Udskriv

EJM resultater Prag, 8 - 12 juli 2009

.

Farum Svømmeklub har 5 svømmere med til EJM 2009 i Prag. De skal svømme de angivne discipliner.

Hvordan læses resultaterne. Syntaks: I: = Indledende, S: = Semifinale, F: = Finale, DJR= Dansk Juniorrekord, PR=Personlig rekord, placering angives efter :, Medaljer med rødt

 

Mie Refn
1993
Onsdag, 200m butterfly (I:11 2.18.51 (PR); S:10 2.19.32)
Fredag, 100m butterfly (I:18 1.02.19 PR)
Søndag, 50m butterfly (I:12 0.27.95 PR; S:10 0.27.87 PR)
Olivia Burmester
1993
Onsdag, 200m butterfly (I:24 2.25.75)
Fredag, 100m butterfly (I:25 1.03.14)
Søndag, 50m butterfly (I:12 0.28.48; S:13 0.27.95 PR)
Anders Lie
1991
Onsdag, 400m fri (I:10 3.55.10 (PR))
Torsdag, 1500m fri (F:9 15.41.16)
Lørdag, 800m fri (I:10 8.12.86 PR)
Frederik Siem Pedersen
1991
Onsdag, 400m fri (I:7 3.54.90 DJR; F:7 4.00.05)
Torsdag, 100m fri (I:16 0.51.32; S:7 0.50.92 DJR; F: Afmeldt)
Lørdag, 200m fri (I:9: 1.51.70; S:7 1.50.40; F:4 1.49.46 DJR)
Jonas Hansen
1991
Onsdag, 400m fri (I:34 4.05.22 PR)
Torsdag, 1500m fri (F:21 16.12.97)
Lørdag, 200m fri (I:44 1.55.56)
Drenge Landsholdet
1991/92
Fredag, 4 x 200m fri (I:6 7.28.28 DJR)
  Frederik Siem Pedersen 1.49.91 (DJR)
  Frans Johannesen 1.53.99
  Jonas Hansen 1.52.97
  Anders Lie 1.51.46)

Fredag, 4 x 200m fri (F:5 7.26.75 DJR)
  Frederik Siem Pedersen 1.50.20
  Frans Johannesen 1.52.60
  Jonas Hansen 1.53.68
  Anders Lie 1.50.27)

Piger Landsholdet
1993/94
Søndag, 4 x 100m Hold medley (I:10 4.19.10 DJR)
  Mette Pedersen 1.07.61
  Josephina Bartela 1.11.44
  Mie Refn 1.01.73
  Pernille Blume 0.58.32)

Videoer af løbene

Frederik (bane 1) og Anders (bane 7) i 400m fri indledende
Jonas (bane 6) i 400m fri indledende
Olivia (bane 5) i 200m fly indledende
Mie (bane 1) i 200m fly semifinale
Frederik (bane 1) i 400m fri finale
Jonas (bane 3) i 1500m fri.
Anders (bane 4) i 1500m fri.
Frederik (bane 1) i 100m fri indledende
Frederik (bane 1) i 100m fri semifinale
Olivia (bane 1) i 100m fly indledende
Mie (bane 8) i 100m fly indledende
Danmark drenge 4 x 200m fri (bane 2) indledende
Danmark drenge 4 x 200m fri (bane 7) finale
Jonas Hansen (bane 5) i 200m fri indledende
Frederik (bane 1) i 200m fri indledende
Anders Lie (bane 4) i 800m fri
Frederik (bane 6) i 200m fri semifinale
Mie (bane 2) i 50m fly indledende
Olivia (bane 2) i 50m fly indledende
Mie (bane 2) i 50m fly semifinale
Olivia (bane 7) i 50m fly semifinale
Frederik (bane 7) i 200m fri finale