Resultat Total Senior - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbanemesterskaber    Udskriftsdato  25 oktober 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  22:27   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Farum Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  25 oktober 2013         
 
 
Løb 1, 50m Frisvømning Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 23.89 2013-08-07 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 24.80 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emilie Beckmann  1997    727          25.85   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
Pernille Juel  1994    706          26.11   
  Herlev Svømning                   
Julie Brøndum Petersen  1994    659          26.71   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Caroline Erichsen  1998    646          26.89  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
Amanda Højberg  1998    645          26.90   
  Lyngby Svømmeklub                   
Maja Nielsen  1996    636          27.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Astrid Foldarskarð  1994    632          27.09   
  Swim Team Tåstrup                   
Maria Madsen  1995    631          27.10   
  Svømmeklubben MK 31                   
Caroline Grønlund  1993    628          27.14   
  Helsingør Svømmeklub                   
10  Rikke Dehn  1999    624          27.20   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
11  Iben Grundtvig  1997    616          27.32   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
12  Elina Lynge Wagner  1996    610          27.40   
  Hvidovre Svømme Klub                   
13  Anna Fixdahl  1997    609          27.42   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
14  Didde Karstensen  1996    609          27.42   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
15  Josephina Bartela  1994    609          27.42  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
16  Emily Gantriis  1999    604          27.50   
  Helsinge Skytte & IF                   
17  Julie Schmidt  1995    602          27.53   
  Sigma Swim Allerød                   
18  Marianne Duijm  1993    601          27.55   
  Lyngby Svømmeklub                   
19  Maria Grandt  1998    599          27.58   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
20  Megan Forslund Hansen  1997    598          27.59   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
21  Daniella Bender  1996    593          27.67   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
22  Adriana Natalia Bankowska  1997    590          27.71   
  Frederikssund Svømmeklub                   
23  Sofia Altoft  1998    589          27.73   
  Hørsholm Svømmeforening                   
24  Clara Schade Cantby  2000    588          27.74   
  Slagelse Svømmeklub                   
24  Thea Hovmand Larsen  1997    588          27.74  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
26  Amalie Hansen  1995    579          27.89  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
27  Frederikke Dons  1998    574          27.96   
  Hvidovre Svømme Klub                   
28  Klara Reeh  1999    574          27.97   
  Lyngby Svømmeklub                   
29  Cæcilie Schade Cantby  1998    573          27.98   
  Slagelse Svømmeklub                   
30  Caroline Hørlykke  2000    572          28.00   
  Gentofte Svømme Klub                   
31  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    566          28.10   
  Sigma Swim Allerød                   
32  Nikoline Svensson  1998    564          28.14   
  Lyngby Svømmeklub                   
33  Ida Petersen  1998    555          28.29   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
34  Karina Sørensen  1995    550          28.37   
  Ringsted Svømme Klub                   
35  Kristine Barrett  1998    546          28.44   
  Greve Svømmeklub                   
36  Victoria Bierre  2000    544          28.47   
  Herlev Svømning                   
37  Nicole Bennetsen  2000    537          28.60   
  Gentofte Svømme Klub                   
38  Gitte Sørensen Gosvig  1999    534          28.64   
  Sigma Swim Allerød                   
39  Emilie Buurgaard Westh  1999    533          28.67   
  Farum Svømmeklub                   
40  Ditte Friis  1999    525          28.81   
  Sigma Swim Birkerød                   
41  Nina Corydon-Petersen  1999    521          28.89   
  Roskilde Svømning                   
42  Amalie Gotthard  1999    498          29.32   
  Tårnborg-Vemmelev                   
43  Irene Halck  1999    467          29.95   
  Lyngby Svømmeklub                   
44  Annelouise Dolleris  1995    426          30.88   
  Farum Svømmeklub                   
45  Camilla Feldmann  1999    417          31.10   
  Helsingør Svømmeklub                   
 
Løb 2, 50m Frisvømning Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 21.26 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 22.25 2012-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anders Møller  1991    659          23.32   
  Herlev Svømning                   
Frederik Siem Pedersen  1991    659          23.32   
  Farum Svømmeklub                   
Magnus Westermann  1995    657          23.34   
  Herlev Svømning                   
Sebastian Ovesen  1994    630          23.68   
  Slagelse Svømmeklub                   
Jonas Nervil Kistorp  1997    627          23.71   
  Lyngby Svømmeklub                   
Kevin Witt Christensen  1995    613          23.89  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
Mikkel Hounsgaard  1993    613          23.89   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Lasse Vestergaard  1991    605          23.99  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub                   
Thomas Steenberg  1994    599          24.07   
  Herlev Svømning                   
10  Frederik Christensen  1992    597          24.10  Deltager ikke i finalen 
  Køge Svømmeklub                   
11  Philip Greve  1998    591          24.18   
  Farum Svømmeklub                   
12  Jonas Olczyk  1994    585          24.26   
  Sigma Swim Allerød                   
13  Jakob Klint Axelsen  1996    584          24.28   
  Lyngby Svømmeklub                   
14  Marcus Krøyer Svendsen  1997    580          24.33   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
15  Ulrik Peter Willén  1995    572          24.45   
  Søllerød Svømmeklub                   
16  Rasmus Svendsen  1996    566          24.54   
  Hvidovre Svømme Klub                   
17  Johannes E. Mariegaard  1997    552          24.74   
  Swim Team Tåstrup                   
18  Sebastian Kempff-Andersen  1996    549          24.79   
  Hillerød Svømmeklub                   
18  Søren Fritzbøger  1996    549          24.79   
  Hillerød Svømmeklub                   
20  Søren Meier  1994    548          24.80   
  Hvidovre Svømme Klub                   
21  Alexander Duus Jensen  1995    547          24.81   
  Vordingborg Svømme Klub                   
22  Niels Breum Hansen  1994    543          24.87   
  Helsinge Skytte & IF                   
23  Lasse Pittioni  1995    542          24.89  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
24  Simon Hansen  1997    541          24.90   
  Slagelse Svømmeklub                   
25  Yannick Rasmussen  1995    536          24.98   
  Roskilde Svømning                   
26  Sebastian Vang  1991    535          25.00   
  Næstved IF                   
27  Lasse Kølle Jørgensen  1996    534          25.01   
  Herlev Svømning                   
28  Stefan Blidarevic  1996    530          25.08   
  Hillerød Svømmeklub                   
29  Joachim Blach Kristensen  1995    529          25.09   
  Slagelse Svømmeklub                   
30  Ditlev Balle  1996    526          25.14  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
31  Christian Warm  1992    522          25.21   
  Køge Svømmeklub                   
32  Rasmus Ejby Nyeland  1995    520          25.24   
  Helsingør Svømmeklub                   
33  Emil Klingberg  1987    519          25.25   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
34  Jacob Jensen  1995    519          25.26   
  Vordingborg Svømme Klub                   
35  Rasmus Birkelund Rahe  1994    518          25.27   
  Hørsholm Svømmeforening                   
36  Gøkhan Dagidir  1995    517          25.28   
  Vest-Brøndby                   
37  Oliver Huban  1996    511          25.39   
  Vest-Brøndby                   
38  Claus Hansen  1995    505          25.48   
  Ringsted Svømme Klub                   
39  Asbjørn Garne  1995    505          25.49   
  Gentofte Svømme Klub                   
40  Rasmus Hasemann  1996    502          25.53   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
41  Kasper Sveistrup Holck  1996    497          25.62   
  Sigma Swim Allerød                   
42  Mathias M. Trebbien  1997    493          25.68   
  Helsingør Svømmeklub                   
43  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    492          25.70   
  Sigma Swim Allerød                   
44  Lasse Winther Andersen  1994    491          25.72   
  Holbæk Svømme Klub                   
44  Thor Simonsen  1997    491          25.72   
  Søllerød Svømmeklub                   
44  Victor Hardenberg Jensen  1997    491          25.72   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
47  Andreas Noer Sejrskild  1998    488          25.78   
  Hillerød Svømmeklub                   
48  Laurits Mathiassen  1997    484          25.85   
  Lyngby Svømmeklub                   
49  Martin Jungersen  1997    482          25.88   
  Svømmeklubben MK 31                   
50  Mads Ingeman Hansen  1997    479          25.93   
  Næstved IF                   
51  Johan Müller  1998    472          26.06   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
52  Lasse Termark Brock  1997    470          26.10   
  Herlev Svømning                   
53  Bjørn Hansen  1998    449          26.50   
  Ringsted Svømme Klub                   
53  Niklas Beyer Hansen  1997    449          26.50   
  Vest-Brøndby                   
55  Alexander Piihl Hansen  1997    443          26.61   
  Nakskov Svømme Klub                   
56  Jacob Weberg  1997    423          27.04   
  Sigma Swim Allerød                   
Gustav Bækgaard  1997              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Marc Bach Nielsen  1994                akut syg 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
 
Løb 3, 50m Butterfly Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.92 2011-12-09 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 26.45 2003-12-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emilie Beckmann  1997    699          27.47   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
Kristina Thomsen  1991    683          27.68  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Pernille Juel  1994    680          27.72   
  Herlev Svømning                   
Amalie Mikkelsen  1997    667          27.90   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Caroline Erichsen  1998    636          28.34   
  Sigma Swim Birkerød                   
Astrid Foldarskarð  1994    620          28.58   
  Swim Team Tåstrup                   
Marianne Duijm  1993    604          28.84   
  Lyngby Svømmeklub                   
Christina Kaas Elmgreen  1996    597          28.94   
  Lyngby Svømmeklub                   
Josephine Holm  1999    594          29.00   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
10  Camilla Dufour  1996    592          29.03  Deltager ikke i finalen 
  Hørsholm Svømmeforening                   
11  Stine Raaby Jensen  1995    589          29.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
12  Julie Schmidt  1995    577          29.27   
  Sigma Swim Allerød                   
13  Vera Staun Hansen  1999    553          29.70   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
14  Elina Lynge Wagner  1996    549          29.76   
  Hvidovre Svømme Klub                   
15  Ida Agerbak Trandum  1996    549          29.77  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
16  Kristine Barrett  1998    544          29.85   
  Greve Svømmeklub                   
17  Cecilie F. Jensen  1998    543          29.87   
  Herlev Svømning                   
18  Laura Weinreich  1998    516          30.39   
  Holbæk Svømme Klub                   
19  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    511          30.48   
  Sigma Swim Allerød                   
20  Vibe Tofte Jørgensen  1999    510          30.51   
  Rønne Svømme Klub                   
21  Nicoline Reinstrup  1998    495          30.81   
  Helsingør Svømmeklub                   
22  Frederikke Dons  1998    491          30.89   
  Hvidovre Svømme Klub                   
23  Methea Wissing-Thornberg  1999    485          31.02   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
24  Louise G. Riget  1995    483          31.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
25  Nanna Sonne  1999    478          31.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
26  Cæcilie Schade Cantby  1998    476          31.22   
  Slagelse Svømmeklub                   
27  Caroline Amalie Duus  1998    475          31.24   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
28  Ditte Friis  1999    473          31.29   
  Sigma Swim Birkerød                   
28  Emilie Buurgaard Westh  1999    473          31.29   
  Farum Svømmeklub                   
30  Nana Hansen  2000    463          31.51   
  Vordingborg Svømme Klub                   
31  Emma Anne Ljungstrøm  1999    460          31.56   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
32  Amanda Bundgaard Pedersen  2000    419          32.58   
  Hillerød Svømmeklub                   
33  Camilla Feldmann  1999    412          32.75   
  Helsingør Svømmeklub                   
 
Løb 4, 50m Butterfly Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.79 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Søren Dahl  1993    674          24.86   
  Herlev Svømning                   
Anders Møller  1991    621          25.55   
  Herlev Svømning                   
Jonas Sørensen  1990    621          25.55   
  Herlev Svømning                   
Anders Jensen  1987    608          25.72   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Rasmus Härstedt  1994    603          25.80   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Marcus Olesen  1995    598          25.87   
  Herlev Svømning                   
Gustav Friberg  1997    594          25.92   
  Ringsted Svømme Klub                   
Julius Skaarup Schmidt  1988    586          26.04  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning                   
Frederik K. Mortensen  1995    584          26.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
10  Markus Joensen  1996    578          26.16   
  Swim Team Tåstrup                   
11  Lars Merl  1993    567          26.33   
  Køge Svømmeklub                   
12  Joel Subirana Sagrista  1993    561          26.43   
  Sigma Swim Birkerød                   
13  Jakob Vodstrup  1994    555          26.52  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub                   
14  Claus Hansen  1995    534          26.87   
  Ringsted Svømme Klub                   
15  Alexander Duus Jensen  1995    531          26.91   
  Vordingborg Svømme Klub                   
16  Rasmus Ejby Nyeland  1995    523          27.05   
  Helsingør Svømmeklub                   
17  Andreas Sandbirk  1995    521          27.08   
  Vordingborg Svømme Klub                   
18  Mark Bjerregaard  1994    519          27.11   
  Hvidovre Svømme Klub                   
19  Mads Christian Sandager  1998    516          27.17   
  Sigma Swim Birkerød                   
19  Søren Fritzbøger  1996    516          27.17   
  Hillerød Svømmeklub                   
21  Mark H. Østermann  1995    514          27.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
22  Frederik Nerving  1997    509          27.30   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
23  Rasmus Birkelund Rahe  1994    506          27.34   
  Hørsholm Svømmeforening                   
24  Lasse Winther Andersen  1994    499          27.47   
  Holbæk Svømme Klub                   
25  Frederik Galving  1998    498          27.50   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
26  Julian Kressner Læbel  1992    493          27.58   
  Vest-Brøndby                   
27  Johan Müller  1998    493          27.59   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
28  Rasmus Svendsen  1996    476          27.92   
  Hvidovre Svømme Klub                   
29  Asbjørn Garne  1995    463          28.17   
  Gentofte Svømme Klub                   
30  Thomas Bech  1998    454          28.35   
  Farum Svømmeklub                   
31  Mads Steen Petersen  1997    452          28.39   
  Helsinge Skytte & IF                   
32  Mathias M. Trebbien  1997    435          28.75   
  Helsingør Svømmeklub                   
 
Løb 5, 400m Frisvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 3:58.02 2011-12-10 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 4:06.51 2011-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Amalie Emma Thomsen  1994    774  1:02.72  2:07.27  3:11.40    4:15.85   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
Mathilde Huss-Hansen  1994    751  1:03.40  2:08.88  3:12.82    4:18.44   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Maj Howardsen  1997    748  1:03.04  2:08.33  3:13.49    4:18.75   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Signe Bro  1999    730  1:03.97  2:11.16  3:17.34    4:20.88   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Maja Nielsen  1996    719  1:02.73  2:08.20  3:15.12    4:22.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Emma Wael  1993    713  1:03.55  2:10.38  3:16.86    4:22.86   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Josephine Holm  1999    710  1:04.77  2:12.12  3:18.13    4:23.29   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Julie Lunau  1995    706  1:03.74  2:11.02  3:17.37    4:23.72   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Maria Bastiansen  1995    698  1:04.67  2:11.32  3:18.14    4:24.77   
  Farum Svømmeklub                   
                     
10  Julie Brøndum Petersen  1994    692  1:03.30  2:10.03  3:17.77    4:25.57   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
11  Anna Boutrup  1998    687  1:04.94  2:12.50  3:20.07    4:26.19   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
12  Cecilie Høgskilde  1999    668  1:05.50  2:13.43  3:21.07    4:28.66   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
13  Maria Madsen  1995    664  1:04.15  2:12.12  3:20.83    4:29.20   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
14  Sara Fogh Myrup  1997    663  1:05.80  2:13.99  3:22.48    4:29.39   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
15  Stephanie Hansen  1996    655  1:04.75  2:12.78  3:21.42    4:30.46   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
16  Line Kjær  1996    650  1:06.51  2:15.02  3:23.32    4:31.17   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
17  Rikke Munkholm  1998    647  1:05.29  2:14.12  3:23.19    4:31.52   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
17  Simone Kronborg Riis  1997    647  1:05.49  2:13.40  3:22.30    4:31.52   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
19  Freja Gram  1999    647  1:08.43  2:17.59  3:24.66    4:31.60   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
20  Amanda Højberg  1998    639  1:07.36  2:16.20  3:24.25    4:32.71   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
21  Klara Reeh  1999    632  1:05.59  2:15.22  3:24.97    4:33.62   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
22  Ditte Johansen  1994    628  1:05.54  2:14.37  3:24.28    4:34.30   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
23  Emily Gantriis  1999    619  1:05.42  2:15.18  3:25.35    4:35.51   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
24  Anna Brandt Nielsen  1998    612  1:06.72  2:17.79  3:26.84    4:36.62   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
25  Kamilla Larsen  1996    605  1:07.19  2:16.43  3:26.80    4:37.75   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
26  Lisa Steen Duus  1997    594  1:05.81  2:16.28  3:27.70    4:39.39   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
27  Camilla Hansen  1995    588  1:05.56  2:15.95  3:28.08    4:40.36   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
28  Emilie Falbe-Hansen  1999    578  1:08.46  2:19.97  3:31.67    4:42.00   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
29  Cayanne Kjær Knoth  1999    576  1:07.68  2:19.71  3:31.25    4:42.27   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
30  Frederikke Hansen  1998    574  1:07.25  2:19.09  3:30.75    4:42.59   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
31  Cecilie Jørgensen  1998    571  1:07.11  2:18.54  3:30.70    4:43.06   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
32  Sophie Amalie Schøn  1999    561  1:07.82  2:19.78  3:31.48    4:44.73   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
33  Nikoline Svensson  1998    560  1:06.82  2:18.72  3:32.09    4:44.90   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
34  Amalie Gotthard  1999    559  1:07.01  2:19.50  3:32.90    4:45.01   
  Tårnborg-Vemmelev                   
                     
35  Isabella Wolsted  1998    556  1:07.90  2:20.90  3:34.00    4:45.68   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
36  Nina Toft  2000    555  1:07.12  2:19.98  3:33.52    4:45.73   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
37  Amalie Irgang-Dahlin  1999    548  1:09.63  2:23.34  3:35.69    4:47.00   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
38  Mathilde Christjansen  1999    545  1:08.64  2:21.07  3:34.08    4:47.52   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
39  Sofie Kornbek  2000    538  1:07.26  2:21.16  3:35.83    4:48.70   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
40  Anne Sofie Nielsen  1999    507  1:06.46  2:18.64  3:35.79    4:54.59   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 6, 400m Frisvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:45.45 2009-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Pál Joensen  1990    817  54.72  1:52.33  2:50.23    3:47.57   
  Aalborg Svømmeklub                   
                     
Anton Ørskov Ipsen  1994    808  55.25  1:52.68  2:50.44    3:48.35   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    673  58.00  1:58.97  3:00.52    4:02.71   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Magnus Sloth Poulsen  1995    666  59.68  2:02.83  3:04.43    4:03.63   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    662  58.66  2:00.07  3:02.14    4:04.08   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Viktor Christensen  1995    657  58.13  1:59.09  3:02.02    4:04.64   
  Køge Svømmeklub                   
                     
Frederik A. Mariegaard  1994    654  58.72  2:01.03  3:02.91    4:05.05   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Martin Nielsen  1996    652  59.56  2:02.77  3:04.61    4:05.26   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    642  58.13  2:00.72  3:03.91    4:06.58   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
10  Jens Saugmann  1996    638  59.11  2:02.20  3:05.06    4:07.12   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
11  Christian Røssel  1995    629  59.34  2:02.63  3:06.01    4:08.26   
  Herlev Svømning                   
                     
12  Viktor Holm  1996    621  59.34  2:02.85  3:06.33    4:09.35   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
13  Rasmus Härstedt  1994    620  58.99  2:02.49  3:06.80    4:09.50   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
14  Mikkel Johansen  1994    620  58.87  2:01.39  3:04.48    4:09.52   
  Herlev Svømning                   
                     
15  Victor Drevskich  1996    611  1:00.41  2:03.19  3:06.53    4:10.65   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
16  Mads Holm  1998    601  59.98  2:03.92  3:07.76    4:12.10   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
17  Jakob Klint Axelsen  1996    595  1:01.27  2:06.27  3:10.34    4:12.84   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
18  Magnus Andersen  1995    592  59.88  2:03.88  3:09.06    4:13.27   
  Roskilde Svømning                   
                     
19  Jonas Nervil Kistorp  1997    588  1:03.03  2:06.32  3:10.12    4:13.83   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
20  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    583  1:00.59  2:05.42  3:10.99    4:14.59   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
21  Martin Nielsen  1997    580  1:00.29  2:06.39  3:11.04    4:15.07   
  Vest-Brøndby                   
                     
22  Tobias Edvardsen  1995    576  1:02.80  2:08.86  3:12.86    4:15.68   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
23  Magnus Lundgren  1996    575  1:02.32  2:06.57  3:12.56    4:15.75   
  Køge Svømmeklub                   
                     
24  Andreas Sandbirk  1995    572  59.83  2:04.03  3:10.19    4:16.27   
  Vordingborg Svømme Klub                   
                     
25  Jonas Himmelstrup  1995    571  59.96  2:04.64  3:10.26    4:16.37   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
26  Mads Ottosen  1997    564  1:03.09  2:08.93  3:14.08    4:17.46   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
27  Lars Breum Hansen  1997    563  1:01.25  2:07.00  3:13.11    4:17.66   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
28  Frederik Nerving  1997    559  1:01.97  2:08.40  3:13.06    4:18.17   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
29  Mads Steen Petersen  1997    554  1:01.25  2:07.42  3:13.66    4:18.95   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
30  Jonas Vibsig Berding  1996    541  1:03.65  2:10.25  3:16.38    4:20.98   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
31  Rasmus Hasemann  1996    541  59.23  2:05.33  3:13.44    4:21.06   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
32  Emil Toft  1998    536  1:02.98  2:08.63  3:14.96    4:21.83   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
33  Christoffer Bjørner  1997    529  1:03.07  2:10.46  3:17.66    4:22.97   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
34  Oliver Berggren Smidt  1997    527  1:03.54  2:10.36  3:16.95    4:23.26   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
35  Simon Hansen  1997    526  1:03.25  2:10.02  3:16.78    4:23.42   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
36  Jon Riedel Pedersen  1998    521  1:03.14  2:09.60  3:17.55    4:24.42   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
37  Rasmus B. Larsen  1997    487  1:03.52  2:10.99  3:19.79    4:30.31   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
Alexander Mundt  1994              DNS   
  Helsingør Svømmeklub                   
                     
Marc Bach Nielsen  1994                akut syg 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
 
Løb 7, 400m Medley Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:32.39 2009-04-18 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 4:41.77 2011-11-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Julie Aglund Lauridsen  1996    811  1:03.57  2:13.24  3:35.44    4:39.91   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Ida Schütt  1996    707  1:06.69  2:23.91  3:45.79    4:52.96   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Anna Boutrup  1998    699  1:09.57  2:25.65  3:48.53    4:54.08   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Hannah Strunge Nissen  1997    698  1:07.20  2:20.20  3:46.74    4:54.26   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    674  1:08.09  2:23.35  3:49.28    4:57.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Rikke Dehn  1999    658  1:13.48  2:29.86  3:53.90    5:00.03   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Christina Kaas Elmgreen  1996    657  1:06.77  2:24.00  3:53.98    5:00.18   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    653  1:08.12  2:23.38  3:50.15    5:00.88   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Eva Olsen  2000    607  1:09.83  2:27.54  3:56.01    5:08.26   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
10  Anna Puggaard  1996    597  1:11.05  2:34.01  3:56.74    5:09.93   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Cecilie F. Jensen  1998    592  1:08.44  2:25.93  3:55.52    5:10.82   
  Herlev Svømning                   
                     
12  Tone Laksafoss Sparre  1996    591  1:12.02  2:33.14  4:00.41    5:10.94   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
13  Karen Tanderup Hansen  1996    590  1:14.17  2:30.05  3:59.22    5:11.21   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
14  Frederikke Hansen  1998    589  1:10.36  2:30.84  4:01.20    5:11.39   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
15  Caroline Hørlykke  2000    588  1:16.56  2:36.14  4:03.99    5:11.44   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
16  Vera Staun Hansen  1999    586  1:11.44  2:32.82  4:00.34    5:11.84   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
17  Nikoline Nilsson Norby  2000    574  1:17.50  2:35.72  4:02.33    5:14.05   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
18  Jessica Yu Mortensen  2000    572  1:11.87  2:31.11  3:59.69    5:14.40   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
19  Iben Helstrup Jensen  1996    562  1:10.87  3:16.28  4:40.55    5:16.32   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
20  Hannah Pilgaard  1999    552  1:12.30  2:32.03  4:04.43    5:18.18   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
21  Gitte Sørensen Gosvig  1999    549  1:13.25  2:34.51  4:06.82    5:18.69   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
22  Josefine Pedersen  1999    547  1:16.22  2:39.86  4:02.38    5:19.17   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
23  Christina F. Eriksen  1999    543  1:11.66  2:33.10  4:07.82    5:19.84   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
24  Thea Schulze  1998    529  1:15.71  2:40.16  4:06.40    5:22.65   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
25  Helena Kornerup Klejstrup  1999    526  1:13.66  2:36.81  4:05.10    5:23.19   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
26  Emma Maagøe  1999    521  1:16.03  2:33.78  4:10.69    5:24.37   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
27  Sofie Schmidt  1998    490  1:20.01  2:42.30  4:14.32    5:30.97   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
28  Nanna Sonne  1999    479  1:12.58  2:35.54  4:18.04    5:33.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
29  Julie Brosbøl Olsen  1999    472  1:17.99  2:44.79  4:21.27    5:35.17   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
30  Irene Halck  1999    470  1:18.15  2:45.58  4:20.47    5:35.54   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Emma la Cour  1999              DNS   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Laura Christensen  1999              DSQ  mgl afslut på ryggen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
 
Løb 8, 400m Medley Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:05.98 2009-12-11 
Dansk Rekord Junior: Mads Jensen (1991) 4:16.97 2009-12-19 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anton Ørskov Ipsen  1994    733  1:00.10  2:05.52  3:20.15    4:21.15   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Mikkel Austmann  1991    655  1:01.98  2:11.66  3:26.96    4:31.16   
  Herlev Svømning                   
                     
Karim Møller  1994    635  1:02.63  2:10.87  3:31.24    4:33.96   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    616  1:03.98  2:17.10  3:31.47    4:36.65   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    601  1:03.56  2:17.55  3:36.51    4:39.01   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Jonathan Müller  1997    598  1:03.63  2:15.70  3:36.46    4:39.49   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Daniel Christian  1998    581  1:05.16  2:16.55  3:36.32    4:42.09   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Oliver Marcus Meng  1997    574  1:04.83  2:15.74  3:39.82    4:43.33   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Jacob Weberg  1997    550  1:07.24  3:00.57  4:15.85    4:47.38   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
10  Jakob Vodstrup  1994    547  1:02.50  2:16.27  3:40.25    4:47.82   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
11  Mads Hansen  1995    545  1:05.04  2:19.49  3:41.72    4:48.19   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
12  William Matras  1998    540  1:05.46  2:18.85  3:43.12    4:49.10   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
13  Bjørn H. Bremholm Hansen  1996    521  1:04.26  2:19.92  3:45.66    4:52.65   
  Herlev Svømning                   
                     
14  Bjørn Hansen  1998    507  1:07.93  2:22.78  3:51.14    4:55.19   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
15  Rasmus Birkedal  1997    493  1:08.65  2:24.19  3:50.83    4:58.10   
  Køge Svømmeklub                   
                     
16  Jesper Frost Thomsen  1997    492  1:09.98  2:24.62  3:49.79    4:58.21   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
17  Gustav H. Jørgensen  1997    445  1:10.97  2:28.49  3:59.09    5:08.27   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
18  Thomas Engdal  1998    433  1:12.67  2:30.92  4:01.86    5:11.18   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 9, 50m Rygsvømning Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.96 2013-10-13 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.98 2012-03-31 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emilie Beckmann  1997    711          28.79   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
Caroline Erichsen  1998    669          29.38   
  Sigma Swim Birkerød                   
Stine Raaby Jensen  1995    646          29.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Anna Brandt Nielsen  1998    635          29.89   
  Lyngby Svømmeklub                   
Annelouise Dolleris  1995    629          29.98   
  Farum Svømmeklub                   
Victoria Bierre  2000    628          30.00   
  Herlev Svømning                   
Caroline Grønlund  1993    627          30.02   
  Helsingør Svømmeklub                   
Pernille Juel  1994    624          30.07  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning                   
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    619          30.15   
  Sigma Swim Allerød                   
10  Sophie Amalie Schøn  1999    603          30.41   
  Lyngby Svømmeklub                   
11  Daniella Bender  1996    600          30.46   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
12  Christina Hvid Edill  1995    594          30.56   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
13  Hannah Strunge Nissen  1997    592          30.60   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
14  Cecilie Høgskilde  1999    584          30.73   
  Sigma Swim Birkerød                   
15  Emilie Falbe-Hansen  1999    582          30.77   
  Gentofte Svømme Klub                   
16  Michelle Icka Christensen  1995    549          31.38   
  Herlev Svømning                   
17  Emma Anne Ljungstrøm  1999    546          31.43   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
18  Clara Schade Cantby  2000    545          31.46   
  Slagelse Svømmeklub                   
19  Julia Jønsson  2000    543          31.49   
  Hørsholm Svømmeforening                   
20  Sarah Mariner  1998    538          31.59   
  Svømmeklubben MK 31                   
21  Caroline Amalie Duus  1998    534          31.66   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
22  Thea Laurberg Simonsen  1997    533          31.69   
  Lyngby Svømmeklub                   
23  Mathilde Olsen  1998    522          31.90   
  Hvidovre Svømme Klub                   
24  Caroline Øhrstrøm  1995    518          31.98  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
25  Emma Lyngby Larsen  1998    511          32.13   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
26  Anne-Sofie Lindblad  1997    510          32.15   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
27  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998    510          32.16   
  Hillerød Svømmeklub                   
28  Kristine Barrett  1998    508          32.19   
  Greve Svømmeklub                   
28  Marianne Duijm  1993    508          32.19   
  Lyngby Svømmeklub                   
28  Tanja Lylloff  1998    508          32.19   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
31  Emma Maagøe  1999    499          32.40   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
32  Stine Eskebo Nielsen  2001    490          32.58   
  Vest-Brøndby                   
33  Thea Hovmand Larsen  1997    485          32.71  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
34  Karina Sørensen  1995    482          32.76   
  Ringsted Svømme Klub                   
35  Rebecca Grønlund  1998    481          32.78   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
36  Nicoline M. Riisberg  1997    478          32.85   
  Sigma Swim Allerød                   
37  Nanna Drewsen  1998    474          32.95   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
38  Nina Toft  2000    471          33.02   
  Gentofte Svømme Klub                   
39  Stinna Schnabl  1999    467          33.12   
  Hørsholm Svømmeforening                   
40  Sara Krell Refn  1999    462          33.23   
  Farum Svømmeklub                   
41  Emily Brophy  1999    459          33.31   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
42  Christine Pedersen  1993    456          33.37   
  Herlev Svømning                   
43  Xenia Bonnén Sjøgren  1997    450          33.52   
  Vest-Brøndby                   
44  Nanna Sonne  1999    429          34.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
45  Laura Rimmer Hansen  1998    424          34.19   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
46  Anne Sofie Gadfelt  1999    423          34.21   
  Farum Svømmeklub                   
47  Amanda Bundgaard Pedersen  2000    406          34.68   
  Hillerød Svømmeklub                   
Kristina Thomsen  1991              DSQ  tyvstart 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
 
Løb 10, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Andreas Schiellerup (1993) 24.35 2011-12-09 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 24.87 2012-11-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anders Jensen  1987    666          25.89   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Anders Møller  1991    646          26.15   
  Herlev Svømning                   
Lasse Vestergaard  1991    618          26.53   
  Helsingør Svømmeklub                   
Gustav Friberg  1997    613          26.61   
  Ringsted Svømme Klub                   
Sebastian Ovesen  1994    601          26.78   
  Slagelse Svømmeklub                   
Kevin Witt Christensen  1995    593          26.91   
  Farum Svømmeklub                   
Frederik Christensen  1992    582          27.07  Deltager ikke i finalen 
  Køge Svømmeklub                   
Morten Børre Petersen  1996    565          27.34   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Frederik Galving  1998    548          27.62   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
10  Magnus Sloth Poulsen  1995    543          27.71   
  Svømmeklubben MK 31                   
11  Rasmus Birkelund Rahe  1994    542          27.72   
  Hørsholm Svømmeforening                   
12  Marcus Olesen  1995    536          27.82   
  Herlev Svømning                   
13  Sebastian Vang  1991    506          28.36   
  Næstved IF                   
14  Frederik Weibel  1999    491          28.65  Deltager ikke i finalen 
  Hillerød Svømmeklub                   
15  Lars Breum Hansen  1997    490          28.66   
  Helsinge Skytte & IF                   
16  Oliver Marcus Meng  1997    487          28.72   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
17  Ditlev Balle  1996    474          28.98  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
17  Laurits Mathiassen  1997    474          28.98   
  Lyngby Svømmeklub                   
19  Maxemillian Pedersen  1996    446          29.59   
  Sigma Swim Allerød                   
20  Rasmus Ejby Nyeland  1995    444          29.62   
  Helsingør Svømmeklub                   
21  Rasmus Birkedal  1997    437          29.78   
  Køge Svømmeklub                   
22  Asbjørn Garne  1995    430          29.95   
  Gentofte Svømme Klub                   
23  Lasse Kølle Jørgensen  1996    425          30.06   
  Herlev Svømning                   
24  Gustav Palm-Henriksen  1997    360          31.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Gustav Bækgaard  1997              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 11, 50m Brystsvømning Damer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.00 2012-12-13 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 31.75 2009-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Cecilie Holten  1996    721          32.11   
  Herlev Svømning                   
Josephina Bartela  1994    667          32.96   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Maria Grandt  1998    628          33.63   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Anne-Sofie Lindblad  1997    627          33.64   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Anna Puggaard  1996    618          33.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Sara Krog Christoffersen  1996    615          33.85   
  Sigma Swim Birkerød                   
Julie Leth-Petersen  1997    610          33.95   
  Hillerød Svømmeklub                   
Lise Norgil Damgaard  1997    605          34.04   
  Gentofte Svømme Klub                   
Josefine Pedersen  1999    594          34.26   
  Svømmeklubben MK 31                   
10  Tenna Jensen  1998    587          34.38   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
11  Helena Kornerup Klejstrup  1999    576          34.61   
  Lyngby Svømmeklub                   
12  Signe Nielsen  1998    573          34.66   
  Ringsted Svømme Klub                   
13  Amalie H. Falck-Schmith  1989    562          34.88  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub                   
14  Nikoline Marker-Pedersen  1996    559          34.95   
  Vest-Brøndby                   
15  Louise G. Riget  1995    558          34.97   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
16  Rikke Mundt Lohse  1996    553          35.08   
  Hillerød Svømmeklub                   
17  Julie Bak  1997    551          35.12   
  Hvidovre Svømme Klub                   
18  Freja Englund  1997    550          35.14   
  Hillerød Svømmeklub                   
19  Julie Lamberth  1996    547          35.21   
  Hillerød Svømmeklub                   
20  Jessica Yu Mortensen  2000    544          35.27   
  Gentofte Svømme Klub                   
21  Katrine B. Hansen  1999    542          35.32   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
22  Karen Tanderup Hansen  1996    534          35.49   
  Slagelse Svømmeklub                   
22  Katrine V. Sørensen  1996    534          35.49   
  Vest-Brøndby                   
24  Thea Schulze  1998    523          35.74   
  Hørsholm Svømmeforening                   
25  Emma Lyngby Larsen  1998    514          35.94   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
26  Amanda Glerup Andersen  1998    514          35.95   
  Slagelse Svømmeklub                   
27  Nicole Bennetsen  2000    510          36.03   
  Gentofte Svømme Klub                   
28  Tania Berry  1998    503          36.20   
  Hørsholm Svømmeforening                   
29  Elisabeth Lyngfeldt  1999    490          36.52   
  Helsingør Svømmeklub                   
29  Veronika Storm  1998    490          36.52  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
31  Nikoline Nilsson Norby  2000    489          36.54   
  Gentofte Svømme Klub                   
32  Kristine Barrett  1998    488          36.56   
  Greve Svømmeklub                   
33  Sofie Strandby  1999    479          36.80   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
34  Julia Jønsson  2000    452          37.50   
  Hørsholm Svømmeforening                   
 
Løb 12, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende, Senior 
Dansk Rekord Senior: Kristian Outinen (1983) 27.55 2008-12-14 
Dansk Rekord Junior: Mathias Andersen (1991) 27.88 2009-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    683          28.66   
  Farum Svømmeklub                   
Emil Klingberg  1987    666          28.90   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Mikkel Hounsgaard  1993    665          28.92   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Jakob Klint Axelsen  1996    640          29.30   
  Lyngby Svømmeklub                   
Viktor Christensen  1995    633          29.40   
  Køge Svømmeklub                   
Mathias Andersen  1991    629          29.46   
  Hillerød Svømmeklub                   
Julius Skaarup Schmidt  1988    628          29.47   
  Herlev Svømning                   
Lars Merl  1993    624          29.54   
  Køge Svømmeklub                   
Simon Westh  1990    613          29.71  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
10  Philip Greve  1998    593          30.05   
  Farum Svømmeklub                   
11  Mathias Brændholt  1996    582          30.23   
  Herlev Svømning                   
11  Oliver Mirkovic  1993    582          30.23   
  Vest-Brøndby                   
13  Markus Joensen  1996    565          30.54   
  Swim Team Tåstrup                   
14  Stefan Blidarevic  1996    531          31.17   
  Hillerød Svømmeklub                   
15  Rasmus Gutfelt Skalbo  1998    506          31.68   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
16  Christian Warm  1992    500          31.80   
  Køge Svømmeklub                   
17  Esben Norup  1996    499          31.82   
  Svømmeklubben MK 31                   
18  Mads Ingeman Hansen  1997    498          31.84   
  Næstved IF                   
19  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    497          31.86   
  Sigma Swim Allerød                   
20  Jacob M. Jørgensen  1997    492          31.97   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
21  Kristian Jensen  1994    490          32.02   
  Næstved IF                   
22  Rasmus B. Larsen  1997    477          32.31   
  Slagelse Svømmeklub                   
23  Niels Ottosen  1998    471          32.45   
  Holbæk Svømme Klub                   
24  Martin Jungersen  1997    466          32.55   
  Svømmeklubben MK 31                   
25  Mathias Wilquin  1998    463          32.63   
  Vest-Brøndby                   
Benjamin S. Tollundgaard  1996              DNS   
  Swim Team Tåstrup                   
 
Løb 13, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS Damer (1900) 7:55.34 2009-04-19 
Dansk Rekord Junior: KVIK Piger (1900) 8:10.39 2009-10-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Kvik Piger  1900    771          8:17.09   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Ida Schütt  1996      1:00.01  2:03.43      2:03.43   
  Josephine Holm  1999      59.59  2:02.89      4:06.32   
  Iben Grundtvig  1997      1:00.54  2:07.18      6:13.50   
  Julie Brøndum Petersen  1994      59.76  2:03.59      8:17.09   
                     
Triton Damer  1995    738          8:24.46   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
  Megan Forslund Hansen  1997      1:00.09  2:04.73      2:04.73   
  Maja Nielsen  1996      1:00.39  2:03.94      4:08.67   
  Christina Hvid Edill  1995      1:01.67  2:08.13      6:16.80   
  Katrine B. Hansen  1999      1:00.73  2:07.66      8:24.46   
                     
Lyngby Damer 1    735          8:24.99   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Amanda Højberg  1998      1:01.71  2:06.86      2:06.86   
  Christina Kaas Elmgreen  1996      1:01.17  2:06.73      4:13.59   
  Julie Lunau  1995      58.97  2:03.45      6:17.04   
  Ditte Johansen  1994      1:01.44  2:07.95      8:24.99   
                     
Hovedstad Damer 1  1994    721          8:28.27   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
  Anna Fixdahl  1997      1:02.15  2:08.28      2:08.28   
  Rikke Dehn  1999      1:01.77  2:07.20      4:15.48   
  Mathilde Huss-Hansen  1994      59.88  2:04.91      6:20.39   
  Maria Grandt  1998      1:02.62  2:07.88      8:28.27   
                     
Sigma Senior    710          8:30.99   
  Sigma Swim                   
  Sara Fogh Myrup  1997      1:02.65  2:09.36      2:09.36   
  Maj Howardsen  1997      1:00.33  2:04.26      4:13.62   
  Stephanie Hansen  1996      1:01.42  2:09.57      6:23.19   
  Sara Krog Christoffersen  1996      1:01.03  2:07.80      8:30.99   
                     
Sigma Junior  1998    677          8:39.17   
  Sigma Swim                   
  Cecilie Høgskilde  1999      1:02.49  2:09.38      2:09.38   
  Caroline Erichsen  1998      1:02.75  2:08.55      4:17.93   
  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999      1:04.32  2:12.25      6:30.18   
  Anna Boutrup  1998      1:03.05  2:08.99      8:39.17   
                     
Vat-Cph    670          8:40.99   
  VAT København                   
  Nanna Drewsen  1998      1:03.73  2:12.60      2:12.60   
  Phoebe Atkins      1:01.94  2:08.87      4:21.47   
  Rikke Munkholm  1998      1:04.28  2:13.09      6:34.56   
  Maria Madsen  1995      1:00.81  2:06.43      8:40.99   
                     
Lyngby Damer 2    660          8:43.55   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Nikoline Svensson  1998      1:03.94  2:11.88      2:11.88   
  Anna Brandt Nielsen  1998      1:03.15  2:10.12      4:22.00   
  Thea Laurberg Simonsen  1997      1:04.40  2:12.74      6:34.74   
  Klara Reeh  1999      1:01.48  2:08.81      8:43.55   
                     
Herlev 1  1993    658          8:44.06   
  Herlev Svømning                   
  Michelle Icka Christensen  1995      1:04.95  2:14.15      2:14.15   
  Pernille Juel  1994      1:00.57  2:05.16      4:19.31   
  Cecilie F. Jensen  1998      1:01.64  2:09.27      6:28.58   
  Victoria Bierre  2000      1:04.28  2:15.48      8:44.06   
                     
10  Lyngby Damer 3    588          9:04.04   
  Lyngby Svømmeklub                   
  Helene Vistisen  1997      1:05.25  2:15.07      2:15.07   
  Hannah Pilgaard  1999      1:04.61  2:16.37      4:31.44   
  Sophie Amalie Schøn  1999      1:05.37  2:14.45      6:45.89   
  Mathilde Christjansen  1999      1:05.54  2:18.15      9:04.04   
                     
 
Løb 14, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler, Senior 
Dansk Rekord Senior: VAT CPH (1900) 7:10.91 2012-04-01 
Dansk Rekord Junior: Farum Drenge (1900) 7:23.04 2008-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Herlev 2  1993    721          7:36.15   
  Herlev Svømning                   
  Christian Røssel  1995      56.22  1:57.07      1:57.07   
  Marcus Olesen  1995      54.90  1:55.85      3:52.92   
  Anders Møller  1991      53.72  1:52.43      5:45.35   
  Søren Dahl  1993      52.92  1:50.80      7:36.15   
                     
Herlev 1  1993    714          7:37.58   
  Herlev Svømning                   
  Lasse Kølle Jørgensen  1996      57.34  2:01.21      2:01.21   
  Mikkel Johansen  1994      54.37  1:52.62      3:53.83   
  Thomas Steenberg  1994      52.76  1:53.24      5:47.07   
  Magnus Westermann  1995      51.90  1:50.51      7:37.58   
                     
Sigma Senior    698          7:41.12   
  Sigma Swim                   
  Anton Ørskov Ipsen  1994      54.09  1:50.13      1:50.13   
  Niklas Broch Thielemann  1994      55.38  1:55.18      3:45.31   
  Frederik Dalhøj Paulsen  1998      55.97  1:55.15      5:40.46   
  Jonas Himmelstrup  1995      56.90  2:00.66      7:41.12   
                     
Kvik Drenge  1900    687          7:43.43   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
  Marcus Krøyer Svendsen  1997      55.15  1:53.50      1:53.50   
  Rasmus Härstedt  1994      55.06  1:54.43      3:47.93   
  Emil Klingberg  1987      56.76  1:58.30      5:46.23   
  Oliver Marcus Meng  1997      56.40  1:57.20      7:43.43   
                     
Vat-Cph    651          7:51.89   
  VAT København                   
  Frederik A. Mariegaard  1994      55.72  1:55.66      1:55.66   
  Victor Drevskich  1996      58.02  1:59.36      3:55.02   
  Magnus Sloth Poulsen  1995      55.60  1:55.96      5:50.98   
  Johannes E. Mariegaard  1997      57.88  2:00.91      7:51.89   
                     
Sigma Junior  1996    586          8:08.76   
  Sigma Swim                   
  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996      59.61  1:59.61      1:59.61   
  Andreas Borre Heltborg  1996      59.09  2:02.88      4:02.49   
  Jacob Weberg  1997      1:00.68  2:05.74      6:08.23   
  Maxemillian Pedersen  1996      57.61  2:00.53      8:08.76   
                     
Hils Herrer    543          8:21.12   
  Hillerød Svømmeklub                   
  Emil Christensen  1996      1:00.17  2:05.72      2:05.72   
  Søren Fritzbøger  1996      57.45  2:02.09      4:07.81   
  Andreas Noer Sejrskild  1998      1:00.05  2:04.17      6:11.98   
  Thomas Engdal  1998      1:02.23  2:09.14      8:21.12   
                     
Stv H  1995                akut sygdom 
  Swim Team Vestsjælland                   
  Sebastian Ovesen  1994                 
  Joachim Blach Kristensen  1995                 
  Simon Hansen  1997                 
  Rasmus B. Larsen  1997                 
                     
 
Løb 99, 50m Fri Damer omløb, Finaler, Senior 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anna Fixdahl  1997    619          27.27   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Didde Karstensen  1996    617          27.31   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.06  Udskriftsdato  25 oktober 2013 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  22:27