Resultat Total - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  Handelsbanken Farum Cup 2017    Udskriftsdato  06 maj 2017   
  Stævne by  Farum, Danmark    Udskriftstidspunkt  21:41   
  Arrangør  Farum Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  04 maj 2017         
 
 
Løb 301, 200m Medley Damer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 2:17.89 2017-04-03 
Farum Cup Senior: Jaqueline Hippi (1996) 2:18.93 2015-05-08 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Marina Heller Hansen  1994    653  30.15  1:06.81  1:51.75    2:25.34   
  Sigma Swim Allerød  2:18.43                 
                     
Emilie Falbe-Hansen  1999    648  30.60  1:05.82  1:50.78    2:25.72   
  Gentofte Svømme Klub  2:24.27                 
                     
Nina Toft  2000    632  32.34  1:09.63  1:53.82    2:26.93   
  Gentofte Svømme Klub  2:33.58                 
                     
Maria Grandt  1998    627  31.60  1:11.12  1:52.77    2:27.29   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:15.55                 
                     
Caroline Hørlykke  2000    605  32.30  1:11.00  1:55.30    2:29.06   
  Gentofte Svømme Klub  2:25.81                 
                     
Vera Staun Hansen  1999    570  31.29  1:12.36  1:57.39    2:32.09   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:27.40                 
                     
Josefine Søgaard Andresen  2000    565  32.85  1:13.07  1:54.71    2:32.53   
  Gentofte Svømme Klub  2:33.21                 
                     
Amalie H. Falck-Schmith  1989    558  32.87  1:14.87  1:56.47    2:33.14   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:29.82                 
                     
Emma Maagøe  1999    556  32.61  1:10.79  1:58.72    2:33.34   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:29.54                 
                     
10  Camilla Dufour  1996    537  31.42  1:11.07  1:58.73    2:35.07   
  Sigma Swim Allerød  2:28.14                 
                     
11  Mille Bruun Høvring  2001    533  32.02  1:12.82  1:58.84    2:35.53   
  VAT Copenhagen-MK31  2:38.02                 
                     
12  Caroline Waage Nowak  2001    530  33.19  1:13.73  2:00.63    2:35.82  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  2:30.19                 
                     
13  Signe Fich Hansen  2002    516  32.30  1:15.96  2:03.67    2:37.16   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:33.93                 
                     
14  Thilde Lantz  2001    511  34.18  1:17.10  1:59.35    2:37.66  Deltager ikke i finalen 
  Kristianstads SLS  2:40.21                 
                     
15  Sofie Villum Færch  2002    502  34.12  1:17.18  2:02.06    2:38.65  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub  2:34.75                 
                     
16  Katrine Brandt Nielsen  2002    467  33.44  1:15.32  2:04.33    2:42.50   
  Lyngby Svømmeklub  2:38.66                 
                     
17  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    459  34.43  1:19.12  2:04.00    2:43.42   
  Lyngby Svømmeklub  2:50.00                 
                     
18  Linnéa Högberg  1999    427  34.62  1:20.28  2:11.21    2:47.46   
  Kristianstads SLS  2:50.57                 
                     
19  Sasia Lundhus  2002    377  37.97  1:20.49  2:15.78    2:54.45   
  Vest-Brøndby  2:47.50                 
                     
20  Mia Witt  2002    374  39.50  1:26.15  2:17.21    2:54.99   
  Vest-Brøndby  2:54.82                 
                     
21  Nikoline Victoria Sass  1999    345  40.07  1:24.28  2:17.84    2:59.69   
  Solrød Svømmeklub  3:00.84                 
                     
22  Sofia Levisen  2002    319  41.39  1:27.66  2:25.23    3:04.39   
  Solrød Svømmeklub  3:05.84                 
                     
23  Michelle Nguyen  2002    310  41.17  1:33.20  2:25.46    3:06.16   
  Kristianstads SLS  2:54.08                 
                     
24  Julie Silberg  2002    304  36.82  1:28.31  2:23.70    3:07.46   
  Solrød Svømmeklub  3:14.77                 
                     
25  Pernille Møller Leisted  2002    290  43.93  1:36.71  2:28.04    3:10.52   
  Helsinge Svømmeklub  2:54.00                 
                     
Silke Meyer  1998              DNS   
  Gentofte Svømme Klub  2:29.20                 
                     
Josefine Strand Nielsen  2000              DSQ  Ryg afsl. på mave 
  Hovedstadens Svømmeklub  2:36.08                 
                     
 
Løb 302, 200m Medley Herrer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
Dansk Rekord Senior: Daniel Skaaning (1993) 2:00.80 2017-04-02 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
Farum Cup Senior: Daniel Christian (1998) 2:08.03 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Alvi Hjelm  1996    603  29.21  1:04.98  1:43.87    2:14.92   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:07.14                 
                     
Jonathan Müller  1997    600  29.17  1:04.21  1:43.55    2:15.12  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub  2:14.12                 
                     
Peter Vangsgaard  2000    596  29.43  1:05.30  1:44.75    2:15.42   
  Gentofte Svømme Klub  2:17.57                 
                     
Óli Mortensen  1996    593  28.07  1:03.22  1:44.50    2:15.64   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:22.31                 
                     
Linus Koefoed Weiss  1999    585  28.49  1:02.68  1:44.81    2:16.23   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:15.11                 
                     
Casper Davidsen  1999    532  30.49  1:07.76  1:46.62    2:20.64   
  Vest-Brøndby  2:19.49                 
                     
Andreas Vestergaard  1999    516  29.15  1:06.01  1:51.01    2:22.10   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:26.17                 
                     
Mathias Vestergaard  2001    514  30.72  1:08.09  1:50.71    2:22.25   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:16.12                 
                     
Oliver Christiansen  1999    506  28.83  1:07.38  1:48.31    2:22.98   
  Helsinge Svømmeklub  2:15.63                 
                     
10  Villads Bomholt Larsen  2001    504  29.40  1:05.79  1:50.61    2:23.18   
  Helsingør Svømmeklub  2:23.92                 
                     
11  Frederik Bornemann  2001    482  30.47  1:08.10  1:52.95    2:25.39   
  Sigma Swim Allerød  2:22.03                 
                     
12  Christoffer Weiss  2001    481  31.70  1:10.27  1:53.40    2:25.40  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  2:27.71                 
                     
13  Frederik Junker Neldeberg  2000    448  30.09  1:10.03  1:51.78    2:28.91   
  Helsinge Svømmeklub  2:10.00                 
                     
14  Carl Terp Larsen  2001    442  29.83  1:11.85  1:53.21    2:29.58   
  VAT Copenhagen-MK31  2:27.31                 
                     
15  Mads Ejdrup Hansen  1999    442  30.11  1:08.97  1:54.80    2:29.61   
  Helsingør Svømmeklub  2:22.26                 
                     
16  Joel Johnsson  2000    372  31.32  1:15.68  2:02.79    2:38.40   
  Kristianstads SLS  2:43.87                 
                     
17  Mathias Riff Alexandersen  2001    357  36.34  1:15.83  2:02.54    2:40.60   
  Sigma Swim Birkerød  2:46.72                 
                     
18  Karl-Emil Rohr  2001    289  35.19  1:21.64  2:12.17    2:52.28   
  Vest-Brøndby  2:48.16                 
                     
 
Løb 303, 100m Frisvømning Damer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 52.67 2014-08-20 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.35 2016-08-10 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
Farum Cup Senior: Pernille Blume (1994) 54.85 2013-05-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Emily Gantriis  1999    707  28.66        58.43   
  Helsinge Svømmeklub  57.22                 
                     
Sofia Altoft  1998    703  28.10        58.56   
  Farum Svømmeklub  57.87                 
                     
Rebecca Heyliger  1992    679  28.46        59.22   
  Hvidovre Svømme Klub  58.50                 
                     
Maj Howardsen  1997    675  28.96        59.33   
  Sigma Swim Allerød  57.49                 
                     
Caroline Erichsen  1998    662  28.62        59.73   
  Sigma Swim Birkerød  56.81                 
                     
Karla Louise Balle  2001    644  29.22        1:00.29  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub  59.67                 
                     
Mia Wennecke  1999    638  29.28        1:00.47   
  Helsingør Svømmeklub  59.95                 
                     
Signe Fich Hansen  2002    614  29.75        1:01.25   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:01.23                 
                     
Luna Donde Feilberg  2000    606  30.09        1:01.53   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:01.75                 
                     
10  Annie Lindström  1996    582  29.15        1:02.36   
  Kristianstads SLS  58.94                 
                     
10  Josephine Kruse  2002    582  29.66        1:02.36  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød  1:02.13                 
                     
12  Stine Saaby Schmidt  2002    573  29.77        1:02.66   
  Farum Svømmeklub  1:02.49                 
                     
13  Ida Gelineck Padborg  2002    565  30.08        1:02.98   
  Lyngby Svømmeklub  1:02.18                 
                     
14  Anna Boutrup  1998    564  30.74        1:03.01   
  Sigma Swim Birkerød  1:00.97                 
                     
15  Thea Blomsterberg  2002    537  30.41        1:04.05  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  1:03.52                 
                     
16  Carolina Sahl Rasmussen  2001    534  30.87        1:04.18   
  Farum Svømmeklub  1:04.74                 
                     
17  Simone Jørgensen  1999    529  30.48        1:04.38   
  Farum Svømmeklub  1:04.54                 
                     
18  Helena Hvid Hansen  2001    528  31.15        1:04.39   
  Helsingør Svømmeklub  1:06.17                 
                     
19  Karina Garne Larsen  2000    521  31.30        1:04.67   
  Sigma Swim Allerød  1:03.04                 
                     
20  Claudia Sperling  2002    519  31.33        1:04.77   
  Lyngby Svømmeklub  1:04.05                 
                     
21  Linnéa Högberg  1999    515  31.28        1:04.96   
  Kristianstads SLS  1:03.94                 
                     
22  Mathilde Menck Nielsen  2002    511  30.83        1:05.12   
  Helsingør Svømmeklub  1:01.63                 
                     
23  Emma Jensen  2002    508  30.94        1:05.23   
  Helsinge Svømmeklub  1:04.79                 
                     
24  Katrine Brandt Nielsen  2002    497  31.08        1:05.71   
  Lyngby Svømmeklub  1:04.90                 
                     
25  Amanda Modig  1999    496  31.86        1:05.77   
  Kristianstads SLS  1:05.76                 
                     
26  Cecilie Hjarsø  2001    489  31.85        1:06.09   
  VAT Copenhagen-MK31  1:09.40                 
                     
27  Amanda Egerod Lund  2000    482  31.82        1:06.37  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød  1:03.00                 
                     
28  Olivia Olivarius Vølund  2002    476  31.93        1:06.67   
  Lyngby Svømmeklub  1:04.59                 
                     
29  Cecilie Porsdal  2002    446  32.95        1:08.11   
  Sigma Swim Birkerød  1:07.80                 
                     
30  Maria Borre Jacobsen  2001    443  32.59        1:08.26   
  Lyngby Svømmeklub  1:10.80                 
                     
31  Sara Emilie Nimb  2002    434  32.10        1:08.73   
  Gentofte Svømme Klub  1:12.02                 
                     
32  Katrine S. Frederiksen  2002    401  33.47        1:10.57   
  Helsinge Svømmeklub  1:09.82                 
                     
33  Mia Witt  2002    392  33.97        1:11.12   
  Vest-Brøndby  1:10.56                 
                     
34  Caroline Bach Offendal  2002    383  34.61        1:11.69   
  Helsinge Svømmeklub  1:09.38                 
                     
35  Katrine Voss Thorsen  2002    376  34.50        1:12.08   
  Helsinge Svømmeklub  1:14.42                 
                     
36  Astrid Elmberg  2002    350  34.34        1:13.82   
  Kristianstads SLS  1:12.70                 
                     
37  Maja Fling  2001    319  36.86        1:16.13   
  Kristianstads SLS  1:15.39                 
                     
38  Emma Antonisen  2002    315  37.11        1:16.45   
  Helsinge Svømmeklub  1:15.11                 
                     
Clara Marott Schelde  2000              DNS   
  Farum Svømmeklub  1:05.25                 
                     
 
Løb 304, 100m Frisvømning Herrer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
Farum Cup Senior: Kevin Witt Christensen (1995) 50.84 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederik Siem Pedersen  1991    753  25.68        51.55   
  Farum Svømmeklub  49.95                 
                     
Kevin Witt Christensen  1995    751  24.90        51.59   
  Farum Svømmeklub  50.32                 
                     
Sebastian Tullberg  2000    657  26.36        53.96  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  52.47                 
                     
William Textor Broch  2001    653  26.16        54.07   
  Lyngby Svømmeklub  53.12                 
                     
Mads Steen Petersen  1997    627  26.95        54.79   
  Helsinge Svømmeklub  53.63                 
                     
Lucas Bruun Strøbek  2001    623  26.59        54.91   
  Gentofte Svømme Klub  54.87                 
                     
Alexander Eggers  1999    606  26.31        55.42   
  Sigma Swim Birkerød  54.36                 
                     
Jesper Frost Thomsen  1997    601  26.81        55.56   
  Hovedstadens Svømmeklub  55.11                 
                     
Niklas Broch Thielemann  1994    598  26.69        55.65  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  56.20                 
                     
10  Julius Munk  2000    569  27.14        56.61   
  Helsingør Svømmeklub  55.55                 
                     
11  Oliver Schiellerup  2000    558  26.77        56.96   
  Sigma Swim Birkerød  57.82                 
                     
12  Jannick Hansen  2001    556  27.53        57.02   
  Sigma Swim Allerød  57.37                 
                     
13  Malthe Letting  2001    548  27.69        57.32   
  Farum Svømmeklub  57.79                 
                     
14  Nicklas Andersen  2001    547  28.03        57.34   
  Helsinge Svømmeklub  59.60                 
                     
15  Christoffer Weiss  2001    527  28.44        58.07  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  56.75                 
                     
16  Viktor Nysøe Rehling  2001    523  28.40        58.22   
  Farum Svømmeklub  56.38                 
                     
17  Emil Tönshoff  2000    522  28.10        58.23   
  Helsingør Svømmeklub  57.49                 
                     
18  Villads Bomholt Larsen  2001    487  29.19        59.61   
  Helsingør Svømmeklub  58.44                 
                     
19  Gustav Frydensberg  1999    459  29.06        1:00.81   
  Lyngby Svømmeklub  59.79                 
                     
20  Frederik Røgind  2001    450  28.68        1:01.20   
  Sigma Swim Birkerød  58.98                 
                     
21  Lucas Hoffmann  2000    448  28.83        1:01.30   
  Helsingør Svømmeklub  58.72                 
                     
22  August Hertz Bugge  2000    444  28.32        1:01.48   
  VAT Copenhagen-MK31  1:00.24                 
                     
23  Christian Ong Hansen  2001    432  29.46        1:02.04   
  Farum Svømmeklub  1:02.03                 
                     
24  Christian Skinhøj  2001    426  29.94        1:02.31   
  Gentofte Svømme Klub  1:03.77                 
                     
25  Rasmus Nielsen  2001    418  29.81        1:02.70   
  Sigma Swim Allerød  1:03.06                 
                     
26  Jakob Forsberg  2000    410  30.17        1:03.14   
  Helsinge Svømmeklub  1:04.97                 
                     
27  Joel Johnsson  2000    408  30.60        1:03.23   
  Kristianstads SLS  1:03.44                 
                     
28  Marcus Christiansen  2001    403  30.04        1:03.46   
  Helsinge Svømmeklub  1:16.00                 
                     
29  Jacob El Mokri  2001    389  30.64        1:04.21   
  Kristianstads SLS  1:04.07                 
                     
30  Mathias Holm  2001    383  30.39        1:04.54   
  Sigma Swim Birkerød  1:02.81                 
                     
31  Morten Kilhof  2000    366  30.78        1:05.58   
  Solrød Svømmeklub  1:04.96                 
                     
32  Karl-Emil Rohr  2001    307  32.89        1:09.53   
  Vest-Brøndby  1:09.57                 
                     
David Cano Rosenvold  2001              DNS   
  Farum Svømmeklub  1:06.26                 
                     
 
Løb 305, 200m Butterfly Damer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 2:13.13 2017-04-01 
Farum Cup Senior: Maj Howardsen (1997) 2:18.99 2017-05-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Maj Howardsen  1997    673  31.89  1:06.82  1:42.78    2:18.99  Farum Cup 
  Sigma Swim Allerød  2:15.14                 
                     
Marina Heller Hansen  1994    658  30.81  1:06.34  1:43.09    2:20.00   
  Sigma Swim Allerød  2:15.26                 
                     
Camilla Dufour  1996    533  32.60  1:09.94  1:49.34    2:30.17   
  Sigma Swim Allerød  2:25.62                 
                     
Josefine Strand Nielsen  2000    495  34.57  1:13.88  1:54.22    2:33.98   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:37.36                 
                     
Maria Grandt  1998    487  33.44  1:11.94  1:53.02    2:34.81   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:27.84                 
                     
Sofie Louise Nimb  2001    477  33.71  1:12.37  1:53.42    2:35.85  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  2:31.24                 
                     
Sarah Sejr Aagaard  2000    434  35.38  1:15.64  1:58.74    2:40.81  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  2:39.01                 
                     
Emma Maagøe  1999    429  34.03  1:14.60  1:57.05    2:41.41   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:32.87                 
                     
Amanda Egerod Lund  2000    391  35.30  1:17.46  2:02.20    2:46.47  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød  2:27.32                 
                     
 
Løb 306, 200m Butterfly Herrer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:54.47 2015-08-04 
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:54.47 2015-08-04 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
Farum Cup Senior: Frederik Dalhøj Paulsen (1998) 2:08.09 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    593  28.45  1:02.40  1:37.14    2:12.67   
  Sigma Swim Birkerød  2:04.50                 
                     
Óli Mortensen  1996    581  31.14  1:06.25  1:40.66    2:13.61   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:04.87                 
                     
Jonathan Müller  1997    574  30.56  1:04.72  1:39.77    2:14.10  Deltager ikke i finalen 
  Hovedstadens Svømmeklub  2:09.93                 
                     
Emil Engels Henriksen  1999    530  30.46  1:05.65  1:41.70    2:17.72   
  Sigma Swim Allerød  2:10.25                 
                     
Anton Borring Andersen  1999    530  30.40  1:06.10  1:42.59    2:17.79   
  Sigma Swim Allerød  2:06.48                 
                     
Ulrik Blach Petersen  2001    424  31.76  1:09.87  1:49.47    2:28.36   
  Sigma Swim Birkerød  2:23.58                 
                     
Julius Munk  2000    372  30.94  1:08.93  1:51.16    2:34.94  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub  2:11.19                 
                     
Frederik Helms  2001    336  35.97  1:17.80  2:00.01    2:40.39   
  Vest-Brøndby  2:37.08                 
                     
 
Løb 307, 100m Brystsvømning Damer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Josephine Kruse (2002) 1:09.73 2017-04-02 
Farum Cup Senior: Josephine Kruse (2002) 1:13.55 2017-05-06 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Josephine Kruse  2002    669  34.73        1:13.55  Farum Cup
Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Allerød  1:10.40                 
                     
Thea Blomsterberg  2002    645  35.86        1:14.44  Farum Cup
Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  1:11.25                 
                     
Katrine V. Sørensen  1996    566  37.07        1:17.76   
  Vest-Brøndby  1:15.53                 
                     
Amalie H. Falck-Schmith  1989    563  37.82        1:17.93   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:13.30                 
                     
Thilde Lantz  2001    562  36.73        1:17.96   
  Kristianstads SLS  1:17.12                 
                     
Josefine Søgaard Andresen  2000    537  37.49        1:19.16   
  Gentofte Svømme Klub  1:16.54                 
                     
Sara Fogh Myrup  1997    518  37.49        1:20.08   
  Sigma Swim Birkerød  1:15.52                 
                     
Caroline Hørlykke  2000    506  38.53        1:20.73   
  Gentofte Svømme Klub  1:21.70                 
                     
Karla Louise Balle  2001    481  38.26        1:22.08  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub  1:20.19                 
                     
10  Anna Boutrup  1998    478  39.62        1:22.27   
  Sigma Swim Birkerød  1:16.04                 
                     
11  Nikoline Biltoft-Jensen  2001    471  39.16        1:22.70   
  Lyngby Svømmeklub  1:18.30                 
                     
12  Sofie Louise Nimb  2001    430  40.29        1:25.23  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  1:23.59                 
                     
13  Cecilie Hjarsø  2001    394  40.46        1:27.74   
  VAT Copenhagen-MK31  1:26.29                 
                     
14  Amalie V. Sørensen  2002    372  42.52        1:29.40   
  Vest-Brøndby  1:24.68                 
                     
15  Katrine S. Frederiksen  2002    313  44.38        1:34.77   
  Helsinge Svømmeklub  1:35.78                 
                     
16  Emma Jensen  2002    311  45.83        1:34.97   
  Helsinge Svømmeklub  1:32.00                 
                     
17  Michelle Nguyen  2002    305  44.34        1:35.59   
  Kristianstads SLS  1:34.21                 
                     
18  Nikoline Victoria Sass  1999    290  46.49        1:37.19   
  Solrød Svømmeklub  1:41.96                 
                     
19  Pernille Møller Leisted  2002    284  47.31        1:37.85   
  Helsinge Svømmeklub  1:45.80                 
                     
20  Julie Silberg  2002    274  45.07        1:39.00   
  Solrød Svømmeklub  1:39.24                 
                     
21  Maja Fling  2001    246  48.41        1:42.61   
  Kristianstads SLS  1:41.11                 
                     
22  Caroline Bach Offendal  2002    237  49.21        1:43.91   
  Helsinge Svømmeklub  1:39.36                 
                     
 
Løb 308, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Philip Greve (1998) 1:02.03 2017-04-04 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 1:02.21 2015-06-27 
Farum Cup Senior: Niklas Hedegaard (1990) 1:04.25 2014-04-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Philip Greve  1998    712  30.13        1:04.85   
  Farum Svømmeklub  1:02.03                 
                     
Peter Vangsgaard  2000    532  33.75        1:11.45   
  Gentofte Svømme Klub  1:09.65                 
                     
Alvi Hjelm  1996    522  34.44        1:11.89   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:07.30                 
                     
Lucas Bruun Strøbek  2001    520  34.66        1:12.02   
  Gentofte Svømme Klub  1:12.10                 
                     
Lucas Hoffmann  2000    507  34.31        1:12.63   
  Helsingør Svømmeklub  1:10.51                 
                     
Sebastian Tullberg  2000    497  34.21        1:13.09  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  1:11.24                 
                     
Linus Koefoed Weiss  1999    480  35.21        1:13.97   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:17.12                 
                     
William Textor Broch  2001    478  35.23        1:14.05   
  Lyngby Svømmeklub  1:13.68                 
                     
Carl Terp Larsen  2001    476  35.45        1:14.16   
  VAT Copenhagen-MK31  1:12.14                 
                     
10  Alexander Eggers  1999    475  35.47        1:14.20   
  Sigma Swim Birkerød  1:07.59                 
                     
11  Frederik Junker Neldeberg  2000    461  34.99        1:14.95   
  Helsinge Svømmeklub  1:10.12                 
                     
12  Frederik Røgind  2001    365  37.64        1:20.98   
  Sigma Swim Birkerød  1:12.71                 
                     
13  Christian Skinhøj  2001    350  38.36        1:22.12   
  Gentofte Svømme Klub  1:20.17                 
                     
14  Gustav Frydensberg  1999    342  38.72        1:22.75   
  Lyngby Svømmeklub  1:21.41                 
                     
15  Jakob Forsberg  2000    329  37.86        1:23.88   
  Helsinge Svømmeklub  1:19.57                 
                     
16  Marcus Christiansen  2001    309  40.92        1:25.63   
  Helsinge Svømmeklub  1:30.96                 
                     
17  Jacob El Mokri  2001    287  40.95        1:27.78   
  Kristianstads SLS  1:26.07                 
                     
18  Frederik Helms  2001    253  44.18        1:31.50   
  Vest-Brøndby  1:29.85                 
                     
19  Mathias Holm  2001    247  43.90        1:32.29   
  Sigma Swim Birkerød  1:25.83                 
                     
20  Morten Kilhof  2000    231  43.72        1:34.32   
  Solrød Svømmeklub  1:30.25                 
                     
21  Karl-Emil Rohr  2001    226  44.92        1:34.96   
  Vest-Brøndby  1:26.17                 
                     
 
Løb 309, 200m Rygsvømning Damer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Eyglo Osk Gustafsdottir (1995) 2:08.84 2016-08-10 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
Farum Cup Senior: Sarah Bro (1996) 2:19.29 2013-05-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Maria Grandt  1998    554  36.52  1:15.02  1:53.23    2:30.99   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:25.34                 
                     
Caroline Erichsen  1998    547  37.05  1:16.08  1:54.55    2:31.61   
  Sigma Swim Birkerød  2:17.14                 
                     
Mia Wennecke  1999    539  35.70  1:14.60  1:54.27    2:32.41   
  Helsingør Svømmeklub  2:23.75                 
                     
Caroline Waage Nowak  2001    496  36.74  1:15.77  1:56.72    2:36.67  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  2:35.20                 
                     
Cecilie Porsdal  2002    494  37.87  1:18.14  1:57.92    2:36.87  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  2:36.20                 
                     
Vera Staun Hansen  1999    489  38.28  1:18.32  1:58.37    2:37.38   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:40.75                 
                     
Mille Bruun Høvring  2001    480  36.92  1:17.30  1:58.07    2:38.34  Deltager ikke i finalen 
  VAT Copenhagen-MK31  2:37.29                 
                     
Helena Hvid Hansen  2001    467  38.30  1:18.54  1:59.44    2:39.88  Deltager ikke i finalen 
  Helsingør Svømmeklub  2:42.18                 
                     
Luna Donde Feilberg  2000    459  38.14  1:19.70  2:01.07    2:40.78   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:35.00                 
                     
10  Claudia Sperling  2002    434  37.51  1:19.34  2:01.85    2:43.78   
  Lyngby Svømmeklub  2:33.06                 
                     
11  Amanda Modig  1999    403  40.00  1:22.77  2:05.89    2:47.86   
  Kristianstads SLS  2:54.11                 
                     
12  Karina Garne Larsen  2000    385  40.68  1:24.63  2:08.49    2:50.43   
  Sigma Swim Allerød  2:43.90                 
                     
13  Sasia Lundhus  2002    381  39.10  1:22.38  2:06.44    2:50.99   
  Vest-Brøndby  2:43.18                 
                     
14  Olivia Olivarius Vølund  2002    365  40.23  1:24.57  2:09.35    2:53.54   
  Lyngby Svømmeklub  2:43.10                 
                     
15  Sara Emilie Nimb  2002    334  40.95  1:26.74  2:14.01    2:58.69   
  Gentofte Svømme Klub  3:03.68                 
                     
16  Sofia Levisen  2002    327  42.03  1:28.41  2:15.10    2:59.91   
  Solrød Svømmeklub  2:50.90                 
                     
17  Emma Antonisen  2002    303  43.48  1:30.71  2:17.84    3:04.66   
  Helsinge Svømmeklub  3:09.86                 
                     
18  Katrine Voss Thorsen  2002    270  46.76  1:35.14  2:24.21    3:11.77   
  Helsinge Svømmeklub  3:05.80                 
                     
Josefine Rosengren  2000              DSQ  Ej fortsat bev 150m 
  Kristianstads SLS  2:36.58                 
                     
Mia Witt  2002              DSQ  Ej fortsat bevæg 50m 
  Vest-Brøndby  2:53.01                 
                     
 
Løb 310, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
Farum Cup Senior: Andreas Kaas Elmgreen (1999) 2:07.23 2016-05-01 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mathias Vestergaard  2001    530  33.74  1:08.24  1:43.53    2:18.25   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:18.74                 
                     
Jesper Frost Thomsen  1997    519  34.03  1:09.85  1:45.59    2:19.26   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:12.32                 
                     
Casper Davidsen  1999    497  33.83  1:09.30  1:45.82    2:21.25   
  Vest-Brøndby  2:15.32                 
                     
Andreas Vestergaard  1999    493  33.63  1:10.52  1:46.49    2:21.64   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:20.54                 
                     
Frederik Bornemann  2001    481  34.93  1:11.70  1:48.05    2:22.80   
  Sigma Swim Allerød  2:20.01                 
                     
Ulrik Blach Petersen  2001    479  35.36  1:12.77  1:48.82    2:23.00   
  Sigma Swim Birkerød  2:17.64                 
                     
Nicklas Andersen  2001    433  35.53  1:13.51  1:50.95    2:27.91   
  Helsinge Svømmeklub  2:23.98                 
                     
Oliver Christiansen  1999    432  34.09  1:11.72  1:50.05    2:28.00   
  Helsinge Svømmeklub  2:20.00                 
                     
August Hertz Bugge  2000    403  34.43  1:12.06  1:51.98    2:31.52   
  VAT Copenhagen-MK31  2:30.92                 
                     
10  Jannick Hansen  2001    388  36.87  1:16.06  1:54.77    2:33.34   
  Sigma Swim Allerød  2:26.32                 
                     
11  Mathias Riff Alexandersen  2001    375  35.97  1:15.39  1:56.27    2:35.10   
  Sigma Swim Birkerød  2:35.02                 
                     
12  Rasmus Nielsen  2001    348  36.80  1:17.30  1:58.01    2:39.02   
  Sigma Swim Allerød  2:23.13                 
                     
13  Christian Ong Hansen  2001    342  35.73  1:16.39  1:57.87    2:39.93   
  Farum Svømmeklub  2:37.81                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  06 maj 2017 
Licens til Farum Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  21:41