Resultat Total - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Farum Cup 2012    Udskriftsdato  30 april 2012   
  Stævne by  Farum    Udskriftstidspunkt  19:42   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  27 april 2012         
 
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 14 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emil Toft  1998    537  1:04.05  2:13.34  3:23.43    4:30.71   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Simon Vingolf Larsen  1998    501  1:05.05  2:15.96  3:27.54    4:37.03   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Cebastian Christensen  1998    495  1:05.34  2:16.65  3:28.70    4:38.17   
  Trelleborgs Simsällskap                   
                     
Marcus Dan Hansen  1999    486  1:06.17  2:18.39  3:30.81    4:39.83   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Anton Borring Andersen  1999    483  1:07.52  2:20.52  3:32.04    4:40.58   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Casper Eickhardt  1999    481  1:05.59  2:16.88  3:29.69    4:40.84   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Lasse Kriegel Skovrup  1998    459  1:07.24  2:21.17  3:34.77    4:45.28   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Christian Sejr Aagaard  1998    427  1:09.99  2:24.33  3:38.45    4:52.29   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Asbjørn Laksafoss Sparre  1998    423  1:09.71  2:25.99  3:40.31    4:53.12   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
10  Matthias Spring Granhøj  1999    400  1:10.70  2:26.44  3:43.12    4:58.77   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
11  Nicolai Grene  1998    376  1:08.06  2:24.07  3:44.30    5:04.81   
  West Swim Esbjerg                   
                     
12  Mikkel Gadgaard  1999    376  1:10.75  2:28.85  3:48.60    5:04.96   
  West Swim Esbjerg                   
                     
13  Emil Engels Henriksen  1999    372  1:13.13  2:31.91  3:50.54    5:06.10   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
14  Frederik J. Neldeberg  2000    302  1:16.64  2:42.50  4:07.63    5:28.19   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
15  Johan Joensen  2000    295  1:16.96  2:41.78  4:07.63    5:30.58   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
16  Jakob Schmidt  1999    285  1:14.06  2:40.12  4:07.98    5:34.51   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
17  Mathias Elmholdt  1999    258  1:17.53  2:46.18  4:17.26    5:45.82   
  Farum Svømmeklub                   
                     
18  Daniel Johansen  2000    179  2:21.35  5:44.48      6:30.38   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
19  Christian Ong Hansen  2001    179  1:32.49  3:13.83  4:55.81    6:30.81   
  Farum Svømmeklub                   
                     
20  Emil Kvistbo  1999    159  1:29.48  3:13.61  5:00.88    6:46.14   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jens Gustav Nielson  1999              DNS   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Thomas Bech  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mikkel Rathschau Sørensen  1996    540  1:02.93  2:11.42  3:21.68    4:30.31   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Rasmus Larsen  1997    501  1:06.78  2:17.39  3:28.72    4:37.08   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Jonas Hansen  1996    477  1:06.40  2:19.01  3:32.23    4:41.64   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
                     
Mathias Brændholt  1996    472  1:05.53  2:17.87  3:30.19    4:42.56   
  Glostrup Svømme Klub                   
                     
Joachim Frimann  1997    457  1:07.53  2:21.09  3:34.85    4:45.81   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Benjamin Kâhler  1997    449  1:05.92  2:19.91  3:34.95    4:47.30   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Lasse Jørgensen  1996    448  1:09.64  2:22.31  3:35.30    4:47.69   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Johannes E. Mariegaard  1997    447  1:05.99  2:19.55  3:34.73    4:47.72   
  Swim Team Tåstrup                   
                     
Mads Ottosen  1997    417  1:06.48  2:22.35  3:39.72    4:54.49   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
10  Tobias M. Jensen  1996    383  1:10.18  2:29.11  3:49.03    5:03.01   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
11  Emil Brohus Nielsen  1997    369  1:14.76  2:34.75  3:53.54    5:06.88   
  Farum Svømmeklub                   
                     
12  Lucas A. Jakobsen  1997    359  1:11.64  2:32.27  3:53.34    5:09.53   
  Værløse Svømmeklub                   
                     
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Anders Lie  1991    783  55.87  1:56.49  2:58.08    3:58.75   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Anton Ørskov Ipsen  1994    735  57.29  1:58.95  3:01.72    4:03.89   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Thomas Steenberg  1994    601  1:00.10  2:07.66  3:14.73    4:20.78   
  Birkerød Svømmeklub                   
                     
Lasse Lykke Nielsen  1995    595  1:02.59  2:10.28  3:17.53    4:21.67   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Casper S. Korch  1994    588  1:02.44  2:09.41  3:16.99    4:22.62   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Miki Mørck Taagholt  1994    462  1:05.19  2:16.44  3:30.28    4:44.70   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Nicolaj Kildevang Nielsen  1994              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 2, 400m Frisvømning Damer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:04.68 2011-07-24 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:04.68 2011-07-24 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Camilla Taylor  2000    405  1:17.25  2:40.19  4:02.51    5:23.23   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Davilda Lareva  2000    400  1:16.05  2:39.56  4:02.84    5:24.56   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
                     
Josephine G. Lauridsen  2001    376  1:17.59  2:43.77  4:10.63    5:31.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Nadia Nørskov Vogt  2000    361  1:16.67  2:42.96  4:53.40    5:35.75   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Sarah Sejr Aagaard  2000    328  1:23.29  2:50.67  4:18.77    5:46.88   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Jannie Eickhardt  2001    292  1:22.18  2:52.16  4:26.40    6:00.38   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Katrine Jensen  2000    287  1:23.57  2:55.86  4:32.30    6:02.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Maria Møller Glargaard  2001    244  1:28.02  3:06.77  4:45.09    6:22.49   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Mille Graasbøll  2002    240  1:28.60  3:07.97  4:47.36    6:24.81   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
10  Line Strandby  2001    229  1:32.23  3:13.44  4:53.92    6:30.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
11  Isabella Guldager Jensen  2001    226  1:30.84  3:11.08  4:51.94    6:32.65   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
12  Lavanya Michaelsen  2000    188  1:34.36  3:23.31  5:11.87    6:57.14   
  Farum Svømmeklub                   
                     
13  Laura Rosenørn Sandell  2000    152  1:40.12  3:38.06  5:33.93    7:28.00   
  Farum Svømmeklub                   
                     
14  Mia Krüger  2002    141  1:46.93  3:43.15  5:42.79    7:39.65   
  Farum Svømmeklub                   
                     
 
Løb 2, 400m Frisvømning Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:04.68 2011-07-24 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:04.68 2011-07-24 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Cecilie Jørgensen  1998    547  1:45.88  4:15.24      4:52.35   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
Simone H. Lauridsen  1999    528  1:10.24  2:24.24  3:39.96    4:55.80   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Katrine B. Hansen  1999    525  1:10.67  2:27.10  3:43.80    4:56.50   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Anne Sofie Nielsen  1999    493  1:11.69  2:28.32  3:45.41    5:02.73   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Anne Sofie Gadfelt  1999    440  1:13.31  2:33.39  3:54.01    5:14.32   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Anna C. Lange  1998    411  1:15.00  2:38.74  4:01.04    5:21.53   
  Swim Team Esbjerg                   
                     
Stine Mathiasen  1998    379  1:17.29  2:41.65  4:06.58    5:30.38   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Emilie Buurgaard Westh  1999    362  1:17.01  2:43.29  4:10.89    5:35.61   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Sofie Strandby  1999    322  1:18.43  2:46.27  4:17.50    5:49.02   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
                     
10  Simone Jørgensen  1999    276  1:28.83  3:04.48  4:39.73    6:07.12   
  Farum Svømmeklub                   
                     
11  Emma Magnusson  1999    248  1:21.63  2:59.72  4:42.15    6:20.85   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
 
Løb 2, 400m Frisvømning Damer, Finaler 15 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:04.68 2011-07-24 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:04.68 2011-07-24 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub                   











 
Maj Howardsen  1997    711  1:04.25  2:12.79  3:20.74    4:27.92   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Marina Heller Hansen  1994    657  1:04.81  2:14.30  3:23.95    4:35.06   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    592  1:06.49  2:19.19  3:31.91    4:44.86   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Emilie Riisberg  1996    560  1:10.05  2:24.40  3:38.23    4:50.17   
  Allerød Svømmeklub                   
                     
Julie-Sofie Hemdorff  1991    558  1:08.02  2:20.88  3:35.46    4:50.43   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Elizabeth May  1983    532  1:08.98  2:23.85  3:39.97    4:55.07   
  Farum Svømmeklub                   
                     
Helene Dahl  1996    493  1:12.72  2:30.44  4:25.66    5:02.66   
  Svømmeklubben MK 31                   
                     
Karoline Bødker  1997    485  1:13.32  2:32.04  3:50.56    5:04.30   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
Mette Jensen  1997    483  1:13.03  2:32.00  3:50.33    5:04.73   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
10  Line Jensen  1993    462  1:14.65  2:32.55  3:50.97    5:09.40   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
11  Louise Jørgensen  1995    458  1:14.79  2:33.53  3:52.20    5:10.29   
  Helsinge Skytte & IF                   
                     
12  Lærke Dideriksen  1984    449  1:13.43  2:32.31  3:53.23    5:12.29   
  Farum Svømmeklub                   
                     
13  Josefine Palmø  1997    442  1:14.30  2:35.29  3:56.09    5:13.97   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
14  Majbrit Rosin  1996    441  1:13.32  2:33.33  3:54.47    5:14.20   
  Holbæk Svømme Klub                   
                     
15  Sanna Briskog  1997    306  1:17.77  2:47.52  4:20.66    5:55.02   
  Karlshamns Simklubb                   
                     
 
Løb 3, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Malthe Letting  2001    266          37.40   
  Farum Svømmeklub                   
Daniel Berg Wenk  2000    236          38.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Markus Julian Lange  2000    217          40.00   
  Værløse Svømmeklub                   
Mads Raaby Jensen  2001    214          40.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Lars Hallberg  2001    200          41.12   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Frederik Bornemann  2001              DNS   
  Allerød Svømmeklub                   
 
Løb 3, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simon Vingolf Larsen  1998    530          29.70   
  West Swim Esbjerg                   
Philip Greve  1998    436          31.71   
  Farum Svømmeklub                   
Johan Bragason  1999    424          32.01   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Johan Müller  1998    389          32.93   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Christian Kaul  1998    323          35.02   
  West Swim Esbjerg                   
Casper Eickhardt  1999              DSQ  over 15 m under vand 
  Swim Team Esbjerg                   
 
Løb 3, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Johan Johnsen  1997    347          34.20   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 3, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 17 - 18 år 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tom Postema  1994    344          34.31   
  Sjöbo Simsällskap                   
 
Løb 3, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 19 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    574          28.92   
  Farum Svømmeklub                   
Emil K. Mortensen  1993    535          29.61   
  Birkerød Svømmeklub                   
Rasmus Dufour  1993    532          29.66   
  Holbæk Svømme Klub                   
Morten Jung Westermann  1993    335          34.60   
  Helsinge Skytte & IF                   
Patrick Højbøge  1992              DSQ  mere end 15 m under 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 3, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Malthe Letting  2001    246          38.36   
  Farum Svømmeklub                   
Daniel Berg Wenk  2000    218          39.92   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Markus Julian Lange  2000    203          40.89   
  Værløse Svømmeklub                   
Mads Raaby Jensen  2001    198          41.26   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Lars Hallberg  2001    192          41.69   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Niels Paulli Sparholt  2000    169          43.52  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Frederik Bornemann  2001    162          44.12   
  Allerød Svømmeklub                   
Mikkel S. Hansen  2000    161          44.20   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
David Grönqvist  2000    148          45.46   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
10  Christian Ong Hansen  2001    145          45.71   
  Farum Svømmeklub                   
11  Edwin Marjanovic  2001    128          47.72   
  Karlshamns Simklubb                   
12  Oscar Klittbo  2002    127          47.78   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
13  Magnus Vejgaard  2000    109          50.29   
  Værløse Svømmeklub                   
14  Rasmus Haugaard  2002    91          53.46   
  Farum Svømmeklub                   
15  Anders Christian Damgaard  2000    91          53.48   
  Farum Svømmeklub                   
16  Asterix Brüggemann  2001    79          55.91   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
17  Alens Daugelis  2002    71          58.01   
  Farum Svømmeklub                   
Lasse Jagd-Nygaard  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 3, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simon Vingolf Larsen  1998    490          30.50   
  West Swim Esbjerg                   
Philip Greve  1998    430          31.84   
  Farum Svømmeklub                   
Casper Eickhardt  1999    430          31.85   
  Swim Team Esbjerg                   
Johan Müller  1998    403          32.55   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Johan Bragason  1999    399          32.66   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Christian Kaul  1998    320          35.15   
  West Swim Esbjerg                   
Marcus Dan Hansen  1999    309          35.55   
  Glostrup Svømme Klub                   
Markus Bøjsen  1999    300          35.92   
  Holbæk Svømme Klub                   
Mikkel Gadgaard  1999    263          37.53   
  West Swim Esbjerg                   
10  Tobias Andersen  1998    259          37.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
11  Martin Stengelshøj  1999    221          39.75   
  Holbæk Svømme Klub                   
12  Jeppe Hygum  1998    212          40.31   
  Holbæk Svømme Klub                   
13  Jonas Gielstrup  1998    189          41.90   
  Helsinge Skytte & IF                   
14  Andreas Foverskov  1999    187          42.04   
  Holbæk Svømme Klub                   
15  Jacob Friland  1999    183          42.31   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
16  Sebastian Ravn Carlsen  1999    169          43.46   
  Holbæk Svømme Klub                   
17  Jakob Hjalgrim  1999    163          43.98   
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 3, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Bækgaard  1997    439          31.64  Deltager ikke i finalen 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Johan Johnsen  1997    349          34.14   
  Holbæk Svømme Klub                   
Patrick Rasmussen  1997              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 3, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 17 - 18 år 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tom Postema  1994    321          35.12   
  Sjöbo Simsällskap                   
 
Løb 3, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 19 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    544          29.45   
  Farum Svømmeklub                   
Emil K. Mortensen  1993    528          29.75   
  Birkerød Svømmeklub                   
Rasmus Dufour  1993    518          29.94   
  Holbæk Svømme Klub                   
Patrick Højbøge  1992    485          30.60   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Morten Jung Westermann  1993    323          35.02   
  Helsinge Skytte & IF                   
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 10 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linn Rosenius  2002    265          42.12   
  Karlshamns Simklubb                   
Alice Holmdahl  2002    255          42.65   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Hannah Olsson-Lindhé  2003    225          44.48   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Laura Janner  2002    221          44.78   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Annie Johansson  2002    166          49.19   
  Karlshamns Simklubb                   
Emma Eistrup Crow  2002    157          50.11   
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 11 - 12 år 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Amanda Duus  2000    453          35.24   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Davilda Lareva  2000    450          35.31   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Sandra Lendt  2000    419          36.16   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Anna Svensson-Fehér  2000    391          37.02   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Josephine G. Lauridsen  2001    380          37.37   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Noa Turin  2000    363          37.95   
  West Swim Esbjerg                   
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tanja Lylloff  1998    494          34.24   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Caroline Amalie Duus  1998    465          34.92   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Jasmin Koefoed Jacobsen  1998    463          34.97   
  West Swim Esbjerg                   
Emma Lyngby Larsen  1998    415          36.29   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Laura Buchwald  1998    407          36.51   
  Holbæk Svømme Klub                   
Laura Weinreich  1998    395          36.87   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emma Vanggård  1996    497          34.17   
  Holbæk Svømme Klub                   
Camilla Westermann  1997    387          37.13   
  Helsinge Skytte & IF                   
Helena Marmetschke  1997    384          37.22   
  Svømmeklubben MK 31                   
Cecilie Kristiansen  1997    346          38.54   
  Holbæk Svømme Klub                   
Rikke Heinemann  1997    300          40.44   
  Værløse Svømmeklub                   
Sara Fogh Myrup  1997              DNS   
  Birkerød Svømmeklub                   
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tove Andersson  1995    612          31.88   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Julie-Sofie Hemdorff  1991    602          32.05   
  Farum Svømmeklub                   
Martina Lomnitz  1995    516          33.74   
  Karlshamns Simklubb                   
Josefin Hansson  1993    293          40.74   
  Karlshamns Simklubb                   
Lærke Dideriksen  1984              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 10 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Alice Holmdahl  2002    267          42.00   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Linn Rosenius  2002    239          43.61   
  Karlshamns Simklubb                   
Hannah Olsson-Lindhé  2003    230          44.18   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Laura Janner  2002    182          47.77   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Annie Johansson  2002    180          47.90   
  Karlshamns Simklubb                   
Emma Eistrup Crow  2002    144          51.65   
  Farum Svømmeklub                   
Elin Magnusson  2002    141          52.01   
  Karlshamns Simklubb                   
Camilla Husegaard  2002    139          52.23   
  Farum Svømmeklub                   
Stine Saaby Schmidt  2002    135          52.76   
  Farum Svømmeklub                   
10  Amalie Julia Moresco  2003    95          59.26   
  Farum Svømmeklub                   
11  Emma Sahl Rasmussen  2004    74          1:04.39   
  Farum Svømmeklub                   
Filippa Sand  2003              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
Isabelle Sering  2002              DNS   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Therese Kamstrup-Braad  2003              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 11 - 12 år 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Davilda Lareva  2000    440          35.58   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Amanda Duus  2000    426          35.96   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Sandra Lendt  2000    417          36.22   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Anna Svensson-Fehér  2000    390          37.05   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Mille Hesselgren Ikov  2000    363          37.94  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Noa Turin  2000    359          38.09   
  West Swim Esbjerg                   
Josephine G. Lauridsen  2001    347          38.50   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Ida Rosenius  2000    334          39.02   
  Karlshamns Simklubb                   
Nicola Parfitt  2000    321          39.51   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
10  Helena Berg Wenk  2000    321          39.53   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
11  Frederikke Jensen  2000    291          40.83   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
12  Esther Øksnebjerg  2000    272          41.77   
  Værløse Svømmeklub                   
13  Mai Andersen  2000    253          42.78   
  Holbæk Svømme Klub                   
14  Ida Maria Nielsen  2000    253          42.79   
  Holbæk Svømme Klub                   
15  Freja Schmidt  2001    231          44.09   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
16  Emilia Frederiksen  2000    224          44.57   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
16  Victoria Grøn Brandelev  2000    224          44.57   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
18  Iben Jeppesen  2000    222          44.67   
  Helsinge Skytte & IF                   
19  Katrine Jensen  2000    206          45.85   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
20  Ann Sophie Bill  2001    204          45.94   
  Allerød Svømmeklub                   
21  Isabella Guldager Jensen  2001    198          46.39   
  Swim Team Esbjerg                   
22  Carolina Sahl Rasmussen  2001    190          47.06   
  Farum Svømmeklub                   
23  Maria Euström  2000    187          47.35   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
24  Julia Frederiksen  2001    167          49.15   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
25  Alva Olsson  2001    163          49.52   
  Karlshamns Simklubb                   
26  Lovisa Bylund  2001    157          50.19   
  Karlshamns Simklubb                   
27  Vanja Marjanovic  2001    156          50.25   
  Karlshamns Simklubb                   
28  Alberte Andersen  2001    146          51.44   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tanja Lylloff  1998    514          33.78   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Caroline Amalie Duus  1998    483          34.50   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Emma Lyngby Larsen  1998    445          35.45   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Jasmin Koefoed Jacobsen  1998    433          35.78   
  West Swim Esbjerg                   
Laura Weinreich  1998    372          37.63   
  Holbæk Svømme Klub                   
Laura Buchwald  1998    360          38.04   
  Holbæk Svømme Klub                   
Anne Sofie Gadfelt  1999    355          38.22   
  Farum Svømmeklub                   
Emilie Buurgaard Westh  1999    338          38.84   
  Farum Svømmeklub                   
Alberte Mantzius Heerwage  1999    333          39.04   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
10  Stine Mathiasen  1998    320          39.55   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
11  Pernille Jensen  1998    295          40.67   
  Holbæk Svømme Klub                   
12  Rebekka Bernhard  1999    236          43.77   
  Helsinge Skytte & IF                   
13  Johanne Overgaard Pederse  1999    228          44.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
14  Karoline Rasmussen  1999    210          45.55   
  Holbæk Svømme Klub                   
15  Julie Nielsen  1999    169          48.94   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Emma Vanggård  1996    462          35.00   
  Holbæk Svømme Klub                   
Helena Marmetschke  1997    390          37.03   
  Svømmeklubben MK 31                   
Sara Fogh Myrup  1997    384          37.22   
  Birkerød Svømmeklub                   
Camilla Westermann  1997    373          37.58   
  Helsinge Skytte & IF                   
Cecilie Kristiansen  1997    361          38.01   
  Holbæk Svømme Klub                   
Rikke Heinemann  1997    315          39.75   
  Værløse Svømmeklub                   
Celina Hansen Larsen  1997    298          40.49   
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 4, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Ingvild Snildal (1988) 28.55 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Louise Ørnstedt (1985) 28.63 2003-04-16 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.82 2011-07-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tove Andersson  1995    579          32.46   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Julie-Sofie Hemdorff  1991    573          32.57   
  Farum Svømmeklub                   
Martina Lomnitz  1995    493          34.26   
  Karlshamns Simklubb                   
Lærke Dideriksen  1984    438          35.62   
  Farum Svømmeklub                   
Josefin Hansson  1993    247          43.14   
  Karlshamns Simklubb                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Herrer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Berg Wenk  2000    216          37.40   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Lars Hallberg  2001    215          37.46   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Mikkel S. Hansen  2000    192          38.87   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Mads Raaby Jensen  2001    174          40.17   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Halfdan N. Fundal  2001    118          45.69   
  Allerød Svømmeklub                   
Daniel Johansen  2000    105          47.57   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Herrer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Christian  1998    493          28.39   
  Farum Svømmeklub                   
Mads Jørner  1998    429          29.73   
  Farum Svømmeklub                   
Casper Eickhardt  1999    420          29.95   
  Swim Team Esbjerg                   
Simon Lundby Pedersen  1998    404          30.34   
  West Swim Esbjerg                   
Jonas Bruun Sleiman  1998    371          31.21   
  West Swim Esbjerg                   
Niels Ottosen  1998    358          31.58   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Victor Lloyd  1996    441          29.46   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Lars Breum Hansen  1997    425          29.84   
  Farum Svømmeklub                   
Mikkel Rathschau Sørensen  1996    408          30.25   
  West Swim Esbjerg                   
Bjørn H. Bremholm Hansen  1996    404          30.33   
  Albertslund IF                   
Marcus Roldgaard  1996    396          30.55   
  Albertslund IF                   
Mads Steen Petersen  1997    381          30.94   
  Helsinge Skytte & IF                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Herrer, Finaler 17 - 18 år 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mark H. Østermann  1995    537          27.59   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Denniz Sabo  1995    427          29.78   
  Karlshamns Simklubb                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Herrer, Finaler 19 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Rasmus Dufour  1993    647          25.93   
  Holbæk Svømme Klub                   
Patrick Højbøge  1992    546          27.45   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Herrer, Indledende 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Filip Bækgaard  2000    230          36.62  Deltager ikke i finalen 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Daniel Berg Wenk  2000    203          38.14   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Lars Hallberg  2001    203          38.17   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Mikkel S. Hansen  2000    171          40.45   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Mads Raaby Jensen  2001    161          41.23   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Halfdan N. Fundal  2001    124          44.95   
  Allerød Svømmeklub                   
Daniel Johansen  2000    113          46.39   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Niels Paulli Sparholt  2000    99          48.56   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Edwin Marjanovic  2001    72          53.80   
  Karlshamns Simklubb                   
Asterix Brüggemann  2001              DNS   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Viktor Nysøe Rehling  2001              DSQ  fri efter startsprin 
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Herrer, Indledende 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Christian  1998    446          29.35   
  Farum Svømmeklub                   
Casper Eickhardt  1999    414          30.10   
  Swim Team Esbjerg                   
Simon Lundby Pedersen  1998    406          30.29   
  West Swim Esbjerg                   
Mads Jørner  1998    398          30.50   
  Farum Svømmeklub                   
Jonas Bruun Sleiman  1998    382          30.91   
  West Swim Esbjerg                   
Niels Ottosen  1998    340          32.15   
  Holbæk Svømme Klub                   
Marius Møldrup  1999    337          32.24   
  Albertslund IF                   
Cebastian Christensen  1998    324          32.66   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Rares Oprescu  1999    295          33.68   
  Swim Team Esbjerg                   
10  Nicolai Grene  1998    286          34.05   
  West Swim Esbjerg                   
11  Jakob Schmidt  1999    285          34.08   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
12  Kasper Holst Hansen  1998    275          34.49   
  Glostrup Svømme Klub                   
13  Markus Bøjsen  1999    273          34.59   
  Holbæk Svømme Klub                   
14  Oliver Christiansen  1999    272          34.63   
  Helsinge Skytte & IF                   
15  Mads Fredbo  1999    203          38.17   
  Helsinge Skytte & IF                   
16  Magnus Grundesen  1998    192          38.89   
  Farum Svømmeklub                   
17  Mads Rishøj  1999    174          40.20   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
18  Mathias Elmholdt  1999    152          42.02   
  Farum Svømmeklub                   
19  Andreas Foverskov  1999    102          48.06   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Herrer, Indledende 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Victor Lloyd  1996    429          29.75   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Magnus Johansen  1996    415          30.07  Deltager ikke i finalen 
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Bjørn H. Bremholm Hansen  1996    393          30.62   
  Albertslund IF                   
Mads Steen Petersen  1997    380          30.96   
  Helsinge Skytte & IF                   
Lars Breum Hansen  1997    378          31.03   
  Farum Svømmeklub                   
Mikkel Rathschau Sørensen  1996    366          31.37   
  West Swim Esbjerg                   
Marcus Roldgaard  1996    361          31.50   
  Albertslund IF                   
Rune R. Stensen  1996    337          32.22   
  Helsinge Skytte & IF                   
Johannes E. Mariegaard  1997    313          33.05   
  Swim Team Tåstrup                   
10  Joachim Frimann  1997    306          33.29   
  Helsinge Skytte & IF                   
11  Mikkel Pedersen  1997    303          33.38   
  Glostrup Svømme Klub                   
Jeff Larsen  1996              DSQ  Tyvstart 
  Helsinge Skytte & IF                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Herrer, Indledende 17 - 18 år 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Mark H. Østermann  1995    525          27.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Denniz Sabo  1995    395          30.56   
  Karlshamns Simklubb                   
 
Løb 5, 50m Butterfly Herrer, Indledende 19 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.29 2003-06-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Rasmus Dufour  1993    575          26.97   
  Holbæk Svømme Klub                   
Patrick Højbøge  1992    530          27.72   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Damer, Finaler 10 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linn Rosenius  2002    250          39.81   
  Karlshamns Simklubb                   
Alice Holmdahl  2002    172          45.04   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Elin Magnusson  2002    114          51.75   
  Karlshamns Simklubb                   
Mia Krüger  2002    77          58.89   
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Damer, Finaler 11 - 12 år 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sandra Lendt  2000    447          32.79   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Amanda Duus  2000    418          33.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Sofie Steen Petersen  2000    399          34.05   
  Helsinge Skytte & IF                   
Victoria Bierre  2000    394          34.19   
  Værløse Svømmeklub                   
Davilda Lareva  2000    347          35.69   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Ida Rosenius  2000    322          36.58   
  Karlshamns Simklubb                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Laura Weinreich  1998    446          32.81   
  Holbæk Svømme Klub                   
Jasmin Koefoed Jacobsen  1998    440          32.96   
  West Swim Esbjerg                   
Nicoline Clement  1999    418          33.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Anna C. Lange  1998    393          34.23   
  Swim Team Esbjerg                   
Ida Petersen  1998    373          34.84   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Nanna Sonne  1999    357          35.35   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Damer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Amalie Wied-Christiansen  1996    550          30.59   
  Farum Svømmeklub                   
Naja Ishøj Nielsen  1996    496          31.67   
  Farum Svømmeklub                   
Hanna Cronqvist  1996    494          31.72   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Simone Nielsen  1996    484          31.92   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Lina Hörnbäck  1996    463          32.41   
  Karlshamns Simklubb                   
Bolette Thomsen  1997    410          33.75   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Damer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Olivia Burmester  1993    662          28.77   
  Farum Svømmeklub                   
Tove Andersson  1995    609          29.58   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Julia Lisakowski  1994    484          31.92   
  Svømmeklubben MK 31                   
Serina P. Snellman Floris  1995    450          32.72   
  Helsinge Skytte & IF                   
Martina Lomnitz  1995    397          34.10   
  Karlshamns Simklubb                   
Helene Hupfeldt Nielsen  1994              DNS   
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Damer, Indledende 10 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linn Rosenius  2002    233          40.72   
  Karlshamns Simklubb                   
Alice Holmdahl  2002    178          44.60   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Elin Magnusson  2002    98          54.45   
  Karlshamns Simklubb                   
Mia Krüger  2002    86          56.87   
  Farum Svømmeklub                   
Isabelle Sering  2002              DNS   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Annie Johansson  2002              DSQ  asynkrone ben 
  Karlshamns Simklubb                   
Hannah Olsson-Lindhé  2003              DSQ  Brystarm 
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Sara Pedersen  2003              DSQ  asyn. arme 
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Damer, Indledende 11 - 12 år 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sandra Lendt  2000    424          33.36   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Amanda Duus  2000    404          33.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Sofie Steen Petersen  2000    379          34.63   
  Helsinge Skytte & IF                   
Victoria Bierre  2000    344          35.77   
  Værløse Svømmeklub                   
Davilda Lareva  2000    332          36.21   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Ida Rosenius  2000    315          36.83   
  Karlshamns Simklubb                   
Noa Turin  2000    300          37.44   
  West Swim Esbjerg                   
Mille Hesselgren Ikov  2000    287          38.02  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Anna Svensson-Fehér  2000    282          38.25   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
10  Ida Maria Nielsen  2000    247          39.95   
  Holbæk Svømme Klub                   
11  Nicola Parfitt  2000    247          39.98   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
12  Helena Berg Wenk  2000    223          41.37   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
13  Maria Møller Glargaard  2001    211          42.09   
  Swim Team Esbjerg                   
14  Aida Lottrup  2001    200          42.90   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
15  Katharina Nekhorochko  2000    193          43.40   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
16  Freja Schmidt  2001    190          43.59   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
17  Emilia Frederiksen  2000    160          46.19   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
18  Klara Lea Haugegaard  2000    157          46.47   
  Helsinge Skytte & IF                   
19  Frederikke Jensen  2000    138          48.53   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
20  Julia Frederiksen  2001    127          49.93   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
21  Vanja Marjanovic  2001    122          50.52   
  Karlshamns Simklubb                   
22  Aparjita Michaelsen  2001    118          51.13   
  Farum Svømmeklub                   
23  Lavanya Michaelsen  2000    112          51.98   
  Farum Svømmeklub                   
24  Katrine Jensen  2000    109          52.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
25  Maria Euström  2000    107          52.75   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
26  Lovisa Bylund  2001    101          53.79   
  Karlshamns Simklubb                   
Alva Olsson  2001              DSQ  Brystarme 
  Karlshamns Simklubb                   
Laura Rosenørn Sandell  2000              DSQ  Tyvstart 
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Damer, Indledende 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Nicoline Clement  1999    413          33.66   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Laura Weinreich  1998    411          33.72   
  Holbæk Svømme Klub                   
Jasmin Koefoed Jacobsen  1998    398          34.07   
  West Swim Esbjerg                   
Ida Petersen  1998    373          34.83   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Anna C. Lange  1998    369          34.95   
  Swim Team Esbjerg                   
Nanna Sonne  1999    345          35.76   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Pernille Jensen  1998    264          39.06   
  Holbæk Svømme Klub                   
Maria Buch  1999    250          39.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Alberte Mantzius Heerwage  1999    241          40.29   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
10  Katrine Høyer Tindbæk  1999    205          42.52   
  Værløse Svømmeklub                   
11  Emelie Briskog  1999    178          44.55   
  Karlshamns Simklubb                   
12  Emma Magnusson  1999    176          44.74   
  Karlshamns Simklubb                   
13  Julie Nielsen  1999    163          45.90   
  Holbæk Svømme Klub                   
14  Karoline Rasmussen  1999    142          48.01   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Damer, Indledende 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Amalie Wied-Christiansen  1996    509          31.39   
  Farum Svømmeklub                   
Hanna Cronqvist  1996    493          31.73   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Simone Nielsen  1996    485          31.91   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Tone Laksafoss Sparre  1996    483          31.96  Deltager ikke i finalen 
  Allerød Svømmeklub                   
Lina Hörnbäck  1996    465          32.35   
  Karlshamns Simklubb                   
Naja Ishøj Nielsen  1996    462          32.42   
  Farum Svømmeklub                   
Bolette Thomsen  1997    407          33.83   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Helene Dahl  1996    400          34.02   
  Svømmeklubben MK 31                   
Louise Lynæs Larsen  1997    374          34.81   
  Holbæk Svømme Klub                   
10  Josefine Palmø  1997    372          34.86   
  Holbæk Svømme Klub                   
11  Cecilie Kristiansen  1997    346          35.71   
  Holbæk Svømme Klub                   
12  Helena Marmetschke  1997    279          38.36   
  Svømmeklubben MK 31                   
13  Julia Ström  1997    228          41.01   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Christine Jørgensen  1997              DNS   
  Værløse Svømmeklub                   
Mette Haagen Larsen  1997              DNS   
  Allerød Svømmeklub                   
 
Løb 6, 50m Butterfly Damer, Indledende 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.69 2010-08-10 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Olivia Burmester  1993    620          29.40   
  Farum Svømmeklub                   
Tove Andersson  1995    582          30.02   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Marina Heller Hansen  1994    562          30.38  Deltager ikke i finalen 
  Allerød Svømmeklub                   
Ida Marie Vedel  1994    491          31.78  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub                   
Julia Lisakowski  1994    487          31.87   
  Svømmeklubben MK 31                   
Serina P. Snellman Floris  1995    456          32.56   
  Helsinge Skytte & IF                   
Helene Hupfeldt Nielsen  1994    456          32.57   
  Værløse Svømmeklub                   
Martina Lomnitz  1995    396          34.15   
  Karlshamns Simklubb                   
Sissel Gro Peltz Bloch  1995    388          34.38   
  Helsinge Skytte & IF                   
Bolette Schjønning  1993              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.88 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Frederik J. Neldeberg  2000    277          40.93   
  Helsinge Skytte & IF                   
Mikkel S. Hansen  2000    214          44.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Lars Hallberg  2001    193          46.14   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Edwin Marjanovic  2001    116          54.63   
  Karlshamns Simklubb                   
Malte Pavon Olesen  2000    104          56.71   
  Værløse Svømmeklub                   
Oscar Klittbo  2002              DNS   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.88 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Philip Greve  1998    495          33.72   
  Farum Svømmeklub                   
Emil Toft  1998    406          36.01   
  Holbæk Svømme Klub                   
Rares Oprescu  1999    382          36.76   
  Swim Team Esbjerg                   
Niels Ottosen  1998    381          36.80   
  Holbæk Svømme Klub                   
Mads Ørsted Nielsen  1999    357          37.60   
  Swim Team Tåstrup                   
Jacob Cheng Milsgaard  1998    329          38.62   
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.88 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Magnus Johansen  1996    361          37.47   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Jonas Hansen  1996    333          38.47   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 17 - 18 år 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.88 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Luke Postema  1995    564          32.28   
  Sjöbo Simsällskap                   
Marco Kirketerp  1995    432          35.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Søren Lund  1995    411          35.88   
  Helsinge Skytte & IF                   
Mathias Petersen  1995    300          39.85   
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 19 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.88 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    739          29.50   
  Farum Svømmeklub                   
Emil Andersen  1992    406          36.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.88 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Frederik J. Neldeberg  2000    231          43.45   
  Helsinge Skytte & IF                   
Lars Hallberg  2001    173          47.88   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Mikkel S. Hansen  2000    172          48.00   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Niels Paulli Sparholt  2000    147          50.58  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Oscar Klittbo  2002    132          52.39   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Andreas Gram Peters  2001    115          54.85  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Skytte & IF                   
Halfdan N. Fundal  2001    107          56.12  Deltager ikke i finalen 
  Allerød Svømmeklub                   
Edwin Marjanovic  2001    104          56.80   
  Karlshamns Simklubb                   
Malte Pavon Olesen  2000    102          57.06   
  Værløse Svømmeklub                   
Asterix Brüggemann  2001              DNS   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Malthe Kisbye Rasmussen  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
David Grönqvist  2000              DSQ  asynk.arme 
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.88 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Philip Greve  1998    510          33.38   
  Farum Svømmeklub                   
Emil Toft  1998    381          36.79   
  Holbæk Svømme Klub                   
Mads Ørsted Nielsen  1999    367          37.25   
  Swim Team Tåstrup                   
Niels Ottosen  1998    357          37.60   
  Holbæk Svømme Klub                   
Rares Oprescu  1999    322          38.92   
  Swim Team Esbjerg                   
Jacob Cheng Milsgaard  1998    320          38.98   
  Værløse Svømmeklub                   
Johan Müller  1998    301          39.81   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Johan Bragason  1999    297          39.97   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Mikkel Gadgaard  1999    274          41.06   
  West Swim Esbjerg                   
10  Oliver Christiansen  1999    225          43.87   
  Helsinge Skytte & IF                   
11  Jakob Schmidt  1999    212          44.70   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
12  Jacob Friland  1999    198          45.75   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
13  Martin Stengelshøj  1999    175          47.68   
  Holbæk Svømme Klub                   
14  Emil Kvistbo  1999    169          48.25   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
15  Sebastian Ravn Carlsen  1999    157          49.49   
  Holbæk Svømme Klub                   
16  Mads Rishøj  1999    144          50.92   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Oliver Neumann  1998              DNS   
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.88 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Martin Jungersen  1997    375          37.00  Deltager ikke i finalen 
  Glostrup Svømme Klub                   
Magnus Johansen  1996    313          39.29   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Jonas Hansen  1996    310          39.40   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 17 - 18 år 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.88 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Luke Postema  1995    555          32.46   
  Sjöbo Simsällskap                   
Anton Ørskov Ipsen  1994    510          33.39  Deltager ikke i finalen 
  Birkerød Svømmeklub                   
Marco Kirketerp  1995    427          35.41   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Søren Lund  1995    390          36.49   
  Helsinge Skytte & IF                   
Mathias Petersen  1995    332          38.50   
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 7, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 19 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 27.20 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.88 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Niklas Hedegaard  1990    722          29.73   
  Farum Svømmeklub                   
Bjarke Schäfer  1993    535          32.85  Deltager ikke i finalen 
  Birkerød Svømmeklub                   
Emil Andersen  1992    418          35.66   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 10 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.89 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linn Rosenius  2002    226          48.92   
  Karlshamns Simklubb                   
Elin Magnusson  2002    209          50.19   
  Karlshamns Simklubb                   
Camilla Husegaard  2002    205          50.50   
  Farum Svømmeklub                   
Annie Johansson  2002    191          51.78   
  Karlshamns Simklubb                   
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 11 - 12 år 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.89 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sandra Lendt  2000    505          37.41   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Nadia Nørskov Vogt  2000    420          39.79   
  West Swim Esbjerg                   
Amanda Duus  2000    406          40.23   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Ida Rosenius  2000    389          40.82   
  Karlshamns Simklubb                   
Davilda Lareva  2000    382          41.06   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Line Refsgaard  2000    378          41.23   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.89 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simone H. Lauridsen  1999    575          35.84   
  West Swim Esbjerg                   
Katrine B. Hansen  1999    501          37.51   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Anna C. Lange  1998    460          38.59   
  Swim Team Esbjerg                   
Emma Lyngby Larsen  1998    443          39.10   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Diana Jacobsen  1998    379          41.18   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Sofie Strandby  1999    364          41.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.89 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sara Krog Christoffersen  1996    612          35.09   
  Birkerød Svømmeklub                   
Bolette Thomsen  1997    471          38.31   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Mathilde Hallgren  1997    437          39.28   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Ida Johansson  1997    242          47.81   
  Karlshamns Simklubb                   
Emma Vanggård  1996              DNS   
  Holbæk Svømme Klub                   
Louise Lynæs Larsen  1997              DNS   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.89 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linda Fagermar  1989    627          34.81   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Minna Fagermar  1993    565          36.05   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Anna Deleuran  1995    426          39.62   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Josefin Hansson  1993    274          45.87   
  Karlshamns Simklubb                   
Emma Mattsson  1992              DNS   
  Karlshamns Simklubb                   
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 10 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.89 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linn Rosenius  2002    217          49.60   
  Karlshamns Simklubb                   
Camilla Husegaard  2002    196          51.32   
  Farum Svømmeklub                   
Elin Magnusson  2002    192          51.67   
  Karlshamns Simklubb                   
Annie Johansson  2002    161          54.75   
  Karlshamns Simklubb                   
Filippa Sand  2003              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
Isabelle Sering  2002              DNS   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Hannah Olsson-Lindhé  2003              DSQ  asyn. ben 
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Ida Holm Hansen  2002              DSQ  fri v. start 
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 11 - 12 år 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.89 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sandra Lendt  2000    491          37.77   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Nadia Nørskov Vogt  2000    427          39.58   
  West Swim Esbjerg                   
Amanda Duus  2000    400          40.45   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Davilda Lareva  2000    387          40.89   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Ida Rosenius  2000    380          41.13   
  Karlshamns Simklubb                   
Line Refsgaard  2000    375          41.31   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Anna Svensson-Fehér  2000    362          41.80   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Nicola Parfitt  2000    318          43.65   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Lotte Kraglund Poulsen  2000    271          46.06   
  Farum Svømmeklub                   
10  Iben Jeppesen  2000    267          46.29   
  Helsinge Skytte & IF                   
11  Nikoline Kraglund Poulsen  2000    256          46.94   
  Farum Svømmeklub                   
12  Emilia Frederiksen  2000    247          47.48   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
13  Jannie Eickhardt  2001    232          48.48   
  Swim Team Esbjerg                   
14  Lovisa Bylund  2001    227          48.83   
  Karlshamns Simklubb                   
15  Aida Lottrup  2001    226          48.89   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
16  Emma Walbjørn  2000    225          48.97   
  Værløse Svømmeklub                   
17  Julia Frederiksen  2001    213          49.93   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
18  Freja Schmidt  2001    170          53.79   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
19  Alberte Andersen  2001    168          54.06   
  Holbæk Svømme Klub                   
20  Katrine Jensen  2000    166          54.26   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
21  Maria Euström  2000    164          54.47   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
22  Line Strandby  2001    162          54.61   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
23  Alva Olsson  2001    152          55.84   
  Karlshamns Simklubb                   
24  Tine Østergaard  2000    151          56.02   
  Værløse Svømmeklub                   
25  Mai Andersen  2000    145          56.67   
  Holbæk Svømme Klub                   
26  Carolina Sahl Rasmussen  2001    145          56.76   
  Farum Svømmeklub                   
27  Klara Lea Haugegaard  2000    142          57.10   
  Helsinge Skytte & IF                   
28  Sofie Nording-Grooss  2001    128          59.06   
  Værløse Svømmeklub                   
29  Vanja Marjanovic  2001    124          59.82   
  Karlshamns Simklubb                   
Caroline Bjergager  2001              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
Kirstine Duer Thorsen  2001              DSQ  asyn. ben 
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.89 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simone H. Lauridsen  1999    541          36.58   
  West Swim Esbjerg                   
Katrine B. Hansen  1999    500          37.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Emma Lyngby Larsen  1998    447          38.98   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Anna C. Lange  1998    439          39.21   
  Swim Team Esbjerg                   
Diana Jacobsen  1998    390          40.80   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Sofie Strandby  1999    358          41.95   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Pernille Jensen  1998    259          46.78  Deltager ikke i finalen 
  Holbæk Svømme Klub                   
Emilie Poulsson  1998    238          48.12   
  Helsinge Skytte & IF                   
Simone Jørgensen  1999    227          48.85   
  Farum Svømmeklub                   
10  Nikoline Holde-Jensen  1999    222          49.21   
  Værløse Svømmeklub                   
11  Emelie Briskog  1999    209          50.22   
  Karlshamns Simklubb                   
12  Vibe Raaby Laursen  1998    159          54.95   
  Værløse Svømmeklub                   
13  Julie Nielsen  1999    155          55.49   
  Holbæk Svømme Klub                   
14  Karoline Rasmussen  1999    137          57.83   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.89 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sara Krog Christoffersen  1996    623          34.90   
  Birkerød Svømmeklub                   
Bolette Thomsen  1997    470          38.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Mathilde Hallgren  1997    425          39.65   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Louise Lynæs Larsen  1997    349          42.31   
  Holbæk Svømme Klub                   
Emma Vanggård  1996    317          43.70   
  Holbæk Svømme Klub                   
Ida Johansson  1997    253          47.13   
  Karlshamns Simklubb                   
Celina Hansen Larsen  1997              DSQ  asyn.arme 
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 8, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.89 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 31.10 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Linda Fagermar  1989    619          34.96   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Minna Fagermar  1993    578          35.78   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Anna Deleuran  1995    424          39.66   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Emma Mattsson  1992    397          40.55   
  Karlshamns Simklubb                   
Josefin Hansson  1993    274          45.88   
  Karlshamns Simklubb                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Filip Bækgaard  2000    269          32.38   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Johan Joensen  2000    254          33.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Malthe Letting  2001    251          33.15   
  Farum Svømmeklub                   
Markus Julian Lange  2000    246          33.35   
  Værløse Svømmeklub                   
Daniel Berg Wenk  2000    240          33.67   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Lars Hallberg  2001    237          33.78   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Daniel Christian  1998    492          26.49   
  Farum Svømmeklub                   
Simon Vingolf Larsen  1998    478          26.75   
  West Swim Esbjerg                   
Johan Bragason  1999    441          27.48   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Casper Eickhardt  1999    438          27.54   
  Swim Team Esbjerg                   
Cebastian Christensen  1998    438          27.54   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Emil Toft  1998    426          27.78   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Bækgaard  1997    508          26.21   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Johannes E. Mariegaard  1997    486          26.60   
  Swim Team Tåstrup                   
Lars Breum Hansen  1997    480          26.71   
  Farum Svømmeklub                   
Victor Lloyd  1996    465          26.99   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Nicolai Løwenstein  1997    456          27.16   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Magnus Johansen  1996    428          27.74   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 17 - 18 år 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    575          25.14   
  Farum Svømmeklub                   
Nicolaj Kildevang Nielsen  1994    569          25.24   
  Farum Svømmeklub                   
Niels Breum Hansen  1994    533          25.79   
  Farum Svømmeklub                   
Casper S. Korch  1994    531          25.82   
  Farum Svømmeklub                   
Mark H. Østermann  1995    479          26.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Tom Postema  1994    441          27.48   
  Sjöbo Simsällskap                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 19 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Karsten Vedel  1992    554          25.46   
  Farum Svømmeklub                   
Patrick Højbøge  1992    532          25.80   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Emil K. Mortensen  1993    498          26.38   
  Birkerød Svømmeklub                   
Morten Jung Westermann  1993    365          29.25   
  Helsinge Skytte & IF                   
Peter Lund Andersen  1974              DNS   
  U.S.G                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 12 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Filip Bækgaard  2000    260          32.77   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Johan Joensen  2000    241          33.60   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Malthe Letting  2001    234          33.93   
  Farum Svømmeklub                   
Lars Hallberg  2001    220          34.64   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Daniel Berg Wenk  2000    218          34.76   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Markus Julian Lange  2000    213          35.02   
  Værløse Svømmeklub                   
Mikkel S. Hansen  2000    196          36.01   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Niels Paulli Sparholt  2000    191          36.33   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Mads Raaby Jensen  2001    189          36.46   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
10  Jacob Aaboe Jensen  2000    181          36.98   
  Allerød Svømmeklub                   
11  Nikolaj F. Kristensen  2000    166          38.04   
  Allerød Svømmeklub                   
12  Edwin Marjanovic  2001    165          38.11   
  Karlshamns Simklubb                   
13  Christian K. Jensen  2000    164          38.17   
  Allerød Svømmeklub                   
14  David Grönqvist  2000    159          38.63   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
15  Andreas Gram Peters  2001    155          38.91   
  Helsinge Skytte & IF                   
16  Oscar Klittbo  2002    145          39.78   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
17  Daniel Johansen  2000    142          40.05   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
18  Viktor Nysøe Rehling  2001    117          42.78   
  Farum Svømmeklub                   
19  Magnus Vejgaard  2000    111          43.46   
  Værløse Svømmeklub                   
20  Rasmus Haugaard  2002    104          44.46   
  Farum Svømmeklub                   
21  Malte Pavon Olesen  2000    99          45.23   
  Værløse Svømmeklub                   
22  Alens Daugelis  2002    93          46.17   
  Farum Svømmeklub                   
23  Asterix Brüggemann  2001    89          46.75   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
24  Anders Christian Damgaard  2000    62          52.92   
  Farum Svømmeklub                   
25  Sebastian Andersen  2003    21          1:15.39   
  Farum Svømmeklub                   
Andreas A. El-Salanti  2003              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Lasse Jagd-Nygaard  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
Malthe Kisbye Rasmussen  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simon Vingolf Larsen  1998    447          27.35   
  West Swim Esbjerg                   
Daniel Christian  1998    419          27.94   
  Farum Svømmeklub                   
Cebastian Christensen  1998    412          28.10   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Casper Eickhardt  1999    412          28.11   
  Swim Team Esbjerg                   
Emil Toft  1998    411          28.12   
  Holbæk Svømme Klub                   
Johan Bragason  1999    396          28.48   
  Vallensbæk IF Af 1939                   
Jonas Bruun Sleiman  1998    390          28.62   
  West Swim Esbjerg                   
Marius Møldrup  1999    389          28.65   
  Albertslund IF                   
Mads Jørner  1998    375          29.00   
  Farum Svømmeklub                   
10  Christian Kaul  1998    369          29.16   
  West Swim Esbjerg                   
11  Simon Lundby Pedersen  1998    359          29.43   
  West Swim Esbjerg                   
12  Lasse Kriegel Skovrup  1998    355          29.54   
  Farum Svømmeklub                   
13  Nicolai Grene  1998    354          29.55   
  West Swim Esbjerg                   
14  Kasper Holst Hansen  1998    338          30.01   
  Glostrup Svømme Klub                   
15  Magnus Grundesen  1998    336          30.09   
  Farum Svømmeklub                   
16  Mads Ørsted Nielsen  1999    332          30.19   
  Swim Team Tåstrup                   
17  Niels Ottosen  1998    329          30.29   
  Holbæk Svømme Klub                   
18  Tobias Andersen  1998    326          30.38   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
19  Anton Juncker Neldeberg  1998    325          30.42   
  Helsinge Skytte & IF                   
20  Jeppe Hygum  1998    323          30.49   
  Holbæk Svømme Klub                   
21  Mathias I. Kristiansen  1999    322          30.51   
  Swim Team Tåstrup                   
22  Christian Sejr Aagaard  1998    315          30.72   
  Farum Svømmeklub                   
22  Markus Bøjsen  1999    315          30.72   
  Holbæk Svømme Klub                   
24  Rares Oprescu  1999    313          30.79   
  Swim Team Esbjerg                   
25  Jakob Schmidt  1999    305          31.05   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
26  Mads Fredbo  1999    304          31.10   
  Helsinge Skytte & IF                   
27  Jacob Cheng Milsgaard  1998    295          31.40   
  Værløse Svømmeklub                   
28  Mikkel Gadgaard  1999    294          31.44   
  West Swim Esbjerg                   
29  Matthias Spring Granhøj  1999    293          31.47   
  Helsinge Skytte & IF                   
30  Martin Stengelshøj  1999    265          32.54   
  Holbæk Svømme Klub                   
31  Jacob Friland  1999    239          33.71   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
32  Jonas Gielstrup  1998    229          34.20   
  Helsinge Skytte & IF                   
33  Andreas Foverskov  1999    224          34.43   
  Holbæk Svømme Klub                   
34  Sebastian Ravn Carlsen  1999    214          34.97   
  Holbæk Svømme Klub                   
35  Emil Kvistbo  1999    180          37.03   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
36  Jakob Hjalgrim  1999    161          38.40   
  Værløse Svømmeklub                   
Jonathan Kreiner  1998              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
Thomas Bech  1998              DNS   
  Farum Svømmeklub                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Gustav Bækgaard  1997    468          26.93   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Nicolai Løwenstein  1997    462          27.04   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Johannes E. Mariegaard  1997    447          27.35   
  Swim Team Tåstrup                   
Lars Breum Hansen  1997    446          27.36   
  Farum Svømmeklub                   
Victor Lloyd  1996    440          27.50   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Magnus Johansen  1996    430          27.70   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Martin Jungersen  1997    429          27.72  Deltager ikke i finalen 
  Glostrup Svømme Klub                   
Bjørn H. Bremholm Hansen  1996    406          28.23   
  Albertslund IF                   
Mikkel Rathschau Sørensen  1996    402          28.34   
  West Swim Esbjerg                   
10  Mads Steen Petersen  1997    401          28.36  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Skytte & IF                   
11  Mads Ottosen  1997    385          28.74   
  Holbæk Svømme Klub                   
12  Rasmus Larsen  1997    380          28.87   
  West Swim Esbjerg                   
13  Marcus Roldgaard  1996    367          29.20   
  Albertslund IF                   
14  Benjamin Kâhler  1997    365          29.27   
  Holbæk Svømme Klub                   
15  Lars Emil Villa  1997    361          29.36   
  Glostrup Svømme Klub                   
16  Emil Brohus Nielsen  1997    361          29.38   
  Farum Svømmeklub                   
17  Rune R. Stensen  1996    354          29.55   
  Helsinge Skytte & IF                   
18  Tobias M. Jensen  1996    349          29.71   
  Helsinge Skytte & IF                   
19  Mikkel Pedersen  1997    345          29.81   
  Glostrup Svømme Klub                   
20  Johan Johnsen  1997    334          30.13   
  Holbæk Svømme Klub                   
21  Jeff Larsen  1996    320          30.58   
  Helsinge Skytte & IF                   
Lucas A. Jakobsen  1997              29.62  EXTRA 
  Værløse Svømmeklub                   
Patrick Rasmussen  1997              DNS   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 17 - 18 år 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Lasse Lykke Nielsen  1995    561          25.35   
  Farum Svømmeklub                   
Niels Breum Hansen  1994    528          25.87   
  Farum Svømmeklub                   
Nicolaj Kildevang Nielsen  1994    524          25.93   
  Farum Svømmeklub                   
Casper S. Korch  1994    498          26.38   
  Farum Svømmeklub                   
Mark H. Østermann  1995    494          26.46   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Tom Postema  1994    426          27.79   
  Sjöbo Simsällskap                   
Miki Mørck Taagholt  1994    425          27.82   
  Farum Svømmeklub                   
Denniz Sabo  1995    415          28.04   
  Karlshamns Simklubb                   
Søren Lund  1995    383          28.79   
  Helsinge Skytte & IF                   
10  Marco Kirketerp  1995    365          29.26   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
11  Mathias Petersen  1995    339          29.99   
  Værløse Svømmeklub                   
 
Løb 9, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 19 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.49 2009-04-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Rasmus Dufour  1993    550          25.52  Deltager ikke i finalen 
  Holbæk Svømme Klub                   
Karsten Vedel  1992    534          25.77   
  Farum Svømmeklub                   
Patrick Højbøge  1992    519          26.02   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Emil K. Mortensen  1993    484          26.64   
  Birkerød Svømmeklub                   
Simon E. Christensen  1992    462          27.04  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Skytte & IF                   
Philip Nielsen  1991    386          28.72  Deltager ikke i finalen 
  Værløse Svømmeklub                   
Morten Jung Westermann  1993    363          29.32   
  Helsinge Skytte & IF                   
Peter Lund Andersen  1974    212          35.06   
  U.S.G                   
 
Løb 10, 50m Frisvømning Damer, Finaler 10 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.61 2011-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 25.76 2012-01-21 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Alice Holmdahl  2002    300          35.43   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Linn Rosenius  2002    285          36.06   
  Karlshamns Simklubb                   
Mille Graasbøll  2002    257          37.33   
  Allerød Svømmeklub                   
Laura Janner  2002    230          38.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Hannah Olsson-Lindhé  2003    226          38.98   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Elin Magnusson  2002    187          41.51   
  Karlshamns Simklubb                   
 
Løb 10, 50m Frisvømning Damer, Finaler 11 - 12 år 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.61 2011-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 25.76 2012-01-21 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Sandra Lendt  2000    522          29.48   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Amanda Duus  2000    518          29.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Victoria Bierre  2000    463          30.68   
  Værløse Svømmeklub                   
Anna Svensson-Fehér  2000    393          32.39   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Davilda Lareva  2000    388          32.54   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Noa Turin  2000    380          32.76   
  West Swim Esbjerg                   
 
Løb 10, 50m Frisvømning Damer, Finaler 13 - 14 år 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.61 2011-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 25.76 2012-01-21 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Simone H. Lauridsen  1999    479          30.33   
  West Swim Esbjerg                   
Cecilie Jørgensen  1998    477          30.37   
  Helsinge Skytte & IF                   
Caroline Amalie Duus  1998    471          30.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Ida Petersen  1998    448          31.01   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Laura Weinreich  1998    430          31.44   
  Holbæk Svømme Klub                   
Nicoline Clement  1999    424          31.58   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
 
Løb 10, 50m Frisvømning Damer, Finaler 15 - 16 år 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.61 2011-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 25.76 2012-01-21 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Helene Dahl  1996    617          27.88   
  Svømmeklubben MK 31                   
Naja Ishøj Nielsen  1996    569          28.63   
  Farum Svømmeklub                   
Hanna Cronqvist  1996    568          28.65   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Karoline Bødker  1997    543          29.08   
  Holbæk Svømme Klub                   
Simone Nielsen  1996    507          29.76   
  Herlufsholm Svømmeklub                   
Cecilie Kristiansen  1997    480          30.30   
  Holbæk Svømme Klub                   
 
Løb 10, 50m Frisvømning Damer, Finaler 17 år og ældre 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.61 2011-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 25.76 2012-01-21 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Tove Andersson  1995    578          28.49   
  Trelleborgs Simsällskap                   
Maria Bastiansen  1995    532          29.29   
  Farum Svømmeklub                   
Julia Lisakowski  1994    513          29.65   
  Svømmeklubben MK 31                   
Helene Hupfeldt Nielsen  1994    481          30.29   
  Værløse Svømmeklub                   
Sissel Gro Peltz Bloch  1995    385          32.62   
  Helsinge Skytte & IF                   
Minna Fagermar  1993              DNS   
  Trelleborgs Simsällskap                   
 
Løb 10, 50m Frisvømning Damer, Indledende 10 år og yngre 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.61 2011-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 25.76 2012-01-21 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub                   











 
Alice Holmdahl  2002    255          37.41   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Linn Rosenius  2002    239          38.24   
  Karlshamns Simklubb                   
Laura Janner  2002    219          39.38   
  Svømmeklubben Triton Ballerup                   
Mille Graasbøll  2002    217          39.48   
  Allerød Svømmeklub                   
Hannah Olsson-Lindhé  2003    194          41.00   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Elin Magnusson  2002    190          41.26   
  Karlshamns Simklubb                   
Annie Johansson  2002    176          42.31   
  Karlshamns Simklubb                   
Ida Holm Hansen  2002    164          43.37   
  Værløse Svømmeklub                   
Stine Saaby Schmidt  2002    160          43.75   
  Farum Svømmeklub                   
10  Katrine S. Frederiksen  2002    123          47.72  Deltager ikke i finalen 
  Helsinge Skytte & IF                   
11  Emma Eistrup Crow  2002    123          47.73   
  Farum Svømmeklub                   
12  Amalie Julia Moresco  2003    91          52.73   
  Farum Svømmeklub                   
13  Sara Pedersen  2003    86          53.78   
  Farum Svømmeklub                   
14  Kathrine Alberg  2004    38          1:10.59   
  Farum Svømmeklub                   
Filippa Sand  2003              DNS   
  Helsinge Skytte & IF                   
Isabelle Sering  2002              DNS   
  Föreningen Trelleborg Kappsim                   
Therese Kamstrup-Braad  2003              DNS   
  Farum Svømmeklub