Resultat Total Junior - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbanemesterskaber    Udskriftsdato  27 oktober 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  00:06   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Farum Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  25 oktober 2013         
 
 
Løb 15, 200m Frisvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 1:55.64 2009-04-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:56.70 2011-11-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Josephine Holm  1999    724  29.05  1:00.36  1:31.89    2:03.77   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Signe Bro  1999    713  29.06  1:00.41  1:32.53    2:04.40   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Amanda Højberg  1998    687  30.09  1:01.79  1:33.65    2:05.97  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Rikke Dehn  1999    671  30.22  1:02.68  1:34.72    2:06.95   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Cecilie Høgskilde  1999    632  30.64  1:03.78  1:36.67    2:09.51   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Emily Gantriis  1999    632  29.50  1:01.86  1:35.46    2:09.52   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Cecilie F. Jensen  1998    619  30.42  1:03.70  1:37.09    2:10.41   
  Herlev Svømning                   
                     
Klara Reeh  1999    619  30.10  1:03.10  1:37.10    2:10.43   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    618  29.66  1:01.95  1:36.00    2:10.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Caroline Hørlykke  2000    605  30.86  1:04.18  1:38.18    2:11.43   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
11  Frederikke Hansen  1998    592  31.15  1:05.00  1:39.26    2:12.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
12  Clara Schade Cantby  2000    583  30.50  1:03.90  1:38.40    2:13.04   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
13  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    583  31.08  1:05.31  1:39.58    2:13.07   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
14  Sophie Amalie Schøn  1999    580  31.33  1:05.43  1:39.83    2:13.24   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
15  Gitte Sørensen Gosvig  1999    578  30.81  1:04.80  1:39.47    2:13.41   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
16  Rikke Munkholm  1998    577  31.63  1:05.22  1:39.68    2:13.46   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
17  Emilie Falbe-Hansen  1999    574  31.78  1:06.32  1:39.63    2:13.69   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
18  Sofia Altoft  1998    564  32.81  1:08.93  1:41.51    2:14.51   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
19  Cayanne Kjær Knoth  1999    552  31.18  1:04.90  1:39.99    2:15.52   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
20  Methea Wissing-Thornberg  1999    541  32.43  1:06.95  1:42.15    2:16.42   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
21  Anne Sofie Nielsen  1999    540  31.63  1:05.61  1:40.66    2:16.51   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
22  Nina Toft  2000    533  31.45  1:06.06  1:41.80    2:17.08   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
23  Emma Anne Ljungstrøm  1999    531  31.57  1:05.90  1:41.40    2:17.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
24  Katrine Hvid  1998    531  32.07  1:07.48  1:42.78    2:17.28   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
25  Mathilde Christjansen  1999    528  32.55  1:07.94  1:42.54    2:17.51   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
26  Stinna Schnabl  1999    520  33.19  1:09.39  1:43.44    2:18.20   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
27  Matilde Zaggai  1998    515  31.88  1:06.83  1:42.67    2:18.64   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
28  Isabella Wolsted  1998    508  31.41  1:06.74  1:43.13    2:19.24   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
29  Emma Hansen  1999    482  31.72  1:07.35  1:44.27    2:21.71   
  Køge Svømmeklub                   
                     
30  Nina Corydon-Petersen  1999    480  31.66  1:07.47  1:45.01    2:21.97   
  Roskilde Svømning                   
                     
31  Irene Halck  1999    456  33.86  1:10.89  1:47.25    2:24.38   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
 
Løb 16, 200m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:43.77 2009-11-15 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:45.25 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Marcus Krøyer Svendsen  1997    663  26.82  55.73  1:25.42    1:53.93   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Gustav Friberg  1997    657  27.19  56.10  1:25.50    1:54.27  Deltager ikke i finalen 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Martin Nielsen  1996    626  26.94  56.36  1:26.43    1:56.11   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Jonas Nervil Kistorp  1997    602  26.83  55.76  1:26.26    1:57.67  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Jens Saugmann  1996    595  27.75  57.33  1:27.97    1:58.10  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Victor Drevskich  1996    590  28.63  58.96  1:28.90    1:58.45   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Viktor Holm  1996    577  27.90  58.26  1:29.03    1:59.32   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Frederik Nerving  1997    576  27.47  57.50  1:28.34    1:59.37   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Oliver Marcus Meng  1997    570  27.95  58.23  1:29.09    1:59.80   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
10  Mads Holm  1998    567  28.27  58.70  1:29.54    2:00.04   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
11  Lars Breum Hansen  1997    566  27.55  58.33  1:29.33    2:00.08   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
12  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    564  28.81  1:00.16  1:30.03    2:00.26   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
13  Johan Müller  1998    555  28.65  1:00.17  1:31.10    2:00.85   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Martin Nielsen  1997    552  27.91  58.41  1:29.85    2:01.11   
  Vest-Brøndby                   
                     
15  Rasmus Hasemann  1996    544  27.49  57.42  1:29.39    2:01.70   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Chris Johansen  1996    533  28.21  58.97  1:30.75    2:02.51   
  Herlev Svømning                   
                     
17  Victor Hardenberg Jensen  1997    532  28.06  58.67  1:30.33    2:02.56   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
18  Rasmus Birkedal  1997    531  28.90  1:00.69  1:31.71    2:02.70   
  Køge Svømmeklub                   
                     
19  Johannes E. Mariegaard  1997    525  28.34  59.49  1:31.21    2:03.13   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
20  Kasper Sveistrup Holck  1996    525  27.69  58.43  1:30.50    2:03.14   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
21  Mads Ottosen  1997    520  29.20  1:00.71  1:32.32    2:03.50   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
22  Mikkel Holm Jensen  1997    508  28.81  1:00.40  1:33.03    2:04.51   
  Køge Svømmeklub                   
                     
23  Christoffer Bjørner  1997    507  28.75  1:00.54  1:33.10    2:04.55   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
24  Jon Riedel Pedersen  1998    503  29.06  1:01.25  1:33.65    2:04.93   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
25  Emil Toft  1998    502  29.42  1:01.30  1:33.37    2:04.97   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
25  Thor Simonsen  1997    502  29.18  1:01.22  1:33.47    2:04.97   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
27  Magnus Koch Sonnenborg  1997    493  28.50  1:00.34  1:33.29    2:05.75   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
28  Sebastian Kempff-Andersen  1996    491  28.75  1:00.41  1:33.11    2:05.92   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
29  Bjørn H. Bremholm Hansen  1996    470  28.46  1:00.66  1:34.27    2:07.73   
  Herlev Svømning                   
                     
30  Kristian Svenstrup  1998    470  29.52  1:01.54  1:34.56    2:07.78   
  Køge Svømmeklub                   
                     
31  Gustav H. Jørgensen  1997    465  29.69  1:01.98  1:35.11    2:08.20   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
32  Martin Bruun Andersen  1998    457  30.00  1:02.48  1:35.55    2:08.99   
  Køge Svømmeklub                   
                     
33  Gustav Palm-Henriksen  1997    449  30.06  1:02.84  1:36.55    2:09.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:04.05 2012-12-15 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:09.32 2009-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Maria Grandt  1998    639  35.15        1:12.79   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Josefine Pedersen  1999    638  34.88        1:12.80   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Jessica Yu Mortensen  2000    601  35.26        1:14.27  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Astrid Ovesen  1999    599  35.59        1:14.34   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Signe Nielsen  1998    591  35.66        1:14.71   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Tenna Jensen  1998    589  35.05        1:14.76  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Helena Kornerup Klejstrup  1999    573  35.53        1:15.48   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Maria Tanderup Hansen  1998    564  35.51        1:15.87   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Thea Schulze  1998    559  35.94        1:16.07   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
10  Nikoline Nilsson Norby  2000    549  36.85        1:16.56  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
11  Regitze Gaard  2001    547  36.49        1:16.66   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
12  Melanie Degner  2000    543  36.67        1:16.81   
  Køge Svømmeklub                   
                     
13  Emma Lyngby Larsen  1998    517  36.88        1:18.09   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Tania Berry  1998    512  36.77        1:18.35   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
15  Nicole Bennetsen  2000    507  37.09        1:18.60  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
16  Elisabeth Lyngfeldt  1999    500  37.84        1:18.96   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
17  Amanda Glerup Andersen  1998    489  37.74        1:19.56   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
18  Rebecca Grønlund  1998    480  37.57        1:20.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Sofie Strandby  1999    468  37.67        1:20.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 18, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 58.78 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten KLarskov (1992) 1:00.48 2009-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jakob Klint Axelsen  1996    646  29.99        1:04.30   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Mathias Brændholt  1996    597  30.76        1:06.02   
  Herlev Svømning                   
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    592  31.69        1:06.21   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Philip Greve  1998    577  31.27        1:06.78   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Markus Joensen  1996    573  31.34        1:06.94   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    550  31.63        1:07.86   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Rasmus Gutfelt Skalbo  1998    501  33.19        1:10.01   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Stefan Blidarevic  1996    496  32.65        1:10.21   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
Niklas Beyer Hansen  1997    495  33.20        1:10.26   
  Vest-Brøndby                   
                     
10  Mads Ingeman Hansen  1997    495  32.42        1:10.29   
  Næstved IF                   
                     
11  Niels Ottosen  1998    478  33.48        1:11.09   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
12  Mathias Wilquin  1998    475  33.53        1:11.24   
  Vest-Brøndby                   
                     
13  Esben Norup  1996    473  34.00        1:11.37   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
14  Rasmus Hasemann  1996    466  34.16        1:11.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
15  Rasmus B. Larsen  1997    465  33.83        1:11.77   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
16  Martin Jungersen  1997    418  34.71        1:14.33   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
 
Løb 19, 200m Butterfly Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:04.98 2009-11-15 
Dansk Rekord Junior: Frederikke Glæsner (1986) 2:13.46 2002-11-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Cecilie F. Jensen  1998    640  31.56  1:07.13  1:42.98    2:20.10   
  Herlev Svømning                   
                     
Eva Olsen  2000    632  31.56  1:07.65  1:44.68    2:20.69   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
Kristine Barrett  1998    627  31.76  1:06.69  1:43.11    2:21.06   
  Greve Svømmeklub                   
                     
Emma la Cour  1999    623  32.48  1:07.62  1:44.35    2:21.39   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    543  32.74  1:10.32  1:48.74    2:28.02   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anna Boutrup  1998    532  33.43  1:11.50  1:50.36    2:28.98  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Frederikke Hansen  1998    532  32.99  1:10.34  1:49.85    2:29.02   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Regitze Gaard  2001    499  34.16  1:13.05  1:52.75    2:32.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Maria Olsen  2000    491  33.80  1:12.59  1:53.17    2:33.00   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
10  Katrine Hvid  1998    489  34.38  1:13.32  1:53.61    2:33.23   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
11  Vera Staun Hansen  1999    487  34.87  1:13.73  1:53.75    2:33.42   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
12  Hannah Pilgaard  1999    483  33.64  1:11.84  1:51.57    2:33.93   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
13  Nanna Sonne  1999    456  34.57  1:14.26  1:54.94    2:36.87   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
14  Sarah Missing  2001    453  34.16  1:13.91  1:57.08    2:37.16   
  Vest-Brøndby                   
                     
15  Christina F. Eriksen  1999    443  33.62  1:13.15  1:54.84    2:38.42   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
16  Ditte Friis  1999    432  34.91  1:14.72  1:56.41    2:39.77   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
17  Nana Hansen  2000    428  33.81  1:12.89  1:55.03    2:40.20   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
18  Johanne Carr  1999    418  35.10  1:16.06  1:58.91    2:41.48   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
19  Vibe Tofte Jørgensen  1999    411  34.30  1:14.08  1:57.01    2:42.38   
  Rønne Svømme Klub                   
                     
20  Julie Brosbøl Olsen  1999    396  39.02  1:22.08  2:04.77    2:44.47   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
21  Methea Wissing-Thornberg  1999    395  34.90  1:15.57  1:59.41    2:44.56   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
Caroline Erichsen  1998              DNS   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
 
Løb 20, 200m Butterfly Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:53.37 2013-04-07 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.37 2010-12-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jonathan Müller  1997    572  29.75  1:02.40  1:36.56    2:11.42   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Johan Müller  1998    559  29.57  1:03.43  1:37.99    2:12.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Victor Drevskich  1996    536  29.88  1:04.58  1:39.73    2:14.30   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    528  30.87  1:05.18  1:40.65    2:14.94   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Frederik Nerving  1997    525  30.09  1:04.25  1:39.22    2:15.23   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Mads Hauge Sørensen  1997    525  30.27  1:04.53  1:39.59    2:15.25   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Magnus Carstensen  1999    514  30.53  1:05.16  1:40.34    2:16.13   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Christoffer Bjørner  1997    471  31.34  1:07.09  1:43.68    2:20.16   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Mads Christian Sandager  1998    471  29.95  1:04.80  1:41.28    2:20.23   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
10  Mads Steen Petersen  1997    464  32.11  1:07.18  1:42.92    2:20.89   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
11  Kasper Leisted Bertelsen  1997    458  31.17  1:06.99  1:44.43    2:21.50   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
12  Bjørn Hansen  1998    452  31.51  1:07.12  1:44.73    2:22.16   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
13  Jacob Weberg  1997    450  31.78  1:08.05  1:44.85    2:22.29   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
14  Rasmus Wegener  1997    439  31.80  1:07.82  1:44.84    2:23.52   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
15  Gustav H. Jørgensen  1997    358  33.91  1:11.86  1:52.44    2:33.62   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 56.73 2012-12-14 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 57.57 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    676  31.26        1:02.90   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    630  30.99        1:04.42   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Emilie Falbe-Hansen  1999    597  31.65        1:05.56   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Victoria Bierre  2000    597  31.43        1:05.57   
  Herlev Svømning                   
                     
Cecilie Høgskilde  1999    587  32.21        1:05.93   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Sophie Amalie Schøn  1999    582  32.35        1:06.15   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Clara Schade Cantby  2000    552  32.43        1:07.31   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Sarah Mariner  1998    548  32.50        1:07.47   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Emma Anne Ljungstrøm  1999    546  33.02        1:07.55   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Caroline Amalie Duus  1998    542  32.66        1:07.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Mathilde Olsen  1998    538  32.85        1:07.88   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
12  Caroline Hørlykke  2000    530  33.39        1:08.22  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
13  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998    516  33.61        1:08.84   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
14  Emma Maagøe  1999    515  33.39        1:08.86   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
15  Julia Jønsson  2000    509  32.82        1:09.15   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
16  Tanja Lylloff  1998    504  33.93        1:09.39   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
17  Emma Lyngby Larsen  1998    503  34.32        1:09.43   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Jessica Yu Mortensen  2000    503  33.43        1:09.43  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
19  Nanna Drewsen  1998    495  33.78        1:09.79   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
20  Caroline Samuel  2000    492  33.56        1:09.92   
  Køge Svømmeklub                   
                     
21  Stine Eskebo Nielsen  2001    481  34.56        1:10.48   
  Vest-Brøndby                   
                     
22  Emily Brophy  1999    478  34.32        1:10.62   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
23  Eva Olsen  2000    474  34.55        1:10.81   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
24  Astrid Ovesen  1999    473  34.82        1:10.86   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
24  Nina Toft  2000    473  34.56        1:10.86   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
26  Sara Krell Refn  1999    462  34.14        1:11.40   
  Farum Svømmeklub                   
                     
27  Anne Sofie Gadfelt  1999    434  34.70        1:12.92   
  Farum Svømmeklub                   
                     
28  Signe Skousen  1999    413  35.90        1:14.14   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
29  Amanda Glerup Andersen  1998    412  35.52        1:14.21   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
30  Emma Hansen  1999    409  35.97        1:14.37   
  Køge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 22, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 51.54 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 53.51 2012-11-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Oliver Marcus Meng  1997    526  29.41        1:00.60   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Chris Johansen  1996    501  29.94        1:01.59   
  Herlev Svømning                   
                     
Viktor Holm  1996    497  30.29        1:01.78   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Jacob Samuel  1998    493  30.50        1:01.93   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Oliver Berggren Smidt  1997    493  30.43        1:01.94   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Maxemillian Pedersen  1996    481  30.58        1:02.43   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Laurits Mathiassen  1997    470  30.00        1:02.91   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Kasper Sveistrup Holck  1996    454  30.79        1:03.65   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Lasse Kølle Jørgensen  1996    446  30.46        1:04.04   
  Herlev Svømning                   
                     
10  Rasmus Birkedal  1997    443  30.68        1:04.16   
  Køge Svømmeklub                   
                     
11  Alexander Piihl Hansen  1997    429  31.66        1:04.87   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
12  Jon Riedel Pedersen  1998    402  33.31        1:06.27   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
 
Løb 23, 100m Medley Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 59.53 2009-10-25 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.97 2011-11-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    691  30.58        1:05.31   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Maria Grandt  1998    641  31.85        1:06.95   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    622  32.22        1:07.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Rikke Dehn  1999    620  31.70        1:07.69   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Josephine Holm  1999    599  32.69        1:08.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Caroline Hørlykke  2000    597  32.64        1:08.54  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Signe Bro  1999    591  31.58        1:08.80   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Emma Gaardsted Andersen  1998    576  31.77        1:09.38   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
Caroline Amalie Duus  1998    574  31.68        1:09.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Amanda Højberg  1998    571  32.79        1:09.56   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
11  Gitte Sørensen Gosvig  1999    568  31.99        1:09.71   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
12  Helena Kornerup Klejstrup  1999    561  33.29        1:09.98   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
13  Victoria Bierre  2000    560  32.00        1:10.01   
  Herlev Svømning                   
                     
14  Sophie Amalie Schøn  1999    549  31.38        1:10.49   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
15  Josefine Pedersen  1999    548  34.34        1:10.55   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
16  Emilie Buurgaard Westh  1999    547  32.90        1:10.57   
  Farum Svømmeklub                   
                     
17  Maria Tanderup Hansen  1998    546  34.80        1:10.64   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
18  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    544  33.28        1:10.69   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
19  Signe Nielsen  1998    542  33.31        1:10.78   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
20  Melanie Degner  2000    541  34.08        1:10.85   
  Køge Svømmeklub                   
                     
21  Emily Gantriis  1999    534  33.54        1:11.13   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
22  Frederikke Hansen  1998    530  32.52        1:11.34   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
23  Johanne Carr  1999    518  33.32        1:11.86   
  Korsør Sv & Livr. Klub                   
                     
24  Christina F. Eriksen  1999    512  33.40        1:12.14   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
25  Emily Brophy  1999    511  32.69        1:12.22   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
26  Nicole Bennetsen  2000    507  33.05        1:12.39   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
27  Nanna Sonne  1999    507  33.01        1:12.41   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
28  Stinna Schnabl  1999    492  33.09        1:13.14   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
29  Sofie Schmidt  1998    490  33.87        1:13.22   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
30  Julia Jønsson  2000    479  33.54        1:13.76   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
31  Maria Olsen  2000    430  34.82        1:16.46   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
32  Laura Christensen  1999    426  36.38        1:16.71   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
32  Nikoline Nilsson Norby  2000    426  1:16.71        1:16.71  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998              DSQ  ryg afslut mave 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Cayanne Kjær Knoth  1999              DSQ  ryg afslut på maven 
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
Klara Reeh  1999              DSQ  ryg afslut neddykket 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Yazmin B. Gürtler  2000              DSQ  tyvstart 
  Køge Svømmeklub                   
                     
 
Løb 24, 100m Medley Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 53.66 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 54.39 2010-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jakob Klint Axelsen  1996    631  28.41        59.16   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Markus Joensen  1996    605  27.15        1:00.01   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Daniel Christian  1998    587  28.24        1:00.61  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    571  28.81        1:01.15   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Oliver Huban  1996    569  27.66        1:01.24   
  Vest-Brøndby                   
                     
Mathias Brændholt  1996    558  28.75        1:01.63   
  Herlev Svømning                   
                     
Lars Breum Hansen  1997    553  28.39        1:01.82   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Rasmus Hasemann  1996    552  28.33        1:01.86   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    517  30.03        1:03.24   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
10  Laurits Mathiassen  1997    508  28.84        1:03.60   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
11  Victor Hardenberg Jensen  1997    502  29.90        1:03.83   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
12  Stefan Blidarevic  1996    497  29.91        1:04.06   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
13  Rasmus B. Larsen  1997    451  31.32        1:06.15   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Anders Aaboe Jensen  1997                akut syg 
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Gustav Friberg  1997              DSQ  tyvstart 
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
Mads Christian Sandager  1998              DSQ  mange flyben i bryst 
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
 
Løb 25, 1500m Frisvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:28.65 2009-11-28 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:22.82 2004-03-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Anna Boutrup  1998    714  1:06.65  2:15.77  3:25.32  4:35.02  17:18.81   
  Sigma Swim Birkerød        5:45.00  6:54.56  8:04.32  9:14.20     
          10:24.04  11:33.09  12:42.87  13:52.48     
          15:01.71  16:11.59         
                     
Cecilie Jørgensen  1998    585  1:09.39  2:22.68  3:35.50  4:48.53  18:30.18   
  Helsinge Skytte & IF        6:02.94  7:17.20  8:32.06  9:46.67     
          11:01.05  12:16.70  13:32.08  14:47.68     
          16:03.00  17:17.05         
                     
 
Løb 26, 800m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:39.45 2009-12-12 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 7:49.67 2006-10-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Jens Saugmann  1996    679  59.50  2:02.91  3:06.96  4:11.08  8:24.40   
  Svømmeklubben Syd        5:15.02  6:18.84  7:22.60       
                     
Mads Holm  1998    675  1:00.40  2:04.67  3:08.72  4:12.18  8:25.29   
  Nakskov Svømme Klub        5:16.30  6:20.11  7:24.07       
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    666  58.77  2:02.65  3:07.20  4:12.00  8:27.59   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:15.58  6:19.84  7:24.70       
                     
Martin Nielsen  1996    665  1:00.94  2:05.47  3:10.19  4:14.69  8:27.93   
  Nakskov Svømme Klub        5:18.54  6:22.78  7:27.15       
                     
Viktor Holm  1996    660  1:00.71  2:05.15  3:09.71  4:14.45  8:29.07   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:18.47  6:23.16  7:26.82       
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    638  1:02.46  2:07.81  3:14.82  4:20.57  8:34.98   
  Sigma Swim Birkerød        5:25.79  6:31.37  7:35.77       
                     
Victor Drevskich  1996    627  1:02.21  2:08.13  3:15.14  4:20.27  8:37.86   
  Svømmeklubben MK 31        5:26.12  6:31.89  7:35.97       
                     
Jonathan Müller  1997    621  1:02.84  2:08.84  3:14.53  4:20.31  8:39.49   
  Svømmeklubben Syd        5:25.91  6:30.89  7:35.95       
                     
Magnus Lundgren  1996    579  1:03.28  2:10.03  3:16.49  4:24.11  8:52.01   
  Køge Svømmeklub        5:31.42  6:38.98  7:45.81       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.06  Udskriftsdato  27 oktober 2013 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  00:06