Udskriv

33 stævnerekorder efter 3 dage

.

Der blev svømmet rigtigt stærkt i årets udgave af Handelsbanken Farum Cup. Efter afslutningen af søndagens finaler, kunne der tælles til hele 33 stævnerekorder. Det er første gang i år, at vi opgør stævnerekorderne, og de tider, som stod på listen, var alle sat gennem de seneste 9 år, men dette viser alligevel, at der blev svømmet nogle virkelig flotte tider til stævnet i år.

fc kristinafc magnusTo svømmere var i en klasse for sig selv med hele 5 stævne-rekorder hver.
Kristina Thomsen, Gladsaxe, tog hos damerne rekorden 2 gange i 50m fri, 2 gange i 50m ryg og 1 gang i 100m ryg.
Magnus Jákupsson, Farum, tog hos herrerne rekorderne i 50m fly, 50m fri, 50m ryg, 100m ryg og 100m fly.

De øvrige rekorder, inklusive de 10 ovenstående, kan ses i listen herunder:

Løb Navn Tid
200m ryg Andreas Kaas Elmgreen, Lyngby 2:09.20
200m ryg Andreas Kaas Elmgreen, Lyngby 2:07.23
400 medley Daniel Christian, Farum 4:37.23
200 medley Daniel Christian, Farum 2:08.03
4x100m fri Farum Guns 3:31.75
4x100m medley Farum Guns 3:57.59
200m fly Frederik Dalhøj Paulsen, Sigma 2:08.09
50m ryg Katharina Nekhorochko, Sigma 0:30.94
100m fri Kevin Witt Christensen, Farum 0:51.38
100m fri Kevin Witt Christensen, Farum 0:50.84
50m fri Kristina Thomsen, Gladsaxe 0:26.38
50m fri Kristina Thomsen, Gladsaxe 0:26.22
50m ryg Kristina Thomsen, Gladsaxe 0.29.93
50m ryg Kristina Thomsen, Gladsaxe 0.29.63
100m ryg Kristina Thomsen, Gladsaxe 1:05.24
50m bryst Lasse Pittioni, Gladsaxe 0:29.48
50m fri Magnus Jákupsson, Farum 0:23.45
50m fly Magnus Jákupsson, Farum 0:24.90
50m ryg Magnus Jákupsson, Farum 0:26.10
100m ryg Magnus Jákupsson, Farum 0:57.20
100m fly Magnus Jákupsson, Farum 0:55.82
800m fri Maj Howardsen, Sigma 9:02.14
100m ryg Marina Heller Hansen, Sigma 1:06.09
200m fly Marina Heller Hansen, Sigma 2:19.02
50m bryst Merle Christensen, Hovedstaden 0:34.34
50m bryst Merle Christensen, Hovedstaden 0:34.24
100m bryst Mia Steen Duus, Sigma 1:15.12
50m fri Nathalie Lindborg, Malmö 0:26.39
50m bryst Philip Greve, Farum 0:28.83
100m bryst Sara Krog Christoffersen, Sigma 1:15.54
50m ryg Victoria Bierre, Gladsaxe 0:30.17
100m ryg Victoria Bierre, Gladsaxe 1:05.67
100m ryg Victoria Bierre, Gladsaxe 1:03.67