Udskriv

Resultater DM-K i Esbjerg

.

11 svømmere fra Farum Svømmeklub har deltaget i DM-K i Esbjerg fra 17-20. november. De har svømmet de løb, som ses herunder.

Hvordan læses resultaterne?
Fed skrift når løbet er svømmet, PR=Personlig rekord, Medaljer/rekorder med rødt

DM-K

Åben klasse: Damer alle årgange, Herrer alle årgange

Torsdag 17. november Gruppe Løb: Disciplin Afsnit Tid PR Placering
Philip Greve, 1998 Åben 2: 100m medley Heats 0.56.03 0,88s 2
Magnus Jákupsson, 1994 Åben 2: 100m medley Heats 0.56.39 - 5
Daniel Christian, 1998 Åben 2: 100m medley Heats 0.58.06 0,06s 14
Thomas Bech, 1998 Åben 2: 100m medley Heats 0.59.91 - 24
Philip Greve, 1998 Åben 6: 50m bryst Heats 0.27.60 0,41s 1
Niklas Hedegaard, 1990 Åben 6: 50m bryst Heats 0.27.77 - 4
Lasse Kriegel Skovrup, 1998 Åben 6: 50m bryst Heats 0.30.55 0,37s 24
Frederik Siem Pedersen, 1991 Åben 8: 100m fri Heats 0.48.65 - 2
Kevin Witt Christensen, 1995 Åben 8: 100m fri Heats 0.49.58 - 5
Marcus Olesen, 1995 Åben 8: 100m fri Heats 0.51.10 0,68s 20
Thomas Bech, 1998 Åben 8: 100m fri Heats 0.53.31 - 39
Chris Johansen, 1996 Åben 8: 100m fri Heats 0.55.82 - 47
Magnus Jákupsson, 1994 Åben 2: 100m medley Finale 0.54.68 - SØLV
Philip Greve, 1998 Åben 2: 100m medley Finale 0.56.11 - 4
Daniel Christian, 1998 Åben 2: 100m medley Finale 0.57.49 0,576s 10
Philip Greve, 1998 Åben 6: 50m bryst Finale 0.27.50 - GULD
Niklas Hedegaard, 1990 Åben 6: 50m bryst Finale 0.28.03 - 5
Frederik Siem Pedersen, 1991 Åben 8: 100m fri Finale 0.48.00 0,25s GULD
Farum Guns
1. Magnus Jákupsson
2. Philip Greve
3. Niklas Hedegaard
4. Frederik Siem Pedersen
Åben 12: 4x100m medley Finale 3.36.47
054.59
1.00.36
0.53.87
0.47.65
- GULD
Farum Guns 2
1. Marcus Olesen
2. Lasse Kriegel Skovrup
3. Daniel Christian
4. Thomas Bech
Åben 12: 4x100m medley Finale 3.48.74
0.55.86
1.04.76
0.56.36
0.51.76
-
1,07s
12
Fredag 18. november Gruppe Løb: Disciplin Afsnit Tid PR Placering
Daniel Christian, 1998 Åben 16: 400m medley Heats 4.37.50 - 7
Marcus Olesen, 1995 Åben 17: 50m fly Heats 0.24.47 0,16s 2
Magnus Jákupsson, 1994 Åben 17: 50m fly Heats 0.24.52 - 4
Thomas Bech, 1998 Åben 17: 50m fly Heats 0.26.15 - 35
Sofia Altoft, 1998 Åben 18: 50m fri Heats 0.26.82 - 19
Niklas Hedegaard, 1990 Åben 19: 200m bryst Heats  2.14.92 - 1
Lasse Kriegel Skovrup, 1998 Åben 19: 200m bryst Heats 2.25.40 - 18
Farum Guns
1. Magnus Jákupsson
2. Philip Greve
3. Marcus Olesen
4. Frederik Siem Pedersen
Åben 21: 4x50m medley Finale 1.37.29
24.66
27.00
23.98
21.65
JA :) GULD

DANSK
REKORD
Farum Guns 2
1. Chris Johansen
2. Lasse Kriegel Skovrup
3. Daniel Christian
4. Thomas Bech
Åben 21: 4x50m medley Finale 1.46.56
27.70
30.01
25.44
23.41
- 9
Daniel Christian, 1998 Åben 16: 400m medley Finale 4.32.90 - 6
Magnus Jákupsson, 1994 Åben 17: 50m fly Finale 0.23.88 0,15s SØLV
Marcus Olesen, 1995 Åben 17: 50m fly Finale 0.24.38 0,25s BRONZE
Niklas Hedegaard, 1990 Åben 19: 200m bryst Finale 2.11.95 - GULD
Farum Guns
1. Frederik Siem Pedersen
2. Kevin Witt Christensen
3. Magnus Jákupsson
4. Philip Greve
Åben 23: 4x100m fri Finale 3.15.10
48.01
48.54
48.79
49.76
JA :) GULD

DANSK
REKORD
Lørdag 19. november Gruppe Løb: Disciplin Afsnit Tid PR Placering
Daniel Christian, 1998 Åben 24: 200m fly Heats 2.09.58 1,65s 14
Magnus Jákupsson, 1994 Åben 26: 100m ryg Heats 0.54.81 - 1
Frederik Siem Pedersen, 1991 Åben 29: 50m fri Heats 0.22.47 - 1
Magnus Jákupsson, 1994 Åben 29: 50m fri Heats 0.22.83 - 3
Philip Greve, 1998 Åben 29: 50m fri Heats 0.22.89 0,40s 5
Marcus Olesen, 1995 Åben 29: 50m fri Heats 0.23.65 0,79s 21
Thomas Bech, 1998 Åben 29: 50m fri Heats 0.24.11 - 40
Chris Johansen, 1996 Åben 29: 50m fri Heats 0.25.71 - 57
Daniel Christian, 1998 Åben 24: 200m fly Finale 2.07.83 1,75s 12
Magnus Jákupsson, 1994 Åben 26: 100m ryg Finale 0.53.27 - GULD
Frederik Siem Pedersen, 1991 Åben 29: 50m fri Finale 0.22.20 - GULD
Magnus Jákupsson, 1994 Åben 29: 50m fri Finale 0.22.43 - BRONZE
Philip Greve, 1998 Åben 29: 50m fri Finale 0.22.80 0,09s 5
Søndag 20. november Gruppe Løb: Disciplin Afsnit Tid PR Placering
Marcus Olesen, 1995 Åben 35: 100m fly Heats 0.54.99 - 3
Thomas Bech, 1998 Åben 35: 100m fly Heats 0.57.75 - 20
Daniel Christian, 1998 Åben 37: 200m medley Heats 2.05.42 - 7
Magnus Jákupsson, 1994 Åben 39: 50m ryg Heats 0.24.93 - 1
Marcus Olesen, 1995 Åben 39: 50m ryg Heats 0.26.42 0,21s 6
Chris Johansen, 1996 Åben 39: 50m ryg Heats 0.28.27 - 24
Niklas Hedegaard, 1990 Åben 41: 100m bryst Heats 0.59.93 - 1
Philip Greve, 1998 Åben 41: 100m bryst Heats 1.01.09 0,00s 3
Lasse Kriegel Skovrup, 1998 Åben 41: 100m bryst Heats 1.06.14 - 19
Sofia Altoft, 1998 Åben 42: 100m fri Heats 0.59.87 - 19
Marcus Olesen, 1995 Åben 35: 100m fly Finale 0.54.85 - 5
Daniel Christian, 1998 Åben 37: 200m medley Finale 2.04.78 - 6
Magnus Jákupsson, 1994 Åben 39: 50m ryg Finale 0.24.54 - GULD
Marcus Olesen, 1995 Åben 39: 50m ryg Finale 0.26.42 0,00s 6
Niklas Hedegaard, 1990 Åben 41: 100m bryst Finale 0.59.88 - GULD
Philip Greve, 1998 Åben 41: 100m bryst Finale 1.00.38 0,71s 4
Farum Guns
1. Magnus Jákupsson
2. Frederik Siem Pedersen
3. Philip Greve
4. Niklas Hedegaard
Åben 45: 4x50m fri Finale 1.29.18
22.54
21.89
22.39
22.36
- GULD
Farum Guns 2
1. Marcus Olesen
2. Thomas Bech
3. Daniel Christian
4. Chris Johansen
Åben 45: 4x50m fri Finale 1.35.36
23.39
23.64
23.39
24.94
-
0,26s
12