Resultat Total Senior - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbanemesterskaber    Udskriftsdato  27 oktober 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  00:05   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Farum Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  25 oktober 2013         
 
 
Løb 15, 200m Frisvømning Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 1:55.64 2009-04-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:56.70 2011-11-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine Holm Sørensen  1992    762  28.23  58.28  1:29.91    2:01.71  Deltager ikke i finalen 
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Sarah Bro  1996    752  29.13  59.74  1:30.80    2:02.22  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Julie Aglund Lauridsen  1996    737  29.43  1:00.20  1:31.86    2:03.06   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Josephine Holm  1999    724  29.05  1:00.36  1:31.89    2:03.77   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Maja Nielsen  1996    716  29.56  1:01.48  1:33.64    2:04.24   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Signe Bro  1999    713  29.06  1:00.41  1:32.53    2:04.40   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Julie Brøndum Petersen  1994    712  29.12  1:00.97  1:33.01    2:04.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Amalie Emma Thomsen  1994    710  29.77  1:01.68  1:33.27    2:04.57   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
Ida Schütt  1996    710  29.31  1:01.02  1:33.06    2:04.61   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
10  Christina Munkholm  1996    707  29.27  1:00.60  1:32.31    2:04.77   
  Køge Svømmeklub                   
                     
11  Julie Lunau  1995    706  29.44  1:00.77  1:32.91    2:04.81   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
12  Maj Howardsen  1997    704  29.94  1:01.47  1:33.32    2:04.95   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
13  Megan Forslund Hansen  1997    703  28.92  1:00.62  1:33.31    2:05.00   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Amanda Højberg  1998    687  30.09  1:01.79  1:33.65    2:05.97  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
15  Pernille Juel  1994    682  31.80  1:03.19  1:35.44    2:06.24  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning                   
                     
16  Maria Madsen  1995    672  29.78  1:01.95  1:34.54    2:06.86   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
17  Rikke Dehn  1999    671  30.22  1:02.68  1:34.72    2:06.95   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
18  Mathilde Huss-Hansen  1994    671  30.12  1:02.13  1:34.53    2:06.97  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
19  Emma Wael  1993    659  30.32  1:02.73  1:35.29    2:07.71   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
20  Maria Bastiansen  1995    658  31.01  1:03.52  1:36.01    2:07.79   
  Farum Svømmeklub                   
                     
21  Cecilie Høgskilde  1999    632  30.64  1:03.78  1:36.67    2:09.51   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
22  Emily Gantriis  1999    632  29.50  1:01.86  1:35.46    2:09.52   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
23  Sara Fogh Myrup  1997    623  30.89  1:03.33  1:36.53    2:10.15   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
24  Cecilie F. Jensen  1998    619  30.42  1:03.70  1:37.09    2:10.41   
  Herlev Svømning                   
                     
25  Klara Reeh  1999    619  30.10  1:03.10  1:37.10    2:10.43   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
26  Sabrina Wielsøe  1990    619  29.81  1:02.27  1:35.98    2:10.44   
  Køge Svømmeklub                   
                     
27  Katrine B. Hansen  1999    618  29.66  1:01.95  1:36.00    2:10.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
28  Lisa Steen Duus  1997    612  30.32  1:03.65  1:37.59    2:10.92   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
29  Simone Kronborg Riis  1997    608  30.93  1:04.40  1:38.03    2:11.19   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
30  Amalie Hansen  1995    606  30.68  1:03.66  1:37.52    2:11.32   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
31  Caroline Hørlykke  2000    605  30.86  1:04.18  1:38.18    2:11.43   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
32  Frederikke Hansen  1998    592  31.15  1:05.00  1:39.26    2:12.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
33  Ditte Johansen  1994    591  30.36  1:03.75  1:38.34    2:12.47   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
34  Clara Schade Cantby  2000    583  30.50  1:03.90  1:38.40    2:13.04   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
35  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    583  31.08  1:05.31  1:39.58    2:13.07   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
36  Sophie Amalie Schøn  1999    580  31.33  1:05.43  1:39.83    2:13.24   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
37  Gitte Sørensen Gosvig  1999    578  30.81  1:04.80  1:39.47    2:13.41   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
38  Rikke Munkholm  1998    577  31.63  1:05.22  1:39.68    2:13.46   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
39  Emilie Falbe-Hansen  1999    574  31.78  1:06.32  1:39.63    2:13.69   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
40  Sofia Altoft  1998    564  32.81  1:08.93  1:41.51    2:14.51   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
41  Cayanne Kjær Knoth  1999    552  31.18  1:04.90  1:39.99    2:15.52   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
42  Methea Wissing-Thornberg  1999    541  32.43  1:06.95  1:42.15    2:16.42   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
43  Anne Sofie Nielsen  1999    540  31.63  1:05.61  1:40.66    2:16.51   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
44  Nina Toft  2000    533  31.45  1:06.06  1:41.80    2:17.08   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
45  Emma Anne Ljungstrøm  1999    531  31.57  1:05.90  1:41.40    2:17.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
46  Katrine Hvid  1998    531  32.07  1:07.48  1:42.78    2:17.28   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
47  Mathilde Christjansen  1999    528  32.55  1:07.94  1:42.54    2:17.51   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
48  Camilla Hansen  1995    525  31.87  1:06.90  1:42.37    2:17.73   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
49  Stinna Schnabl  1999    520  33.19  1:09.39  1:43.44    2:18.20   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
50  Matilde Zaggai  1998    515  31.88  1:06.83  1:42.67    2:18.64   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
51  Isabella Wolsted  1998    508  31.41  1:06.74  1:43.13    2:19.24   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
52  Emma Hansen  1999    482  31.72  1:07.35  1:44.27    2:21.71   
  Køge Svømmeklub                   
                     
53  Nina Corydon-Petersen  1999    480  31.66  1:07.47  1:45.01    2:21.97   
  Roskilde Svømning                   
                     
54  Irene Halck  1999    456  33.86  1:10.89  1:47.25    2:24.38   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 16, 200m Frisvømning Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:43.77 2009-11-15 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:45.25 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Skaaning  1993    741  25.65  53.50  1:21.51    1:49.77   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Anton Ørskov Ipsen  1994    739  26.51  54.36  1:22.17    1:49.89   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Pál Joensen  1990    737  26.13  54.22  1:22.57    1:49.99   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
Daniel Steen Andersen  1995    732  26.05  53.48  1:21.54    1:50.25   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
Sebastian Ovesen  1994    729  26.05  54.12  1:22.30    1:50.40   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Magnus Westermann  1995    726  25.93  54.28  1:22.02    1:50.53   
  Herlev Svømning                   
                     
Lasse Lykke Nielsen  1995    680  26.26  54.33  1:23.42    1:52.95   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    663  26.82  55.73  1:25.42    1:53.93   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Gustav Friberg  1997    657  27.19  56.10  1:25.50    1:54.27  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
10  Frederik A. Mariegaard  1994    644  27.02  56.58  1:25.61    1:55.03   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
11  Mikkel Johansen  1994    635  26.93  56.17  1:25.76    1:55.57   
  Herlev Svømning                   
                     
12  Martin Nielsen  1996    626  26.94  56.36  1:26.43    1:56.11   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
13  Niklas Broch Thielemann  1994    609  27.58  57.34  1:27.32    1:57.22   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
14  Jonas Nervil Kistorp  1997    602  26.83  55.76  1:26.26    1:57.67  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
15  Jens Saugmann  1996    595  27.75  57.33  1:27.97    1:58.10  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Syd                   
                     
16  Magnus Sloth Poulsen  1995    595  27.15  57.51  1:27.76    1:58.13   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
17  Magnus Andersen  1995    591  27.13  56.36  1:27.44    1:58.39   
  Roskilde Svømning                   
                     
18  Victor Drevskich  1996    590  28.63  58.96  1:28.90    1:58.45   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
19  Viktor Holm  1996    577  27.90  58.26  1:29.03    1:59.32   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
20  Frederik Nerving  1997    576  27.47  57.50  1:28.34    1:59.37   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
21  Niels Breum Hansen  1994    573  27.66  57.68  1:28.61    1:59.60   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
22  Oliver Marcus Meng  1997    570  27.95  58.23  1:29.09    1:59.80   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
23  Tobias Edvardsen  1995    569  28.44  59.42  1:29.81    1:59.86   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
24  Mads Holm  1998    567  28.27  58.70  1:29.54    2:00.04   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
25  Lars Breum Hansen  1997    566  27.55  58.33  1:29.33    2:00.08   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
26  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    564  28.81  1:00.16  1:30.03    2:00.26   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
27  Andreas Sandbirk  1995    562  27.12  56.75  1:28.20    2:00.39   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
28  Thomas Steenberg  1994    561  26.59  56.12  1:27.64    2:00.47   
  Herlev Svømning                   
                     
29  Ulrik Peter Willén  1995    558  27.82  58.31  1:29.97    2:00.64   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
30  Johan Müller  1998    555  28.65  1:00.17  1:31.10    2:00.85   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
31  Martin Nielsen  1997    552  27.91  58.41  1:29.85    2:01.11   
  Vest-Brøndby                   
                     
32  Gøkhan Dagidir  1995    549  28.49  59.84  1:30.78    2:01.34   
  Vest-Brøndby                   
                     
33  Rasmus Hasemann  1996    544  27.49  57.42  1:29.39    2:01.70   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
34  Christian Røssel  1995    537  27.77  57.99  1:29.74    2:02.20   
  Herlev Svømning                   
                     
35  Chris Johansen  1996    533  28.21  58.97  1:30.75    2:02.51   
  Herlev Svømning                   
                     
36  Victor Hardenberg Jensen  1997    532  28.06  58.67  1:30.33    2:02.56   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
37  Rasmus Birkedal  1997    531  28.90  1:00.69  1:31.71    2:02.70   
  Køge Svømmeklub                   
                     
38  Jonas Himmelstrup  1995    526  28.48  59.91  1:31.22    2:03.04   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
39  Johannes E. Mariegaard  1997    525  28.34  59.49  1:31.21    2:03.13   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
40  Kasper Sveistrup Holck  1996    525  27.69  58.43  1:30.50    2:03.14   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
41  Mads Ottosen  1997    520  29.20  1:00.71  1:32.32    2:03.50   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
42  Mikkel Holm Jensen  1997    508  28.81  1:00.40  1:33.03    2:04.51   
  Køge Svømmeklub                   
                     
43  Christoffer Bjørner  1997    507  28.75  1:00.54  1:33.10    2:04.55   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
44  Jon Riedel Pedersen  1998    503  29.06  1:01.25  1:33.65    2:04.93   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
45  Emil Toft  1998    502  29.42  1:01.30  1:33.37    2:04.97   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
45  Thor Simonsen  1997    502  29.18  1:01.22  1:33.47    2:04.97   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
47  Magnus Koch Sonnenborg  1997    493  28.50  1:00.34  1:33.29    2:05.75   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
48  Sebastian Kempff-Andersen  1996    491  28.75  1:00.41  1:33.11    2:05.92   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
49  Bjørn H. Bremholm Hansen  1996    470  28.46  1:00.66  1:34.27    2:07.73   
  Herlev Svømning                   
                     
50  Kristian Svenstrup  1998    470  29.52  1:01.54  1:34.56    2:07.78   
  Køge Svømmeklub                   
                     
51  Gustav H. Jørgensen  1997    465  29.69  1:01.98  1:35.11    2:08.20   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
52  Martin Bruun Andersen  1998    457  30.00  1:02.48  1:35.55    2:08.99   
  Køge Svømmeklub                   
                     
53  Gustav Palm-Henriksen  1997    449  30.06  1:02.84  1:36.55    2:09.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:04.05 2012-12-15 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:09.32 2009-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Rikke Møller Pedersen  1989    836  31.75        1:06.55   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Kelly Riber Rasmussen  1994    710  32.69        1:10.27   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Cecilie Holten  1996    691  33.99        1:10.89   
  Herlev Svømning                   
                     
Maria Grandt  1998    639  35.15        1:12.79   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Josefine Pedersen  1999    638  34.88        1:12.80   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    619  34.71        1:13.57   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Anne-Sofie Lindblad  1997    613  34.87        1:13.80   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Nikoline Marker-Pedersen  1996    608  34.93        1:13.98   
  Vest-Brøndby                   
                     
Lise Norgil Damgaard  1997    605  34.71        1:14.12   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
10  Jessica Yu Mortensen  2000    601  35.26        1:14.27  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
11  Anna Puggaard  1996    601  35.14        1:14.29   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Julie Leth-Petersen  1997    600  35.21        1:14.30   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
13  Astrid Ovesen  1999    599  35.59        1:14.34   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
14  Signe Nielsen  1998    591  35.66        1:14.71   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
15  Tenna Jensen  1998    589  35.05        1:14.76  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
16  Helena Kornerup Klejstrup  1999    573  35.53        1:15.48   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
17  Rikke Mundt Lohse  1996    568  35.76        1:15.69   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
18  Maria Tanderup Hansen  1998    564  35.51        1:15.87   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
19  Thea Schulze  1998    559  35.94        1:16.07   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
20  Julie Bak  1997    559  35.61        1:16.09   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
21  Nikoline Nilsson Norby  2000    549  36.85        1:16.56  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
22  Amalie H. Falck-Schmith  1989    548  36.00        1:16.59   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
23  Regitze Gaard  2001    547  36.49        1:16.66   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
24  Freja Englund  1997    544  35.80        1:16.80   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
25  Melanie Degner  2000    543  36.67        1:16.81   
  Køge Svømmeklub                   
                     
26  Louise G. Riget  1995    537  36.27        1:17.10   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
27  Julie Lamberth  1996    523  36.54        1:17.78   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
28  Katrine V. Sørensen  1996    522  36.61        1:17.86   
  Vest-Brøndby                   
                     
29  Emma Lyngby Larsen  1998    517  36.88        1:18.09   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
30  Tania Berry  1998    512  36.77        1:18.35   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
31  Nicole Bennetsen  2000    507  37.09        1:18.60  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
32  Elisabeth Lyngfeldt  1999    500  37.84        1:18.96   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
33  Amanda Glerup Andersen  1998    489  37.74        1:19.56   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
34  Rebecca Grønlund  1998    480  37.57        1:20.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
35  Sofie Strandby  1999    468  37.67        1:20.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 18, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 58.78 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten KLarskov (1992) 1:00.48 2009-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mikkel Hounsgaard  1993    687  29.63        1:03.00   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Emil Klingberg  1987    678  29.76        1:03.28   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Niklas Hedegaard  1990    665  29.60        1:03.70   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    646  29.99        1:04.30   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Viktor Christensen  1995    638  30.42        1:04.58   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Lars Merl  1993    634  30.75        1:04.71   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Mathias Andersen  1991    631  30.62        1:04.83   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Julius Skaarup Schmidt  1988    619  30.91        1:05.24   
  Herlev Svømning                   
                     
Jens Peter Träff  1988    616  30.81        1:05.34   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Oliver Mirkovic  1993    608  30.99        1:05.64   
  Vest-Brøndby                   
                     
11  Mathias Brændholt  1996    597  30.76        1:06.02   
  Herlev Svømning                   
                     
12  Jacob M. Jørgensen  1997    592  31.69        1:06.21   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
13  Philip Greve  1998    577  31.27        1:06.78   
  Farum Svømmeklub                   
                     
14  Markus Joensen  1996    573  31.34        1:06.94   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
15  Andreas Borre Heltborg  1996    550  31.63        1:07.86   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
16  Gøkhan Dagidir  1995    541  32.11        1:08.23   
  Vest-Brøndby                   
                     
17  Martin Mathiesen  1994    538  31.96        1:08.36  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
18  Yannick Rasmussen  1995    532  32.08        1:08.62   
  Roskilde Svømning                   
                     
19  Mads Hansen  1995    509  33.09        1:09.63   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
20  Jonas Sørensen  1990    507  29.61        1:09.70  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning                   
                     
21  Rasmus Gutfelt Skalbo  1998    501  33.19        1:10.01   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
22  Stefan Blidarevic  1996    496  32.65        1:10.21   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
23  Niklas Beyer Hansen  1997    495  33.20        1:10.26   
  Vest-Brøndby                   
                     
24  Mads Ingeman Hansen  1997    495  32.42        1:10.29   
  Næstved IF                   
                     
25  Burak Dagidir  1995    491  33.13        1:10.46   
  Vest-Brøndby                   
                     
26  Kristian Jensen  1994    483  32.84        1:10.85   
  Næstved IF                   
                     
27  Patrick Christensen  1985    480  33.09        1:11.01   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
28  Niels Ottosen  1998    478  33.48        1:11.09   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
29  Mathias Wilquin  1998    475  33.53        1:11.24   
  Vest-Brøndby                   
                     
30  Esben Norup  1996    473  34.00        1:11.37   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
31  Rasmus Hasemann  1996    466  34.16        1:11.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
32  Rasmus B. Larsen  1997    465  33.83        1:11.77   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
33  Christian Warm  1992    446  32.62        1:12.77   
  Køge Svømmeklub                   
                     
34  Martin Jungersen  1997    418  34.71        1:14.33   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
 
Løb 19, 200m Butterfly Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:04.98 2009-11-15 
Dansk Rekord Junior: Frederikke Glæsner (1986) 2:13.46 2002-11-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine Holm Sørensen  1992    773  29.74  1:03.12  1:36.69    2:11.57   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Christina Munkholm  1996    664  31.32  1:06.15  1:41.74    2:18.43   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Julie Schmidt  1995    649  32.05  1:07.95  1:43.36    2:19.46   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Pernille Juel  1994    648  30.97  1:07.06  1:42.85    2:19.53   
  Herlev Svømning                   
                     
Cecilie F. Jensen  1998    640  31.56  1:07.13  1:42.98    2:20.10   
  Herlev Svømning                   
                     
Eva Olsen  2000    632  31.56  1:07.65  1:44.68    2:20.69   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
Kristine Barrett  1998    627  31.76  1:06.69  1:43.11    2:21.06   
  Greve Svømmeklub                   
                     
Emma la Cour  1999    623  32.48  1:07.62  1:44.35    2:21.39   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    623  31.62  1:07.50  1:43.45    2:21.41   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Camilla Dufour  1996    612  32.28  1:08.50  1:45.32    2:22.23   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
11  Sabrina Wielsøe  1990    610  32.35  1:08.48  1:44.96    2:22.34   
  Køge Svømmeklub                   
                     
12  Amalie Mikkelsen  1997    609  31.34  1:07.76  1:44.14    2:22.43   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
13  Thea Laurberg Simonsen  1997    579  32.20  1:09.15  1:46.82    2:24.88   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
14  Iben Grundtvig  1997    563  32.33  1:09.78  1:47.94    2:26.20   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
15  Tone Laksafoss Sparre  1996    544  33.22  1:10.94  1:49.11    2:27.95   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
16  Katrine B. Hansen  1999    543  32.74  1:10.32  1:48.74    2:28.02   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Anna Boutrup  1998    532  33.43  1:11.50  1:50.36    2:28.98  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
18  Frederikke Hansen  1998    532  32.99  1:10.34  1:49.85    2:29.02   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
19  Iben Helstrup Jensen  1996    501  33.58  1:11.04  1:50.28    2:32.03   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
20  Regitze Gaard  2001    499  34.16  1:13.05  1:52.75    2:32.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
21  Maria Olsen  2000    491  33.80  1:12.59  1:53.17    2:33.00   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
22  Katrine Hvid  1998    489  34.38  1:13.32  1:53.61    2:33.23   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
23  Vera Staun Hansen  1999    487  34.87  1:13.73  1:53.75    2:33.42   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
24  Hannah Pilgaard  1999    483  33.64  1:11.84  1:51.57    2:33.93   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
25  Nanna Sonne  1999    456  34.57  1:14.26  1:54.94    2:36.87   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
26  Sarah Missing  2001    453  34.16  1:13.91  1:57.08    2:37.16   
  Vest-Brøndby                   
                     
27  Christina F. Eriksen  1999    443  33.62  1:13.15  1:54.84    2:38.42   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
28  Ditte Friis  1999    432  34.91  1:14.72  1:56.41    2:39.77   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
29  Nana Hansen  2000    428  33.81  1:12.89  1:55.03    2:40.20   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
30  Johanne Carr  1999    418  35.10  1:16.06  1:58.91    2:41.48   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
31  Vibe Tofte Jørgensen  1999    411  34.30  1:14.08  1:57.01    2:42.38   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
32  Julie Brosbøl Olsen  1999    396  39.02  1:22.08  2:04.77    2:44.47   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
33  Methea Wissing-Thornberg  1999    395  34.90  1:15.57  1:59.41    2:44.56   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
Caroline Erichsen  1998              DNS   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Mathilde Huss-Hansen  1994                akut syg 
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
 
Løb 20, 200m Butterfly Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:53.37 2013-04-07 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.37 2010-12-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Rasmus Härstedt  1994    676  27.21  58.12  1:30.55    2:04.32   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Anton Ørskov Ipsen  1994    644  28.25  59.90  1:32.56    2:06.32  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Jonas Sørensen  1990    639  28.38  1:00.76  1:34.41    2:06.67   
  Herlev Svømning                   
                     
Marc Bach Nielsen  1994    604  28.60  1:00.98  1:34.38    2:09.01   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Alexander Duus Jensen  1995    595  28.48  1:00.83  1:34.94    2:09.70   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
Frederik K. Mortensen  1995    583  27.36  59.32  1:33.89    2:10.58   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jonathan Müller  1997    572  29.75  1:02.40  1:36.56    2:11.42   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Joel Subirana Sagrista  1993    565  28.75  1:02.12  1:36.35    2:11.97   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Christian Røssel  1995    559  29.04  1:02.09  1:37.16    2:12.38   
  Herlev Svømning                   
                     
10  Johan Müller  1998    559  29.57  1:03.43  1:37.99    2:12.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Julian Kressner Læbel  1992    555  29.60  1:02.46  1:37.15    2:12.70   
  Vest-Brøndby                   
                     
12  Mark Bjerregaard  1994    547  29.25  1:02.62  1:37.24    2:13.35   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
13  Victor Drevskich  1996    536  29.88  1:04.58  1:39.73    2:14.30   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
14  Jacob M. Jørgensen  1997    528  30.87  1:05.18  1:40.65    2:14.94   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
15  Frederik Nerving  1997    525  30.09  1:04.25  1:39.22    2:15.23   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
16  Mads Hauge Sørensen  1997    525  30.27  1:04.53  1:39.59    2:15.25   
  Køge Svømmeklub                   
                     
17  Magnus Carstensen  1999    514  30.53  1:05.16  1:40.34    2:16.13   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
18  Claus Hansen  1995    512  29.35  1:03.19  1:39.45    2:16.34   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
19  Emil Müller  1995    495  29.41  1:03.57  1:39.26    2:17.84   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
20  Christoffer Bjørner  1997    471  31.34  1:07.09  1:43.68    2:20.16   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
21  Mads Christian Sandager  1998    471  29.95  1:04.80  1:41.28    2:20.23   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
22  Mads Steen Petersen  1997    464  32.11  1:07.18  1:42.92    2:20.89   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
23  Kasper Leisted Bertelsen  1997    458  31.17  1:06.99  1:44.43    2:21.50   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
24  Bjørn Hansen  1998    452  31.51  1:07.12  1:44.73    2:22.16   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
25  Jacob Weberg  1997    450  31.78  1:08.05  1:44.85    2:22.29   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
26  Rasmus Wegener  1997    439  31.80  1:07.82  1:44.84    2:23.52   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
27  Gustav H. Jørgensen  1997    358  33.91  1:11.86  1:52.44    2:33.62   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 56.73 2012-12-14 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 57.57 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sarah Bro  1996    683  30.46        1:02.70   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Caroline Erichsen  1998    676  31.26        1:02.90   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Stine Raaby Jensen  1995    668  30.54        1:03.18   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Emilie Beckmann  1997    664  30.55        1:03.29   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    645  31.19        1:03.92   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Christina Hvid Edill  1995    634  31.45        1:04.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    630  30.99        1:04.42   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Hannah Strunge Nissen  1997    625  31.32        1:04.57   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Annelouise Dolleris  1995    618  32.36        1:04.82   
  Farum Svømmeklub                   
                     
10  Caroline Grønlund  1993    603  31.33        1:05.34   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
11  Emilie Falbe-Hansen  1999    597  31.65        1:05.56   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
12  Victoria Bierre  2000    597  31.43        1:05.57   
  Herlev Svømning                   
                     
13  Cecilie Høgskilde  1999    587  32.21        1:05.93   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
14  Sophie Amalie Schøn  1999    582  32.35        1:06.15   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
15  Clara Schade Cantby  2000    552  32.43        1:07.31   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
15  Julie Brøndum Petersen  1994    552  32.45        1:07.31   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
17  Michelle Icka Christensen  1995    551  32.57        1:07.34   
  Herlev Svømning                   
                     
18  Sarah Mariner  1998    548  32.50        1:07.47   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
19  Emma Anne Ljungstrøm  1999    546  33.02        1:07.55   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
20  Caroline Amalie Duus  1998    542  32.66        1:07.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
21  Daniella Bender  1996    539  32.23        1:07.86   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
22  Nicoline M. Riisberg  1997    538  32.98        1:07.87   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
23  Mathilde Olsen  1998    538  32.85        1:07.88   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
24  Caroline Hørlykke  2000    530  33.39        1:08.22  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
25  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998    516  33.61        1:08.84   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
26  Emma Maagøe  1999    515  33.39        1:08.86   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
27  Julia Jønsson  2000    509  32.82        1:09.15   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
28  Tanja Lylloff  1998    504  33.93        1:09.39   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
29  Emma Lyngby Larsen  1998    503  34.32        1:09.43   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
29  Jessica Yu Mortensen  2000    503  33.43        1:09.43  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
31  Nanna Drewsen  1998    495  33.78        1:09.79   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
32  Caroline Samuel  2000    492  33.56        1:09.92   
  Køge Svømmeklub                   
                     
33  Stine Eskebo Nielsen  2001    481  34.56        1:10.48   
  Vest-Brøndby                   
                     
34  Emily Brophy  1999    478  34.32        1:10.62   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
35  Eva Olsen  2000    474  34.55        1:10.81   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
36  Astrid Ovesen  1999    473  34.82        1:10.86   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
36  Nina Toft  2000    473  34.56        1:10.86   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
38  Sara Krell Refn  1999    462  34.14        1:11.40   
  Farum Svømmeklub                   
                     
39  Anne Sofie Gadfelt  1999    434  34.70        1:12.92   
  Farum Svømmeklub                   
                     
40  Signe Skousen  1999    413  35.90        1:14.14   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
41  Amanda Glerup Andersen  1998    412  35.52        1:14.21   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
42  Emma Hansen  1999    409  35.97        1:14.37   
  Køge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 22, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 51.54 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 53.51 2012-11-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Magnus Jákupsson  1994    719  26.32        54.62   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Anders Møller  1991    657  27.48        56.29   
  Herlev Svømning                   
                     
Daniel Steen Andersen  1995    650  27.57        56.47   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
Anders Jensen  1987    648  27.28        56.54   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Kevin Witt Christensen  1995    621  27.90        57.36   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Frederik Christensen  1992    559  28.32        59.39  Deltager ikke i finalen 
  Køge Svømmeklub                   
                     
Marcus Olesen  1995    557  28.70        59.48   
  Herlev Svømning                   
                     
Sebastian Vang  1991    531  29.01        1:00.43  Deltager ikke i finalen 
  Næstved IF                   
                     
Karim Møller  1994    530  29.24        1:00.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Oliver Marcus Meng  1997    526  29.41        1:00.60   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
11  Magnus Sloth Poulsen  1995    522  28.87        1:00.78   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
12  Chris Johansen  1996    501  29.94        1:01.59   
  Herlev Svømning                   
                     
13  Viktor Holm  1996    497  30.29        1:01.78   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
14  Jacob Samuel  1998    493  30.50        1:01.93   
  Køge Svømmeklub                   
                     
15  Oliver Berggren Smidt  1997    493  30.43        1:01.94   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
16  Mark H. Østermann  1995    483  30.05        1:02.34   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Maxemillian Pedersen  1996    481  30.58        1:02.43   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
18  Jacob Jensen  1995    473  30.24        1:02.78   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
19  Laurits Mathiassen  1997    470  30.00        1:02.91   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
20  Kasper Sveistrup Holck  1996    454  30.79        1:03.65   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
21  Lasse Kølle Jørgensen  1996    446  30.46        1:04.04   
  Herlev Svømning                   
                     
22  Rasmus Birkedal  1997    443  30.68        1:04.16   
  Køge Svømmeklub                   
                     
23  Alexander Piihl Hansen  1997    429  31.66        1:04.87   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
24  Jon Riedel Pedersen  1998    402  33.31        1:06.27   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
 
Løb 23, 100m Medley Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 59.53 2009-10-25 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.97 2011-11-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine Holm Sørensen  1992    748  29.05        1:03.58   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Maja Nielsen  1996    710  30.10        1:04.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    699  29.34        1:05.03   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Caroline Erichsen  1998    691  30.58        1:05.31   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Ida Schütt  1996    683  31.00        1:05.55   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Sabrina Wielsøe  1990    668  30.73        1:06.04   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Marianne Duijm  1993    664  29.88        1:06.16   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Stine Raaby Jensen  1995    644  29.42        1:06.86   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Maria Grandt  1998    641  31.85        1:06.95   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
10  Iben Grundtvig  1997    634  31.17        1:07.21   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
11  Christina Hvid Edill  1995    633  30.41        1:07.22   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Adriana Natalia Bankowska  1997    629  31.67        1:07.37   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
12  Hannah Strunge Nissen  1997    629  30.76        1:07.37  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
14  Christina Kaas Elmgreen  1996    623  31.15        1:07.58  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
15  Anne-Sofie Lindblad  1997    623  31.29        1:07.60   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
16  Katrine B. Hansen  1999    622  32.22        1:07.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Rikke Dehn  1999    620  31.70        1:07.69   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
18  Elina Lynge Wagner  1996    615  31.03        1:07.87  Deltager ikke i finalen 
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
19  Julie Lunau  1995    615  30.84        1:07.89   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
20  Caroline Grønlund  1993    614  29.70        1:07.91   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
21  Caroline Eskildsen  1995    611  30.59        1:08.04   
  Køge Svømmeklub                   
                     
22  Cecilie Holten  1996    609  33.32        1:08.11   
  Herlev Svømning                   
                     
23  Josephine Holm  1999    599  32.69        1:08.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
24  Caroline Hørlykke  2000    597  32.64        1:08.54  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
25  Maria Madsen  1995    597  32.39        1:08.57   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
26  Signe Bro  1999    591  31.58        1:08.80   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
27  Emma Gaardsted Andersen  1998    576  31.77        1:09.38   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
28  Caroline Amalie Duus  1998    574  31.68        1:09.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
29  Amanda Højberg  1998    571  32.79        1:09.56   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
30  Lise Norgil Damgaard  1997    571  32.91        1:09.57   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
31  Gitte Sørensen Gosvig  1999    568  31.99        1:09.71   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
32  Sara Krog Christoffersen  1996    566  33.26        1:09.80   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
33  Helena Kornerup Klejstrup  1999    561  33.29        1:09.98   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
34  Victoria Bierre  2000    560  32.00        1:10.01   
  Herlev Svømning                   
                     
35  Louise G. Riget  1995    558  32.72        1:10.11   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
36  Amalie H. Falck-Schmith  1989    557  33.31        1:10.14   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
37  Anna Puggaard  1996    549  34.02        1:10.48   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
38  Sophie Amalie Schøn  1999    549  31.38        1:10.49   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
39  Josefine Pedersen  1999    548  34.34        1:10.55   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
40  Emilie Buurgaard Westh  1999    547  32.90        1:10.57   
  Farum Svømmeklub                   
                     
41  Maria Tanderup Hansen  1998    546  34.80        1:10.64   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
42  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    544  33.28        1:10.69   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
43  Signe Nielsen  1998    542  33.31        1:10.78   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
44  Melanie Degner  2000    541  34.08        1:10.85   
  Køge Svømmeklub                   
                     
45  Emily Gantriis  1999    534  33.54        1:11.13   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
46  Frederikke Hansen  1998    530  32.52        1:11.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
47  Johanne Carr  1999    518  33.32        1:11.86   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
48  Christina F. Eriksen  1999    512  33.40        1:12.14   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
49  Emily Brophy  1999    511  32.69        1:12.22   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
50  Nicole Bennetsen  2000    507  33.05        1:12.39   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
51  Nanna Sonne  1999    507  33.01        1:12.41   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
52  Stinna Schnabl  1999    492  33.09        1:13.14   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
53  Sofie Schmidt  1998    490  33.87        1:13.22   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
54  Julia Jønsson  2000    479  33.54        1:13.76   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
55  Maria Olsen  2000    430  34.82        1:16.46   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
56  Laura Christensen  1999    426  36.38        1:16.71   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
56  Nikoline Nilsson Norby  2000    426  1:16.71        1:16.71  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998              DSQ  ryg afslut mave 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Cayanne Kjær Knoth  1999              DSQ  ryg afslut på maven 
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
Karina Sørensen  1995              DSQ  tyvstart 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Klara Reeh  1999              DSQ  ryg afslut neddykket 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Rikke Møller Pedersen  1989              DSQ  ryg afslut neddykket 
  Herning Svømmeklub                   
                     
Yazmin B. Gürtler  2000              DSQ  tyvstart 
  Køge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 24, 100m Medley Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 53.66 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 54.39 2010-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Skaaning  1993    717  25.52        56.70   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Sebastian Ovesen  1994    659  26.83        58.33   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Niklas Hedegaard  1990    654  27.18        58.47   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Julius Skaarup Schmidt  1988    637  27.58        58.97   
  Herlev Svømning                   
                     
Anders Møller  1991    632  26.90        59.12  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning                   
                     
Jacob Lercke Skytte  1984    632  27.12        59.12   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    631  28.41        59.16   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mikkel Hounsgaard  1993    624  28.28        59.38  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Markus Joensen  1996    605  27.15        1:00.01   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
10  Emil Klingberg  1987    600  28.58        1:00.18  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
11  Martin Mathiesen  1994    594  28.98        1:00.36  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
12  Jens Peter Träff  1988    588  27.70        1:00.57  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
13  Daniel Christian  1998    587  28.24        1:00.61  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
                     
13  Lars Merl  1993    587  30.00        1:00.61  Deltager ikke i finalen 
  Køge Svømmeklub                   
                     
15  Marcus Krøyer Svendsen  1997    571  28.81        1:01.15   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
16  Rasmus Härstedt  1994    570  27.93        1:01.19  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
17  Oliver Huban  1996    569  27.66        1:01.24   
  Vest-Brøndby                   
                     
18  Mathias Brændholt  1996    558  28.75        1:01.63   
  Herlev Svømning                   
                     
19  Lars Breum Hansen  1997    553  28.39        1:01.82   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
20  Rasmus Hasemann  1996    552  28.33        1:01.86   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
21  Jonas Olczyk  1994    551  27.80        1:01.88   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
22  Mathias Andersen  1991    534  29.14        1:02.55   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
23  Yannick Rasmussen  1995    530  28.98        1:02.71   
  Roskilde Svømning                   
                     
24  Andreas Borre Heltborg  1996    517  30.03        1:03.24   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
25  Laurits Mathiassen  1997    508  28.84        1:03.60   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
26  Victor Hardenberg Jensen  1997    502  29.90        1:03.83   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
27  Stefan Blidarevic  1996    497  29.91        1:04.06   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
28  Søren Meier  1994    491  29.15        1:04.32   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
29  Rasmus B. Larsen  1997    451  31.32        1:06.15   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
30  Søren Dahl  1993    382  31.25        1:09.93   
  Herlev Svømning                   
                     
Anders Aaboe Jensen  1997                akut syg 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Gustav Friberg  1997              DSQ  tyvstart 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Mads Christian Sandager  1998              DSQ  mange flyben i bryst 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
 
Løb 25, 1500m Frisvømning Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:28.65 2009-11-28 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:22.82 2004-03-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ida Schütt  1996    761  1:04.73  2:13.09  3:21.18  4:29.93  16:56.74   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:39.11  6:47.00  7:55.32  9:03.29     
          10:11.20  11:18.84  12:26.54  13:34.26     
          14:42.12  15:50.40         
                     
Emma Wael  1993    751  1:05.07  2:13.82  3:22.73  4:31.60  17:01.63   
  Svømmeklubben Syd        5:40.30  6:47.74  7:55.65  9:03.86     
          10:12.63  11:21.19  12:29.58  13:38.27     
          14:46.67  15:55.33         
                     
Maj Howardsen  1997    734  1:05.51  2:13.95  3:21.68  4:30.32  17:09.25   
  Sigma Swim Allerød        5:39.17  6:48.04  7:57.26  9:06.91     
          10:16.66  11:25.76  12:34.66  13:43.96     
          14:52.89  16:01.57         
                     
Anna Boutrup  1998    714  1:06.65  2:15.77  3:25.32  4:35.02  17:18.81   
  Sigma Swim Birkerød        5:45.00  6:54.56  8:04.32  9:14.20     
          10:24.04  11:33.09  12:42.87  13:52.48     
          15:01.71  16:11.59         
                     
Stephanie Hansen  1996    691  1:06.56  2:16.52  3:26.76  4:37.01  17:29.99   
  Sigma Swim Allerød        5:47.40  6:58.02  8:08.54  9:18.88     
          10:29.48  11:39.92  12:50.36  14:00.74     
          15:11.08  16:21.12         
                     
Simone Kronborg Riis  1997    648  1:06.07  2:15.62  3:26.53  4:37.81  17:52.95   
  Hillerød Svømmeklub        5:49.70  7:01.21  8:13.28  9:25.83     
          10:38.25  11:50.31  13:03.03  14:15.42     
          15:28.26  16:40.58         
                     
Cecilie Jørgensen  1998    585  1:09.39  2:22.68  3:35.50  4:48.53  18:30.18   
  Helsinge Skytte & IF        6:02.94  7:17.20  8:32.06  9:46.67     
          11:01.05  12:16.70  13:32.08  14:47.68     
          16:03.00  17:17.05         
                     
Ditte Johansen  1994                akut syg 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
                     
                     
 
Løb 26, 800m Frisvømning Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:39.45 2009-12-12 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 7:49.67 2006-10-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Pál Joensen  1990    825  56.35  1:55.35  2:54.96  3:54.89  7:52.68   
  Aalborg Svømmeklub        4:54.33  5:53.99  6:54.21       
                     
Anton Ørskov Ipsen  1994    805  56.81  1:56.13  2:56.21  3:56.59  7:56.56   
  Sigma Swim Birkerød        4:56.95  5:57.52  6:57.89       
                     
Jens Saugmann  1996    679  59.50  2:02.91  3:06.96  4:11.08  8:24.40   
  Svømmeklubben Syd        5:15.02  6:18.84  7:22.60       
                     
Mads Holm  1998    675  1:00.40  2:04.67  3:08.72  4:12.18  8:25.29   
  Nakskov Svømme Klub        5:16.30  6:20.11  7:24.07       
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    666  58.77  2:02.65  3:07.20  4:12.00  8:27.59   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:15.58  6:19.84  7:24.70       
                     
Martin Nielsen  1996    665  1:00.94  2:05.47  3:10.19  4:14.69  8:27.93   
  Nakskov Svømme Klub        5:18.54  6:22.78  7:27.15       
                     
Viktor Holm  1996    660  1:00.71  2:05.15  3:09.71  4:14.45  8:29.07   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:18.47  6:23.16  7:26.82       
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    655  1:00.98  2:04.91  3:09.06  4:13.24  8:30.55   
  Sigma Swim Birkerød        5:17.50  6:22.08  7:26.70       
                     
Marc Bach Nielsen  1994    652  59.02  2:02.60  3:06.93  4:11.52  8:31.26   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:15.90  6:21.13  7:27.09       
                     
10  Karim Møller  1994    646  1:00.13  2:04.65  3:08.95  4:13.59  8:32.76   
  Svømmeklubben Triton Ballerup        5:18.18  6:22.94  7:28.08       
                     
11  Frederik Dalhøj Paulsen  1998    638  1:02.46  2:07.81  3:14.82  4:20.57  8:34.98   
  Sigma Swim Birkerød        5:25.79  6:31.37  7:35.77       
                     
12  Magnus Andersen  1995    635  59.50  2:03.36  3:07.88  4:13.31  8:35.74   
  Roskilde Svømning        5:19.15  6:25.14  7:31.90       
                     
13  Victor Drevskich  1996    627  1:02.21  2:08.13  3:15.14  4:20.27  8:37.86   
  Svømmeklubben MK 31        5:26.12  6:31.89  7:35.97       
                     
14  Jonathan Müller  1997    621  1:02.84  2:08.84  3:14.53  4:20.31  8:39.49   
  Svømmeklubben Syd        5:25.91  6:30.89  7:35.95       
                     
15  Jonas Himmelstrup  1995    593  1:02.12  2:07.88  3:14.17  4:21.18  8:47.62   
  Sigma Swim Allerød        5:28.26  6:34.96  7:41.53       
                     
16  Magnus Lundgren  1996    579  1:03.28  2:10.03  3:16.49  4:24.11  8:52.01   
  Køge Svømmeklub        5:31.42  6:38.98  7:45.81       
                     
17  Alexander Duus Jensen  1995    571  1:02.46  2:08.24  3:14.96  4:21.86  8:54.20   
  Vordingborg Svømme Klub        5:29.30  6:38.24  7:46.54       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.06  Udskriftsdato  27 oktober 2013 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  00:05