36   
  Herlev Svømning                   
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    608          30.33   
  Sigma Swim Allerød                   
Hannah Strunge Nissen  1997    602          30.43   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Sophie Amalie Schøn  1999    590          30.64   
  Lyngby Svømmeklub                   
Cecilie Høgskilde  1999    587          30.68   
  Sigma Swim Birkerød                   
10  Christina Hvid Edill  1995    579          30.82   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
11  Daniella Bender  1996    571          30.97   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Emilie Beckmann  1997              DSQ  o 15m under vand 
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
 
Løb 10, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Andreas Schiellerup (1993) 24.35 2011-12-09 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 24.87 2012-11-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anders Jensen  1987    707          25.38   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Anders Møller  1991    676          25.76   
  Herlev Svømning                   
Kevin Witt Christensen  1995    636          26.29   
  Farum Svømmeklub                   
Gustav Friberg  1997    595          26.88   
  Ringsted Svømme Klub                   
Morten Børre Petersen  1996    560          27.43   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Frederik Galving  1998    558          27.46   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Marcus Olesen  1995    573          27.22   
  Herlev Svømning                   
Rasmus Birkelund Rahe  1994    569          27.27   
  Hørsholm Svømmeforening                   
Magnus Sloth Poulsen  1995    563          27.38   
  Svømmeklubben MK 31                   
10  Sebastian Vang  1991    545          27.67   
  Næstved IF                   
11  Oliver Marcus Meng  1997    509          28.31   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
12  Lars Breum Hansen  1997    485          28.77   
  Helsinge Skytte & IF                   
 
Løb 11, 50m Brystsvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.00 2012-12-13 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 31.75 2009-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Cecilie Holten  1996    724          32.07   
  Herlev Svømning                   
Josephina Bartela  1994    653          33.18   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Anna Puggaard  1996    649          33.25   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Maria Grandt  1998    624          33.70   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Sara Krog Christoffersen  1996    614          33.87   
  Sigma Swim Birkerød                   
Anne-Sofie Lindblad  1997    599          34.16   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Josefine Pedersen  1999    612          33.92   
  Svømmeklubben MK 31                   
Lise Norgil Damgaard  1997    586          34.40   
  Gentofte Svømme Klub                   
Helena Kornerup Klejstrup  1999    582          34.49   
  Lyngby Svømmeklub                   
Tenna Jensen  1998    582          34.49   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
11  Signe Nielsen  1998    577          34.58   
  Ringsted Svømme Klub                   
12  Julie Leth-Petersen  1997    566          34.81   
  Hillerød Svømmeklub                   
 
Løb 12, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Kristian Outinen (1983) 27.55 2008-12-14 
Dansk Rekord Junior: Mathias Andersen (1991) 27.88 2009-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    724          28.11   
  Farum Svømmeklub                   
Mathias Andersen  1991    683          28.66   
  Hillerød Svømmeklub                   
Mikkel Hounsgaard  1993    676          28.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Emil Klingberg  1987    651          29.13   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Jakob Klint Axelsen  1996    629          29.46   
  Lyngby Svømmeklub                   
Viktor Christensen  1995    600          29.93   
  Køge Svømmeklub                   
Lars Merl  1993    631          29.43   
  Køge Svømmeklub                   
Julius Skaarup Schmidt  1988    629          29.46   
  Herlev Svømning                   
Oliver Mirkovic  1993    587          30.14   
  Vest-Brøndby                   
10  Philip Greve  1998    580          30.27   
  Farum Svømmeklub                   
11  Mathias Brændholt  1996    575          30.35   
  Herlev Svømning                   
12  Markus Joensen  1996    552          30.78   
  Swim Team Tåstrup                   
 
Løb 31, 200m Rygsvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:03.50 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Pernille Larsen (1992) 2:06.27 2008-12-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sarah Bro  1996    791  31.67  1:04.13  1:37.00    2:09.77   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    661  33.65  1:08.58  1:43.47    2:17.74   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Hannah Strunge Nissen  1997    661  32.81  1:07.95  1:43.05    2:17.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    650  33.36  1:08.55  1:43.67    2:18.53   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Stine Raaby Jensen  1995    633  33.26  1:08.70  1:44.09    2:19.76   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Cecilie Høgskilde  1999    608  33.86  1:09.90  1:45.82    2:21.65   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Sabrina Wielsøe  1990    626  33.02  1:08.06  1:43.99    2:20.27   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Sarah Mariner  1998    619  33.11  1:08.51  1:44.68    2:20.77   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Cecilie F. Jensen  1998    614  33.74  1:09.31  1:45.30    2:21.20   
  Herlev Svømning                   
                     
10  Christina Hvid Edill  1995    585  33.55  1:09.44  1:46.26    2:23.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Sophie Amalie Schøn  1999    570  33.68  1:10.51  1:46.99    2:24.70   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
12  Michelle Icka Christensen  1995    570  34.11  1:10.28  1:47.15    2:24.75   
  Herlev Svømning                   
                     
 
Løb 32, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 1:52.33 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 1:55.80 2009-04-19 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Magnus Jákupsson  1994    715  27.94  57.96  1:28.64    1:58.62   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Anders Jensen  1987    665  28.40  59.00  1:30.17    2:01.54   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Kevin Witt Christensen  1995    616  28.85  1:00.11  1:33.14    2:04.67   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Karim Møller  1994    554  30.22  1:02.81  1:36.34    2:09.17   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Oliver Marcus Meng  1997    547  30.70  1:03.49  1:37.11    2:09.71   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    542  30.93  1:03.88  1:37.34    2:10.13   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Jonathan Müller  1997    550  31.09  1:03.79  1:36.84    2:09.50   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Viktor Holm  1996    528  31.13  1:04.30  1:37.70    2:11.25   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Mark H. Østermann  1995    521  31.11  1:04.73  1:38.96    2:11.80   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Morten Børre Petersen  1996    514  32.19  1:06.61  1:40.67    2:12.42   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
11  Oliver Berggren Smidt  1997    504  31.15  1:04.44  1:38.78    2:13.26   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
12  Jacob Samuel  1998    503  31.91  1:06.13  1:40.42    2:13.40   
  Køge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 33, 100m Frisvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 51.90 2009-12-20 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 53.55 2011-11-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Pernille Blume  1994    833  26.27        54.21   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Kelly Riber Rasmussen  1994    773  26.78        55.58   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Julie Brøndum Petersen  1994    694  28.11        57.61   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Josephine Holm  1999    651  28.12        58.85   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Maria Madsen  1995    648  28.28        58.93   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Amanda Højberg  1998    598  28.90        1:00.54   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    662  28.27        58.51   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Maj Howardsen  1997    661  28.57        58.53   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Iben Grundtvig  1997    660  28.26        58.56   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
10  Julie Lunau  1995    654  28.50        58.76   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
11  Caroline Erichsen  1998    620  28.85        59.80   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
12  Maja Nielsen  1996    604  29.00        1:00.32   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 34, 100m Frisvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 47.44 2007-12-14 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 48.61 2009-12-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Magnus Westermann  1995    737  24.36        49.73   
  Herlev Svømning                   
                     
Daniel Steen Andersen  1995    726  24.26        50.00   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
Daniel Skaaning  1993    718  23.98        50.17   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Anders Møller  1991    678  24.91        51.15   
  Herlev Svømning                   
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    649  24.94        51.88   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Jonas Nervil Kistorp  1997    644  25.24        52.03   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Thomas Steenberg  1994    654  25.30        51.77   
  Herlev Svømning                   
                     
Jacob Lercke Skytte  1984    617  25.65        52.78   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Frederik A. Mariegaard  1994    610  25.94        52.98   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
10  Ulrik Peter Willén  1995    605  25.94        53.13   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
11  Joachim Blach Kristensen  1995    582  25.73        53.80   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
12  Jakob Klint Axelsen  1996    540  26.73        55.17   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 35, 200m Brystsvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.93 2013-08-11 
Dansk Rekord Junior: Katrine Holm Sørensen (1992) 2:28.11 2008-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Rikke Møller Pedersen  1989    919  31.58  1:06.56  1:42.17    2:18.38   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Josefine Pedersen  1999    663  35.41  1:14.52  1:54.37    2:34.29   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Anna Puggaard  1996    659  35.57  1:15.38  1:55.23    2:34.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Astrid Ovesen  1999    632  35.73  1:14.91  1:55.48    2:36.74   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Anna Boutrup  1998    581  37.34  1:18.07  1:59.84    2:41.22   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Anne-Sofie Lindblad  1997    547  36.42  1:17.14  2:00.17    2:44.45   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Rikke Mundt Lohse  1996    604  36.69  1:16.77  1:57.73    2:39.19   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Melanie Degner  2000    602  36.94  1:18.05  1:58.45    2:39.37   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    594  36.51  1:17.21  1:58.30    2:40.04   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
10  Karen Tanderup Hansen  1996    573  36.37  1:17.08  1:59.68    2:41.99   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
11  Signe Nielsen  1998    565  37.34  1:18.67  2:01.00    2:42.72   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
12  Julie Bak  1997    549  37.35  1:19.50  2:01.78    2:44.27   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
 
Løb 36, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:05.38 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 2:10.02 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Viktor Christensen  1995    686  30.85  1:05.81  1:41.45    2:16.78   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Emil Klingberg  1987    668  30.40  1:04.54  1:41.43    2:18.01   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    637  32.12  1:07.89  1:44.05    2:20.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Timon Wedekind  1996    604  32.25  1:08.52  1:45.67    2:22.69   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Mikkel Austmann  1991    593  32.86  1:09.76  1:46.46    2:23.57   
  Herlev Svømning                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    554  32.83  1:10.35  1:48.47    2:26.91   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Mathias Brændholt  1996    588  31.58  1:08.33  1:46.18    2:23.99   
  Herlev Svømning                   
                     
Yannick Rasmussen  1995    520  33.25  1:11.37  1:50.43    2:30.02   
  Roskilde Svømning                   
                     
Mads Hansen  1995    508  33.98  1:12.16  1:51.53    2:31.18   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
10  Daniel Højme  1997    491  35.67  1:14.73  1:54.31    2:32.92   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
11  Esben Norup  1996    491  34.77  1:13.31  1:52.66    2:32.94   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Niels Ottosen  1998              DNS   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
 
Løb 37, 100m Butterfly Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 55.86 2009-11-14 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 59.98 2003-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine Holm Sørensen  1992    769  28.37        1:00.08   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Pernille Blume  1994    743  27.91        1:00.76   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Christina Munkholm  1996    740  28.59        1:00.85   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Pernille Juel  1994    727  28.86        1:01.20   
  Herlev Svømning                   
                     
Emilie Beckmann  1997    723  28.61        1:01.31   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
Caroline Erichsen  1998    651  29.46        1:03.51   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    660  30.04        1:03.20   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Julie Schmidt  1995    647  30.06        1:03.62   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Camilla Dufour  1996    622  30.49        1:04.47   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
10  Kristine Barrett  1998    603  30.38        1:05.13   
  Greve Svømmeklub                   
                     
11  Josephine Holm  1999    590  30.73        1:05.61   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
12  Emma la Cour  1999    587  31.03        1:05.74   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 38, 100m Butterfly Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 51.57 2008-12-11 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 52.44 2012-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Steen Andersen  1995    791  24.74        52.42   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
Magnus Jákupsson  1994    762  24.82        53.07   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Jonas Sørensen  1990    657  26.02        55.76   
  Herlev Svømning                   
                     
Rasmus Härstedt  1994    647  26.06        56.05   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Marcus Olesen  1995    585  27.06        57.95   
  Herlev Svømning                   
                     
Frederik K. Mortensen  1995    580  26.85        58.13   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Lars Merl  1993    576  27.64        58.25   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Jakob Vodstrup  1994    565  27.69        58.62   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Jens Peter Träff  1988    563  27.69        58.69   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Marc Bach Nielsen  1994    545  27.68        59.32   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
11  Julian Kressner Læbel  1992    531  28.14        59.85   
  Vest-Brøndby                   
                     
12  Oliver Huban  1996    507  28.26        1:00.79   
  Vest-Brøndby                   
                     
 
Løb 39, 200m Medley Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:07.08 2009-04-18 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.33 2011-11-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Amalie Emma Thomsen  1994    735  30.09  1:07.04  1:45.70    2:18.03   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
Maja Nielsen  1996    727  30.71  1:06.34  1:47.51    2:18.56   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Ida Schütt  1996    707  30.72  1:07.76  1:47.91    2:19.82   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Hannah Strunge Nissen  1997    697  30.92  1:06.14  1:48.47    2:20.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Cecilie F. Jensen  1998    681  30.97  1:06.22  1:48.18    2:21.60   
  Herlev Svømning                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    663  30.70  1:06.46  1:49.35    2:22.84   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    681  30.96  1:07.89  1:48.68    2:21.62   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Iben Grundtvig  1997    649  30.54  1:06.51  1:50.43    2:23.89   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Christina Hvid Edill  1995    621  31.37  1:08.04  1:52.40    2:26.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Stine Raaby Jensen  1995    609  31.47  1:06.60  1:52.43    2:26.98   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Anna Fixdahl  1997    606  32.45  1:09.70  1:52.82    2:27.18   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Signe Bro  1999              DNS   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
 
Løb 40, 200m Medley Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:55.49 2009-04-18 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.14 2011-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Skaaning  1993    782  26.26  56.54  1:31.25    1:59.48   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Viktor Christensen  1995    632  28.63  1:03.02  1:38.63    2:08.26   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Mikkel Austmann  1991    600  29.19  1:02.69  1:40.91    2:10.48   
  Herlev Svømning                   
                     
Anders Jensen  1987    596  27.60  1:00.68  1:39.80    2:10.79   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Markus Joensen  1996    595  27.06  59.89  1:38.44    2:10.87   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Karim Møller  1994    557  28.73  1:02.21  1:42.34    2:13.78   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Daniel Christian  1998    612  28.70  1:01.59  1:39.01    2:09.65   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    574  29.38  1:04.48  1:41.55    2:12.42   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Jonathan Müller  1997    566  29.52  1:03.31  1:42.43    2:13.04   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
10  Andreas Borre Heltborg  1996    542  29.07  1:05.85  1:44.26    2:14.93   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
11  Morten Børre Petersen  1996    533  29.08  1:05.01  1:43.98    2:15.74   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
12  Rasmus Hasemann  1996    517  27.75  1:02.99  1:43.45    2:17.08   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 41, 800m Frisvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:04.61 2009-11-14 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:22.38 2004-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Julie Aglund Lauridsen  1996    819  1:02.23  2:07.37  3:11.98  4:16.85  8:37.79   
  Sigma Swim Allerød        5:22.35  6:27.88  7:33.32       
                     
Signe Bro  1999    757  1:04.20  2:12.03  3:19.35  4:26.49  8:51.62   
  Gentofte Svømme Klub        5:33.46  6:40.32  7:46.63       
                     
Maj Howardsen  1997    738  1:05.38  2:13.42  3:21.55  4:30.21  8:55.95   
  Sigma Swim Allerød        5:37.50  6:44.74  7:50.76       
                     
Emma Wael  1993    730  1:04.43  2:12.50  3:20.11  4:28.21  8:57.99   
  Svømmeklubben Syd        5:35.87  6:43.56  7:51.30       
                     
Ida Schütt  1996    698  1:03.61  2:10.58  3:18.51  4:27.18  9:06.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:35.64  6:45.64  7:56.14       
                     
Stephanie Hansen  1996    695  1:05.98  2:14.47  3:23.01  4:31.94  9:06.87   
  Sigma Swim Allerød        5:40.64  6:49.52  7:58.53       
                     
Megan Forslund Hansen  1997    681  1:04.82  2:14.42  3:23.95  4:34.10  9:10.65   
  Svømmeklubben Triton Ballerup        5:44.19  6:53.72  8:02.93       
                     
Anna Boutrup  1998    671  1:06.64  2:16.60  3:26.13  4:35.97  9:13.18   
  Sigma Swim Birkerød        5:46.07  6:56.05  8:04.84       
                     
Maria Bastiansen  1995    663  1:06.05  2:15.05  3:24.32  4:34.26  9:15.44   
  Farum Svømmeklub        5:44.70  6:55.44  8:05.95       
                     
10  Katrine B. Hansen  1999    662  1:04.79  2:14.76  3:24.37  4:34.88  9:15.74   
  Svømmeklubben Triton Ballerup        5:45.65  6:56.51  8:07.60       
                     
11  Sara Fogh Myrup  1997    649  1:08.52  2:18.77  3:29.59  4:40.05  9:19.42   
  Sigma Swim Birkerød        5:50.45  7:00.64  8:10.91       
                     
12  Rikke Munkholm  1998    643  1:05.70  2:15.80  3:26.86  4:38.28  9:21.35   
  Swim Team Tåstrup        5:49.75  7:00.90  8:12.12       
                     
13  Lisa Steen Duus  1997    615  1:07.15  2:18.27  3:30.14  4:41.66  9:29.63   
  Sigma Swim Birkerød        5:53.51  7:06.04  8:18.43       
                     
14  Sara Sylvest  2000    612  1:07.95  2:19.41  3:31.52  4:42.81  9:30.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:54.16  7:06.33  8:18.56       
                     
15  Cecilie Jørgensen  1998    599  1:06.71  2:17.33  3:28.53  4:40.09  9:34.59   
  Helsinge Skytte & IF        5:52.85  7:06.29  8:21.72       
                     
16  Emily Gantriis  1999    592  1:05.49  2:17.73  3:30.39  4:43.76  9:37.02   
  Helsinge Skytte & IF        5:57.00  7:10.78  8:24.87       
                     
17  Mathilde Christjansen  1999    580  1:07.95  2:20.09  3:32.90  4:45.64  9:40.79   
  Lyngby Svømmeklub        5:59.06  7:13.10  8:27.33       
                     
18  Gitte Sørensen Gosvig  1999    549  1:09.01  2:23.90  3:38.39  4:53.43  9:51.45   
  Sigma Swim Allerød        6:07.28  7:22.48  8:38.24       
                     
19  Laura Christensen  1999    536  1:11.74  2:27.11  3:41.77  4:56.76  9:56.44   
  Svømmeklubben MK 31        6:10.92  7:25.71  8:41.34       
                     
20  Amalie Irgang-Dahlin  1999    526  1:11.14  2:25.59  3:40.81  4:57.12  10:00.03   
  Ishøj Svømme Klub        6:13.24  7:29.04  8:45.52       
                     
 
Løb 42, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:26.74 2009-12-12 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 14:50.72 2006-10-28 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Pál Joensen  1990    840  56.81  1:55.82  2:55.32  3:54.78  15:00.85   
  Aalborg Svømmeklub        4:55.03  5:55.06  6:55.80  7:56.00     
          8:56.51  9:57.32  10:58.32  11:59.50     
          13:00.63  14:01.34         
                     
Anton Ørskov Ipsen  1994    824  57.44  1:56.45  2:56.16  3:56.67  15:06.48   
  Sigma Swim Birkerød        4:57.29  5:58.14  6:58.75  7:59.85     
          9:01.07  10:01.75  11:02.80  12:03.84     
          13:04.55  14:05.89         
                     
Mads Holm  1998    691  1:01.27  2:06.14  3:11.61  4:16.83  16:01.56   
  Nakskov Svømme Klub        5:22.07  6:26.92  7:31.97  8:35.95     
          9:40.34  10:44.01  11:47.85  12:51.94     
          13:55.74  14:59.77         
                     
Jens Saugmann  1996    684  1:00.63  2:04.86  3:09.13  4:13.95  16:04.64   
  Svømmeklubben Syd        5:18.26  6:22.81  7:27.57  8:32.56     
          9:37.67  10:42.66  11:47.39  12:52.07     
          13:57.05  15:02.16         
                     
Viktor Holm  1996    681  1:01.58  2:06.61  3:11.86  4:17.25  16:05.90   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:22.23  6:26.97  7:31.44  8:35.90     
          9:39.99  10:44.55  11:48.46  12:52.58     
          13:56.86  15:01.31         
                     
Martin Nielsen  1996    672  1:01.20  2:05.76  3:10.54  4:14.89  16:10.53   
  Nakskov Svømme Klub        5:19.62  6:23.97  7:29.33  8:34.36     
          9:39.84  10:45.37  11:50.16  12:56.13     
          14:02.52  15:08.61         
                     
Victor Drevskich  1996    656  1:02.08  2:08.15  3:13.95  4:20.02  16:18.28   
  Svømmeklubben MK 31        5:26.25  6:31.10  7:35.95  8:40.92     
          9:46.48  10:52.71  11:57.30  13:03.35     
          14:09.56  15:15.19         
                     
Marc Bach Nielsen  1994    648  59.75  2:04.61  3:09.99  4:16.00  16:22.25   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:22.03  6:28.57  7:34.72  8:40.45     
          9:46.54  10:52.44  11:58.50  13:05.24     
          14:10.72  15:16.99         
                     
Kasper Vitten  1995    640  1:01.53  2:06.46  3:12.16  4:17.65  16:26.41   
  Hovedstadens Svømmeklub        5:23.34  6:29.49  7:35.70  8:42.03     
          9:48.48  10:54.74  12:01.29  13:08.45     
          14:14.93  15:21.71         
                     
10  Niklas Broch Thielemann  1994    637  1:01.69  2:07.06  3:12.46  4:17.90  16:27.84   
  Sigma Swim Birkerød        5:23.87  6:30.25  7:36.48  8:42.58     
          9:48.87  10:55.39  12:01.90  13:08.66     
          14:15.57  15:21.98         
                     
11  Frederik Dalhøj Paulsen  1998    631  1:02.60  2:08.42  3:14.23  4:19.97  16:30.83   
  Sigma Swim Birkerød        5:26.18  6:31.96  7:38.05  8:44.47     
          9:51.03  10:57.50  12:03.95  13:10.60     
          14:17.38  15:24.41         
                     
12  Magnus Andersen  1995    628  1:02.20  2:08.08  3:13.59  4:19.75  16:32.20   
  Roskilde Svømning        5:25.23  6:31.65  7:37.01  8:43.41     
          9:50.79  10:58.36  12:06.11  13:13.45     
          14:22.00  15:30.23         
                     
13  Jonas Himmelstrup  1995    608  1:00.99  2:06.57  3:12.49  4:18.73  16:43.19   
  Sigma Swim Allerød        5:25.67  6:33.00  7:40.44  8:47.67     
          9:55.54  11:03.68  12:11.46  13:19.60     
          14:27.60  15:35.56         
                     
14  Christoffer Bjørner  1997    584  1:05.24  2:14.29  3:22.85  4:30.95  16:56.72   
  Gentofte Svømme Klub        5:39.03  6:47.05  7:55.02  9:03.68     
          10:12.16  11:20.06  12:28.25  13:36.23     
          14:43.97  15:51.86         
                     
15  Magnus Lundgren  1996    583  1:02.76  2:09.06  3:16.04  4:23.09  16:57.16   
  Køge Svømmeklub        5:30.68  6:39.43  7:47.80  8:56.36     
          10:05.05  11:13.35  12:22.17  13:31.41     
          14:40.68  15:49.33         
                     
16  Magnus Koch Sonnenborg  1997    570  1:03.39  2:11.09  3:18.45  4:26.56  17:04.72   
  Sigma Swim Allerød        5:34.63  6:43.49  7:51.99  9:00.74     
          10:09.49  11:18.69  12:27.86  13:37.35     
          14:46.79  15:56.59         
                     
17  Jon Riedel Pedersen  1998    552  1:01.87  2:10.49  3:19.07  4:28.93  17:15.96   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:37.38  6:48.48  7:59.15  9:10.83     
          10:21.17  11:32.33  12:43.35  13:52.22     
          15:02.57  16:11.41         
                     
18  Jacob Weberg  1997    549  1:05.64  2:13.79  3:22.42  4:31.24  17:17.99   
  Sigma Swim Allerød        5:39.51  6:47.97  7:57.40  9:07.23     
          10:17.23  11:27.09  12:37.27  13:48.10     
          14:59.21  16:10.22         
                     
19  William Matras  1998    519  1:02.47  2:10.07  3:19.27  4:29.61  17:37.46   
  Gladsaxe Idræts Forening        5:40.56  6:51.30  8:03.19  9:14.66     
          10:26.37  11:39.22  12:51.51  14:03.55     
          15:16.18  16:27.77         
                     
20  Alexander Aslak Nørgaard  2000    516  1:05.68  2:15.80  3:26.12  4:36.87  17:39.34   
  Søllerød Svømmeklub        5:47.85  6:58.90  8:10.16  9:21.48     
          10:32.88  11:44.25  12:56.15  14:08.00     
          15:19.03  16:30.69         
                     
 
Løb 43, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: KVIK damer (1900) 1:41.58 2009-10-22 
Dansk Rekord Junior: KVIK Piger (1900) 1:44.03 2009-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lyngby Damer 1    757          1:44.34   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Amanda Højberg  1998      27.06        27.06   
  Sarah Bro  1996      25.51        52.57   
  Kelly Riber Rasmussen  1994      24.88        1:17.45   
  Julie Lunau  1995      26.89        1:44.34   
                     
Sigma Senior    716          1:46.30   
  Sigma Swim                   
  Julie Aglund Lauridsen  1996      27.02        27.02   
  Julie Schmidt  1995      27.02        54.04   
  Lisa Steen Duus  1997      27.80        1:21.84   
  Pernille Blume  1994      24.46        1:46.30   
                     
Kvik Piger  1900    703          1:46.94   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Julie Brøndum Petersen  1994      26.60        26.60   
  Iben Grundtvig  1997      26.53        53.13   
  Daniella Bender  1996      27.28        1:20.41   
  Josephina Bartela  1994      26.53        1:46.94   
                     
Triton Damer  1995    656          1:49.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Katrine B. Hansen  1999      28.11        28.11   
  Christina Hvid Edill  1995      27.53        55.64   
  Maja Nielsen  1996      27.01        1:22.65   
  Megan Forslund Hansen  1997      26.79        1:49.44   
                     
Lyngby Damer 2    656          1:49.47   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Christina Kaas Elmgreen  1996      27.71        27.71   
  Marianne Duijm  1993      27.15        54.86   
  Klara Reeh  1999      27.61        1:22.47   
  Anna Brandt Nielsen  1998      27.00        1:49.47   
                     
Herlev 1  1993    655          1:49.51   
  Herlev Svømning                   
  Pernille Juel  1994      26.30        26.30   
  Michelle Icka Christensen  1995      27.69        53.99   
  Victoria Bierre  2000      27.84        1:21.83   
  Cecilie F. Jensen  1998      27.68        1:49.51   
                     
Vat-Cph    635          1:50.64   
  VAT København                   
  Nanna Drewsen  1998      28.36        28.36   
  Maria Madsen  1995      26.68        55.04   
  Rikke Munkholm  1998      28.13        1:23.17   
  Astrid Foldarskarð  1994      27.47        1:50.64   
                     
Hørsholm Damer  1995    633          1:50.75   
  Hørsholm Svømmeforening                   
  Camilla Dufour  1996      28.09        28.09   
  Stinna Schnabl  1999      28.71        56.80   
  Sofia Altoft  1998      27.04        1:23.84   
  Amalie Emma Thomsen  1994      26.91        1:50.75   
                     
Sigma Junior  1998    619          1:51.59   
  Sigma Swim                   
  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999      28.32        28.32   
  Caroline Erichsen  1998      27.06        55.38   
  Cecilie Høgskilde  1999      27.86        1:23.24   
  Anna Boutrup  1998      28.35        1:51.59   
                     
10  Frederikssund Piger 1  1997    596          1:53.03   
  Frederikssund Svømmeklub                   
  Emma Gaardsted Andersen  1998      28.50        28.50   
  Christina F. Eriksen  1999      28.33        56.83   
  Adriana Natalia Bankowska  1997      27.60        1:24.43   
  Victoria Wolsted  2000      28.60        1:53.03   
                     
11  Hvidovre Damer    589          1:53.45   
  Hvidovre Svømme Klub                   
  Julie Bak  1997      29.73        29.73   
  Elina Lynge Wagner  1996      27.16        56.89   
  Frederikke Dons  1998      27.53        1:24.42   
  Signe Skousen  1999      29.03        1:53.45   
                     
12  Triton Piger  1997    578          1:54.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Stine Raaby Jensen  1995      28.37        28.37   
  Emma Lyngby Larsen  1998      28.71        57.08   
  Emma Anne Ljungstrøm  1999      28.54        1:25.62   
  Caroline Amalie Duus  1998      28.54        1:54.16   
                     
13  Lyngby Damer 3    573          1:54.53   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Helene Vistisen  1997      28.65        28.65   
  Irene Halck  1999      29.32        57.97   
  Nikoline Svensson  1998      28.14        1:26.11   
  Thea Laurberg Simonsen  1997      28.42        1:54.53   
                     
14  Piger Gti    565          1:55.02   
  GTI                   
  Kristine Barrett  1998      28.59        28.59   
  Eva Olsen  2000      28.95        57.54   
  Cayanne Kjær Knoth  1999      28.47        1:26.01   
  Methea Wissing-Thornberg  1999      29.01        1:55.02   
                     
15  Stv D  1995    561          1:55.34   
  Swim Team Vestsjælland                   
  Johanne Carr  1999      28.98        28.98   
  Maria Tanderup Hansen  1998      28.42        57.40   
  Karen Tanderup Hansen  1996      28.68        1:26.08   
  Astrid Ovesen  1999      29.26        1:55.34   
                     
16  Hils Damer 1    518          1:58.44   
  Hillerød Svømmeklub                   
  Simone Kronborg Riis  1997      29.52        29.52   
  Rikke Mundt Lohse  1996      29.22        58.74   
  Julie Leth-Petersen  1997      28.97        1:27.71   
  Freja Englund  1997      30.73        1:58.44   
                     
17  Farum Piger  1999    514          1:58.75   
  Farum Svømmeklub                   
  Emilie Buurgaard Westh  1999      28.87        28.87   
  Sara Krell Refn  1999      29.80        58.67   
  Simone Jørgensen  1999      30.28        1:28.95   
  Anne Sofie Gadfelt  1999      29.80        1:58.75   
                     
18  Herlev 2    511          1:58.96   
  Herlev Svømning                   
  Cecilie Holten  1996      27.73        27.73   
  Christine Pedersen  1993      29.22        56.95   
  Emely Krontoft  1998      30.80        1:27.75   
  Laura Hertz  1998      31.21        1:58.96   
                     
 
Løb 44, 4X50m Frisvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Farum Guns (1900) 1:28.43 2012-12-02 
Dansk Rekord Junior: West drenge (1900) 1:32.18 2008-12-17 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Herlev 1  1993    745          1:31.72   
  Herlev Svømning                   
  Magnus Westermann  1995      22.90        22.90   
  Anders Møller  1991      22.69        45.59   
  Thomas Steenberg  1994      23.07        1:08.66   
  Jonas Sørensen  1990      23.06        1:31.72   
                     
Sigma Senior    697          1:33.81   
  Sigma Swim                   
  Magnus Jákupsson  1994      22.96        22.96   
  Jacob Lercke Skytte  1984      23.24        46.20   
  Claus Lerche Iversen  1977      23.94        1:10.14   
  Jonas Olczyk  1994      23.67        1:33.81   
                     
Kvik Drenge  1900    639          1:36.57   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Mikkel Hounsgaard  1993      23.82        23.82   
  Rasmus Härstedt  1994      24.19        48.01   
  Marcus Krøyer Svendsen  1997      24.08        1:12.09   
  Emil Klingberg  1987      24.48        1:36.57   
                     
Herlev 2  1993    637          1:36.66   
  Herlev Svømning                   
  Julius Skaarup Schmidt  1988      24.00        24.00   
  Marcus Olesen  1995      24.15        48.15   
  Christian Røssel  1995      24.48        1:12.63   
  Mikkel Johansen  1994      24.03        1:36.66   
                     
Lyngby Herrer 1    636          1:36.69   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Jonas Nervil Kistorp  1997      24.23        24.23   
  Jens Peter Träff  1988      24.37        48.60   
  Jakob Vodstrup  1994      24.23        1:12.83   
  Jakob Klint Axelsen  1996      23.86        1:36.69   
                     
Ksk Drenge 1  1992    594          1:38.93   
  Køge Svømmeklub                   
  Christian Warm  1992      25.00        25.00   
  Lars Merl  1993      23.42        48.42   
  Mikkel Holm Jensen  1997      26.02        1:14.44   
  Viktor Christensen  1995      24.49        1:38.93   
                     
Hvidovre Herrer    584          1:39.49   
  Hvidovre Svømme Klub                   
  Oliver Jacobsen  1997      25.81        25.81   
  Mark Bjerregaard  1994      25.16        50.97   
  Rasmus Svendsen  1996      24.50        1:15.47   
  Søren Meier  1994      24.02        1:39.49   
                     
Hils Herrer    581          1:39.65   
  Hillerød Svømmeklub                   
  Sebastian Kempff-Andersen  1996      25.19        25.19   
  Søren Fritzbøger  1996      24.40        49.59   
  Stefan Blidarevic  1996      24.91        1:14.50   
  Andreas Noer Sejrskild  1998      25.15        1:39.65   
                     
Triton Herrer  1994    579          1:39.75   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Frederik K. Mortensen  1995      25.27        25.27   
  Mark H. Østermann  1995      24.76        50.03   
  Rasmus Hasemann  1996      25.06        1:15.09   
  Karim Møller  1994      24.66        1:39.75   
                     
10  Herlev 3    567          1:40.47   
  Herlev Svømning                   
  Lasse Termark Brock  1997      25.96        25.96   
  Mathias Brændholt  1996      25.00        50.96   
  Lasse Kølle Jørgensen  1996      25.14        1:16.10   
  Mikkel Austmann  1991      24.37        1:40.47   
                     
11  Vest Herrer  1992    562          1:40.79   
  Vest-Brøndby                   
  Gøkhan Dagidir  1995      25.22        25.22   
  Oliver Mirkovic  1993      24.88        50.10   
  Julian Kressner Læbel  1992      25.72        1:15.82   
  Oliver Huban  1996      24.97        1:40.79   
                     
12  Hovedstad Herrer 1  1996    543          1:41.93   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
  Peter Gjerulff  1996      24.59        24.59   
  Morten Børre Petersen  1996      25.19        49.78   
  Timon Wedekind  1996      26.48        1:16.26   
  Jesper Frost Thomsen  1997      25.67        1:41.93   
                     
13  Ksk Drenge 2  1996    462          1:47.56   
  Køge Svømmeklub                   
  Kristian Svenstrup  1998      28.00        28.00   
  Martin Bruun Andersen  1998      26.65        54.65   
  Magnus Lundgren  1996      26.16        1:20.81   
  Jacob Samuel  1998      26.75        1:47.56   
                     
Sigma Junior  1996              DSQ  tyvstart 
  Sigma Swim                   
  Frederik Dalhøj Paulsen  1998      24.39        24.39   
                     
Vat-Cph              DSQ  tyvstart 
  VAT København                   
  Frederik A. Mariegaard  1994      24.57        24.57   
                     
 
Løb 45, 4X100m Medley Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: STO 95 (1900) 4:03.06 2009-10-23 
Dansk Rekord Junior: Aalborg Piger (1900) 4:12.10 2011-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sigma Senior    693          4:17.54   
  Sigma Swim                   
  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997      31.38  1:04.02      1:04.02   
  Sara Krog Christoffersen  1996      33.48  1:12.87      2:16.89   
  Julie Schmidt  1995      29.32  1:03.01      3:19.90   
  Maj Howardsen  1997      27.49  57.64      4:17.54   
                     
Kvik Piger  1900    672          4:20.23   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Hannah Strunge Nissen  1997      31.29  1:04.41      1:04.41   
  Ida Schütt  1996      33.86  1:13.21      2:17.62   
  Josephine Holm  1999      30.11  1:05.31      3:22.93   
  Julie Brøndum Petersen  1994      27.20  57.30      4:20.23   
                     
Lyngby Damer 1    670          4:20.41   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Anna Brandt Nielsen  1998      31.06  1:04.00      1:04.00   
  Helena Kornerup Klejstrup  1999      35.09  1:14.75      2:18.75   
  Christina Kaas Elmgreen  1996      29.35  1:03.06      3:21.81   
  Amanda Højberg  1998      27.67  58.60      4:20.41   
                     
Triton Damer  1995    649          4:23.19   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Christina Hvid Edill  1995      31.75  1:05.02      1:05.02   
  Anna Puggaard  1996      34.52  1:13.75      2:18.77   
  Stine Raaby Jensen  1995      30.50  1:05.47      3:24.24   
  Maja Nielsen  1996      28.03  58.95      4:23.19   
                     
Sigma Junior  1998    634          4:25.36   
  Sigma Swim                   
  Cecilie Høgskilde  1999      32.32  1:06.14      1:06.14   
  Anna Boutrup  1998      36.08  1:15.37      2:21.51   
  Caroline Erichsen  1998      29.31  1:03.22      3:24.73   
  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999      28.68  1:00.63      4:25.36   
                     
Hørsholm Damer  1995    609          4:28.84   
  Hørsholm Svømmeforening                   
  Julia Jønsson  2000      33.36  1:10.82      1:10.82   
  Thea Schulze  1998      35.07  1:15.43      2:26.25   
  Camilla Dufour  1996      29.58  1:04.28      3:30.53   
  Amalie Emma Thomsen  1994      28.16  58.31      4:28.84   
                     
Ksk Piger 1  1990    605          4:29.42   
  Køge Svømmeklub                   
  Sabrina Wielsøe  1990      31.80  1:06.53      1:06.53   
  Laura Andersen  1997      35.74  1:17.81      2:24.34   
  Christina Munkholm  1996      28.03  1:01.82      3:26.16   
  Melanie Degner  2000      29.82  1:03.26      4:29.42   
                     
Lyngby Damer 2    597          4:30.68   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Hannah Pilgaard  1999      33.13  1:08.96      1:08.96   
  Thea Laurberg Simonsen  1997      35.60  1:16.73      2:25.69   
  Marianne Duijm  1993      29.96  1:04.80      3:30.49   
  Klara Reeh  1999      28.85  1:00.19      4:30.68   
                     
Hvidovre Damer    591          4:31.53   
  Hvidovre Svømme Klub                   
  Mathilde Olsen  1998      32.96  1:07.41      1:07.41   
  Julie Bak  1997      35.43  1:16.79      2:24.20   
  Elina Lynge Wagner  1996      30.74  1:06.46      3:30.66   
  Frederikke Dons  1998      28.61  1:00.87      4:31.53   
                     
10  Triton Piger  1997    579          4:33.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Emma Anne Ljungstrøm  1999      32.26  1:06.90      1:06.90   
  Louise G. Riget  1995      34.84  1:16.44      2:23.34   
  Nanna Sonne  1999      31.72  1:10.28      3:33.62   
  Katrine B. Hansen  1999      28.49  59.82      4:33.44   
                     
11  Stv D  1995    564          4:35.87   
  Swim Team Vestsjælland                   
  Karen Tanderup Hansen  1996      33.28  1:07.89      1:07.89   
  Astrid Ovesen  1999      35.46  1:14.69      2:22.58   
  Johanne Carr  1999      33.17  1:12.25      3:34.83   
  Maria Tanderup Hansen  1998      29.15  1:01.04      4:35.87   
                     
12  Piger Gti    562          4:36.23   
  GTI                   
  Kristine Barrett  1998      32.88  1:09.76      1:09.76   
  Eva Olsen  2000      35.55  1:16.09      2:25.85   
  Cayanne Kjær Knoth  1999      31.08  1:08.71      3:34.56   
  Methea Wissing-Thornberg  1999      29.27  1:01.67      4:36.23   
                     
13  Ringsted Damer    544          4:39.14   
  Ringsted Svømme Klub                   
  Karina Sørensen  1995      33.90  1:11.37      1:11.37   
  Freydis Magnusdottir  1995      36.46  1:17.82      2:29.19   
  Signe Nielsen  1998      31.46  1:07.95      3:37.14   
  Annabelle Ladik  1996      29.72  1:02.00      4:39.14   
                     
14  Farum Piger  1999    458          4:55.70   
  Farum Svømmeklub                   
  Anne Sofie Gadfelt  1999      34.88  1:13.09      1:13.09   
  Emilie Buurgaard Westh  1999      38.10  1:22.12      2:35.21   
  Sara Krell Refn  1999      32.77  1:14.16      3:49.37   
  Simone Jørgensen  1999      30.97  1:06.33      4:55.70   
                     
Herlev 1  1993              DSQ  tyvstart 
  Herlev Svømning                   
  Victoria Bierre  2000      31.28  1:04.80      1:04.80   
                     
Herlev 2              DSQ  tyvstart 
  Herlev Svømning                   
  Michelle Icka Christensen  1995      32.09  1:06.23      1:06.23   
                     
Hils Damer 1              DSQ  tyvstart 
  Hillerød Svømmeklub                   
  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998      33.03  1:08.08      1:08.08   
                     
Vat-Cph              DSQ  tyvstart 
  VAT København                   
  Sarah Mariner  1998      31.80  1:06.75      1:06.75   
                     
 
Løb 46, 4X100m Medley Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Elite Svøm Esbjerg (1900) 3:33.67 2009-10-25 
Dansk Rekord Junior: Elite Svøm Esbjerg (1900) 3:41.71 2009-12-19 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Herlev 1  1993    676          3:46.82   
  Herlev Svømning                   
  Anders Møller  1991      27.09  56.08      56.08   
  Julius Skaarup Schmidt  1988      29.33  1:04.05      2:00.13   
  Jonas Sørensen  1990      25.68  55.10      2:55.23   
  Magnus Westermann  1995      23.93  51.59      3:46.82   
                     
Sigma Senior    656          3:49.14   
  Sigma Swim                   
  Magnus Jákupsson  1994      26.23  54.55      54.55   
  Jacob Lercke Skytte  1984      30.40  1:05.06      1:59.61   
  Joel Subirana Sagrista  1993      25.80  57.57      2:57.18   
  Claus Lerche Iversen  1977      24.74  51.96      3:49.14   
                     
Kvik Drenge  1900    647          3:50.21   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Oliver Marcus Meng  1997      29.19  1:00.39      1:00.39   
  Emil Klingberg  1987      29.08  1:02.10      2:02.49   
  Rasmus Härstedt  1994      25.80  56.04      2:58.53   
  Marcus Krøyer Svendsen  1997      24.29  51.68      3:50.21   
                     
Herlev 2  1993    606          3:55.34   
  Herlev Svømning                   
  Mikkel Austmann  1991      29.84  1:01.24      1:01.24   
  Mathias Brændholt  1996      30.16  1:05.53      2:06.77   
  Marcus Olesen  1995      26.12  57.36      3:04.13   
  Thomas Steenberg  1994      24.29  51.21      3:55.34   
                     
Ksk Drenge 1  1992    579          3:58.87   
  Køge Svømmeklub                   
  Jacob Samuel  1998      30.84  1:02.98      1:02.98   
  Viktor Christensen  1995      29.52  1:03.71      2:06.69   
  Lars Merl  1993      26.21  56.32      3:03.01   
  Magnus Lundgren  1996      26.66  55.86      3:58.87   
                     
Lyngby Herrer 1    571          4:00.03   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Jonas Nervil Kistorp  1997      29.10  1:00.94      1:00.94   
  Jakob Klint Axelsen  1996      30.62  1:05.52      2:06.46   
  Jakob Vodstrup  1994      27.48  59.68      3:06.14   
  Jens Peter Träff  1988      25.59  53.89      4:00.03   
                     
Triton Herrer  1994    562          4:01.28   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Karim Møller  1994      29.07  59.91      59.91   
  Emil Andersen  1992      31.99  1:09.61      2:09.52   
  Frederik K. Mortensen  1995      26.48  57.65      3:07.17   
  Johan Müller  1998      25.92  54.11      4:01.28   
                     
Herlev 3    555          4:02.32   
  Herlev Svømning                   
  Chris Fløe Jørgensen  1996      28.67  59.40      59.40   
  Christian Røssel  1995      31.57  1:09.18      2:08.58   
  Bjørn H. Bremholm Hansen  1996      27.80  1:00.70      3:09.28   
  Mikkel Johansen  1994      25.36  53.04      4:02.32   
                     
Hovedstad Herrer 1  1996    545          4:03.82   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
  Morten Børre Petersen  1996      29.10  59.33      59.33   
  Timon Wedekind  1996      31.03  1:07.12      2:06.45   
  Jesper Frost Thomsen  1997      29.13  1:03.94      3:10.39   
  Peter Gjerulff  1996      25.44  53.43      4:03.82   
                     
10  Sigma Junior  1996    525          4:06.76   
  Sigma Swim                   
  Maxemillian Pedersen  1996      30.55  1:02.62      1:02.62   
  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996      32.65  1:10.24      2:12.86   
  Mads Christian Sandager  1998      27.91  59.43      3:12.29   
  Frederik Dalhøj Paulsen  1998      25.86  54.47      4:06.76   
                     
11  Ksk Drenge 2  1996    444          4:21.02   
  Køge Svømmeklub                   
  Kristian Svenstrup  1998      32.38  1:06.98      1:06.98   
  Mikkel Holm Jensen  1997      33.70  1:12.89      2:19.87   
  Mads Hauge Sørensen  1997      29.46  1:02.77      3:22.64   
  Martin Bruun Andersen  1998      27.90  58.38      4:21.02   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.06  Udskriftsdato  27 oktober 2013 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  23:18