Resultat Total - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  07 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  19:19   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 203, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Pernille Blume (1994) 24.07 2016-08-13 
Dansk Rekord Junior: Julie Kepp Jensen (2000) 25.25 2016-03-19 
Farum Cup Senior: Kristina Thomsen (1991) 26.22 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Emily Gantriis  1999    710          26.59   
  Helsinge Svømmeklub  26.13                 
Rebecca Heyliger  1992    688          26.88   
  Hvidovre Svømme Klub  26.23                 
Sofia Altoft  1998    663          27.21   
  Farum Svømmeklub  27.10                 
Annie Lindström  1996    650          27.39   
  Kristianstads SLS  26.50                 
Mia Wennecke  1999    632          27.65   
  Helsingør Svømmeklub  27.45                 
Emilie Falbe-Hansen  1999    606          28.03   
  Gentofte Svømme Klub  28.13                 
Karla Louise Balle  2001    613          27.92   
  Helsingør Svømmeklub  27.31                 
Josephine Kruse  2002    606          28.03   
  Sigma Swim Allerød  28.27                 
Stine Saaby Schmidt  2002    596          28.19   
  Farum Svømmeklub  28.54                 
10  Nina Toft  2000    572          28.58   
  Gentofte Svømme Klub  29.39                 
11  Ida Gelineck Padborg  2002    568          28.64   
  Lyngby Svømmeklub  28.71                 
12  Camilla Dufour  1996    507          29.75   
  Sigma Swim Allerød  28.64                 
 
Løb 204, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
Farum Cup Senior: Frederik Siem Pedersen (1991) 23.43 2017-05-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederik Siem Pedersen  1991    702          23.52   
  Farum Svømmeklub  22.81                 
Sebastian Tullberg  2000    612          24.62   
  Sigma Swim Birkerød  23.78                 
Anton Borring Andersen  1999    563          25.31   
  Sigma Swim Allerød  25.24                 
Viktor Nysøe Rehling  2001    548          25.55   
  Farum Svømmeklub  25.90                 
Oliver Schiellerup  2000    532          25.80   
  Sigma Swim Birkerød  26.39                 
Christoffer Weiss  2001    521          25.98   
  Gentofte Svømme Klub  26.52                 
Jannick Hansen  2001    496          26.41   
  Sigma Swim Allerød  26.94                 
Mads Ejdrup Hansen  1999    495          26.43   
  Helsingør Svømmeklub  25.99                 
Emil Tönshoff  2000    459          27.10   
  Helsingør Svømmeklub  26.21                 
10  Villads Bomholt Larsen  2001    431          27.67   
  Helsingør Svømmeklub  27.77                 
Andreas Thybo Ganzhorn  2001              DNS   
  Vest-Brøndby  26.62                 
Nicklas Andersen  2001              DNS   
  Helsinge Svømmeklub  26.12                 
 
Løb 205, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 32.22 2016-04-13 
Farum Cup Senior: Josephine Kruse (2002) 33.59 2017-05-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Josephine Kruse  2002    659          33.86   
  Sigma Swim Allerød  33.05                 
Thea Blomsterberg  2002    622          34.53   
  Sigma Swim Birkerød  33.93                 
Mia Steen Duus  2001    599          34.97   
  Sigma Swim Birkerød  35.22                 
Katrine V. Sørensen  1996    596          35.03   
  Vest-Brøndby  34.33                 
Sara Krog Christoffersen  1996    588          35.17   
  Sigma Swim Birkerød  33.27                 
Thilde Lantz  2001    582          35.30   
  Kristianstads SLS  35.19                 
Sofia Altoft  1998    520          36.66   
  Farum Svømmeklub  37.11                 
Mille Bruun Høvring  2001    498          37.19   
  VAT Copenhagen-MK31  37.07                 
Caroline Hørlykke  2000    481          37.60   
  Gentofte Svømme Klub  36.81                 
10  Josefine Søgaard Andresen  2000    472          37.84   
  Gentofte Svømme Klub  36.58                 
11  Camilla Dufour  1996    451          38.43   
  Sigma Swim Allerød  38.76                 
12  Cecilie Hjarsø  2001    432          38.98   
  VAT Copenhagen-MK31  38.91                 
 
Løb 206, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Philip Greve (1998) 27.93 2017-04-05 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.97 2016-07-08 
Farum Cup Senior: Philip Greve (1998) 28.44 2017-05-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Philip Greve  1998    752          29.05   
  Farum Svømmeklub  27.93                 
Sebastian Tullberg  2000    525          32.74   
  Sigma Swim Birkerød  33.24                 
Lucas Hoffmann  2000    492          33.46   
  Helsingør Svømmeklub  32.79                 
Carl Terp Larsen  2001    488          33.54   
  VAT Copenhagen-MK31  33.52                 
Oliver Schiellerup  2000    487          33.57   
  Sigma Swim Birkerød  33.95                 
Anton Borring Andersen  1999    444          34.62   
  Sigma Swim Allerød  35.06                 
Ulrik Blach Petersen  2001    457          34.28   
  Sigma Swim Birkerød  35.23                 
Frederik Røgind  2001    431          34.95   
  Sigma Swim Birkerød  33.64                 
Jannick Hansen  2001    402          35.77   
  Sigma Swim Allerød  43.72                 
10  Mathias Riff Alexandersen  2001    336          38.00   
  Sigma Swim Birkerød  39.22                 
David Cano Rosenvold  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub  37.48                 
Villads Bomholt Larsen  2001              DSQ  2 flybenspark ef.st. 
  Helsingør Svømmeklub  37.42                 
 
Løb 601, 200m Frisvømning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:54.08 2016-08-09 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
Farum Cup Senior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 2:03.02 2013-05-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Marina Heller Hansen  1994    768  28.94  1:00.17  1:31.88    2:03.33   
  Sigma Swim Allerød  2:01.90                 
                     
Maj Howardsen  1997    746  29.53  1:00.83  1:32.66    2:04.53   
  Sigma Swim Allerød  2:01.58                 
                     
Emily Gantriis  1999    684  28.93  1:00.44  1:33.64    2:08.22   
  Helsinge Svømmeklub  2:04.00                 
                     
Caroline Erichsen  1998    657  30.24  1:03.08  1:36.32    2:09.91   
  Sigma Swim Birkerød  2:07.80                 
                     
Karla Louise Balle  2001    645  30.20  1:03.14  1:37.08    2:10.71   
  Helsingør Svømmeklub  2:08.18                 
                     
Caroline Hørlykke  2000    589  31.51  1:05.60  1:40.38    2:14.75   
  Gentofte Svømme Klub  2:18.70                 
                     
Caroline Waage Nowak  2001    589  31.98  1:05.33  1:40.20    2:14.71   
  Gentofte Svømme Klub  2:12.53                 
                     
Helena Hvid Hansen  2001    585  31.73  1:06.23  1:41.15    2:15.08   
  Helsingør Svømmeklub  2:19.72                 
                     
Amanda Egerod Lund  2000    575  32.60  1:07.94  1:42.75    2:15.79   
  Sigma Swim Allerød  2:14.84                 
                     
10  Camilla Dufour  1996    554  31.90  1:07.67  1:42.42    2:17.49   
  Sigma Swim Allerød  2:11.90                 
                     
11  Ida Gelineck Padborg  2002    548  32.34  1:07.45  1:42.90    2:18.03   
  Lyngby Svømmeklub  2:18.71                 
                     
12  Amanda Modig  1999    534  32.14  1:07.52  1:43.54    2:19.18   
  Kristianstads SLS  2:19.84                 
                     
 
Løb 602, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
Farum Cup Senior: Daniel Skaaning (1993) 1:51.44 2013-05-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    653  27.47  57.55  1:28.10    1:57.54   
  Sigma Swim Birkerød  1:52.52                 
                     
Anton Borring Andersen  1999    605  28.81  59.89  1:30.46    2:00.59   
  Sigma Swim Allerød  1:56.02                 
                     
Andreas Mårtensson  1997    604  28.31  59.15  1:30.23    2:00.66   
  Sigma Swim Allerød  1:55.72                 
                     
Christoffer Weiss  2001    560  28.32  59.54  1:31.67    2:03.69   
  Gentofte Svømme Klub  2:02.44                 
                     
Oliver Christiansen  1999    545  29.15  1:00.67  1:33.08    2:04.86   
  Helsinge Svømmeklub  2:02.00                 
                     
Emil Tönshoff  2000    533  29.27  1:01.27  1:33.74    2:05.77   
  Helsingør Svømmeklub  2:08.18                 
                     
Emil Engels Henriksen  1999    550  29.01  1:01.40  1:33.05    2:04.45   
  Sigma Swim Allerød  2:03.19                 
                     
August Hertz Bugge  2000    443  29.41  1:03.23  1:38.79    2:13.76   
  VAT Copenhagen-MK31  2:11.83                 
                     
Joel Johnsson  2000    419  30.82  1:05.15  1:40.63    2:16.26   
  Kristianstads SLS  2:17.86                 
                     
10  Christian Skinhøj  2001    387  30.42  1:05.75  1:42.80    2:19.94   
  Gentofte Svømme Klub  2:20.66                 
                     
11  Lucas Hoffmann  2000    350  32.00  1:08.73  1:47.34    2:24.61   
  Helsingør Svømmeklub  2:07.22                 
                     
Frederik Helms  2001              DSQ  Tyvstart 
  Vest-Brøndby  2:21.12                 
                     
 
Løb 603, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
Farum Cup Senior: Victoria Bierre (2000) 1:03.67 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Emilie Falbe-Hansen  1999    725  31.53        1:04.68   
  Gentofte Svømme Klub  1:04.27                 
                     
Nina Toft  2000    639  32.95        1:07.45   
  Gentofte Svømme Klub  1:09.35                 
                     
Mille Bruun Høvring  2001    564  33.53        1:10.33   
  VAT Copenhagen-MK31  1:11.56                 
                     
Mia Wennecke  1999    562  33.64        1:10.40   
  Helsingør Svømmeklub  1:06.82                 
                     
Sofie Louise Nimb  2001    516  35.69        1:12.42   
  Gentofte Svømme Klub  1:12.03                 
                     
Freja A. Skov  2000    514  34.78        1:12.52   
  Helsingør Svømmeklub  1:10.34                 
                     
Anna Boutrup  1998    519  36.20        1:12.30   
  Sigma Swim Birkerød  1:08.65                 
                     
Claudia Sperling  2002    506  35.40        1:12.93   
  Lyngby Svømmeklub  1:09.69                 
                     
Josefine Søgaard Andresen  2000    504  35.12        1:13.02   
  Gentofte Svømme Klub  1:12.44                 
                     
10  Josefine Rosengren  2000    491  35.65        1:13.63   
  Kristianstads SLS  1:14.39                 
                     
11  Olivia Olivarius Vølund  2002    441  36.30        1:16.33   
  Lyngby Svømmeklub  1:15.50                 
                     
12  Carolina Sahl Rasmussen  2001    420  36.92        1:17.55   
  Farum Svømmeklub  1:16.89                 
                     
 
Løb 604, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
Farum Cup Senior: Magnus Jákupsson (1994) 57.20 2015-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Kevin Witt Christensen  1995    745  27.77        57.27   
  Farum Svømmeklub  56.51                 
                     
Peter Vangsgaard  2000    626  29.46        1:00.69   
  Gentofte Svømme Klub  1:02.89                 
                     
Mads Ejdrup Hansen  1999    536  30.84        1:03.91   
  Helsingør Svømmeklub  58.94                 
                     
Jacob El Mokri  2001    357  35.91        1:13.20   
  Kristianstads SLS  1:21.01                 
                     
Karl-Emil Rohr  2001              DNS   
  Vest-Brøndby  1:24.41                 
                     
Viktor Nysøe Rehling  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub  1:10.47                 
                     
 
Løb 605, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Thea Blomsterberg (2002) 2:30.61 2017-04-05 
Farum Cup Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:25.41 2013-05-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Sara Krog Christoffersen  1996    577  37.19  1:19.61  2:03.02    2:47.03   
  Sigma Swim Birkerød  2:33.75                 
                     
Thilde Lantz  2001    562  37.30  1:20.61  2:04.58    2:48.52   
  Kristianstads SLS  2:47.61                 
                     
Amanda Hietala  2002    483  40.12  1:25.09  2:10.59    2:57.27   
  Helsingør Svømmeklub  2:59.90                 
                     
Cecilie Hjarsø  2001    413  41.47  1:29.53  2:18.35    3:06.72   
  VAT Copenhagen-MK31  3:08.13                 
                     
Mia Witt  2002    375  42.75  1:32.39  2:23.30    3:12.75   
  Vest-Brøndby  3:15.70                 
                     
Amalie V. Sørensen  2002    361  44.25  1:34.76  2:24.95    3:15.27   
  Vest-Brøndby  3:10.89                 
                     
 
Løb 606, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Matti Mattsson (1993) 2:08.95 2013-08-02 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
Farum Cup Senior: Robert Palosaari (1992) 2:22.69 2015-05-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Casper Davidsen  1999    574  34.89  1:14.62  1:53.99    2:32.76   
  Vest-Brøndby  2:25.85                 
                     
Oliver Christiansen  1999    541  35.85  1:15.40  1:56.46    2:35.82   
  Helsinge Svømmeklub  2:29.41                 
                     
Lucas Hoffmann  2000    492  36.23  1:16.98  1:58.83    2:40.82   
  Helsingør Svømmeklub  2:31.62                 
                     
Carl Terp Larsen  2001    466  36.59  1:18.01  2:00.50    2:43.80   
  VAT Copenhagen-MK31  2:40.72                 
                     
 
Løb 607, 100m Butterfly Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 55.48 2016-08-07 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 56.51 2014-08-22 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07 
Farum Cup Senior: Katrine Holm Sørensen (1992) 1:00.20 2013-05-04 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Caroline Erichsen  1998    768  28.55        1:00.75   
  Sigma Swim Birkerød  59.94                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    683  29.84        1:03.16   
  Sigma Swim Allerød  1:03.52                 
                     
Maj Howardsen  1997    654  30.55        1:04.08   
  Sigma Swim Allerød  1:05.98                 
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    601  30.44        1:05.92   
  Sigma Swim Allerød  1:03.04                 
                     
Emilie Falbe-Hansen  1999    571  30.85        1:07.06   
  Gentofte Svømme Klub  1:06.51                 
                     
Camilla Dufour  1996    488  32.11        1:10.63   
  Sigma Swim Allerød  1:03.98                 
                     
Caroline Hørlykke  2000    556  31.32        1:07.66   
  Gentofte Svømme Klub  1:07.83                 
                     
Sofie Louise Nimb  2001    503  32.70        1:09.95   
  Gentofte Svømme Klub  1:11.30                 
                     
Anna Boutrup  1998    479  33.80        1:11.07   
  Sigma Swim Birkerød  1:07.69                 
                     
10  Linnéa Högberg  1999    470  33.55        1:11.54   
  Kristianstads SLS  1:15.01                 
                     
11  Sarah Sejr Aagaard  2000    461  33.44        1:12.02   
  Farum Svømmeklub  1:10.18                 
                     
12  Caroline Waage Nowak  2001    447  33.62        1:12.75   
  Gentofte Svømme Klub  1:13.71                 
                     
 
Løb 608, 100m Butterfly Herrer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13 
Farum Cup Senior: Magnus Jákupsson (1994) 55.82 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    664  26.92        57.08   
  Sigma Swim Birkerød  55.95                 
                     
Frederik Siem Pedersen  1991    661  26.58        57.17   
  Farum Svømmeklub  1:03.28                 
                     
Thomas Bech  1998    578  28.10        59.79   
  Farum Svømmeklub  58.28                 
                     
Villads Bomholt Larsen  2001    545  28.14        1:00.97   
  Helsingør Svømmeklub  1:02.94                 
                     
Emil Engels Henriksen  1999    524  28.66        1:01.78   
  Sigma Swim Allerød  1:00.92                 
                     
Mads Steen Petersen  1997    522  28.63        1:01.86   
  Helsinge Svømmeklub  59.38                 
                     
Anton Borring Andersen  1999    563  28.58        1:00.33   
  Sigma Swim Allerød  59.83                 
                     
Peter Vangsgaard  2000    479  29.13        1:03.65   
  Gentofte Svømme Klub  1:04.18                 
                     
August Hertz Bugge  2000    394  29.52        1:07.95   
  VAT Copenhagen-MK31  1:06.53                 
                     
10  Christoffer Weiss  2001    380  31.25        1:08.78   
  Gentofte Svømme Klub  1:04.97                 
                     
11  Carl Terp Larsen  2001    379  30.77        1:08.82   
  VAT Copenhagen-MK31  1:07.95                 
                     
12  Joel Johnsson  2000    364  31.70        1:09.72   
  Kristianstads SLS  1:09.16                 
                     
 
Løb 801, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:35.31 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 3:45.16 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Køge Piger (1900) 3:54.30 2011-06-26 
Farum Cup Senior: Sigma Senior Damer 3:58.58 2015-05-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Farum Damer  1998    585          4:12.14   
  Farum Svømmeklub  4:24.63                 
  Sofia Altoft  1998      28.18  59.14      59.14   
  Simone Jørgensen  1999      30.33  1:04.26      2:03.40   
  Carolina Sahl Rasmussen  2001      31.56  1:07.01      3:10.41   
  Stine Saaby Schmidt  2002      29.34  1:01.73      4:12.14   
                     
Ksls Damer  2002    539          4:19.19   
  Kristianstads SLS  4:18.40                 
  Amanda Modig  1999      31.46  1:05.59      1:05.59   
  Annie Lindström  1996      30.13  1:03.38      2:08.97   
  Linnéa Högberg  1999      31.18  1:05.49      3:14.46   
  Thilde Lantz  2001      30.34  1:04.73      4:19.19   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  07 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  19:19