Resultat Total Junior - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Østdanske Kortbanemesterskaber    Udskriftsdato  25 oktober 2013   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  22:30   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion & Farum Svømmeklub         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  25 oktober 2013         
 
 
Løb 1, 50m Frisvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 23.89 2013-08-07 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 24.80 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    646          26.89  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød                   
Amanda Højberg  1998    645          26.90   
  Lyngby Svømmeklub                   
Rikke Dehn  1999    624          27.20   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Emily Gantriis  1999    604          27.50   
  Helsinge Skytte & IF                   
Maria Grandt  1998    599          27.58   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Sofia Altoft  1998    589          27.73   
  Hørsholm Svømmeforening                   
Clara Schade Cantby  2000    588          27.74   
  Slagelse Svømmeklub                   
Frederikke Dons  1998    574          27.96   
  Hvidovre Svømme Klub                   
Klara Reeh  1999    574          27.97   
  Lyngby Svømmeklub                   
10  Cæcilie Schade Cantby  1998    573          27.98   
  Slagelse Svømmeklub                   
11  Caroline Hørlykke  2000    572          28.00   
  Gentofte Svømme Klub                   
12  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    566          28.10   
  Sigma Swim Allerød                   
13  Nikoline Svensson  1998    564          28.14   
  Lyngby Svømmeklub                   
14  Ida Petersen  1998    555          28.29   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
15  Kristine Barrett  1998    546          28.44   
  Greve Svømmeklub                   
16  Victoria Bierre  2000    544          28.47   
  Herlev Svømning                   
17  Nicole Bennetsen  2000    537          28.60   
  Gentofte Svømme Klub                   
18  Gitte Sørensen Gosvig  1999    534          28.64   
  Sigma Swim Allerød                   
19  Emilie Buurgaard Westh  1999    533          28.67   
  Farum Svømmeklub                   
20  Ditte Friis  1999    525          28.81   
  Sigma Swim Birkerød                   
21  Nina Corydon-Petersen  1999    521          28.89   
  Roskilde Svømning                   
22  Amalie Gotthard  1999    498          29.32   
  Tårnborg-Vemmelev                   
23  Irene Halck  1999    467          29.95   
  Lyngby Svømmeklub                   
24  Camilla Feldmann  1999    417          31.10   
  Helsingør Svømmeklub                   
 
Løb 2, 50m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 21.26 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 22.25 2012-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jonas Nervil Kistorp  1997    627          23.71   
  Lyngby Svømmeklub                   
Philip Greve  1998    591          24.18   
  Farum Svømmeklub                   
Jakob Klint Axelsen  1996    584          24.28   
  Lyngby Svømmeklub                   
Marcus Krøyer Svendsen  1997    580          24.33   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Rasmus Svendsen  1996    566          24.54   
  Hvidovre Svømme Klub                   
Johannes E. Mariegaard  1997    552          24.74   
  Swim Team Tåstrup                   
Sebastian Kempff-Andersen  1996    549          24.79   
  Hillerød Svømmeklub                   
Søren Fritzbøger  1996    549          24.79   
  Hillerød Svømmeklub                   
Simon Hansen  1997    541          24.90   
  Slagelse Svømmeklub                   
10  Lasse Kølle Jørgensen  1996    534          25.01   
  Herlev Svømning                   
11  Stefan Blidarevic  1996    530          25.08   
  Hillerød Svømmeklub                   
12  Ditlev Balle  1996    526          25.14  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
13  Oliver Huban  1996    511          25.39   
  Vest-Brøndby                   
14  Rasmus Hasemann  1996    502          25.53   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
15  Kasper Sveistrup Holck  1996    497          25.62   
  Sigma Swim Allerød                   
16  Mathias M. Trebbien  1997    493          25.68   
  Helsingør Svømmeklub                   
17  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    492          25.70   
  Sigma Swim Allerød                   
18  Thor Simonsen  1997    491          25.72   
  Søllerød Svømmeklub                   
18  Victor Hardenberg Jensen  1997    491          25.72   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
20  Andreas Noer Sejrskild  1998    488          25.78   
  Hillerød Svømmeklub                   
21  Laurits Mathiassen  1997    484          25.85   
  Lyngby Svømmeklub                   
22  Martin Jungersen  1997    482          25.88   
  Svømmeklubben MK 31                   
23  Mads Ingeman Hansen  1997    479          25.93   
  Næstved IF                   
24  Johan Müller  1998    472          26.06   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
25  Lasse Termark Brock  1997    470          26.10   
  Herlev Svømning                   
26  Bjørn Hansen  1998    449          26.50   
  Ringsted Svømme Klub                   
26  Niklas Beyer Hansen  1997    449          26.50   
  Vest-Brøndby                   
28  Alexander Piihl Hansen  1997    443          26.61   
  Nakskov Svømme Klub                   
29  Jacob Weberg  1997    423          27.04   
  Sigma Swim Allerød                   
Gustav Bækgaard  1997              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 3, 50m Butterfly Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.92 2011-12-09 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 26.45 2003-12-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    636          28.34   
  Sigma Swim Birkerød                   
Josephine Holm  1999    594          29.00   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Vera Staun Hansen  1999    553          29.70   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Kristine Barrett  1998    544          29.85   
  Greve Svømmeklub                   
Cecilie F. Jensen  1998    543          29.87   
  Herlev Svømning                   
Laura Weinreich  1998    516          30.39   
  Holbæk Svømme Klub                   
Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    511          30.48   
  Sigma Swim Allerød                   
Vibe Tofte Jørgensen  1999    510          30.51   
  Rønne Svømme Klub                   
Nicoline Reinstrup  1998    495          30.81   
  Helsingør Svømmeklub                   
10  Frederikke Dons  1998    491          30.89   
  Hvidovre Svømme Klub                   
11  Methea Wissing-Thornberg  1999    485          31.02   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
12  Nanna Sonne  1999    478          31.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
13  Cæcilie Schade Cantby  1998    476          31.22   
  Slagelse Svømmeklub                   
14  Caroline Amalie Duus  1998    475          31.24   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
15  Ditte Friis  1999    473          31.29   
  Sigma Swim Birkerød                   
15  Emilie Buurgaard Westh  1999    473          31.29   
  Farum Svømmeklub                   
17  Nana Hansen  2000    463          31.51   
  Vordingborg Svømme Klub                   
18  Emma Anne Ljungstrøm  1999    460          31.56   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
19  Amanda Bundgaard Pedersen  2000    419          32.58   
  Hillerød Svømmeklub                   
20  Camilla Feldmann  1999    412          32.75   
  Helsingør Svømmeklub                   
 
Løb 4, 50m Butterfly Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.79 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Friberg  1997    594          25.92   
  Ringsted Svømme Klub                   
Markus Joensen  1996    578          26.16   
  Swim Team Tåstrup                   
Mads Christian Sandager  1998    516          27.17   
  Sigma Swim Birkerød                   
Søren Fritzbøger  1996    516          27.17   
  Hillerød Svømmeklub                   
Frederik Nerving  1997    509          27.30   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Frederik Galving  1998    498          27.50   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Johan Müller  1998    493          27.59   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Rasmus Svendsen  1996    476          27.92   
  Hvidovre Svømme Klub                   
Thomas Bech  1998    454          28.35   
  Farum Svømmeklub                   
10  Mads Steen Petersen  1997    452          28.39   
  Helsinge Skytte & IF                   
11  Mathias M. Trebbien  1997    435          28.75   
  Helsingør Svømmeklub                   
 
Løb 5, 400m Frisvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 3:58.02 2011-12-10 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 4:06.51 2011-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Signe Bro  1999    730  1:03.97  2:11.16  3:17.34    4:20.88   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Josephine Holm  1999    710  1:04.77  2:12.12  3:18.13    4:23.29   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Anna Boutrup  1998    687  1:04.94  2:12.50  3:20.07    4:26.19   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Cecilie Høgskilde  1999    668  1:05.50  2:13.43  3:21.07    4:28.66   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Rikke Munkholm  1998    647  1:05.29  2:14.12  3:23.19    4:31.52   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Freja Gram  1999    647  1:08.43  2:17.59  3:24.66    4:31.60   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Amanda Højberg  1998    639  1:07.36  2:16.20  3:24.25    4:32.71   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Klara Reeh  1999    632  1:05.59  2:15.22  3:24.97    4:33.62   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Emily Gantriis  1999    619  1:05.42  2:15.18  3:25.35    4:35.51   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
10  Anna Brandt Nielsen  1998    612  1:06.72  2:17.79  3:26.84    4:36.62   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
11  Emilie Falbe-Hansen  1999    578  1:08.46  2:19.97  3:31.67    4:42.00   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
12  Cayanne Kjær Knoth  1999    576  1:07.68  2:19.71  3:31.25    4:42.27   
  Tune I.F. Svømmeafdeling                   
                     
13  Frederikke Hansen  1998    574  1:07.25  2:19.09  3:30.75    4:42.59   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
14  Cecilie Jørgensen  1998    571  1:07.11  2:18.54  3:30.70    4:43.06   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
15  Sophie Amalie Schøn  1999    561  1:07.82  2:19.78  3:31.48    4:44.73   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
16  Nikoline Svensson  1998    560  1:06.82  2:18.72  3:32.09    4:44.90   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
17  Amalie Gotthard  1999    559  1:07.01  2:19.50  3:32.90    4:45.01   
  Tårnborg-Vemmelev                   
                     
18  Isabella Wolsted  1998    556  1:07.90  2:20.90  3:34.00    4:45.68   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
19  Nina Toft  2000    555  1:07.12  2:19.98  3:33.52    4:45.73   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
20  Amalie Irgang-Dahlin  1999    548  1:09.63  2:23.34  3:35.69    4:47.00   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
21  Mathilde Christjansen  1999    545  1:08.64  2:21.07  3:34.08    4:47.52   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
22  Sofie Kornbek  2000    538  1:07.26  2:21.16  3:35.83    4:48.70   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
23  Anne Sofie Nielsen  1999    507  1:06.46  2:18.64  3:35.79    4:54.59   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
 
Løb 6, 400m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:45.45 2009-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Marcus Krøyer Svendsen  1997    673  58.00  1:58.97  3:00.52    4:02.71   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Martin Nielsen  1996    652  59.56  2:02.77  3:04.61    4:05.26   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    642  58.13  2:00.72  3:03.91    4:06.58   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Jens Saugmann  1996    638  59.11  2:02.20  3:05.06    4:07.12   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Viktor Holm  1996    621  59.34  2:02.85  3:06.33    4:09.35   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Victor Drevskich  1996    611  1:00.41  2:03.19  3:06.53    4:10.65   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Mads Holm  1998    601  59.98  2:03.92  3:07.76    4:12.10   
  Nakskov Svømme Klub                   
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    595  1:01.27  2:06.27  3:10.34    4:12.84   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Jonas Nervil Kistorp  1997    588  1:03.03  2:06.32  3:10.12    4:13.83   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
10  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    583  1:00.59  2:05.42  3:10.99    4:14.59   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
11  Martin Nielsen  1997    580  1:00.29  2:06.39  3:11.04    4:15.07   
  Vest-Brøndby                   
                     
12  Magnus Lundgren  1996    575  1:02.32  2:06.57  3:12.56    4:15.75   
  Køge Svømmeklub                   
                     
13  Mads Ottosen  1997    564  1:03.09  2:08.93  3:14.08    4:17.46   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
14  Lars Breum Hansen  1997    563  1:01.25  2:07.00  3:13.11    4:17.66   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
15  Frederik Nerving  1997    559  1:01.97  2:08.40  3:13.06    4:18.17   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
16  Mads Steen Petersen  1997    554  1:01.25  2:07.42  3:13.66    4:18.95   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
17  Jonas Vibsig Berding  1996    541  1:03.65  2:10.25  3:16.38    4:20.98   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
18  Rasmus Hasemann  1996    541  59.23  2:05.33  3:13.44    4:21.06   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Emil Toft  1998    536  1:02.98  2:08.63  3:14.96    4:21.83   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
20  Christoffer Bjørner  1997    529  1:03.07  2:10.46  3:17.66    4:22.97   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
21  Oliver Berggren Smidt  1997    527  1:03.54  2:10.36  3:16.95    4:23.26   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
22  Simon Hansen  1997    526  1:03.25  2:10.02  3:16.78    4:23.42   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
23  Jon Riedel Pedersen  1998    521  1:03.14  2:09.60  3:17.55    4:24.42   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
24  Rasmus B. Larsen  1997    487  1:03.52  2:10.99  3:19.79    4:30.31   
  Slagelse Svømmeklub                   
                     
 
Løb 7, 400m Medley Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:32.39 2009-04-18 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 4:41.77 2011-11-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anna Boutrup  1998    699  1:09.57  2:25.65  3:48.53    4:54.08   
  Sigma Swim Birkerød                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    674  1:08.09  2:23.35  3:49.28    4:57.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Rikke Dehn  1999    658  1:13.48  2:29.86  3:53.90    5:00.03   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Eva Olsen  2000    607  1:09.83  2:27.54  3:56.01    5:08.26   
  Ishøj Svømme Klub                   
                     
Cecilie F. Jensen  1998    592  1:08.44  2:25.93  3:55.52    5:10.82   
  Herlev Svømning                   
                     
Frederikke Hansen  1998    589  1:10.36  2:30.84  4:01.20    5:11.39   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Caroline Hørlykke  2000    588  1:16.56  2:36.14  4:03.99    5:11.44   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
Vera Staun Hansen  1999    586  1:11.44  2:32.82  4:00.34    5:11.84   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
Nikoline Nilsson Norby  2000    574  1:17.50  2:35.72  4:02.33    5:14.05   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
10  Jessica Yu Mortensen  2000    572  1:11.87  2:31.11  3:59.69    5:14.40   
  Gentofte Svømme Klub                   
                     
11  Hannah Pilgaard  1999    552  1:12.30  2:32.03  4:04.43    5:18.18   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
12  Gitte Sørensen Gosvig  1999    549  1:13.25  2:34.51  4:06.82    5:18.69   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
13  Josefine Pedersen  1999    547  1:16.22  2:39.86  4:02.38    5:19.17   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
14  Christina F. Eriksen  1999    543  1:11.66  2:33.10  4:07.82    5:19.84   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
15  Thea Schulze  1998    529  1:15.71  2:40.16  4:06.40    5:22.65   
  Hørsholm Svømmeforening                   
                     
16  Helena Kornerup Klejstrup  1999    526  1:13.66  2:36.81  4:05.10    5:23.19   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
17  Emma Maagøe  1999    521  1:16.03  2:33.78  4:10.69    5:24.37   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
18  Sofie Schmidt  1998    490  1:20.01  2:42.30  4:14.32    5:30.97   
  Frederikssund Svømmeklub                   
                     
19  Nanna Sonne  1999    479  1:12.58  2:35.54  4:18.04    5:33.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
20  Julie Brosbøl Olsen  1999    472  1:17.99  2:44.79  4:21.27    5:35.17   
  Hvidovre Svømme Klub                   
                     
21  Irene Halck  1999    470  1:18.15  2:45.58  4:20.47    5:35.54   
  Lyngby Svømmeklub                   
                     
Emma la Cour  1999              DNS   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Laura Christensen  1999              DSQ  mgl afslut på ryggen 
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
 
Løb 8, 400m Medley Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:05.98 2009-12-11 
Dansk Rekord Junior: Mads Jensen (1991) 4:16.97 2009-12-19 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jacob M. Jørgensen  1997    616  1:03.98  2:17.10  3:31.47    4:36.65   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Andreas Borre Heltborg  1996    601  1:03.56  2:17.55  3:36.51    4:39.01   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
Jonathan Müller  1997    598  1:03.63  2:15.70  3:36.46    4:39.49   
  Svømmeklubben Syd                   
                     
Daniel Christian  1998    581  1:05.16  2:16.55  3:36.32    4:42.09   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Oliver Marcus Meng  1997    574  1:04.83  2:15.74  3:39.82    4:43.33   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Jacob Weberg  1997    550  1:07.24  3:00.57  4:15.85    4:47.38   
  Sigma Swim Allerød                   
                     
William Matras  1998    540  1:05.46  2:18.85  3:43.12    4:49.10   
  Gladsaxe Idræts Forening                   
                     
Bjørn H. Bremholm Hansen  1996    521  1:04.26  2:19.92  3:45.66    4:52.65   
  Herlev Svømning                   
                     
Bjørn Hansen  1998    507  1:07.93  2:22.78  3:51.14    4:55.19   
  Ringsted Svømme Klub                   
                     
10  Rasmus Birkedal  1997    493  1:08.65  2:24.19  3:50.83    4:58.10   
  Køge Svømmeklub                   
                     
11  Jesper Frost Thomsen  1997    492  1:09.98  2:24.62  3:49.79    4:58.21   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
                     
12  Gustav H. Jørgensen  1997    445  1:10.97  2:28.49  3:59.09    5:08.27   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
13  Thomas Engdal  1998    433  1:12.67  2:30.92  4:01.86    5:11.18   
  Hillerød Svømmeklub                   
                     
 
Løb 9, 50m Rygsvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.96 2013-10-13 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.98 2012-03-31 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Caroline Erichsen  1998    669          29.38   
  Sigma Swim Birkerød                   
Anna Brandt Nielsen  1998    635          29.89   
  Lyngby Svømmeklub                   
Victoria Bierre  2000    628          30.00   
  Herlev Svømning                   
Sophie Amalie Schøn  1999    603          30.41   
  Lyngby Svømmeklub                   
Cecilie Høgskilde  1999    584          30.73   
  Sigma Swim Birkerød                   
Emilie Falbe-Hansen  1999    582          30.77   
  Gentofte Svømme Klub                   
Emma Anne Ljungstrøm  1999    546          31.43   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Clara Schade Cantby  2000    545          31.46   
  Slagelse Svømmeklub                   
Julia Jønsson  2000    543          31.49   
  Hørsholm Svømmeforening                   
10  Sarah Mariner  1998    538          31.59   
  Svømmeklubben MK 31                   
11  Caroline Amalie Duus  1998    534          31.66   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
12  Mathilde Olsen  1998    522          31.90   
  Hvidovre Svømme Klub                   
13  Emma Lyngby Larsen  1998    511          32.13   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
14  Cecilie Forsberg Adolfsen  1998    510          32.16   
  Hillerød Svømmeklub                   
15  Kristine Barrett  1998    508          32.19   
  Greve Svømmeklub                   
15  Tanja Lylloff  1998    508          32.19   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
17  Emma Maagøe  1999    499          32.40   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
18  Stine Eskebo Nielsen  2001    490          32.58   
  Vest-Brøndby                   
19  Rebecca Grønlund  1998    481          32.78   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
20  Nanna Drewsen  1998    474          32.95   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
21  Nina Toft  2000    471          33.02   
  Gentofte Svømme Klub                   
22  Stinna Schnabl  1999    467          33.12   
  Hørsholm Svømmeforening                   
23  Sara Krell Refn  1999    462          33.23   
  Farum Svømmeklub                   
24  Emily Brophy  1999    459          33.31   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
25  Nanna Sonne  1999    429          34.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
26  Laura Rimmer Hansen  1998    424          34.19   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
27  Anne Sofie Gadfelt  1999    423          34.21   
  Farum Svømmeklub                   
28  Amanda Bundgaard Pedersen  2000    406          34.68   
  Hillerød Svømmeklub                   
 
Løb 10, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Andreas Schiellerup (1993) 24.35 2011-12-09 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 24.87 2012-11-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Friberg  1997    613          26.61   
  Ringsted Svømme Klub                   
Morten Børre Petersen  1996    565          27.34   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Frederik Galving  1998    548          27.62   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Frederik Weibel  1999    491          28.65  Deltager ikke i finalen 
  Hillerød Svømmeklub                   
Lars Breum Hansen  1997    490          28.66   
  Helsinge Skytte & IF                   
Oliver Marcus Meng  1997    487          28.72   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Ditlev Balle  1996    474          28.98  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
Laurits Mathiassen  1997    474          28.98   
  Lyngby Svømmeklub                   
Maxemillian Pedersen  1996    446          29.59   
  Sigma Swim Allerød                   
10  Rasmus Birkedal  1997    437          29.78   
  Køge Svømmeklub                   
11  Lasse Kølle Jørgensen  1996    425          30.06   
  Herlev Svømning                   
12  Gustav Palm-Henriksen  1997    360          31.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Gustav Bækgaard  1997              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 11, 50m Brystsvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.00 2012-12-13 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 31.75 2009-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Maria Grandt  1998    628          33.63   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Josefine Pedersen  1999    594          34.26   
  Svømmeklubben MK 31                   
Tenna Jensen  1998    587          34.38   
  Hovedstadens Svømmeklub                   
Helena Kornerup Klejstrup  1999    576          34.61   
  Lyngby Svømmeklub                   
Signe Nielsen  1998    573          34.66   
  Ringsted Svømme Klub                   
Jessica Yu Mortensen  2000    544          35.27   
  Gentofte Svømme Klub                   
Katrine B. Hansen  1999    542          35.32   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Thea Schulze  1998    523          35.74   
  Hørsholm Svømmeforening                   
Emma Lyngby Larsen  1998    514          35.94   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
10  Amanda Glerup Andersen  1998    514          35.95   
  Slagelse Svømmeklub                   
11  Nicole Bennetsen  2000    510          36.03   
  Gentofte Svømme Klub                   
12  Tania Berry  1998    503          36.20   
  Hørsholm Svømmeforening                   
13  Elisabeth Lyngfeldt  1999    490          36.52   
  Helsingør Svømmeklub                   
13  Veronika Storm  1998    490          36.52  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening                   
15  Nikoline Nilsson Norby  2000    489          36.54   
  Gentofte Svømme Klub                   
16  Kristine Barrett  1998    488          36.56   
  Greve Svømmeklub                   
17  Sofie Strandby  1999    479          36.80   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
18  Julia Jønsson  2000    452          37.50   
  Hørsholm Svømmeforening                   
 
Løb 12, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Kristian Outinen (1983) 27.55 2008-12-14 
Dansk Rekord Junior: Mathias Andersen (1991) 27.88 2009-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Jakob Klint Axelsen  1996    640          29.30   
  Lyngby Svømmeklub                   
Philip Greve  1998    593          30.05   
  Farum Svømmeklub                   
Mathias Brændholt  1996    582          30.23   
  Herlev Svømning                   
Markus Joensen  1996    565          30.54   
  Swim Team Tåstrup                   
Stefan Blidarevic  1996    531          31.17   
  Hillerød Svømmeklub                   
Rasmus Gutfelt Skalbo  1998    506          31.68   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
Esben Norup  1996    499          31.82   
  Svømmeklubben MK 31                   
Mads Ingeman Hansen  1997    498          31.84   
  Næstved IF                   
Peter Huse Gaarde-Hansen  1996    497          31.86   
  Sigma Swim Allerød                   
10  Jacob M. Jørgensen  1997    492          31.97   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup                   
11  Rasmus B. Larsen  1997    477          32.31   
  Slagelse Svømmeklub                   
12  Niels Ottosen  1998    471          32.45   
  Holbæk Svømme Klub                   
13  Martin Jungersen  1997    466          32.55   
  Svømmeklubben MK 31                   
14  Mathias Wilquin  1998    463          32.63   
  Vest-Brøndby                   
Benjamin S. Tollundgaard  1996              DNS   
  Swim Team Tåstrup                   
 
Løb 13, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS Damer (1900) 7:55.34 2009-04-19 
Dansk Rekord Junior: KVIK Piger (1900) 8:10.39 2009-10-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sigma Junior  1998    677          8:39.17   
  Sigma Swim                   
  Cecilie Høgskilde  1999      1:02.49  2:09.38      2:09.38   
  Caroline Erichsen  1998      1:02.75  2:08.55      4:17.93   
  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999      1:04.32  2:12.25      6:30.18   
  Anna Boutrup  1998      1:03.05  2:08.99      8:39.17   
                     
 
Løb 14, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler, Junior 
Dansk Rekord Senior: VAT CPH (1900) 7:10.91 2012-04-01 
Dansk Rekord Junior: Farum Drenge (1900) 7:23.04 2008-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sigma Junior  1996    586          8:08.76   
  Sigma Swim                   
  Peter Huse Gaarde-Hansen  1996      59.61  1:59.61      1:59.61   
  Andreas Borre Heltborg  1996      59.09  2:02.88      4:02.49   
  Jacob Weberg  1997      1:00.68  2:05.74      6:08.23   
  Maxemillian Pedersen  1996      57.61  2:00.53      8:08.76   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.06  Udskriftsdato  25 oktober 2013 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  22:30