Resultat Total Senior - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbanemesterskaber    Udskriftsdato  27 oktober 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  00:07   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Farum Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  25 oktober 2013         
 
 
Løb 1, 50m Frisvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 23.89 2013-08-07 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 24.80 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emilie Beckmann  1997    732          25.79   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
Pernille Juel  1994    696          26.23   
  Herlev Svømning                   
Julie Brøndum Petersen  1994    667          26.61   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Amanda Højberg  1998    651          26.82   
  Lyngby Svømmeklub                   
Astrid Foldarskarð  1994    644          26.92   
  Swim Team Tåstrup                   
Maja Nielsen  1996    582          27.84   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Maria Madsen  1995    642          26.94   
  Svømmeklubben MK 31                   
Iben Grundtvig  1997    631          27.10   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Caroline Grønlund  1993    619          27.28   
  Helsingør Svømmeklub                   
10  Anna Fixdahl  1997    600          27.56   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
11  Elina Lynge Wagner  1996    583          27.82   
  Hvidovre Svømme Klub                   
12  Rikke Dehn  1999    577          27.92   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
 
Løb 2, 50m Frisvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 21.26 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 22.25 2012-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Frederik Siem Pedersen  1991    699          22.87   
  Farum Svømmeklub                   
Magnus Westermann  1995    676          23.13   
  Herlev Svømning                   
Sebastian Ovesen  1994    656          23.36   
  Slagelse Svømmeklub                   
Anders Møller  1991    639          23.56   
  Herlev Svømning                   
Jonas Nervil Kistorp  1997    596          24.12   
  Lyngby Svømmeklub                   
Thomas Steenberg  1994    588          24.22   
  Herlev Svømning                   
Ulrik Peter Willén  1995    570          24.48   
  Søllerød Svømmeklub                   
Jakob Klint Axelsen  1996    568          24.50   
  Lyngby Svømmeklub                   
Marcus Krøyer Svendsen  1997    559          24.63   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
10  Jonas Olczyk  1994    555          24.69   
  Sigma Swim Allerød                   
Mikkel Hounsgaard  1993              DNS   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Philip Greve  1998              DSQ  tyvstart 
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 3, 50m Butterfly Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.92 2011-12-09 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 26.45 2003-12-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emilie Beckmann  1997    710          27.32   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
Amalie Mikkelsen  1997    690          27.58   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Pernille Juel  1994    664          27.94   
  Herlev Svømning                   
Caroline Erichsen  1998    660          27.99   
  Sigma Swim Birkerød                   
Marianne Duijm  1993    602          28.87   
  Lyngby Svømmeklub                   
Astrid Foldarskarð  1994    588          29.09   
  Swim Team Tåstrup                   
Christina Kaas Elmgreen  1996    588          29.09   
  Lyngby Svømmeklub                   
Stine Raaby Jensen  1995    566          29.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Vera Staun Hansen  1999    560          29.57   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
10  Josephine Holm  1999    542          29.90   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
11  Elina Lynge Wagner  1996    530          30.11   
  Hvidovre Svømme Klub                   
Julie Schmidt  1995              DSQ  afsl ej adsk hænder 
  Sigma Swim Allerød                   
 
Løb 4, 50m Butterfly Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.79 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Søren Dahl  1993    685          24.72   
  Herlev Svømning                   
Anders Møller  1991    610          25.70   
  Herlev Svømning                   
Marcus Olesen  1995    606          25.76   
  Herlev Svømning                   
Rasmus Härstedt  1994    603          25.79   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Jonas Sørensen  1990    599          25.85   
  Herlev Svømning                   
Anders Jensen  1987    598          25.87   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Frederik K. Mortensen  1995    599          25.86   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Lars Merl  1993    596          25.89   
  Køge Svømmeklub                   
Gustav Friberg  1997    596          25.90   
  Ringsted Svømme Klub                   
10  Markus Joensen  1996    564          26.37   
  Swim Team Tåstrup                   
11  Joel Subirana Sagrista  1993    561          26.43   
  Sigma Swim Birkerød                   
12  Claus Hansen  1995    558          26.47   
  Ringsted Svømme Klub                   
 
Løb 15, 200m Frisvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 1:55.64 2009-04-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:56.70 2011-11-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Aglund Lauridsen  1996    791  28.87  58.81  1:29.67    2:00.20   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Signe Bro  1999    736  29.39  1:00.87  1:32.17    2:03.08   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Josephine Holm  1999    720  29.43  1:01.30  1:33.29    2:03.98   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Amalie Emma Thomsen  1994    718  29.40  1:00.97  1:32.91    2:04.10   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
Julie Brøndum Petersen  1994    709  29.69  1:01.65  1:33.72    2:04.64   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Maja Nielsen  1996    709  29.55  1:01.58  1:33.98    2:04.67   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Christina Munkholm  1996    749  29.04  59.82  1:31.03    2:02.37   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Ida Schütt  1996    742  28.90  59.78  1:31.46    2:02.77   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Julie Lunau  1995    719  29.11  1:00.76  1:32.54    2:04.07   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Maj Howardsen  1997    714  29.47  1:00.84  1:32.56    2:04.37   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
11  Megan Forslund Hansen  1997    645  29.21  1:01.57  1:35.03    2:08.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
12  Maria Madsen  1995    643  30.02  1:02.20  1:35.40    2:08.76   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
 
Løb 16, 200m Frisvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:43.77 2009-11-15 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:45.25 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Skaaning  1993    795  25.05  52.49  1:19.99    1:47.26   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Anton Ørskov Ipsen  1994    765  25.83  53.22  1:20.86    1:48.62   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Daniel Steen Andersen  1995    757  25.41  52.91  1:20.93    1:49.03   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
Pál Joensen  1990    754  25.74  53.34  1:21.56    1:49.14   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
Sebastian Ovesen  1994    744  25.58  53.35  1:21.83    1:49.65   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Magnus Westermann  1995    665  25.68  54.48  1:24.04    1:53.79   
  Herlev Svømning                   
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    684  26.59  55.22  1:24.28    1:52.74   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Lasse Lykke Nielsen  1995    684  26.82  55.37  1:24.24    1:52.76   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Mikkel Johansen  1994    667  26.35  54.90  1:24.60    1:53.72   
  Herlev Svømning                   
                     
10  Frederik A. Mariegaard  1994    651  27.51  56.42  1:25.67    1:54.60   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
11  Niklas Broch Thielemann  1994    606  26.83  56.10  1:26.54    1:57.41   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
12  Martin Nielsen  1996    597  27.88  58.01  1:28.07    1:57.99   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:04.05 2012-12-15 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:09.32 2009-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Rikke Møller Pedersen  1989    902  30.91        1:04.87   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Kelly Riber Rasmussen  1994    754  31.86        1:08.88   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Cecilie Holten  1996    684  33.93        1:11.14   
  Herlev Svømning                   
                     
Josefine Pedersen  1999    650  34.82        1:12.37   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Maria Grandt  1998    641  34.63        1:12.70   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    621  34.64        1:13.46   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Anna Puggaard  1996    622  34.66        1:13.43   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Astrid Ovesen  1999    605  35.27        1:14.12   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Nikoline Marker-Pedersen  1996    593  35.47        1:14.63   
  Vest-Brøndby                   
                     
10  Julie Leth-Petersen  1997    591  35.55        1:14.71   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
11  Lise Norgil Damgaard  1997    583  35.72        1:15.02   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
12  Anne-Sofie Lindblad  1997    578  35.52        1:15.26   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
 
Løb 18, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 58.78 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten KLarskov (1992) 1:00.48 2009-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    748  28.96        1:01.26   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Emil Klingberg  1987    701  29.82        1:02.60   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Mikkel Hounsgaard  1993    686  29.36        1:03.04   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Viktor Christensen  1995    657  30.26        1:03.96   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Lars Merl  1993    632  30.59        1:04.78   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    630  30.81        1:04.84   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Jens Peter Träff  1988    609  30.56        1:05.59   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Oliver Mirkovic  1993    604  30.99        1:05.77   
  Vest-Brøndby                   
                     
Julius Skaarup Schmidt  1988    603  31.00        1:05.79   
  Herlev Svømning                   
                     
10  Mathias Andersen  1991    601  30.79        1:05.88   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
11  Jacob M. Jørgensen  1997    594  31.67        1:06.12   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
12  Mathias Brændholt  1996    567  31.36        1:07.16   
  Herlev Svømning                   
                     
 
Løb 19, 200m Butterfly Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:04.98 2009-11-15 
Dansk Rekord Junior: Frederikke Glæsner (1986) 2:13.46 2002-11-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine Holm Sørensen  1992    785  29.93  1:02.85  1:36.40    2:10.90   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Pernille Juel  1994    661  31.41  1:07.76  1:43.95    2:18.64   
  Herlev Svømning                   
                     
Christina Munkholm  1996    661  31.40  1:06.61  1:42.91    2:18.65   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Julie Schmidt  1995    640  31.66  1:07.44  1:44.15    2:20.08   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Cecilie F. Jensen  1998    595  31.89  1:08.11  1:45.26    2:23.58   
  Herlev Svømning                   
                     
Eva Olsen  2000    578  32.07  1:08.51  1:46.44    2:24.96   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    661  31.34  1:06.48  1:41.93    2:18.60   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Emma la Cour  1999    635  31.46  1:06.58  1:43.22    2:20.50   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Sabrina Wielsøe  1990    609  32.01  1:07.95  1:44.45    2:22.43   
  Køge Svømmeklub                   
                     
10  Kristine Barrett  1998    602  31.75  1:07.70  1:45.22    2:22.98   
  Greve Svømmeklub                   
                     
11  Amalie Mikkelsen  1997    576  32.50  1:08.86  1:46.27    2:25.10   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
12  Camilla Dufour  1996    575  32.31  1:09.04  1:46.25    2:25.19   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
 
Løb 20, 200m Butterfly Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:53.37 2013-04-07 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.37 2010-12-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jonas Sørensen  1990    690  27.65  58.82  1:30.52    2:03.42   
  Herlev Svømning                   
                     
Rasmus Härstedt  1994    651  27.39  58.91  1:32.05    2:05.84   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Alexander Duus Jensen  1995    625  27.77  59.48  1:32.86    2:07.58   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
Marc Bach Nielsen  1994    602  28.70  1:01.01  1:34.47    2:09.18   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Frederik K. Mortensen  1995    553  29.79  1:02.94  1:37.09    2:12.88   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jonathan Müller  1997    550  29.67  1:03.26  1:37.61    2:13.15   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Christian Røssel  1995    592  28.71  1:01.41  1:35.16    2:09.92   
  Herlev Svømning                   
                     
Joel Subirana Sagrista  1993    582  28.83  1:02.02  1:36.49    2:10.65   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Julian Kressner Læbel  1992    545  29.58  1:03.11  1:38.43    2:13.55   
  Vest-Brøndby                   
                     
10  Mark Bjerregaard  1994    526  30.03  1:04.88  1:40.08    2:15.09   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
11  Victor Drevskich  1996    526  29.61  1:04.14  1:39.53    2:15.16   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
12  Johan Müller  1998    514  29.50  1:03.84  1:39.67    2:16.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 56.73 2012-12-14 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 57.57 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emilie Beckmann  1997    724  30.20        1:01.48   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
Sarah Bro  1996    720  30.55        1:01.61   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Caroline Erichsen  1998    667  31.42        1:03.19   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Stine Raaby Jensen  1995    658  31.07        1:03.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Christina Hvid Edill  1995    620  31.48        1:04.74   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    595  32.92        1:05.63   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Hannah Strunge Nissen  1997    661  30.82        1:03.40   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Anna Brandt Nielsen  1998    627  31.66        1:04.50   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Annelouise Dolleris  1995    598  31.74        1:05.52   
  Farum Svømmeklub                   
                     
10  Caroline Grønlund  1993    591  31.92        1:05.78   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
11  Emilie Falbe-Hansen  1999    575  32.13        1:06.38   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
12  Victoria Bierre  2000    555  32.48        1:07.17   
  Herlev Svømning                   
                     
 
Løb 22, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 51.54 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 53.51 2012-11-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Magnus Jákupsson  1994    804  25.58        52.62   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Anders Jensen  1987    683  27.04        55.55   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
                     
Anders Møller  1991    658  27.73        56.24   
  Herlev Svømning                   
                     
Daniel Steen Andersen  1995    639  27.68        56.79   
  Horsens Svømmeklub                   
                     
Kevin Witt Christensen  1995    623  27.69        57.30   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Marcus Olesen  1995    532  28.84        1:00.37   
  Herlev Svømning                   
                     
Karim Møller  1994    553  29.16        59.59   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Magnus Sloth Poulsen  1995    553  28.72        59.60   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Chris Johansen  1996    529  28.70        1:00.51   
  Herlev Svømning                   
                     
10  Oliver Marcus Meng  1997    522  29.77        1:00.77   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
11  Jacob Samuel  1998    500  30.16        1:01.62   
  Køge Svømmeklub                   
                     
12  Viktor Holm  1996    492  30.00        1:01.97   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
 
Løb 23, 100m Medley Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 59.53 2009-10-25 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.97 2011-11-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Katrine Holm Sørensen  1992    758  29.12        1:03.30   
  Esbjerg Svømmeklub                   
                     
Maja Nielsen  1996    721  30.16        1:04.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Ida Schütt  1996    696  31.04        1:05.13   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Caroline Erichsen  1998    692  30.27        1:05.27   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    681  29.90        1:05.61   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Sabrina Wielsøe  1990    670  30.85        1:05.98   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Iben Grundtvig  1997    652  30.99        1:06.58   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Marianne Duijm  1993    650  30.05        1:06.64   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Stine Raaby Jensen  1995    649  29.68        1:06.69   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Christina Hvid Edill  1995    636  30.31        1:07.12   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Maria Grandt  1998    635  32.22        1:07.15   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
12  Adriana Natalia Bankowska  1997    625  31.56        1:07.52   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
 
Løb 24, 100m Medley Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 53.66 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 54.39 2010-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Skaaning  1993    774  25.12        55.28   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Niklas Hedegaard  1990    713  26.79        56.80   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Sebastian Ovesen  1994    659  26.54        58.33   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Julius Skaarup Schmidt  1988    643  27.74        58.80   
  Herlev Svømning                   
                     
Jacob Lercke Skytte  1984    626  27.19        59.32   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    614  28.29        59.71   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Oliver Huban  1996    576  27.81        1:01.00   
  Vest-Brøndby                   
                     
Rasmus Hasemann  1996    566  28.55        1:01.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Mathias Brændholt  1996    564  28.76        1:01.41   
  Herlev Svømning                   
                     
10  Lars Breum Hansen  1997    554  28.17        1:01.79   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
11  Marcus Krøyer Svendsen  1997    527  28.62        1:02.84   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Markus Joensen  1996              DSQ  over 15m under vand 
  Swim Team Tåstrup                   
                     
 
Løb 25, 1500m Frisvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:28.65 2009-11-28 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:22.82 2004-03-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ida Schütt  1996    761  1:04.73  2:13.09  3:21.18  4:29.93  16:56.74   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:39.11  6:47.00  7:55.32  9:03.29     
          10:11.20  11:18.84  12:26.54  13:34.26     
          14:42.12  15:50.40         
                     
Emma Wael  1993    751  1:05.07  2:13.82  3:22.73  4:31.60  17:01.63   
  Svømmeklubben Syd        5:40.30  6:47.74  7:55.65  9:03.86     
          10:12.63  11:21.19  12:29.58  13:38.27     
          14:46.67  15:55.33         
                     
Maj Howardsen  1997    734  1:05.51  2:13.95  3:21.68  4:30.32  17:09.25   
  Sigma Swim Allerød        5:39.17  6:48.04  7:57.26  9:06.91     
          10:16.66  11:25.76  12:34.66  13:43.96     
          14:52.89  16:01.57         
                     
Anna Boutrup  1998    714  1:06.65  2:15.77  3:25.32  4:35.02  17:18.81   
  Sigma Swim Birkerød        5:45.00  6:54.56  8:04.32  9:14.20     
          10:24.04  11:33.09  12:42.87  13:52.48     
          15:01.71  16:11.59         
                     
Stephanie Hansen  1996    691  1:06.56  2:16.52  3:26.76  4:37.01  17:29.99   
  Sigma Swim Allerød        5:47.40  6:58.02  8:08.54  9:18.88     
          10:29.48  11:39.92  12:50.36  14:00.74     
          15:11.08  16:21.12         
                     
Simone Kronborg Riis  1997    648  1:06.07  2:15.62  3:26.53  4:37.81  17:52.95   
  Hillerød Svømmeklub        5:49.70  7:01.21  8:13.28  9:25.83     
          10:38.25  11:50.31  13:03.03  14:15.42     
          15:28.26  16:40.58         
                     
Cecilie Jørgensen  1998    585  1:09.39  2:22.68  3:35.50  4:48.53  18:30.18   
  Helsinge Skytte & IF        6:02.94  7:17.20  8:32.06  9:46.67     
          11:01.05  12:16.70  13:32.08  14:47.68     
          16:03.00  17:17.05         
                     
Ditte Johansen  1994                akut syg 
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
                     
                     
 
Løb 26, 800m Frisvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:39.45 2009-12-12 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 7:49.67 2006-10-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub        500m  600m  700m       











 
Pál Joensen  1990    825  56.35  1:55.35  2:54.96  3:54.89  7:52.68   
  Aalborg Svømmeklub        4:54.33  5:53.99  6:54.21       
                     
Anton Ørskov Ipsen  1994    805  56.81  1:56.13  2:56.21  3:56.59  7:56.56   
  Sigma Swim Birkerød        4:56.95  5:57.52  6:57.89       
                     
Jens Saugmann  1996    679  59.50  2:02.91  3:06.96  4:11.08  8:24.40   
  Svømmeklubben Syd        5:15.02  6:18.84  7:22.60       
                     
Mads Holm  1998    675  1:00.40  2:04.67  3:08.72  4:12.18  8:25.29   
  Nakskov Svømme Klub        5:16.30  6:20.11  7:24.07       
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    666  58.77  2:02.65  3:07.20  4:12.00  8:27.59   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:15.58  6:19.84  7:24.70       
                     
Martin Nielsen  1996    665  1:00.94  2:05.47  3:10.19  4:14.69  8:27.93   
  Nakskov Svømme Klub        5:18.54  6:22.78  7:27.15       
                     
Viktor Holm  1996    660  1:00.71  2:05.15  3:09.71  4:14.45  8:29.07   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:18.47  6:23.16  7:26.82       
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    655  1:00.98  2:04.91  3:09.06  4:13.24  8:30.55   
  Sigma Swim Birkerød        5:17.50  6:22.08  7:26.70       
                     
Marc Bach Nielsen  1994    652  59.02  2:02.60  3:06.93  4:11.52  8:31.26   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup        5:15.90  6:21.13  7:27.09       
                     
10  Karim Møller  1994    646  1:00.13  2:04.65  3:08.95  4:13.59  8:32.76   
  Svømmeklubben Triton Ballerup        5:18.18  6:22.94  7:28.08       
                     
11  Frederik Dalhøj Paulsen  1998    638  1:02.46  2:07.81  3:14.82  4:20.57  8:34.98   
  Sigma Swim Birkerød        5:25.79  6:31.37  7:35.77       
                     
12  Magnus Andersen  1995    635  59.50  2:03.36  3:07.88  4:13.31  8:35.74   
  Roskilde Svømning        5:19.15  6:25.14  7:31.90       
                     
13  Victor Drevskich  1996    627  1:02.21  2:08.13  3:15.14  4:20.27  8:37.86   
  Svømmeklubben MK 31        5:26.12  6:31.89  7:35.97       
                     
14  Jonathan Müller  1997    621  1:02.84  2:08.84  3:14.53  4:20.31  8:39.49   
  Svømmeklubben Syd        5:25.91  6:30.89  7:35.95       
                     
15  Jonas Himmelstrup  1995    593  1:02.12  2:07.88  3:14.17  4:21.18  8:47.62   
  Sigma Swim Allerød        5:28.26  6:34.96  7:41.53       
                     
16  Magnus Lundgren  1996    579  1:03.28  2:10.03  3:16.49  4:24.11  8:52.01   
  Køge Svømmeklub        5:31.42  6:38.98  7:45.81       
                     
17  Alexander Duus Jensen  1995    571  1:02.46  2:08.24  3:14.96  4:21.86  8:54.20   
  Vordingborg Svømme Klub        5:29.30  6:38.24  7:46.54       
                     
 
Løb 27, 4X50m Medley Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Aalborg Damer (1900) 1:50.61 2009-10-24 
Dansk Rekord Junior: Aalborg Piger (1900) 1:56.75 2010-12-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Kvik Piger  1900    666          1:56.89   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Daniella Bender  1996      30.11        30.11   
  Ida Schütt  1996      32.60        1:02.71   
  Josephine Holm  1999      28.43        1:31.14   
  Julie Brøndum Petersen  1994      25.75        1:56.89   
                     
Sigma Senior    663          1:57.05   
  Sigma Swim                   
  Caroline Erichsen  1998      29.38        29.38   
  Sara Krog Christoffersen  1996      32.97        1:02.35   
  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997      28.18        1:30.53   
  Julie Schmidt  1995      26.52        1:57.05   
                     
Herlev 1  1993    658          1:57.37   
  Herlev Svømning                   
  Victoria Bierre  2000      30.61        30.61   
  Cecilie Holten  1996      32.16        1:02.77   
  Michelle Icka Christensen  1995      29.11        1:31.88   
  Pernille Juel  1994      25.49        1:57.37   
                     
Lyngby Damer 1    626          1:59.29   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Anna Brandt Nielsen  1998      30.05        30.05   
  Helena Kornerup Klejstrup  1999      34.09        1:04.14   
  Marianne Duijm  1993      28.65        1:32.79   
  Amanda Højberg  1998      26.50        1:59.29   
                     
Triton Damer  1995    625          1:59.38   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Stine Raaby Jensen  1995      29.80        29.80   
  Anna Puggaard  1996      33.25        1:03.05   
  Christina Hvid Edill  1995      29.35        1:32.40   
  Maja Nielsen  1996      26.98        1:59.38   
                     
Hovedstad Damer 1  1994    615          1:59.99   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
  Emma Maagøe  1999      31.89        31.89   
  Maria Grandt  1998      33.37        1:05.26   
  Amalie Mikkelsen  1997      27.70        1:32.96   
  Rikke Dehn  1999      27.03        1:59.99   
                     
Vat-Cph    608          2:00.50   
  VAT København                   
  Sarah Mariner  1998      31.45        31.45   
  Anne-Sofie Lindblad  1997      33.79        1:05.24   
  Astrid Foldarskarð  1994      28.50        1:33.74   
  Maria Madsen  1995      26.76        2:00.50   
                     
Hørsholm Damer  1995    579          2:02.47   
  Hørsholm Svømmeforening                   
  Julia Jønsson  2000      32.11        32.11   
  Thea Schulze  1998      34.37        1:06.48   
  Camilla Dufour  1996      28.82        1:35.30   
  Sofia Altoft  1998      27.17        2:02.47   
                     
Ksk Piger 1  1990    573          2:02.88   
  Køge Svømmeklub                   
  Sabrina Wielsøe  1990      30.28        30.28   
  Melanie Degner  2000      34.84        1:05.12   
  Caroline Eskildsen  1995      28.84        1:33.96   
  Yazmin B. Gürtler  2000      28.92        2:02.88   
                     
10  Sigma Junior  1998    566          2:03.38   
  Sigma Swim                   
  Cecilie Høgskilde  1999      30.31        30.31   
  Anna Boutrup  1998      35.05        1:05.36   
  Gitte Sørensen Gosvig  1999      30.21        1:35.57   
  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999      27.81        2:03.38   
                     
11  Lyngby Damer 2    563          2:03.62   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Sophie Amalie Schøn  1999      31.04        31.04   
  Thea Laurberg Simonsen  1997      35.86        1:06.90   
  Christina Kaas Elmgreen  1996      29.28        1:36.18   
  Klara Reeh  1999      27.44        2:03.62   
                     
12  Hovedstad Damer 2  1989    559          2:03.90   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
  Matilde Zaggai  1998      32.76        32.76   
  Amalie H. Falck-Schmith  1989      34.51        1:07.27   
  Vera Staun Hansen  1999      29.46        1:36.73   
  Anna Fixdahl  1997      27.17        2:03.90   
                     
13  Triton Piger  1997    547          2:04.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Emma Anne Ljungstrøm  1999      31.47        31.47   
  Louise G. Riget  1995      34.80        1:06.27   
  Nanna Sonne  1999      30.47        1:36.74   
  Katrine B. Hansen  1999      28.07        2:04.81   
                     
14  Frederikssund Piger    532          2:05.93   
  Frederikssund Svømmeklub                   
  Victoria Wolsted  2000      32.28        32.28   
  Adriana Natalia Bankowska  1997      35.94        1:08.22   
  Emma Gaardsted Andersen  1998      29.63        1:37.85   
  Christina F. Eriksen  1999      28.08        2:05.93   
                     
15  Piger Gti    524          2:06.58   
  GTI                   
  Kristine Barrett  1998      31.74        31.74   
  Eva Olsen  2000      35.62        1:07.36   
  Methea Wissing-Thornberg  1999      30.89        1:38.25   
  Cayanne Kjær Knoth  1999      28.33        2:06.58   
                     
16  Hils Damer 1    522          2:06.77   
  Hillerød Svømmeklub                   
  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998      32.32        32.32   
  Julie Leth-Petersen  1997      34.58        1:06.90   
  Julie Lamberth  1996      30.99        1:37.89   
  Rikke Mundt Lohse  1996      28.88        2:06.77   
                     
17  Stv D  1995    519          2:06.98   
  Swim Team Vestsjælland                   
  Clara Schade Cantby  2000      31.77        31.77   
  Amanda Glerup Andersen  1998      35.53        1:07.30   
  Johanne Carr  1999      31.34        1:38.64   
  Maria Tanderup Hansen  1998      28.34        2:06.98   
                     
18  Lyngby Damer 3    510          2:07.71   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Hannah Pilgaard  1999      32.56        32.56   
  Helene Vistisen  1997      35.00        1:07.56   
  Nikoline Svensson  1998      30.75        1:38.31   
  Irene Halck  1999      29.40        2:07.71   
                     
19  Vest Damer  1996    501          2:08.48   
  Vest-Brøndby                   
  Stine Eskebo Nielsen  2001      32.94        32.94   
  Katrine V. Sørensen  1996      35.53        1:08.47   
  Sarah Missing  2001      31.76        1:40.23   
  Nikoline Marker-Pedersen  1996      28.25        2:08.48   
                     
20  Farum Piger  1999    439          2:14.24   
  Farum Svømmeklub                   
  Anne Sofie Gadfelt  1999      33.86        33.86   
  Emilie Buurgaard Westh  1999      37.60        1:11.46   
  Sara Krell Refn  1999      32.28        1:43.74   
  Simone Jørgensen  1999      30.50        2:14.24   
                     
21  Herlev 2    434          2:14.77   
  Herlev Svømning                   
  Christine Pedersen  1993      33.23        33.23   
  Cecilie F. Jensen  1998      36.18        1:09.41   
  Emely Kronborg  1998      34.45        1:43.86   
  Laura Hertz  1998      30.91        2:14.77   
                     
Hvidovre Damer              DSQ  indsl ej adsk hænder 
  Hvidovre Svømme Klub                   
  Mathilde Olsen  1998      31.90        31.90   
                     
 
Løb 28, 4X50m Medley Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: VAT (1900) 1:37.42 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: A6 drenge (1900) 1:41.83 2012-11-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub                   











 
Herlev 1  1993    638          1:41.91   
  Herlev Svømning                   
  Anders Møller  1991      26.24        26.24   
  Julius Skaarup Schmidt  1988      28.86        55.10   
  Søren Dahl  1993      23.85        1:18.95   
  Magnus Westermann  1995      22.96        1:41.91   
                     
Kvik Drenge  1900    600          1:44.00   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Frederik Galving  1998      27.36        27.36   
  Emil Klingberg  1987      28.11        55.47   
  Rasmus Härstedt  1994      25.27        1:20.74   
  Mikkel Hounsgaard  1993      23.26        1:44.00   
                     
Lyngby Herrer 1    586          1:44.81   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Jonas Nervil Kistorp  1997      27.40        27.40   
  Jakob Klint Axelsen  1996      29.38        56.78   
  Jens Peter Träff  1988      25.69        1:22.47   
  Anders Blume  1990      22.34        1:44.81   
                     
Sigma Senior    586          1:44.84   
  Sigma Swim                   
  Magnus Jákupsson  1994      24.75        24.75   
  Jonas Olczyk  1994      30.71        55.46   
  Joel Subirana Sagrista  1993      26.06        1:21.52   
  Claus Lerche Iversen  1977      23.32        1:44.84   
                     
Herlev 2  1993    580          1:45.22   
  Herlev Svømning                   
  Jonas Sørensen  1990      26.77        26.77   
  Mathias Brændholt  1996      29.74        56.51   
  Marcus Olesen  1995      25.52        1:22.03   
  Thomas Steenberg  1994      23.19        1:45.22   
                     
Vat-Cph    575          1:45.50   
  VAT København                   
  Anders Jensen  1987      25.80        25.80   
  Markus Joensen  1996      30.54        56.34   
  Magnus Sloth Poulsen  1995      25.50        1:21.84   
  Johannes E. Mariegaard  1997      23.66        1:45.50   
                     
Herlev 3    528          1:48.51   
  Herlev Svømning                   
  Chris Johansen  1996      27.78        27.78   
  Mikkel Austmann  1991      29.92        57.70   
  Mikkel Johansen  1994      26.13        1:23.83   
  Christian Røssel  1995      24.68        1:48.51   
                     
Ksk Drenge 1  1992    524          1:48.81   
  Køge Svømmeklub                   
  Rasmus Birkedal  1997      29.75        29.75   
  Viktor Christensen  1995      29.51        59.26   
  Lars Merl  1993      24.93        1:24.19   
  Christian Warm  1992      24.62        1:48.81   
                     
Hils Herrer    507          1:50.03   
  Hillerød Svømmeklub                   
  Stefan Blidarevic  1996      31.05        31.05   
  Mathias Andersen  1991      28.60        59.65   
  Søren Fritzbøger  1996      25.98        1:25.63   
  Sebastian Kempff-Andersen  1996      24.40        1:50.03   
                     
10  Triton Herrer  1994    503          1:50.31   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Mark H. Østermann  1995      28.25        28.25   
  Emil Andersen  1992      31.36        59.61   
  Frederik K. Mortensen  1995      25.72        1:25.33   
  Rasmus Hasemann  1996      24.98        1:50.31   
                     
11  Vest Herrer  1992    499          1:50.63   
  Vest-Brøndby                   
  Oliver Huban  1996      29.11        29.11   
  Oliver Mirkovic  1993      29.80        58.91   
  Julian Kressner Læbel  1992      27.00        1:25.91   
  Gøkhan Dagidir  1995      24.72        1:50.63   
                     
12  Sigma Junior  1996    466          1:53.12   
  Sigma Swim                   
  Kasper Sveistrup Holck  1996      29.17        29.17   
  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996      31.48        1:00.65   
  Andreas Borre Heltborg  1996      28.23        1:28.88   
  Frederik Dalhøj Paulsen  1998      24.24        1:53.12   
                     
13  Ksk Drenge 2  1996    387          2:00.39   
  Køge Svømmeklub                   
  Jacob Samuel  1998      29.87        29.87   
  Mikkel Holm Jensen  1997      34.09        1:03.96   
  Mads Hauge Sørensen  1997      28.55        1:32.51   
  Martin Bruun Andersen  1998      27.88        2:00.39   
                     
 
Løb 29, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: KVIK Kastrup (1900) 3:42.40 2009-10-25 
Dansk Rekord Junior: KVIK Kastrup (1900) 3:46.63 2009-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lyngby Damer 1    752          3:48.91   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Amanda Højberg  1998      28.12  58.24      58.24   
  Sarah Bro  1996      27.08  56.60      1:54.84   
  Christina Kaas Elmgreen  1996      27.72  58.23      2:53.07   
  Kelly Riber Rasmussen  1994      26.09  55.84      3:48.91   
                     
Kvik Piger  1900    712          3:53.18   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Julie Brøndum Petersen  1994      28.18  57.92      57.92   
  Josephine Holm  1999      28.47  59.66      1:57.58   
  Iben Grundtvig  1997      27.55  57.95      2:55.53   
  Ida Schütt  1996      27.37  57.65      3:53.18   
                     
Sigma Senior    708          3:53.55   
  Sigma Swim                   
  Sara Krog Christoffersen  1996      28.59  59.35      59.35   
  Julie Schmidt  1995      28.03  58.22      1:57.57   
  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997      28.59  58.44      2:56.01   
  Maj Howardsen  1997      27.73  57.54      3:53.55   
                     
Lyngby Damer 2    685          3:56.11   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Julie Leth-Espensen  1992      27.99  58.68      58.68   
  Julie Lunau  1995      27.56  58.11      1:56.79   
  Klara Reeh  1999      28.49  59.56      2:56.35   
  Marianne Duijm  1993      28.68  59.76      3:56.11   
                     
Hovedstad Damer 1  1994    669          3:58.07   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
  Rikke Dehn  1999      28.70  59.57      59.57   
  Maria Grandt  1998      28.62  59.06      1:58.63   
  Amalie Mikkelsen  1997      28.00  58.79      2:57.42   
  Matilde Zaggai  1998      28.94  1:00.65      3:58.07   
                     
Triton Damer  1995    668          3:58.19   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Megan Forslund Hansen  1997      28.45  58.93      58.93   
  Maja Nielsen  1996      28.60  59.12      1:58.05   
  Christina Hvid Edill  1995      29.14  1:00.39      2:58.44   
  Katrine B. Hansen  1999      28.27  59.75      3:58.19   
                     
Ksk Piger 1  1990    657          3:59.47   
  Køge Svømmeklub                   
  Caroline Eskildsen  1995      29.44  1:00.66      1:00.66   
  Christina Munkholm  1996      27.61  57.10      1:57.76   
  Sabrina Wielsøe  1990      28.12  59.43      2:57.19   
  Yazmin B. Gürtler  2000      29.51  1:02.28      3:59.47   
                     
Sigma Junior  1998    646          4:00.81   
  Sigma Swim                   
  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999      29.39  1:01.34      1:01.34   
  Caroline Erichsen  1998      28.42  59.26      2:00.60   
  Cecilie Høgskilde  1999      28.52  59.78      3:00.38   
  Gitte Sørensen Gosvig  1999      28.69  1:00.43      4:00.81   
                     
Herlev 1  1993    645          4:00.90   
  Herlev Svømning                   
  Victoria Bierre  2000      30.23  1:02.86      1:02.86   
  Pernille Juel  1994      27.36  57.29      2:00.15   
  Cecilie F. Jensen  1998      28.73  59.72      2:59.87   
  Cecilie Holten  1996      28.88  1:01.03      4:00.90   
                     
10  Vat-Cph    639          4:01.71   
  VAT København                   
  Nanna Drewsen  1998      29.19  1:00.89      1:00.89   
  Astrid Foldarskarð  1994      28.62  1:00.79      2:01.68   
  Rikke Munkholm  1998      29.69  1:02.19      3:03.87   
  Maria Madsen  1995      27.56  57.84      4:01.71   
                     
11  Hørsholm Damer  1995    632          4:02.62   
  Hørsholm Svømmeforening                   
  Amalie Emma Thomsen  1994      28.44  58.52      58.52   
  Camilla Dufour  1996      28.70  1:00.74      1:59.26   
  Stinna Schnabl  1999      29.99  1:03.50      3:02.76   
  Sofia Altoft  1998      28.16  59.86      4:02.62   
                     
12  Piger Gti    589          4:08.29   
  GTI                   
  Kristine Barrett  1998      29.47  1:03.01      1:03.01   
  Eva Olsen  2000      29.39  1:01.78      2:04.79   
  Cayanne Kjær Knoth  1999      29.37  1:01.91      3:06.70   
  Methea Wissing-Thornberg  1999      29.45  1:01.59      4:08.29   
                     
13  Lyngby Damer 3    586          4:08.79   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Helene Vistisen  1997      28.81  1:02.35      1:02.35   
  Nikoline Svensson  1998      29.04  1:00.98      2:03.33   
  Sophie Amalie Schøn  1999      29.22  1:01.44      3:04.77   
  Mathilde Christjansen  1999      30.31  1:04.02      4:08.79   
                     
14  Stv D  1995    584          4:09.05   
  Swim Team Vestsjælland                   
  Astrid Ovesen  1999      30.87  1:04.34      1:04.34   
  Clara Schade Cantby  2000      28.71  1:00.53      2:04.87   
  Johanne Carr  1999      30.36  1:02.70      3:07.57   
  Maria Tanderup Hansen  1998      29.72  1:01.48      4:09.05   
                     
15  Triton Piger  1997    574          4:10.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Stine Raaby Jensen  1995      29.53  1:01.35      1:01.35   
  Caroline Amalie Duus  1998      29.86  1:02.55      2:03.90   
  Emma Lyngby Larsen  1998      29.86  1:02.54      3:06.44   
  Anna Puggaard  1996      31.03  1:04.03      4:10.47   
                     
16  Hvidovre Damer    573          4:10.57   
  Hvidovre Svømme Klub                   
  Frederikke Dons  1998      28.40  1:00.06      1:00.06   
  Elina Lynge Wagner  1996      28.48  1:00.63      2:00.69   
  Mathilde Olsen  1998      30.21  1:04.64      3:05.33   
  Julie Bak  1997      29.93  1:05.24      4:10.57   
                     
17  Hils Damer 1    557          4:12.96   
  Hillerød Svømmeklub                   
  Simone Kronborg Riis  1997      30.64  1:02.57      1:02.57   
  Rikke Mundt Lohse  1996      30.25  1:02.73      2:05.30   
  Julie Lamberth  1996      30.18  1:03.94      3:09.24   
  Julie Leth-Petersen  1997      30.25  1:03.72      4:12.96   
                     
18  Farum Piger  1999    503          4:21.72   
  Farum Svømmeklub                   
  Emilie Buurgaard Westh  1999      29.53  1:02.46      1:02.46   
  Sara Krell Refn  1999      30.83  1:05.37      2:07.83   
  Simone Jørgensen  1999      31.93  1:07.93      3:15.76   
  Anne Sofie Gadfelt  1999      31.07  1:05.96      4:21.72   
                     
19  Herlev 2    495          4:23.07   
  Herlev Svømning                   
  Laura Hertz  1998      33.14  1:10.13      1:10.13   
  Michelle Icka Christensen  1995      28.74  1:00.61      2:10.74   
  Christine Pedersen  1993      31.18  1:05.91      3:16.65   
  Emely Kronborg  1998      31.53  1:06.42      4:23.07   
                     
 
Løb 30, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: VAT CPH (1900) 3:15.42 2011-11-24 
Dansk Rekord Junior: Elite Svøm Esbjerg (1900) 3:22.59 2009-12-19 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Herlev 1  1993    740          3:22.65   
  Herlev Svømning                   
  Thomas Steenberg  1994      24.85  51.95      51.95   
  Anders Møller  1991      24.35  50.99      1:42.94   
  Søren Dahl  1993      23.76  50.23      2:33.17   
  Magnus Westermann  1995      23.26  49.48      3:22.65   
                     
Lyngby Herrer 1    683          3:28.13   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Jakob Klint Axelsen  1996      25.68  52.81      52.81   
  Jens Peter Träff  1988      24.63  52.25      1:45.06   
  Anders Blume  1990      24.40  51.09      2:36.15   
  Jonas Nervil Kistorp  1997      24.50  51.98      3:28.13   
                     
Sigma Senior    672          3:29.26   
  Sigma Swim                   
  Claus Lerche Iversen  1977      25.35  52.68      52.68   
  Jacob Lercke Skytte  1984      24.72  52.26      1:44.94   
  Niklas Broch Thielemann  1994      25.76  53.55      2:38.49   
  Anton Ørskov Ipsen  1994      24.36  50.77      3:29.26   
                     
Vat-Cph    667          3:29.76   
  VAT København                   
  Johannes E. Mariegaard  1997      25.71  53.37      53.37   
  Daniel Skaaning  1993      23.65  49.26      1:42.63   
  Magnus Sloth Poulsen  1995      25.07  52.94      2:35.57   
  Anders Jensen  1987      25.69  54.19      3:29.76   
                     
Herlev 2  1993    641          3:32.58   
  Herlev Svømning                   
  Jonas Sørensen  1990      25.34  51.97      51.97   
  Marcus Olesen  1995      25.21  53.89      1:45.86   
  Christian Røssel  1995      25.13  54.06      2:39.92   
  Julius Skaarup Schmidt  1988      24.89  52.66      3:32.58   
                     
Kvik Drenge  1900    635          3:33.21   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Rasmus Härstedt  1994      25.80  53.57      53.57   
  Mikkel Hounsgaard  1993      24.72  52.65      1:46.22   
  Emil Klingberg  1987      25.64  54.36      2:40.58   
  Marcus Krøyer Svendsen  1997      25.06  52.63      3:33.21   
                     
Ksk Drenge 1  1992    608          3:36.26   
  Køge Svømmeklub                   
  Viktor Christensen  1995      25.12  52.29      52.29   
  Lars Merl  1993      25.05  52.31      1:44.60   
  Rasmus Birkedal  1997      26.54  55.40      2:40.00   
  Mikkel Holm Jensen  1997      26.95  56.26      3:36.26   
                     
Drenge 1 Helsinge  1994    604          3:36.75   
  Helsinge Skytte & IF                   
  Niels Breum Hansen  1994      26.00  54.42      54.42   
  Lasse Lykke Nielsen  1995      24.28  51.50      1:45.92   
  Lars Breum Hansen  1997      26.05  54.73      2:40.65   
  Mads Steen Petersen  1997      26.55  56.10      3:36.75   
                     
Hils Herrer    600          3:37.29   
  Hillerød Svømmeklub                   
  Emil Christensen  1996      26.81  56.52      56.52   
  Søren Fritzbøger  1996      25.70  53.39      1:49.91   
  Sebastian Kempff-Andersen  1996      25.65  53.74      2:43.65   
  Stefan Blidarevic  1996      25.10  53.64      3:37.29   
                     
10  Triton Herrer  1994    591          3:38.36   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Frederik K. Mortensen  1995      25.96  54.31      54.31   
  Johan Müller  1998      26.17  54.80      1:49.11   
  Rasmus Hasemann  1996      26.29  55.49      2:44.60   
  Karim Møller  1994      25.81  53.76      3:38.36   
                     
11  Herlev 3    573          3:40.56   
  Herlev Svømning                   
  Lasse Kølle Jørgensen  1996      25.86  54.41      54.41   
  Chris Johansen  1996      26.45  56.25      1:50.66   
  Mathias Brændholt  1996      26.49  55.56      2:46.22   
  Mikkel Austmann  1991      25.63  54.34      3:40.56   
                     
12  Sigma Junior  1996    553          3:43.26   
  Sigma Swim                   
  Kasper Sveistrup Holck  1996      26.91  56.70      56.70   
  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996      26.30  54.79      1:51.49   
  Maxemillian Pedersen  1996      26.94  56.19      2:47.68   
  Andreas Borre Heltborg  1996      26.18  55.58      3:43.26   
                     
13  Hvidovre Herrer    544          3:44.47   
  Hvidovre Svømme Klub                   
  Mikkel S Borch  1997      27.57  59.10      59.10   
  Rasmus Svendsen  1996      25.61  54.26      1:53.36   
  Søren Meier  1994      25.52  54.15      2:47.51   
  Mark Bjerregaard  1994      26.97  56.96      3:44.47   
                     
14  Ksk Drenge 2  1996    484          3:53.35   
  Køge Svømmeklub                   
  Kristian Svenstrup  1998      28.35  58.92      58.92   
  Magnus Lundgren  1996      26.82  55.76      1:54.68   
  Martin Bruun Andersen  1998      28.06  58.59      2:53.27   
  Jacob Samuel  1998      28.81  1:00.08      3:53.35   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.06  Udskriftsdato  27 oktober 2013 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  00:07